Skip links

UÇAK KARGO

KargomKolay, Türkiye'nin TeknoLojistik Kargo Markası

Bize Güvenenler

uçak kargo

UÇAK KARGO NEDİR?

Uçak kargo son yılların trend taşımacılığı şekli olarak karşımıza çıkıyor.  “Vakit nakittir” atasözünün iyiden iyiye anlam kazandığı günümüzde zamanını verimli kullanmak isteyenlerin yanı sıra rekabette bir adım öne geçmek isteyenlerin de tercih ettiği bu kargo şekli, dünyanın öteki ucu denilebilecek noktalara, hatta haritada yerini bulmakta bile zorlanabileceğiniz bölgelere gönderilecek kargolar için ideal taşıma şekli olarak kabul ediliyor.

Zira hem karayolu hem de denizyolu ile günler hatta haftalar veya aylar süren kargonun teslimi “havadan” en çok 1-4 iş gününde yapılabiliyor.

Bu yazımızda,

 • Uçak kargo hizmetini kim/kimler kullanır?
 • İhracat yükünü karayoluyla değil hava yoluyla taşımanın avantajları nelerdir?
 • Uçak kargo ile gönderilen bir kargo paketi alıcısına ne zaman ulaşır?
 • Hava kargo göndermek isteyen kişi ya da kurumlar bu hizmet için ne kadar ücret öder? sorularının yanıtlarını detayları ile vermeye çalışacağız.
Neden yurtdışı uçak kargo

UÇAK KARGO GÖNDERİMİ

Uçak kargo, evrak ya da paket göndermenin en hızlı yolu. Ne sınır kapılarında beklemek var, ne de uluslararası bürokratik işlemler nedeniyle kaybedilecek zaman söz konusu, ya da deniz yolunun keyifli ama bir o kadar uzun rotası söz konusu uluslararası hava kargo işlemlerinde.

Yurtdışına kargo gönderirken uçak kargoyu tercih ettiyseniz paketinizi göndereceğiniz operatörü belirliyorsunuz, kuryeyi çağırıyorsunuz ve teslim ediyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey paketinizin ilk uçak ile yolculuğuna başlamasını beklemek.

Kargonuzu taşıyan uçak havalandıktan sonra gönderiniz en geç 1-4 iş günü içinde dünyanın uzak ucu Japonya’ya, Avustralya ya da Yeni Zelanda’ya ya da Kapıkule Sınır Kapısı’nın bir adım ötesi Bulgaristan’a güvenli bir şekilde ulaşmış olacak.

Avustralya kargo için tıklayınız.

uçak kargo

NEDEN UÇAK KARGO?

Uçak kargonun bu kadar trend olmasının nedenleri var tabiî ki ama bu nedenler arasında ön plana özellikle “Hız” faktörü çıkıyor.

Kim ister ki Almanya’ya gidecek bir yurtdışı kargo paketinin Kapıkule Sınır Kapısı’nda kilometrelere uzayan kuyrukta yer alan bir TIR’da saatlerce, hatta çok yoğun dönemlerde günlerce beklemesini?

Kim ister ki ülke gümrüklerinde takılan kargonun söz verilen saat ya da günden çok sonra alıcısının eline ulaşmasını?

Ya da kim ister ki Avustralya’ya hava kargo yoluyla ortalama 3 iş gününde gidebilecek bir yurtdışı kargonun gemi ile 46 günde bir paketin gitmesini?

İşte, karayolu nakliyesinde yaşanan bürokratik sorunların çokluğu, deniz yolunda da uzadıkça uzayan yolculuk süreleri rotayı “gökyüzüne” çevirdi. Artık dönem kargo paketini gönderen kişinin “gönderinizi teslim edildi” mesajını en erken aldığı ulaşım modunu kullanma dönemi…

UÇAK KARGOYU KİMLER KULLANIR?

Uçak kargoyu kim kullanır? sorusunun yanıtına gelirsek. Hıza ihtiyacı olan herkes kargosunu uçakla gönderebilir ama ilaç şirketleri, dünya çapında sıcaklığa duyarlı aşıları güvenli ve hızlı bir şekilde göndermek için hava kargoyu tercih ediyor. Yüksek değerli, yüksek talepli elektronik ürünlerinin üreticileri de ürünlerini gönderirken havayolunu seçerken, meyve, sebze, et, süt, balık gibi bozulabilir kargoların gönderiminde de uçak kargo ilk sıralarda yer alıyor. Yine mikro ihracat gönderileri de ağırlıklı olarak hava kargo ile taşınıyor.

Bozulabilir kargo gönderimi için tıklayınız.

UÇAK KARGO FİYATLARINDA FAYDA MALİYET İLİŞKİSİ

Öte yandan uçak kargo, diğer kargo gönderim yolları karayolu ya da deniz yolu kullanımına göre daha pahalı olarak kabul edilse de fayda /maliyet hesabı yapıldığında bu fiyatların sanıldığı kadar yüksek olmadığı da ortaya çıkar. Yerine zamanında ulaşan bir kargo gönderisi belki de çok önemli iş bağlantılarına kapı açacaktır kim bilir?

uçak kargo ücretleri

HAVA KARGO FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Öncelikle uçak kargo gönderiminde fiyat her yarım kiloda bir değişir. 500 gramlık bir kargo paketi ile 10 kilogramlık kargonun fiyatı doğal olarak  farklıdır. 30 kilograma kadar her yarım kiloda bir değişen fiyatlar 30 kilogram ve üstünde belli durumlarda sabit olabiliyor. Bu noktada kargo göndereceğiniz firma ile direkt görüşmek sizin daha uygun fiyat almanızı sağlayabilir. ya da uzun süreli anlaşmalar yoluyla fiyat değişimlerinden  kendinizi koruyabilirsiniz.

Uçak kargo ücretleri gönderi yapılacak ülkeye göre de farklılık göstermektedir. Almanya’ya kargo göndermekle Yeni Zelanda’ya ya da Afrika’da bir ülkeye kargo ücreti farklı olacaktır tabi ki.

Gönderim yapılacak ülkeye düzenlenen uçak sefer sayısının yanı sıra, varış ülkesinin kendine özel iç savaş, politik karışıklık vb. gibi durumları kargo fiyatında etkili olmaktadır.

Yurtdışı uçak kargo fiyatını kargo göndereceğiniz firmanın internet sayfası üzerinden yurtdışı kargo fiyat hesaplama araçlarını kullanarak kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

uçak kargo fiyat hesaplama

UÇAK KARGO FİYAT HESAPLAMA

Kargo fiyat hesaplamada sadece ağırlığa göre hareket edilmez. Gönderinin hacmi de uçak kargo fiyat hesaplamada dikkate alınır. Yapılan işlem sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa o sonuç ile devam edilir. Bu noktada desi hesaplama (hacim hesabı) devreye girmektedir.

Desi hesaplama formülü kısaca şöyle:

 • Eğer 60x40x40 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin İngiltere’ye gönderecekseniz; gönderiniz de 5 kilogram ise,
 • Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmeniz daha yüksek olan rakama göre devam edecek;

 • Normal ağırlığımız 5 kiloydu.
 • 5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık).

Hacimsel ağırlık hesaplama sonucu elde ettiğimiz 19.2 değeri, gerçek ağırlıktan fazla olduğu için uçak kargo hesaplama işlemi bu değer ile devam edecek ve siz 5 kilogramlık Almanya gönderisi için 71. 50 Euro ödemek varken, büyük koli seçimi nedeniyle 171.60 Euro kargo ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu noktada daha yüksek yurtdışı uçak kargo ücreti ödememek için doğru koli seçimi en önemli detay haline geliyor.

yurtdışı Kargo gönderimi

HAVA KARGO FİYAT HESAPLAMA SONUÇLARI

Tüm bu bilgiler ışığında 0.5, 10 ve 20 kilogramlık bir kargo paketinin Türkiye’den Amerika, Almanya, Hollanda, Fransa ve Japonya’ya gideceği kargo ücretini birlikte hesaplayalım.

yurtdışı uçak kargo fiyatları

AMERİKA UÇAK KARGO FİYATI

 • 5 kg: 25.30 Euro
 • 10 kg: 157.30 Euro
 • 20 kg: 226.60 Euro

ALMANYA HAVA KARGO FİYATI

 • 5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

HOLLANDA UÇAK KARGO FİYATLARI

 • 5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

FRANSA HAVA KARGO FİYATLARI

 • 5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

JAPONYA UÇAK KARGO FİYATLARI

 • 5 kg: 27.50 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

Kargomkolay Anlatım

UÇAK KARGO TESLİMAT SÜRELERİ

Yurtdışına kargo gönderiminde en önemli konu kargonun zamanında teslim edilmesidir. Kargonun teslimat süresi gönderildiği ülkenin uzaklığına ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına göre değişkenlik gösterir. Uçak kargo ile ortalama 1-4 iş günü içinde varış adresine ulaşan kargolarda express kargo kullanılıyorsa ertesi gün teslimatlar da söz konusu olabiliyor. Almanya, Fransa, İtalya gibi Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerine 1 günde teslimat yapılabilirken, Japonya, Çin gibi daha uzak ülkelere ortalama 2 iş gününde teslimat yapılabiliyor. Kargonun deniz yolu 1.5 ayda ulaşabildiği Avustralya’ya ise ortalama 3 iş gününde teslimat yapılabiliyor.

GLOBAL KARGO ŞİRKETLERİ

DHL ve diğer global kargo firmaları UPS, FEDEX, TNT uçak kargoda öncü kargo firmaları olarak öne çıkıyor. Dünyanın her noktasına yurtdışı hava kargo gönderimi yapan DHL, UPS, FEDEX ve TNT ülke bazlı çalışmalarında ise yerel firmalarla anlaşarak da hizmet veriyor. Örneğin KargomKolay, tüm yurtdışına olan uçak kargo gönderilerinizi bu global gönderi firmalarının servisi ile 219+ ülkeye göndermektedir.

kargomkolay nasıl kullanılır

THY UÇAK KARGO HİZMETİNİ TURKISH CARGO İLE VERİYOR

THY uçak kargo hizmetinde özellikle son yıllarda büyük bir atılım yaptı. Hali hazırda dünyanın 126 ülkesine kargo gönderimleri gerçekleştiren THY uçak kargo ya da Turkish Cargo, dünya genelinde, 88’i direkt kargo noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti sağlıyor. Turkish Cargo’nun internet sitesindeki bilgilere göre  2023 yılında, 120 destinasyona direkt olarak uçuş gerçekleştirmek hedefler dahilinde. Öyle ki Ekim 2019’da Turkish Cargo’nun direkt uçuş yaptığı bölgelere Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile Hindistan’ın batısında yer alan Ahmedabad da eklendi. Ahmedabad, ciddi bir ilaç pazarı konumunda yer almasıyla da ön plana çıkarken THY uçak kargo son dönemde global havacılık otoriteleri tarafından sertifikalandırılmış destinasyonlar arasında gerçekleştirdiği ilaç taşımaları ile de öne çıkıyor.

Turkish Cargo, Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi önemli ve sertifikalı noktalarda ilaç taşıması yaparak 400’den fazla istasyon arasında ciddi bir “ilaç-pharma” koridoru oluşturdu.

THY’ye ait 336 yolcu uçağının kargo kapasitesine ek olarak 23 kargo uçağıyla direkt yurtdışı kargo seferleri düzenleyen Turkish Cargo, Cumhuriyet’in 10’üncü yılında dünyanın en iyi 5 uçak hava kargı markasından biri olmayı da hedefliyor.

DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN UÇAK KARGO MARKASI

Turkish Cargo en hızlı büyüyen hava kargo markası olarak öne çıkıyor. Eylül 2019 rakamlarına göre dünya hava kargo pazarı yüzde 5.4 oranında daralırken Turkish Kargo, yüzde 8.8 oranında büyüme gösterdi. Şirket bu rakamlarla uluslararası hava kargo pazarındaki 7’nciliğini de korudu.

THY uçak kargo hizmetinde özellikle yeni İstanbul Havalimanı’nın açılışı ile birlikte büyük bir ivme yaşanması beklenirken, şirket İstanbul Havalimanı’ndan ilk direkt seferini Mart 2019’ da gerçekleştirdi.

YENİ KARGO TERMİNALİ İLE KAPASİTE 4 MİLYON TONA ÇIKACAK

Turkish Cargo yeni havalimanında 165 bin metrekarelik kapalı alana ve yıllık 4 milyon ton kargo kapasiteli modern bir tesise sahip olacak. Devam eden kargo terminalinin inşaatının 2020 yılında tamamlanması ve etap etap devreye alınması hedefleniyor.  İlk etapta 2 milyon ton kargo kapasitesine erişilirken ikinci fazın devreye girmesi ile kargo kapasitesi 4 milyon tona ulaşacak.

THY’NİN İLGİNÇ KARGO TAŞIMALARI

THY uçak kargo ile bugüne kadar ilginç operasyonlara da imza attı. Ukrayna’da sirk aslanı olarak kullanılan aslanların Afrika’daki doğal yaşam alanlarına kavuşturulmasına sponsorluk yapan Turkish Cargo, Sırbistan’dan kanatlanan ve sezonsal göç yolunda 1600 kilometrelik uçuşu sonrası Şanlıurfa’da bitkin düşen kızıl akbabayı da Belgrad’a ulaştırdı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde yetiştirilen 600 ton kirazı Norveç’e taşıyan firma, Umman’a canlı balık taşıması gerçekleştirirken, Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçalarını da Türkiye’ye getirdi.

Turkish Cargo ile tekstilden petrokimya ürünlerine, makine parçalarından uçak parçalarına, elektronik malzemelerden çeşitli sarf malzemeleri, taşıma kurallarına uygun olarak hazırlanmış tüm ürünler hızlı ve güvenli biçimde taşınabiliyor.

UPS UÇAK KARGO

UPS uçak kargo ile dünyanın dört bir yanına hızlı paket gönderebilirsiniz. UPS ile bir sonraki iş günü teslimat yapılabildiği gibi, 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabilir. UPS uçak kargo hizmeti ile Türkiye’den Ortadoğu ülkeleri ve şehirlerine sonraki gün teslimat yapıyor.

Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri ise UPS ile 2 gün uzaklıkta. UPS, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ise UPS’in 3+ günde teslimat yapabiliyor.

İSTANBUL UÇAK KARGO

İstanbul uçak kargo açısından en şanslı ve hareketli şehirlerin başında geliyor. Türkiye’nin en yoğun nüfuslu kenti olmasının yanı sıra sanayi ve ticaretin de kalbi konundaki İstanbul en çok ihracat ve ithalat yapılan şehir olması bakımından da önem taşıyor.

Saydığımız tüm bu etkenler İstanbul uçak kargo potansiyelinin diğer şehirlere göre çok üst düzeyde olmasını da sağlıyor. Ayrıca kentteki iki havalimanı en yoğun kargo trafiğinin İstanbul yönlü olmasının önünü açıyor. İstanbul  yurtdışı kargo konusunda en çok kargo gönderilen ve en çok kargo gelen şehir olarak öne çıkıyor.

uçak kargo

UÇAK KARGONUN AVANTAJLARI

Uçak kargonun avantajı öncelikle hızdır dedik ama avantajlar bununla bitmiyor tabi ki.

 1. Depolama ihtiyacının minimize edilmesi

Hava kargo yapan firmalar daha küçük stoklar tutar. Bu nedenle depolama alanı için daha az paraya ihtiyaç vardır. Bu sizin kargo maliyetlerinize olumlu yansır.

 1. Ek güvenlik

TSA hava limanlarını sıkıca izlediğinden hırsızlık riski biraz daha azalır. Ayrıca hava taşımacılığında genellikle bir uçak başlangıç noktasından varış noktasına durmadan gittiğinden ve çoğu kırılmadan taşınabildiğinden, daha az hasar riski de vardır.

 1. Geniş hizmet alanı

Hava taşımacılığı şirketleri, hem yerel hem de uluslararası konumlara hizmet eden geniş bir hizmet ağına sahiptir ve kargoları dünyanın her yerine daha kolay ulaştırmanızı sağlarlar.

 1. Kapasiteye erişim

Ticari uçuşların sayısının her geçen artması hava kargo firmalarının teslimat taahhütlerini yerine getirmesini kolaylaştırıyor. Bir uçuş kaçırılsa bile daha sonra yapılacak bir uçuş ile yurtdışı kargo aynı gün yola çıkabiliyor.

 1. Müşterinin belirlediği teslimat süreleri

Yurtdışı kargoyu gönderen kişinin tercihlerine göre değişen teslimat süreleri ile kapıdan kapıya hizmet verilmesi de bir başka avantaj. Kargoyu gönderen kişi ya da kurum, acil gönderim derse express kargo seçeneği kullanılır, kargonun gitmesi için zaman kısıtlaması yoksa ona göre fiyatlandırılır ve bu isteğe göre kargo gönderilir.

Sizde KargomKolay hizmetlerinden şimdi faydalanın!