Gümrük Vergisi Hesaplama | GTIP Kodu Öğrenme

gümrük vergisi hesaplama

KARGOMKOLAY GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA ARACI

Kargomkolay gümrük vergisi hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu işlem için GTIP kodunu, hesaplama aracının altındaki kısımda bulunan yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu işlem ardından ise Gümrük vergisi oranlarını belirtilen adresten görüntüleyebilir ve hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA

Gümrük vergisi hesaplama, GTIP kodu ve gümrük vergisi oranlarını öğrenme

Yurtdışına ürün satarken ya da yurtdışından ürün getirirken karşınıza çıkacak ilk ve en önemli sorunun yanıtları bu makalemizde sizleri bekliyor.

NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

İç pazarda yaşanan ekonomik daralmalar nedeniyle yüzünü yurtdışına dönüp, ihracat yapmaya odaklanan bir girişimciyseniz ya da yurtdışından ürün ithal edip iç pazarda satan bir müteşebbis iseniz öğrenmeniz gereken çok şey var demektir.

Öncelikle gümrük mevzuatı ve gümrük vergisi hesaplama konusunu öğrenmeniz gerekecek. Çünkü ürünleriniz, göndereceğiniz ülkenin gümrük düzenlemelerine ve vergi ücretlerine tabi olacak. Yani cebinizden para çıkacak. Maliyetlerinizi bilmek ve kontrol edebilmek için de bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Gelin gümrük vergisi hesaplama formülüne göre cebinizden ne kadar gümrük vergisi çıkacağını birlikte öğrenelim.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA

İhracat yükünü göndereceğiniz ülke için, kargo gönderiminize yansıtılacak gümrük vergisi oranları her ülkenin mevzuatına göre farklılık gösterse de,  ödeyeceğiniz vergiyi hesaplamanın yolu gümrük vergi hesaplama araçları ile bir hayli kolaylaştı.

ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Gümrük vergisi oranı gönderilen ürününü türüne ve değerine göre değişiyor. Mücevher ile domatesin gümrük vergisi oranını aynı olmasını kimse bekleyemez değil mi?

Hangi üründen ne kadar gümrük vergisi alınacağı ise ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Bu nedenle göndereceğiniz ya da yurtdışından getireceğiniz ürünün örneğin ihraç edeceğiniz elmanın GTİP numarasını bilmelisiniz. Bunu öğrenebileceğiniz çeşitli internet siteleri de mevcut.

Bu bilgi gümrük vergi hesaplama sırasında doğru sonuçlara ulaşmanızı da sağlayacak.

GTIP SORGULAMA

GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodu gönderim yapacağınız ürün/ürünlerin dünya üzerindeki kimlik numarasıdır. GTIP sorgulama işlemini buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

GTIP Sorgulama

İster ‘Aranan Kod’ kısmına ürün kodunu girin, istersenizde ‘Aranan Üretim Adı’ kısmına ürün cinsi (ÖR: Ayakkabı) girdikten sonra ürününüzün içeriğine göre GTIP kodunu görüntüleyebilirsiniz.

GTIP KODUNA GÖRE VERGİ ORANI ÖĞRENME

GTIP kodunu öğrendikten sonra buraya tıklayarak aşağıda açıklanan adımları takip ediniz.

Gümrük Vergisi Oranı Öğrenme

Goods Code kısmına bir önceki aşamada öğrenmiş olduğunuz ‘GTIP kodunu’ giriniz, Country of origin/destination yazan kısma ise vergi oranını öğrenmek istediğiniz (gönderim yapacağınız) ülkeyi seçiniz.

Ardından karşınıza çıkan alanda ürünlerinizin koduna göre karşınıza çıkan vergi oranlarını Kargomkolay hesaplama aracında Gümrük Vergi Oranları kısmına ekledikten sonra hesaplama otomatik olarak gerçekleşecektir.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA ARAÇLARI

Dediğimiz gibi çeşitli internet sitelerinde gümrük vergisi hesaplama formülünü kullanarak hesabı hemen yapan hesaplama araçları var. Bu araçlarda yer alan gümrük vergisi hesaplama formülünü kullanarak, Rusya’ya ihraç etmek istediğiniz domates için ne kadar gümrük vergisi ödemeniz gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

AKILLI GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA SİSTEMİ

İthal edilen ürünün gümrük vergisini hesaplamak için kullanılan formül ise “Akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemi” olarak adlandırıyor.

Burada da ithal etmek istediğiniz ürünün tarife pozisyonunu, menşe ülkesini, miktarını ve fiyatını girdikten sonra, akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemini kullanarak ödeyeceğiniz vergiyi hesaplayabilirsiniz.

Örneğin Çin’den 1000 adet oyuncak araba ithal etmek istiyorsanız akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemi ile kolayca yapabilirsiniz.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMANIN FAYDALARI

Gümrük vergi hesabı yapmak sizin için zor olabilir ama yanlış yapılacak bir hesaplama sattığınız ya da aldığınız ürünlerin gümrüklerde beklemesine hatta çürümesine, beklenmedik masrafların ortay çıkmasına daha da ileri aşamada müşteri kaybetmeye bile neden olabilir. Hesaplama işlemi doğru yapılırsa işleriniz daha kısa sürede, sevkiyat gecikmeleri yaşamadan, herhangi başka olumsuzlukla karşılaşmadan devam edecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 5,00 puan aldı.)
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp