Skip links

Haydi Kargonuzu

Birlikte Hesaplayalım

KargomKolay panelimizden 7 gün 24 saat boyunca tüm dünyaya yurt dışı kargo fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Entegrasyonlar :    ETSY        Amazon        Shopify        WordPress        Opencart

Gönderinizin fiyatlandırılacağı ağırlığı belirlemek için hem gönderinizin ağırlığına hem de paketinizin tam ölçülerine ihtiyacımız var. Operasyon merkezimizde tam fiyatınız belirlenebilmekle beraber siz de gönderinizin fiyatını belirleyebilirsiniz. Fiyat sayfamızdan gönderinizin tam ağırlığını ve ölçülerini girerseniz hangi değerin fiyat hesaplamasında dikkate alınacağını size söyleyebiliriz.

 

(En x Boy x Yükseklik)/5000 işlemi size Desinizin (hacimsel ağırlık) ağırlığını verir. Ör: 60 cm Eni, 50 cm Boyu, 40 cm Yüksekliği olan kolinizin hacimsel ağırlığı: 60x50x40 =120.000/5000 = 24’tür.

 

Kolinizin boyu büyüdükçe ödeyeceğiniz miktarda aynı oranda artacaktır. Bir örnekle açıklamak gerekirse sevgilinize göndereceğiniz peluş bir ayının ağırlığı 2 kg gelebilir fakat 40x60x40 boyutlarında bir kolide gönderiyorsanız eğer kolinizin fiyatı 20 kg desi üzerinden hesaplanacaktır.

Ayrıca 180 cm üzerindeki kurye gönderilerinde sorun yaşanmaktadır. Bunun gibi durumlarda mutlaka müşteri hizmetlerimizle iletişime geçiniz. KargomKolay olarak size alternatif yollar sunabiliriz.

Gönderi fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden birisi gönderinizin ağırlığıdır. Eğer ağırlık konusunda zorlanıyorsanız en iyi tahmininiz ile gönderinizin kaydını verebilirsiniz.

KargomKolay, kargonuzu uçuşa hazırlarken operasyon biriminde tam kilo ve ölçülerini belirlemektedir. Eğer gönderiniz eksik kilo ile ödenmişse sizde aradaki farkı talep edip gönderinizin çıkışını gerçekleştirmekteyiz. Eğer siz fazla ödeme gerçekleştirdiysenizde, arta kalan tutar hesabınıza geçilmektedir.

Ağırlık tahminlerinde size yararlı olabilecek bazı bilgiler şöyle: 1 litre pet şişe su 1 kg gelmektedir. Hava yolu şirketleri bagajınızı 25 kg üzerinde ise ekstra fiyata tabi tutar, Ergenliğe erişmiş labrador cinsi bir köpek 30kg civarlarındadır.

30 kg ağırlık gerçekten ağır ve ortalama bir insanın kaldırması güç bir ağırlıktır. Bu yüzden gönderilerinizin 30 kilogramı geçmesi halinde iki ayrı parça olarak bölerek gönderiniz. Yoksa ekstra ücret çıkabilir. Unutmayın bunu koliyi bir insan taşıyacak.

Tek parça 300 kg üzerinde olan gönderilerinizi ekspres kurye gönderisi olarak gönderemezsiniz. Bu tür gönderileri yurt dışına göndermeniz için hava kargo veya kombine taşımacılık yöntemlerini kullanarak göndermeniz gerekecektir.

0850 550 55 00 üzerinden Müşteri Hizmetlerini arayarak, e-mail veya whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. KargomKolay olarak size iç transfer, hava ya da kara yolu ve gümrük konularında rekabetçi fiyatlar sunarak yardımcı olabiliriz.

Paketinizin hangi yollardan alıcınızın eline ulaştığını anlamak ve oluşabilecek hasarlardan paketinizi koruyabilmek için gönderinin göndericiden alıcıya kadar olan yolculuğunu anlamak çok önem arz etmektedir.

Gönderinizin toplaması İstanbul içinde iseniz belirli bölgelerde KargomKolay kuryeleri tarafından bu bölgelerin dışında kalan yerlerde anlaşmalı olduğumuz firmalar tarafından yapılmaktadır. İstanbul dışındaki illerden gönderi yapacak olan müşterilerimiz anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına gönderilerini karşı ödemeli olarak İstanbul adresimize yollamaktadır. KargomKolay operasyon merkezine gelen gönderileriniz detaylı bir aramadan geçtikten sonra anlaşmalı olduğumuz firmanın operasyon merkezine gitmekte, ayrıca burada da x-ray cihazından geçerek uçağa yüklenmektedir.

Bu yolculuk sırasında kargonuz diğer tüm kargolarla beraber yolculuk etmekte, bazı durumlarda üst üste istiflenerek gitmektedir. Ayrıca içerik olarak taşınması yasak veya uçuşa çıkması sakıncalı olan tüm paketler göndericilere iade edilmektedir.

Alıcının ülkesine giden gönderiler karşı ülke gümrüğü tarafından incelendikten sonra yine baştaki yolları izleyerek alıcılara dağıtımları yapılmaktadır.

Gönderilerinizin paketlemesini çok iyi yapmanız gerçekten büyük önem arz etmektedir. Ancak iyi yapılan paketlemelerden sonra oluşacak hasarlarda (ne mutlu ki çok hasar oranları çok düşüktür) kargonuzun hasarı için talepte bulunabilirsiniz. Paketleme sorumluluğunun daima gönderende olduğunu unutmayın. Ekstra hasar teminatı için KargomKolay Sigorta seçeneğini seçebileceğinizi de unutmayınız.

Olası hasar durumlarında, KargomKolay ana taşıyan olmadığı için sizin adınıza taşıyan firmaya kargo hasar taleplerinizi ileterek sizlere yardımcı olur. Sizin adınıza firmaya belgeleri ve kanıtları sunarak sürecin takipçisi olur.

İpucu: Gönderilerinizi göndermeden önce mutlaka içindekiler ile beraber bir fotoğrafını alınız. Hatta uçuş konşimentosunu paketinizin yanına koyarak fotoğraflayınız. Ayrıca kolinizi sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olunuz.

1 – Patpata sarın;
Kolinizin içerisinde kırılabilecek olan her eşyayı patpata sarmanız taşıma sırasında oluşabilecek darbelere karşı gönderilerinizi kırılmaktan koruyacaktır. Her eşyayı tek tek sarmak bir sarsıntı sırasında birbirlerine çarpıp kırılma olasılığını çok düşürmektedir.

2 – Kaliteli koli kullanın;

Çift oluklu koliler daha sağlamdırlar ve üzerlerine binen yüklerde deformasyona uğrama olasılıkları daha azdır. Bakkal yada marketlerden alacağınız kolilerin çoğu tek oluklu ve daha önce kullanıldıkları için deforme olmuş olarak elinize gelir. Bu yüzden özellikle kırtasiyelerden alacağınız kaliteli kolileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. (KargomKolay olarak maalesef koli satışımız şu anda yoktur.)

3 – Koli içindeki boşlukları yastıklayınız;

Koli içinde oluşan boşlukları köpük ve benzeri paketleme malzemeleri ile yastıklamanız gönderinizi dışarıdan gelebilecek direk darbelere karşı koruma altına almaktadır. Koli içine yarleştirdiğiniz malzemelerin hem koli duvarı hem de birbirleri ile olan temasını minimuma indirmeniz darbelere bağlı hasar olasılıklarını azaltacaktır.

4 – Sağlam koli bandı kullanınız;

Kolinizi kaliteli koli bandı ile bantlamanız ve sadece üst kapak bölümüne değil kolinin yanlarına da bant çekmeniz kolinizin patlamasını veya açılmasını önleyecektir.

Çok kırılgan olan ürünlerin kurye servisi ile gönderilmesi tamamen paketlemesinin nasıl yapılacağına bağlıdır. Kargo firmaları bir ürünü kırılma olasılığına karşı reddetme ve taşımama hakkına sahiptir.

Fakat ürününüzü sağlam bir şekilde paketlemişseniz ve ürün taşınmaya elverişli ise bu tür gönderiler de diğer gönderilerle birlikte taşınabilir.

Not: Taşıma fiyatları paketin ağırlığı ve boyutları ile doğru orantılıdır. Bazı durumlarda paketinizi sağlamlaştırırken boyutlarını da büyütmeniz gerekmektedir. Bu da doğal olarak taşıma ücretini de arttıracaktır.

Evet, Göndermeyi düşündüğünüz tüm evrakları tıpkı gibi koli kargolargibi tartmamız gerekir. Fiyatlandırma sınırımız 0,5kg’dan başlaması sebebiyle belirtmiş olduğumuz ağırlıktan daha hafif gelmesi durumunda ise baz kilogramdan ücret hesaplaması yapılmaktadır.

 

5584 Sayılı Posta kanunu kapsamında yasalarca men edilmiş taşınmaya yasak olan ürünler;

 • Alkol içeren eczacılık ve parfümeri ürünleri
 • Kehribar ve kehribar malzemeleri
 • Hayvanlar ve bitkiler
 • Piller
 • Doğum belgeleri
 • Külçeler, kıymetli metaller, taşlar ve mücevherat
 • Nakitler ve benzerleri
 • Havyarlar
 • Sıkıştırılmış ve likit gübreler
 • Kuru buz ve likit nitrojen
 • Patlayıcılar, ateşli silahlar, bunların parçaları ve mühimmatlar
 • Ambalajsız Gıdalar
 • Kürkler
 • Nakliyatı için özel izin gerektiren mallar
 • İnsan kalıntıları (küller dahil), kemikler
 • İçten yanmalı motorlar
 • Mıknatıslar
 • Kibritler, çakmaklar ve bunların parçaları
 • Civa ile dolu termometreler ve barometreler
 • Hamiline yazılı şekilde kıymetli evrak
 • Boyalar
 • Her tipteki pasaport, kimlik kartları ve benzerleri
 • Sanat parçaları
 • Zehirler
 • Pornografiler
 • Radyoaktif Malzemeler
 • Askeri üs ve cezaevi posta kutularına gönderilenler
 • Spreyler, kimyasallar ve muhtelif solüsyonlar
 • Güçlü alkollü içecekler
 • Sıvılar