Skip links

PTT Yurtdışı Gönderi Fiyatı Nasıl Hesaplanır | KargomKolay

Türkiye'den Yurt Dışına Ekonomi Kargo Fiyatlarımız Ne Kadar?

Global Kargo Partnerlerimiz

ptt yurtdışı kargo ücretleri

PTT YURTDIŞI KARGO ÜCRETLERİ

PTT yurtdışı gönderi ücretleri, yurtdışı kargo paketini PTT ile göndermek isteyenler için oldukça önemli bir konudur. Kişi ya da kurumlar Türkiye’den örneğin Almanya’ya gönderilecek bir kargo paketi için ne kadar ücret ödeyeceğini baştan bilmek ister. PTT yurtdışı kargo ücreti Türkiye’den yurtdışına kargo ile evrak gönderme ya da ürün gönderme sırasında ödenmesi gereken ücrettir. Bu ücret PTT uluslararası kargonun ağırlığına ya da hacmine göre değişir. Bir diğer etken de yurtdışı gönderinin gideceği ülkenin uzaklığı ve bu ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığıdır. Bu faktörler PTT yurtdışı kargo ücretlerini doğrudan etkileyen faktörlerdir ve PTT yurtdışı gönderi fiyatının daha düşük olmasını isteyen göndericilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalar da bunlardır.

ptt express kargo

EXPRESS KARGO

PTT yurtdışı kargo gönderimlerinde de artık “Express kargo” seçeneği kullanılıyor. Express kargo ile genellikle 1- 4 iş günü içinde teslimat yapılabiliyor. Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerine 1 iş günü içinde teslimat yapılabildiği gibi ertesi gün teslimatları da söz konusu olabiliyor. Express gönderilerde 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabilmektedir. Yurtdışı uçak kargo ile 30 kilograma kadar olan gönderiler taşınabilirken bu ağırlığın üzerindeki gönderile için hava kargı alternatifi kullanılıyor. Hava kargo özellikle balık, meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilir ürünlerin en uzun mesafelerde bile en kısa zamanda taşınmasını sağlarken, taşınmasına izin verilen canlı hayvanların hızlı bir şekilde naklini sağlıyor.

ptt yurtdışı gönderi fiyat

PTT YURTDIŞI GÖNDERİ FİYATINI ETKİLEYEN UNSURLAR

PTT yurtdışı gönderinin fiyatının yükselmesinin önüne geçilmek istenirse bir numune söz konusu ise çok ağır bir kargo göndermeme yolu tercih edilebileceği gibi, kargo paketlenirken de paketleme kurallarına uyulması gerekir. Zira kargonun paketi hacimsel fiyatı artıran ya da azaltan en büyük etkendir. Kargo paketi ne kadar büyükse hacmi de o kadar büyük çıkacağı için kargonun uygun büyüklükte bir kolide gönderilmesiyle PTT yurtdışı gönderim ücretleri daha makul seviyelere gelir. PTT yurtdışı gönderi ücretini öğrenmek isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar ve yapmaları gereken bazı işlemler var. Bu işlemleri sırasıyla, doğru bilgiler vererek gerçekleştirenler ortalama ne kadarlık bir ücret karşılığında yurtdışı kargo gönderebileceklerini öğrenebilir.

türkiyeden almanyaya kargo ücreti ptt

TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA KARGO ÜCRETİ PTT

Türkiye’den Almanya’ya kargo ücreti PTT gönderimi söz konusuysa gönderini ağırlığı veya kargo paketinin hacmine göre değişiklik gösterir. Türkiye’nin yıllardır en büyük ticari partneri konumunda olan Almanya’ya kargo gönderimleri de bu ticari ilişkiye bağlı olarak hayli yüksek. Diğer taraftan Almanya en çok kargo gönderilen ülkelerin de başında geldiği için en kolay yurtdışı uçak kargo yapılabilen ülkelerin arasında da ilk sıralarda yer alıyor.  Türkiye’ye en yakın ülkelerden biri olan Almanya tüm bu avantajları sonucunda en ekonomik fiyatlarla kargo gönderilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Böylece Almanya’ya acil gitmesi gereken evrak da, ihracatı yapılması planlanan ürünün numunesi de, herhangi bir hediye de kolaylıkla ve göreceli olarak ekonomik fiyatlara gönderilebiliyor. Türkiye’den Almanya’ya kargo ücreti PTT ile ne kadardır? sorusunun yanıtına gelirsek. Yapılan hesaplama sonrasında 1-10-20 kilogram ağırlığa sahip gönderilerin fiyatı şöyle:
  • 1 kilogram:91.50 TL
  • 10 kilogram:333 TL
  • 20 kilogram:643 TL
Öte yandan PTT yurtdışı kargo fiyatları da bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir nokta. Sadece dokuman değil kolilenmiş bir kargo gönderilecekse PTT yurtdışı koli fiyatları hesaplanmalıdır. Bunun için koli ebatları gerekli olacaktır. 60X40X40 ebatlarına bir koli ile gönderilmek istenen Almanya kargosu için EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) olan desi hesaplama formülü kullanılarak yapılan hesaplama sonucunda 19.20 değerine ulaşılacaktır. Eğer kargonun ağırlığı bu değerden düşükse fiyat hesaplanırken bu değer üzerinden hareket edilecektir. Örneğin 5 kiloluk bir kargo için 178 lira kargo ücreti söz konusu olurken, gönderilen koli 60x40x40 ebatlarındaysa 19.2 değeri hesaplama değeri olacak ve 627.50 TL’lik PTT yurtdışı kargo koli fiyatı ortaya çıkacaktır. Bu durumda gönderile ürün doğru büyüklükte bir koliye koyulursa PTT yurtdışı gönderim ücretleri de nispeten daha düşük olacaktır.

ptt uluslararası kargo

PTT ULUSLARARASI KARGO

PTT uluslararası kargo PTT’nin, tüm dünya ülkelerine isteğe bağlı olarak gönderi yaptığı bir hizmettir. Göreceli olarak daha uygun fiyatlara sahip olan PTT uluslararası kargo hizmeti ile posta kolisi, Acil Posta Gönderisi(APG), Turpex gönderileri yurtdışına ulaştırılır. PTT uluslararası gönderi hizmeti ile yurtdışına hemen hemen her şey gönderilebilir ama kargolanamayacak ürünler de var. Gönderilemeyecek ürünler kargonun gönderildiği ülkeye göre değişir, ama hiçbir ülkeye PTT uluslararası gönderi yolu ile uyuşturucu madde gönderimi yapılamaz. Almanya’ya bazı ürünler şartlı kabul edilirken, para, banknot, her çeşit batarya, benzen, insan ve hayvan kanı, havai fişekleri işaret fişekleri, donanma fişekleri, çakmaklar, canlı hayvanlar ve daha pek çok ürün PTT uluslararası gönderi ile Almanya’ya gönderilemez.

ptt uluslararası gönderi takip

PTT ULUSLARARASI GÖNDERİ TAKİP

PTT uluslararası gönderi takip ile PTT kargo hizmeti alarak dünyanın herhangi bir noktasına gönderdiğiniz kargonuzu takip edebilirisiniz. PTT uluslararası kargo takibi yapmak için öncelikle ihtiyaç duyacağınız şey, kargonuzu PTT’ye teslim ederken size verilmesi gereken barkod numarası yani göndeki takip numarasıdır. Bu numara olmadan gönderi takibi yapamayacağınız için, unutulsa bile barkod numarasınız mutlaka isteyin. Gönderimin taahhüt edilen sürede yapılıp yapılmadığını ya da paketinizin o an için nerede olduğunu PTT uluslararası gönderi takip yaparak anlık olarak öğrenebilirsiniz. Kargonuz Türkiye’den çıktı mı, yoksa hala depoda bekliyor mu? Almanya’ya giden kargo varış adresine nen zaman ulaşacak gibi hayati önem taşıyan bilgilere ulaşmak için PTT Gönderi takip sayfasına gitmeniz gerekiyor. Sayfada yer alan takip aracına, gönderinizin takip numarasını yazdıktan sonra verilen güvenlik kodunu da hatasız yazıp “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Butona bastıktan birkaç saniye sonra gönderiniz tam o anda nerede anlık olarak öğrenebilirsiniz. PTT kargo takibi işlemi için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur, ister sabah isterseniz de gece yarısında yapacağınız takip ile gönderinizi adım adım izleyebilir, alıcısına an be an bilgi verebilirsiniz. Sayfada verilen sonuçlar bilgi amaçlı olsa da çoğunlukla doğru sonuçlar ile karşılaşacaksınız. Eğer gönderi takibini online yapamıyorsanız yine aynı barkod – takip numarası ile telefonla da PTT uluslararası gönderi takip işlemi yapabilirsiniz. Ya da telefonunuza indireceğiz bir aplikasyon ile hiç uğraşmadan kargonuzu takip edebilirsiniz. PTT takip, kargonun varış adresine zamanında ulaşmasını bir garantisi olarak kabul edilirken, söz verildiği sürede gerçekleşen bir kargo teslimi özellikle gönderen kişi için bir prestij konusudur.

ptt yurtdışı gönderi hesaplama

PTT YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

PTT yurtdışı gönderi hesaplama ile herhangi bir dünya ülkesine gönderilen kargonun ne kadar cüret ödeyerek gönderilebileceğini öğrenmek mümkün. PTT yurtdışı kargo hizmeti alan bir kişi ya da kurum için göndereceği kargonun maliyetini öğrenmek PTT yurtdışı gönderi hesaplama aracı ile oldukça kolay bir işlem. Bu işlem sonunda PTT Yurtdışı gönderim ücretleri gönderen kişi için netlik kazanacaktır. Peki yurt dışı kargo gönderiminde farklı ağırlıklara sahip gönderiler için PTT yurt dışı gönderi hesaplama konusunda nasıl bir yol izlenirse işler daha kolay yürür ve kargo en kolay şekilde yola çıkar? Bu noktada devreye PTT’nin TURPEX hizmeti devreye giriyor.

Turpex Nedir

TURPEX NEDİR?

TURPEX nedir? sorusunun en net cevabı “PTT’nin teslim süre taahhütlü gönderi hizmeti olan bir sistem”dir. 2013 yılından bu yana hizmet veren TURPEX ile gönderinin ne zaman varış adresinde olacağı bilinirken, gönderinin niteliği dokuman veya paket olarak belirtildikten sonra ağırlık ya da koli ebatları ile gönderilecek ülke bilgileri verilerek gönderi hesaplama da kolayca yapılabiliyor. Bu noktada unutulmaması gereken nokta PTT yurtdışı kargo ile 30 kilogramdan daha ağır paketlerin gönderilemediğidir. Bu nedenle TURPEX ile 30 kilogramdan daha ağır gönderilerin hesaplaması da yapılamamaktadır.

TURPEX FİYAT HESAPLAMA

Peki Turpex fiyat hesaplama nasıl yapılıyor? Turpex üzerinden yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için, öncelikle PTT’nin kurumsal internet sitesine girilmesi gerekiyor. Ana sayfanın üst kısmında “Gönderi ücreti” kısmına bastığınızda karşınıza gelen sayfada TURPEX sekmesine tıkladığınızda PTT yurtdışı fiyat hesaplama için artık son bir adımınız kalıyor. Gönderi yapılacak ülkeyi seçip, gönderi dokuman mı, koli mi belirtip, ağırlığını ya da koli gönderiyorsanız boyutlarını yazdığınızda, sistem otomatik hesaplama yaparak ne kadar ücret ödeyerek gönderim yapacağınız bilgisini ortalama olarak size veriyor. Ortalama 5 saniye içinde herhangi bir ülkeye PTT yurtdışı kargo hizmeti alarak göndereceğiniz kargonuzun fiyatını öğrenebilirsiniz. Bunun için TURPEX sayfasından “Hesaplama araçlarına” tıklamak gerekiyor. İstenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girildiğinde PTT yurtdışı gönderi hesaplama sonucu birkaç saniye içinde ekranınızda oluyor. PTT yurtdışı gönderi fiyatını öğrendikten sonra paketinizi PTT şubelerinden birine teslim etme noktasına da gelmiş olacaksınız. Bunun için PTT şubelerinden birine gittiğinizde ne kadar ücret ödeyeceğinizi bilerek hazırlıklı girmiş olursunuz.

PTT YURTDIŞI GÖNDERİ FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR

PTT yurtdışı gönderi fiyat, PTT yurtdışı gönderinin ağırlığı ve hacmine göre belirlenir. Ağır bir gönderinin fiyatı doğal olarak hafif olana göre fazla olacaktır Yine aynı şekilde hacmi daha fazla olan bir PTT yurtdışı gönderi, hacimsel ağırlığı düşük olana göre daha maliyetli olacaktır. Bu aşamada gereksiz ağırlıktan ve gönderilecek ürüne göre büyük olan paketlerden kaçınmak gerekiyor ki PTT yurtdışı gönderi fiyat daha makul olabilsin. Öte yandan Postane yurtdışı kargonun gideceği lokasyon da PTT yurtdışı gönderi fiyat üzerinde doğrudan etkilidir. Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek bir kargo ile Japonya’ya ya da Avustralya’ya gönderilecek bir kargonun fiyatının aynı olması beklenemez…

ptt yurtdışı kargo kilo fiyatları

PTT YURTDIŞI KARGO KİLO FİYATLARI

PTT yurtdışı gönderim ücretlerinin ihracatımızda etkili olan belli başlı 20 ülke için örneklerine gelirsek… Postane yurtdışı kargo ücretlerini örneklendirirken Almanya başta olmak üzere Suudi Arabistan, Çin ya da Yunanistan’a 1 kilogramlık bir kargo gönderileceği örneğinden hareket edeceğiz.

TURPEX HESAPLAMA SONUÇLARI

Tüm bu bilgiler ışığında gelin Turpex sayfasına gidip Türkiye’nin ticari ilişkilerinin yoğun olduğu ülkelere yapılan gönderinin fiyat hesaplaması sonuçlarına göz atalım:

PTT ALMANYA KARGO

PTT Almanya kargo ücreti 1 kilogramlık doküman için 91.50 TL. PTT kargonun 3 gün teslim süresi verdiği gönderi, Almanya kargo ücreti ödendikten hemen sonra yolculuğuna başlıyor.

PTT İNGİLTERE KARGO

PTT İngiltere kargo ücreti ise Almanya’ya göre biraz daha pahalı. PTT ile bu ülkeye gönderilecek kargo için PTT İngiltere kargo ücreti 127 TL olarak karşımıza çıkıyor.

PTT İTALYA KARGO

PTT İtalya kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 157.5 TL olarak hesaplanıyor.  PTT İtalya kargo ücreti de İngiltere’ye oranla bir parça daha yüksek olması ile dikkat çekiyor.

PTT İSPANYA KARGO

Türkiye’nin ihracatında 5. sırada yer alan İspanya’ya gönderilecek bir kargo söz konusu olduğunda PTT İspanya kargo ücretini hesaplamak gerekiyor. Yapılan hesaplama sonucunda PTT İspanya kargo ücreti İtalya ücreti ile aynı olarak 157.5 TL olarak ödeniyor.

PTT IRAK KARGO

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında 6. sırada olan Irak’a gönderilecek 1 kilogramlık bir kargo için PTT Irak kargo ücretinin ne kadar odluğunu öğrenmek isteyen birinin yapacağı işlemin sonucu ise 365 TL. PTT Irak kargo ücretinin diğer ülkelere göre yüksek olması riskli bölgeler arasında olmasından ve uçak seferlerinin göreceli olarak az olmasından kaynaklanıyor.

PTT AMERİKA KARGO

PTT Amerika kargo ücreti ne kadar sorusunun yanıtı ise TURPEX’te yapılan hesaplama sonucuna göre 142 TL. PTT ABD kargo ücretinin Avrupa ülkelerine göre daha makul olması Amerika’ya düzenlenen uçak seferlerinin daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

PTT FRANSA KARGO

PTT Fransa kargo ücreti ise Avrupa ülkeleri arasında en düşük rakamlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Fransa’ya gönderilecek 1 kilogramlık bir gönderi için 122 TL PTT Fransa kargo ücreti söz konusudur.

PTT HOLLANDA KARGO

Hollanda’nın PTT kargo ücreti hesaplamasının sonucunda ulaşılan rakam ise 111.50 TL. 1 kilogramlık gönderide gerçekleşen Hollanda PTT kargo ücreti bu ülkeye gönderimlerin daha ucuza yapılabildiğini gösteriyor.

PTT BELÇİKA KARGO

Çikolataları ile ünlü Belçika’ya gönderilecek kargo için ne kadar ücret ödenir? PTT Belçika kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 127 TL olarak gerçekleşiyor. PTT Belçika kargo ücretinin düşük olması bu ülkeye yapılacak ihracatın da önünü açabilecek etkenlerden biri olarak kendini gösteriyor.

PTT İSRAİL KARGO

PTT İsrail kargo ücreti 1 kilogramlık gönderide ortalama fiyatın geçerli olduğu Avrupa ülkelerine göre bir parça daha fazla. İsrail’e gönderilecek 1 kilogramlık gönderi 274 TL PTT İsrail kargo ücreti ödenir.

PTT ROMANYA KARGO

Türkiye ihracatının 11. sıradaki ülkesi Romanya. PTT Romanya kargo ücreti Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerinin ücretine yakın bir rakam. PTT Romanya kargo ücreti 1 kilogramlık bir evrak gönderiminde 157.5 TL olarak karşımıza çıkıyor.

PTT POLONYA KARGO

PTT Polonya kargo ücreti Romanya ile aynı seviyede yer alıyor. Polonya’ya gidecek bir yurtdışı kargo için 157.65 TL Polonya PTT kargo ücreti ödenir.

PTT RUSYA KARGO

Türkiye’nin ihracatında 13., ithalatında ise 2. sırada yer alan Rusya’ya yapılan kargo gönderimlerinde ne kadar ücret ödenir? PTT Rusya kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 274 TL olarak faturalandırılıyor. PTT Rusya kargo ücreti bu rakamla göreceli olarak pahalı ücretler arasında yer alıyor.

PTT ÇİN KARGO

Gelelim PTT Çin kargo ücretine. Türkiye’nin ithalatında en yüksek rakamlara sahip ülkelerden biri olan Çin’e gönderilecek 1 kilogramlık kargoda 218 TL Çin PTT kargo ücreti ödenir.

PTT ARAP EMİRLİKLERİ KARGO

Türkiye’den 4 günlük bir teslimat süresi söz konusu olan BAE kargo ücreti 122 TL. 2018’de Türkiye’nin ihracat listesinde 14. sırada yer alan BAE, bir sıra gerilese de BAE PTT kargo ücretinin düşüklüğü ile rakamlarda yukarı doğru bir ivme sağlayabilir.

PTT MISIR KARGO

PTT Mısır kargo ücreti hesaplama sonucu 1 kilogramlık gönderi için 218 TL. 218 TL’lik bu PTT Mısırı kargo ücreti ile yakın gelecekte kargo trafiğinin de yükselmesi beklentisi var.

PTT SUUDİ ARABİSTAN KARGO

İhracat listesinde 17. sırada yer alan Suudi Arabistan da kargo potansiyelinin yüksek olduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. PTT Suudi Arabistan kargo ücreti de bu öngörüyü doğruluyor. PTT Suudi Arabistan kargo ücreti 187. 50 TL’den faturalandırılıyor.

PTT BULGARİSTAN KARGO

Türkiye’nin en yakın komşularından Bulgaristan ülke ihracatında 18. sırada yer alıyor. Bu ülkeye gönderilecek kargolar için PTT Bulgaristan kargo ücreti 142 TL olarak gerçekleşiyor. 1 kilogramlık gönderi için geçerli olan bu PTT Bulgaristan kargo ücreti kargo ağırlığı arttığında yükseliyor.

PTT İRAN KARGO

PTT İran kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 274 TL olarak gerçekleşiyor. İran kargo ücreti bu rakamlarla ortalama seviyelerde seyrediyor.

PTT YUNANİSTAN KARGO

Türkiye’nin en çok ihracat yapığı 20 ülke sıralamasının son sırasında Yunanistan bulunuyor. PTT Yunanistan kargo ücreti ise 1 kilogramlık gönderi için 198 TL olarak gerçekleşiyor. PTT Yunanistan kargo ücreti ortalama seviyelerde olan komşu ülke yakın bir zamanda kargo gönderimlerinin artmasının beklendiği ülkeler arasında yer alıyor.

TURPEX KARGO TAKİP

Turpex kargo takip bilgisini de müşterilerine çok kolay bir işlem sonucunda vermektedir. Turpex ana sayfasının üst kısmında bulunan “Gönderi takibi” sekmesine bastığınızda karşınıza Turpex kargo takip sayfası gelecektir. Bu sayfada yer alan kutucuğa kargo takip numarasını yazıp,  “Sorgula” dediğinizde Turpex gönderi takip işlemini kolayca yapabilirsiniz. Turpex takip bölümüne 13 adet takip numarasını yazabilir ve çoklu takip de yapabilirsiniz. Ancak burada Turpex gönderi takip sonuçlarının kesinliğinin olmadığı ve sadece bilgi amaçlı verildiğinin altını çizmekte fayda var. Turpex takip yapanların da bu hususu gözden kaçırmamaları gerekmektedir. Zira  PTT,  gönderi takibi yapan müşterilerini kargo takip sonuçlarının sadece bilgi amaçlı olduğunu, kesin sonuçlar olmadığı konusunda “Bu sayfada görüntülenecek sonuçlar bilgi amaçlıdır” ifadesi ile uyarmaktadır. Ancak bilgi amaçlı da olsa gönderisini takip eden bir PTT müşterisi, kargosunun tahmini teslim zamanın öğrenebilir. Böylelikle işlemlerini ona göre devam ettirmektedir. Eğer kargonun tesliminde bir gecikme yaşanacaksa, bu gecikmeye müdahale edebileceği gibi, alıcısına bu bilgiyi vererek olası olumsuzlukların da önüne geçebilir. Turpex ana sayfasından ayrıca en yakın PTT şubesinin nerede olduğunu öğrenmek de mümkün. Eğer kargo takibini internet üzerinden yapamadıysanız buradan aldığınız şube bilgisinin kullanıp, en yakın PTT şubesine giderek de gönderi takibi yapabilirsiniz.

kargomkolay yurtdışı fiyat hesaplama

KARGOMKOLAY İLE PTT YURDIŞI FİYAT HESAPLAMA

+219 ülkeye global kargo firmalarının servisi ile kargolarınızı gönderen KargomKolay üzerinden yurtdışı kargo fiyat hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için fiyat hesaplama aracımıza kargonun gideceği ülke ve ağırlık bilgisini yanı sıra ad-soyad bilgisi ve telefon numarasını verdikten sonra yurtdışı kargonun fiyatı saniyeler içinde sayfanızda olacaktır.

Haydi Kargonuzu

Birlikte Hesaplayalım

KargomKolay panelimizden 7 gün 24 saat boyunca tüm dünyaya yurt dışı kargo fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Entegrasyonlar :    ETSY        Amazon        Shopify        WordPress        Opencart