Skip links

Sizde KargomKolay hizmetlerinden şimdi faydalanın!

PTT Yurt Dışı Kargo Takip

PTT YURTDIŞI KARGO TAKİP

PTT yurtdışı kargo takip ile dünyanın herhangi bir köşesine gönderdiğiniz kargonuzun takibini adım adım yapabilirsiniz. Örneğin Hollanda’ya kargo gönderdiniz ya da Çin’den sipariş ettiğiniz ürünler PTT kargo ile gönderildi. Siz de hem adınıza gönderilen kargonun hem de kendi gönderdiğiniz kargonun nerede olduğunu, ne zaman teslim edileceğiniz öğrenmek en doğal hakkınız.  Bu noktada PTT yurtdışı kargo takip yapmanız gereken işlem ise son derece basit.

PTT YURTDIŞI KARGO TAKİP İÇİN GEREKLİ ADRES

PTT yurtdışı kargo takip için PTT’nin internet sitesi ya da turkiye.gov.tr adresine girmeniz yeterli. Önceliği ptt.gov.tr adresine verelim. PTT kargonun resmi sitesi olan  ptt.gov.tr’ye girdikten sonra gönderi takip bölümünü bulmalısınız. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan online işlemler bölümüne tıkladığınızda, yapabileceğiniz işlemler arasında gönderi takibi var. Bu sekmeye tıklayıp PTT yurtdışı kargo takip sayfasını açmalısınız. Gönderi takip sayfasını açtıktan sonra,  PTT yurtdışı takip için son bir adımınız kalacak. O da açılan sayfadaki bilgileri doğru olarak sisteme girmek.

PTT YURTDIŞI KARGO TAKİP İÇİN GEREKEN BİLGİLER

PTT yurtdışı kargo takip için gereken önemli bilgi, kargo takip numarası veya barkod numarası. Bu numaranın kargonuzu teslim etme aşamasında size verilmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir durumda bu numara verilmezse takip yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle barkod numaranızı kargonuzu teslim almaya gelen kurye ya da kargonuzu teslim etmek için gittiğiniz PTT şubesindeki görevlilerden mutlaka istemelisiniz. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey elinizdeki kargo takip/barkod numarasını PTT yurtdışı kargo takip sayfasındaki bölüme girmek. Barkod numarasını girdikten sonra verilen güvenlik kodunu da doğru bir şekilde girersiniz. Daha sonra “Sorgula” butonuna basmanız işleminizin sonuç vermesi için yetecektir. Eğer PTT yurtdışı takip sayfasından istediğiniz sonucu alamadıysanız başvurabileceğiniz bir yol daha var. O da turkiye.gov.tr sayfasından sorgulama yapmak. Bu yol PTT’nin veri tabanı ile bağlantı kurarak yurtdışı kargonuzun nerede olduğunu öğrenebileceğiniz bir devlet sorgulama sistemidir. Burada PTT takip işlemi yapmanız için e-devlet şifrenizi bilmeniz de gerekmiyor. Sadece kargonuzun “takip numarası” ve güvenlik kodunu yazmanız yeterli olacaktır.

KARGOM NEREDE?

PTT yurtdışı takip işleminiz ister PTT’nin resmi internet sitesinden isterseniz de turkiye.gov.tr üzerinden yapın. Gerekli bilgileri girdikten sonra kargonuzun yola çıkıp çıkmadığını, yola çıktıysa nerede olduğunu, dağıtıma çıkıp çıkmadığını görürsünüz. Buna ek olarak varış adresine teslim edilip edilmediği gibi bilgileri anında öğrenebilirsiniz.

PTT KARGO TAKİP TELEFON

PTT kargo takip telefon ile de yapılabilen bir işlem. 444 1 788 numarasından ulaşacağınız çağrı merkezinde ulaşacağınız müşteri temsilcisine vereceğiniz kargo takip numarası, telefon ile takip yapabilmenizi sağlayacaktır.  PTT müşteri hizmetleri temsilcileri kargonuzun yolculuğu ile ilgili detayları bu hattı aramanız halinde sizinle paylaşacaktır. Bu şekilde PTT kargo takip telefon yapmak üzere aradığınız hat için ek ücret alınmaması telefon ile kargo takibi yapmayı cazip hale getirmektedir. PTT kargo takip numarası elinizde değilse ve bu numaraya ulaşma imkanınız yoksa yapacağınız tek şey PTT kargo takip isimle sorgulama yapmak. Bunun için size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Şubedeki görevliye isminizi vererek PTT kargo takip isimle sorgulama yapabilirsiniz. Ancak bu seçenek size zaman kaybettirecek bir seçenektir. Bir bilgisayar veya tabletle sadece saniyeler alabilecek bir işlem için şubeye giderek zaman kaybedersiniz. Hem de her daim yoğun olan PTT şubesinde sıra bekleyerek, kıymetli vaktinizi boşa harcamış olursunuz. Bu alternatifi sadece online işlem yapamadığınız durumlarda veya şube zaten yolunuzun üzerindeyse kullanmak daha mantıklıdır. Öte yandan PTT kargo takibini telefondan yapma imkanı da var. PTT çağrı merkezi biriminin 444 1 788 numaralı telefondan arayıp kargo takibinizi buradan da yapabilirsiniz. Burada da ihtiyacınız olan tek bilgi kargo takip numaranız olacaktır. Ayrıca cep telefonlarına yüklediğiniz aplikasyon ile cep telefonu üzerinden de PTT kargo takibi yapmak mümkün. Bunun için aplikasyonu cep telefonunuza indirmeniz yeterli.

HEM ALICI HEM GÖNDERİCİ

PTT yurtdışı takip işlemini sadece kargoyu gönderen yapmaz. Kargoyu gönderen tarafın gerekli bilgileri alıcıya vermesi durumunda kargoyu alacak gönderi takip işlemi yapması mümkündür. Kargoyu teslim alan, gönderen kişinin yaptığı işlemleri aynı şekilde yaparsa PTT yurtdışı kargo takibi gerçekleşir. Böylece kargo kendisine teslim ulaşacağı zaman adresinde olur. Bu şekilde kargonun alıcı yerinde olmadığı için teslim riski ortadan kalkar. Ancak burada PTT gönderi takip sayfasındaki takip rotasının sadece bilgi amaçlıdır. Ve yüzde 100 kesinliğinin olmadığı konusunda bir uyarı gerekir.