Skip links

Romanya Kargo Hizmeti | Romanya’ya Kargo Fiyatları

Romanya-kargo-islemlerinde-ucak-hizi-

ROMANYA KARGO İŞLEMLERİNDE UÇAK HIZI

Romanya kargo işlemlerine ihtiyaç duyacak ister kişi, isterse de şirket olsun hemen herkesin cevaplarını aradığı soruların yanıtlarını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

 • Romanya’ya kargo rakamlarını etkileyen unsurlar nelerdir?
 • Romanya kargo göndermenin en kolay yolu hangisidir?
 • Romanya’ya kargo ücretleri hangi seviyede seyretmektedir?
 • Romanya kargo fiyatlarını hesaplamanın en kolay yolu hangisidir?
 • Romanya kargo kaç günde teslim edilir, takibi nasıl yapılır?
 • Romanya PTT kargo için ne kadar ücret ödenir?

Romanya kargo ile ilgili daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Ancak öncelikle Türkiye-Romanya ekonomik ilişkilerine kısaca göz atmakta fayda var.

ROMANYA–TÜRKİYE TİCARİ İLİŞKİLERİ

Romanya-turkiye-ticari-iliskileri-

Romanya kargo rakamları doğal olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkiler paralelinde yürümektedir.

Avrupa’nın en geniş yüz ölçümüne sahip, AB’nin 9’uncu büyük ülkesi olan Romanya ile Türkiye’nin gerek ekonomik gerekse de siyasi ilişkileri her dönem olumlu seyir izledi.

Türk iş adamlarının önemli yatırımlara imza attığı Romanya ile dış ticaret hacmi 2018 yılında 6.3 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu rakamın 10 milyar dolar seviyelerine çıkarılması hedefi için çalışmalar devam ettiriliyor.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Romanya Türkiye arasındaki ticaret ilişkiler son yıllarda düzenli bir şekilde artış gösteriyor. 2016 yılında 2 milyar 671 milyon dolar olan Türkiye’nin Romanya’ya ihracatı 2017’de 3 milyar 139 milyon dolar, 2018 yılında da 3 milyar 877 milyon dolara ulaştı.

Diğer taraftan 2016’da bu ülkeden 2 milyar 196 milyon dolarlık ithalat yapılırken, 2017’de bu rakam 2 milyar 480 milyon dolara çıktı. 2018’de ise ufak bir düşüş yaşandı ve Romanya’dan 2 milyar 445 milyon dolarlık dış alım yapıldı.

Türkiye Romanya’ya tekstil, demir-çelik, kara taşıtları, enerji üreten makine ve cihazlar ithal ederken, Romanya’dan da metal cevherleri, demir-çelik, ham petrol ürünleri, kara taşıtları alımı yapıyor.

Bu rakamlarla Türkiye ve Romanya Balkanlar’da birbirlerinin en büyük ticaret ortakları konumuna geldi.

ROMANYA’YA KARGO İHTİYACINI TÜRK YATIRIMCILAR ARTIRIYOR

Romanya yönlü kargo ihtiyacını arttıran bir diğer kesim ise bu ülkede faaliyet gösteren Türk girişimci ve yatırımcılar. Romanya’daki Türk yatırımları, üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber toplam 7.5 milyar dolar seviyesinde. Ülkede 7 bin civarında Türk firması aktif olarak faaliyetine devam ediyor. Öte yandan Türk firmaları Romanya’da bugüne kadar yaklaşık 4.1 milyar dolar tutarında 172 adet proje üstlenerek iki ülke arasındaki ticari ilişkileri canlı tutmuşlardır.

TURİZMİN ROMANYA KARGOYA ETKİSİ

Turizmin-romanya-kargoya-etkisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Romanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı da her geçen yıl katlanıyor. 2017 yılında Türkiye’yi 423 bin Rumen vatandaşı ziyaret ederken bu rakam 2018 yılında yüzde 50 oranında artarak 641 bin seviyesine ulaşmıştır.

ROMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLER

Dışişleri Bakanlığı Romanya’da yaşayan yaklaşık 70 bin Türk soydaşının yaşadığı bilgisini veriyor. Türk nüfusu özellikle Köstence’de yaşıyor. Köstence’deki en büyük azınlık 40 bin 734 kişi ile Türk ve Tatar Türkleridir.

ROMANYA KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

Romanya-kargo-gonderimi-nasil-yapilir

Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre 2018’de ekonomisi yüzde 4.1 büyüyen ve Türk yatırımcısının gözde ülkelerinden biri olan Romanya’ya kargo göndermek günümüz şartlarında oldukça kolay bir işlem haline geldi.

Romanya uçak kargo ile bu ülkeye hem bireysel hem de kurumsal kargo gönderimlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

İster yurt dışı hava kargo hizmeti veren global firmalardan hizmet alın, isterseniz yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin Kargomkolay ile Romanya’ya gönderim yapabilmeniz için bir bilgisayar ya da akıllı bir telefonunuz olması yeterli.

ADIM ADIM ROMANYA’YA KARGO

adim-adim-romanyaya-kargo

KargomKolay anasayfasında karşınıza çıkan hesaplama aracını kullanarak (‘Fiyat Al‘ butonundan) Romanya kargo işlemlerini yapmak sadece 1 dakikalık bir işlem.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Romanya’yı seçip kilogram bilgisi de verdiğinizde paketinizin yolculuğu fiilen başlamış olur.

Ama önce kargo fiyat hesaplaması yapılması gerekiyor.

ROMANYA KARGO FİYAT HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

romanya-kargo-fiyat-hesaplama-nasil-yapilir

Romanya kargo hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da kapladığı hacim (desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda gönderinizin ne kadar bir ücret karşılığında Bükreş’e ulaşacağı belli olur.

Desi hesaplaması;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

ROMANYA KARGO FİYAT HESAPLAMA

romanya-kargo-fiyat-hesaplama-nasil-yapilir

Romanya kargo hesaplama için, KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda beliren fiyat hesaplama bölümüne gönderinizin gideceği ülke olarak Romanya’yı işaretledikten sonra, paketinizin kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece paketinizin örneğin Köstence’ye ne kadar ücret ödenerek gönderileceğini öğrenebilirsiniz.

Romanya’ya gönderim işleminin son adımı ise fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yapmak ve kargoyu teslim etmek. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi kurye de çağırabilirsiniz.

Kurye çağırma bölümüne müşteri adı soyadı, telefon numarası ve paketin alınmasını istediğiniz tarihi girmeniz yeterli.

ROMANYA TÜRKİYE ARASI KARGO FİYATLARI

romanya-turkiye-arasi-kargo-fiyatlari

Romanya gönderi fiyatları şöyle;

 • 0.5 kg: 98.67 Euro10 kg: 165 Euro20 kg: 232.1 Euro

  *Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

  Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

ROMANYA TÜRKİYE KARGO SÜRESİ

romanya-kargonun-teslimat-suresi

Romanya Türkiye kargo süresi ülkenin Türkiye’ye yakın ve uçak seferlerinin sık olması sayesinde ortalama 1 gün olarak verilmektedir.

Romanya’ya Türkiye’nin neresinden olursa olsun gönderilmesi gereken bir paketiniz varsa çalmanız gereken kapı KargomKolay.com…

PTT KARGO ROMANYA FİYATLARI

Romanya’ya global kargo firmaları dışında ayrıca PTT kargo yolu ile de gönderim yapabilirsiniz. Bu nedenle PTT kargo fiyatları için de bilgiye ihtiyacınız olacak.

PTT yurt dışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Romanya’ya 5 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo hizmetini kullanacağınızı varsayalım ve bu kargonun fiyatını hesaplayalım:

 • 0.5 kg: 386 TL
 • 10 kg: 741.50 TL
 • 20 kg: 1451.50 TL 

Romanya PTT kargonun ulaşma süresi ise 7-10 gün arasında değişmektedir. Bu sürede kargonuzun takibini de Romanya PTT kargo takip ile yapabilirsiniz.

ROMANYA KARGO TAKİP

romanya-kargo-takip

Romanya gönderi takip ile gönderinizi adım adım takip edip alıcısına ulaştığı anı birebir kontrol edebilir, ayrıca aldığınız hizmetin kalitesini de anlayabilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen takip numarası ile Romanya’ya doğru yola çıkan koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını yazmanız bu işlem için yeterli.

ROMANYA’DAN TÜRKİYE’YE KARGO

romanyadan-turkiye-ye-kargo

Romanya’dan Türkiye’ye kargo göndermek de aslında kolay bir işlem. Bu ülkeden ithalat yapmak isteyen bir iş insanı, ya da orada eğitime yatırım yapan bir Türk girişimci Romanya Polonya kargo şirketleri aracılığı ile Türkiye’ye kolayca gönderim yapabilir.

ROMANYA’YA KARGO İLE GÖNDERİLEMEYECEK ÜRÜNLER

Romanya’ya kargo ile ile gönderilemeyecek ürün gruplarının olduğu işlemler sırasında unutulmamalıdır. Türk Ticaret Kanunu tarafından yasaklanmış hiç bir ürün veya mal grubu Romanya’ya gönderilemez. Ayrıca yanıcı ve yakıcı gönderiler de kabul görmemektedir.

ROMANYA’YA EN UCUZ KARGO İÇİN KARGOMKOLAY

romanya-ya-en-ucuz-kargo-icin-kargomkolay

Romanya’ya en ucuz kargo için başvurmanız gereken adres ise KargomKolay. Dünya üzerinde Romanya dahil 219 + ülkeye istediğiniz ürünü, istediğiniz an en ucuz kargo ücreti ile ulaştırmayı size taahhüt eden KargomKolay ile Romanya’ya uçak kargo ile gönderilecek bir gönderi Türkiye’nin birçok şehrinden aynı gün içinde yola çıkıyor ve gönderileriniz tam zamanında sahibinin elinde oluyor.

İstanbul’dan Romanya’ya kargo gönderimi için, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan bir uçağa vereceğimiz kargonuz en geç 1 gün içinde başkent Bükreş’te alıcısının elinde olabiliyor.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

Yurtdışı kargonuzu DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtan KargomKolay, Romanya ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurt dışı hava kargolarınız için bir “tık” uzağınızda.

Aklınıza neresi geliyorsa, işiniz neredeyse, evrak ya da farklı bir mal gönderimi yapacaksınız gerçek zamanlı çözümleriniz KargomKolay’da…

Romanya Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Romanya’ya Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Romanya’ya kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Romanya seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Romanya için 0,5kg taşıma rakamları 30,95 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Romanya’ya Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Romanya kargoları ortalama 1 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Romanya için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Romanya için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Romanya kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Romanya’ya kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Romanya’ya en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Romanya’ya en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Romanya’ya online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Romanya için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Romanya’ya en hızlı kargo hangisi?

Romanya’ya acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Romanya’ya ortalama kargo süresi 1 iş günüdür.

Romanya’ya kargo nasıl gönderilir?

Romanya’ya kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Romanya için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Romanya’ya göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Romanya’ya 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Romanya’ya E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Romanya’ya olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.