Skip links

EXPRESS KARGO

KargomKolay, Türkiye'nin TeknoLojistik Kargo Markası

Bize Güvenenler

Global Kargo Partnerlerimiz

Haydi Kargonuzu

Birlikte Hesaplayalım

KargomKolay panelimizden 7 gün 24 saat boyunca tüm dünyaya yurt dışı kargo fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Entegrasyonlar :    ETSY        Amazon        Shopify        WordPress        Opencart

Express Kargo

EXPRESS KARGO

Express kargo ile ilgili olan yazımızda aşağıdaki soruları sizin için cevaplandırdık;
  • Express kargo nedir?
  • Hangi firmalarla express gönderim yapılabilir?
  • Hava ile express aynı servis midir?
  • Express servis ile bir yurtdışı gönderimi kaç günde alıcısının eline ulaşır?
  • Express kargoda fiyatlar nasıl belirleniyor?
Bu yazımızda yurtdışına kargo göndermek isteyenlerin aynı zamanda hız istemeleri durumunda alternatifleri olacak express kargo hakkında merak edilen yukarıdaki soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Öncelikle cevaplanması gereken soru; “Express kargo nedir?”

EXPRESS KARGO NEDİR?

Express Kargo Nedir

Express kargo ne demek ya da express kargo ne demek sorularının cevapları yurtdışına gönderim yapan herkes için büyük önem taşır. Çünkü yurtdışına kargo gönderen, ister kişi olsun ister kurum, paketinin en kısa sürede hatta deyim yerindeyse “Işık Hızı”nda varış adresinde olmasını ister. İşte Express kargo kullanıcılarına tam da bunu sağlar. Yurtdışına kargo göndermek isteyen kişi ya da kurumun gönderisini en hızlı yurtdışı kargo hizmeti ile yerine ulaştıran taşıma şekline genel olarak express kargo adı veriliyor. Aslında en hızlı yurtdışı kargo dersek de yanlış yapmış olmayız. Artık neredeyse aynı gün teslimat hızına ulaşan express kargoda, kargonun gönderileceği ülke önem arz etse de ortalama olarak 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabiliyor.  Express kargo ile yurtdışı kargo paketi alıcısına sağlam ve zamanında ulaşıyor.

EXPRESS UÇAK KARGO

Express uçak kargo, göndericilere hız ve güvenliği sağlayan taşıma modu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son yıllarda artan “en hızlı” kargo talebinin karşılamak isteyen firmalar, filolarını her geçen gün büyüterek, ulaşılan nokta sayısını da artırarak express uçak kargo hizmeti veriyor ve dünya tam anlamıyla her yerine ulaşılabilen “küçük bir köye” dönüyor. Bu hizmet kapıdan kapıya kargo şeklinde de verilen bir hizmettir. Jet hızında yerine ulaştırılmasını istediğiniz kargonuzu alması için kargoyu gönderecek şirketi arayıp paketinizin alınması için not bırakıp, gelen kuryeye gönderi teslim edilir.  Uçak kargo ile örneğin Almanya’ya gönderimini yaptığınız paketiniz gümrüğe tabi olsa bile, bu işlemlerin tamamlanmasından sonra gümrükten alınıp, varış adresine teslim edilir ve kapıdan kapıya kargo hizmeti böylece alınmış olur.  Burada hem gönderenin hem de alıcının konforu düşülmüş, hem de paketi teslim etme/ teslim alma aşamasında zaman kaybı yaşamasının önüne geçilmiş, böylece dört dörtlük bir hizmet verilmiş olur.  Tersi durumda gönderici kargosunu teslim etmek için taşımayı yapacak kargo firmasına kendisi gidecek, varış adresindeki alıcı da kapısına kadar getirilecek bir paketi almak için,  belki de işinin başından kalkıp kargo şubesine kadar girmek zorunda kalacaktı.

EXPRESS KARGODA KİLOGRAM VE BOYUTA DİKKAT

Express kargo gönderecek bir kişi ya da kurumun bu hizmette kilogram ve boyut sınırlamaları olduğunu aklında tutması gerekiyor. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

HAVA KARGO İLE ARASINDAKİ FARKLAR

Hava Kargo ile Express aynı servis midir Express deyince akıllara hemen hava kargo geliyor ki bu aslında havayolundan daha hızlı bir ulaşım modu olmadığı için son derece doğal. Hava kargonun ne odluğunu anlatacak en net tanım; “Yurtdışına gönderilmek istenen ürün ya da malların uçaklar tarafından taşınması”dır. Hava kargo ile express gönderinin arasındaki en önemli ve tek fark da aslında express kargonun daha hızlı olması ve gönderene önemli derecede zaman kazandırmasıdır. Bunun haricinde bir fark, avantaj veya dezavantaj da yoktur.

EXPRESS KARGO İLE 1 GÜNDE TESLİMAT

EXPRESS KARGO İLE 1 GÜNDE TESLİMAT

Express kargonun ve dolayısıyla hızlı teslimatın en çok önem kazandığı alan yurtdışı gönderimler olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın herhangi bir ülkesine evrak ya da ticari ürün gönderimi yapan ve bunun da en çabuk şekilde varış adresine ulaşmasını isteyenler yurtdışı express kargo alternatifini kullanma yolunu seçiyor. Yurtdışı express kargo ile Türkiye’den herhangi bir ülkeye ya da başka bir ülkeden Türkiye’ye kolaylıkla gönderim yapılabiliyor, gönderiler kısa süre içinde alıcısının elinde olabiliyor. Bunun için yurtdışı Express kargo gönderimi yapan firmalara başvurmak ve paketinizi teslim etmek dışında yapmanız gereken hiçbir şey de yok.  Bu yolla Türkiye’ye coğrafi olarak yakın ve uçak seferlerinin çok olduğu Avrupa ülkelerine 1 iş günü içinde, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine de 3 iş günü içinde teslimat yapılmaktadır. Standart hizmet alarak daha uzun sürecek bir süreç böylece olabildiğince kısaltılmaktadır. Buraya kadar anlattığımız express servis ile Almanya, Amerika, Çin ve Avustralya’ya kaç günde teslimat yapılabiliyor gelin ona da göz atalım. Almanya: Ortalama 1 iş günü Amerika: Ortalama 2 iş günü Çin: Ortalama 2 iş günü Avustralya: Ortalama 3 iş günü. Bu noktada  teslimat süresini yurtdışı kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve uçuş sıklığının etkilediğini de belirtelim.

EXPRESS GÖNDERİM FİYATLARI

Express Kargo fiyatlar nasıl belirleniyor Express serviste, gönderim ücretleri doğal olarak diğer yurtdışı kargo gönderim şekillerine göre biraz daha fazla. Express gönderilerde temelde 30 kilo altı ve 30 kilo üstü olarak değerlendirme yapılıyor ve fiyat ona göre belirleniyor. Tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kilo sınırlaması ise 300 kg’dır. Express kargo ücretleri, yurtdışı gönderilerde en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Kargo ücretleri gönderilen paketin gideceği ülkenin uzaklığının yanı sıra, o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına ama öncelikle gönderinin ağırlığına göre değişir.  En ağır kargo için en yüksek express kargo ücretleri söz konusu olurken, hafif gönderilerde daha düşük ücretlerle karşılaşılır.

GLOBAL KARGO FİRMALARI

Express Firmalar Express kargo hizmetini dünya genelinde veren önemli kargo şirketleri var. Kendi uçak filoları bulunan bu firmalar;
  • DHL
  • UPS
  • TNT
  • FEDEX olarak sıralanabilir.
Türkiye’de ise PTT’nin TURPEX hizmeti express gönderilerde müşterilerini bekliyor.

TNT EXPRESS

Hollanda merkezli bir şirket olan TNT 200’ü aşkın ülkeye kapıdan kapıya uluslararası teslimat sözü veriyor. Bu sözü verirken de en hızlı olma, isteğe bağlı olarak aynı gün içinde teslim etme iddiasını ortaya koyuyor. FEDEX’in 2015 yılında TNT Express’i satın almasıyla birlikte doğan büyük güç Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Asya Pasifik ülkeleri, Çin ve Güney Amerika’yı da kapsama alanına almıştır. TNT’nin sağladığı hizmetinde isteğe bağlı garantili sabah teslimatı, kapıdan kapıya hizmet, çevrimiçi kargo takibini yanı sıra ilave hizmetler de vermektedir

FEDEX EXPRESS

1971 yılında Federal Express adı ile kurulan FEDEX aynı zamanda dünyaya express kargo teslimatını tanıtan ve hali hazırda dünyanın en büyük hızlı kargo şirketlerinden biridir. 2015 yılında TNT’yi de bünyesine katmasıyla birlikte en büyüklerden biri olmuş ve Amerika’nın 25 kentine kargo taşımacılığı yaparak başladığı kargo hizmetini tüm dünyayı kapsar hale getirmiştir. Şirket bugün 669 uçak ile dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere express kargo hizmeti veriyor.

DHL EXPRESS

1969 yılında kurulan DHL, Amerikan merkezli Alman lojistik şirketi. Yılda 1.5 milyon parsel teslimatı yapan DHL express kargo gönderimlerinde de oldukça iddialı. DHL, özellikle hava kargoda dünyanın en büyük lojistik şirketi olarak karşımıza çıkarken, Şirket yılda 1,3 milyar parsel teslim ediyor. Şirket dünya çapında 220’den fazla ülke ve bölgede 380 bin çalışan ile DHL express gönderimlerinin tam zamanında yerinde olmasını sağlıyor.

UPS EXPRESS

UPS Express rakipleri arasında en eski tarihe sahip kargo/kurye şirketi. 1907 yılında Amerika’da kurulan şirket bugün günlük 2,8 milyon paket ve belge teslimatı gerçekleştiriyor. Günlük uluslararası 1090 uçuş gerçekleştiren UPS express dünyanın 220 ülkesine en hızlı şekilde göndermeyi taahhüt ediyor. UPS express 220’den fazla ülke ve bölgede Kuzey Amerika ve Avrupa’daki her adrese uluslararası kargoların express hızıyla ulaşmasını sağlıyor.

PTT EXPRESS (TURPEX)

Son olarak PTT Express başlığı altında PTT’nin 2013 yılından bu yana verdiği TURPEX hizmetinden de söz edelim. PTT, “TURPEX”  hizmetinde teslim süre taahhüdü veriyor. Ve bu süre içinde yurtdışı kargonun teslimatını gerçekleştiriyor. PTT express kargo hizmeti ile evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyaları, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınlar gönderilebilmektedir. Kurumun yurtdışı kargo hizmetleri kapsamında verdiği PTT express kargo ile gönderilen paketin takibi “Gönderi Takibi” sekmesinden yapılabilmektedir. Ancak PTT’nin express hizmeti yine de yurtdışı kargo hizmeti veren şirketlere göre biraz  daha uzun sürede teslimatın söz konusu olduğu bir hizmettir. Örneğin  Almanya’ya bu servis ile gönderilen bir kargo 3 gün içinde varış adresinde olmaktadır.

ÇİN EXPRESS KARGO

Çin express kargo rakamları son yıllarda ciddi anlamda yükselme eğilimi gösteriyor. Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticaret ortağı konumunda olan Çin’e kargo göndermek isteyenler,  İstanbul-Pekin arasındaki 7 bin kilometreden fazla olan mesafeyi uçakla aşmak isteyecek  ve Çin express kargo  hizmeti alarak gönderilerini en kısa sürede gönderme yolunu seçeceklerdir.

İZMİR EXPRESS KARGO

İzmir Express kargo işlemlerinde de kentin taşıdığı ihracat potansiyeline bağlı olarak artış yaşandığı gözlenmektedir. Ege Bölgesi’nin en büyük kenti olmasının yanı sıra Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 4. kenti de olan İzmir’den yurtdışına gönderi yapmak için hem deniz yolu hem kara yolu hem de hava yolu kullanılıyor. Bu açıdan Türkiye’nin şanslı illeri arasında yer alan İzmir express kargo hizmeti ile dünyaya en kolay, en hızlı ve güvenli şekilde bağlanıyor.

EXPRESS KARGO TAKİP İLE GÖNDERİ DENETİM ALTINDA

Express kargo takip ile gönderinizi sizden çıktığı andan, varış adresine ulaşana kadar adım adım takip edebilirsiniz. Global kargo gönderim şirketleri ile gerek Türkiye’den herhangi bir dünya ülkesine, gerekse de yurtdışından Türkiye’ye gönderilen paketiniz için express kargo takip yapabilirsiniz. DHL FEDEX, TNT ve UPS express kargo ile gönderdiğiniz ya da beklediğiniz herhangi bir koli için express kargo takibi yapabilmek için size gereken tek bilgi, kuryenin paketi teslim alırken, kolinin ya da zarfın üzerine yapıştırdığı barkod yani kargo takip numarasıdır. Global kargo şirketlerinden hizmet alan bir kişi ya da kurumsanız, express kargo sorgulama için yapmanız gereken tek işlem, gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girip, gönderi takip araçları sayfasına gelmek olacak. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutucuğa takip numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıp “ Takip et”  butonuna basmanız yeterli olacaktır. DHL kargo sorgulama ekranına 10 adet takip no yazıp çoklu takip yapabilirsiniz. TNT Express kargo takip için ise yine firmanın internet sitesine girip takip ya da referans numarasını gereken yere yazıp “Ara” demeniz yeterli. FEDEX Express gönderi takibinde ise 30 adede kadar gönderimin barkod numarasını, takip sayfasında bulunan yere yazmanız ve “Takip” demeniz yeterli olacaktır UPS kargo takibi için, sorgulama numarasının elinizde olmasının dışında hiç bir bilgiye ihtiyacınız yok. Express kargo takibi için ayrıca gönderim yapılan firmanın şubeleri, akıllı telefonlara indirilen aplikasyonları ya da müşteri hizmetleri de kullanılabilir. Böylece etkin bir takip ile yurtdışı gönderinin varış adresine ulaşma zamanı öğrenilebilir. Bu işlem ile sadece kargonun varış zamanı ile ilgili bilgi alınmaz tabiî ki. Eğer kargonun tesliminde herhangi bir gecikme yaşanıyorsa, bu gecikmenim sebepleri öğrenilip çözüm bulunup, gecikmenin önüne geçilebilmesi de kargo takibi ile mümkün hale gelir. Örneğin gümrükte yaşana bir sorun nedeniyle yaşanan gecikme takip ile öğrenilip sorun ortadan kaldırılır ve gönderinin gümrükte kalmasının önüne basit bir işlem sonucunda geçilmiş olur. Express kargo takip işlemini sadece gönderimi yapan kişi ya da kurum yapmaz. Kargo takip numarasının ulaştırıldığı alıcı da, beklediği paketin ne zaman elinde olacağını öğrenmek için gönderi takip işlemi yapabilir. Alıcı, örneğin bir üretim gereken parçayı bekliyorsa,  online express kargo takip yaparak beklediği parçanın kendisine ulaşma anını ortalama olarak öğrenebilir ve iş planını bu bilgiye göre oluşturabilir. Yaşanacak bir gecikme durumunda da kargoyu gönderene ulaşıp gecikmenin nedenini öğrenip, gecikmenin ortadan kaldırılması için kendisinin de yapması gerekenler varsa, bunları yapabilir. Kargo takip ile gönderinin bulunduğu ülkeye geldiğini öğrenen alıcı, bu bilgi ışığında kapıdan kapıya teslimatı beklemeden paketi kendisi de teslim alma yolunu da tercih edebilir.

GLOBAL KARGO FİRMALARININ ÇÖZÜM ORTAĞI

kargomkolay nasıl kullanılır Söz ettiğimiz, dünya çağında örgütlenmesi olan kargo şirketlerinin Türkiye operasyonları da var. Ancak Türkiye’den herhangi bir ülkeye ya da herhangi bir ülkeden Türkiye’ye express gönderimleri istiyorsanız sizin gelmeniz gereken yer Kargomkolay. Kargomkolay, DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile gerçekleştirdiği çözüm ortaklığı ile yurtdışı gönderilerinizi söz konusu şirketlerin servisini kullanarak daha ekonomik fiyatlarla yerine ulaştırıyor. Kişiye özel hizmet de cabası.

KARGOMKOLAY FİYATLARI

Kargomkolay Anlatım Kargomkolay ile 219+ ülkeye express gönderilerin yurtdışı kargo fiyat listesine gelirsek. Anasayfamıza girdikten sonra kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığı örneğin Almanya’ya gönderileceğini öğrenebilirsiniz. Ana sayfadaki “fiyat hesapla“ butonuna tıklayınca öncelikle karşınıza gelen sayfada sizden istenen varış ülkesi ve kargonun ağırlığı bilgisini vermelisiniz. Almanya’ya 10 kilogramlık bir kargo göndereceğiniz bilgini verdikten sonra  adınız soyadınız ve size ulaşılacak telefon numarasını verdiğiniz takdirde gönderim ücreti karşınıza gelecektir. Tüm bilgileri doğru bir biçimde girip “fiyatları göster” butonuna bastığınızda söz konusu 10 kilogramlık Almanya’ya olan çıkışın 122. 10 Euro’ya gönderilebileceğini öğrenmiş olacaksınız. Tüm bu bilgiler ışığında artık yapmanız gereken tek şey kargonuzu teslim etmek üzere kurye çağırmak, sonrasını düşünmek de bizim işimiz…

Sizde KargomKolay hizmetlerinden şimdi faydalanın!