Uçak Kargo Hizmetleri | 219+ Ülkeye Kolay Gönderim

uçak kargo

UÇAK KARGO NEDİR?

Son yılların yükselen trendi uçak kargo, uçakları sadece yolcu taşıyan birer ulaşım aracı olmaktan çıkaran ve yük taşınmasındaki önemli rolünü ortaya koyan bir hale getirdi. Gelin birlikte inceleyelim..

Hava kargo hizmetini kim/kimler kullanır?

İhracat yükünü karayoluyla değil hava yoluyla taşımanın avantajları nelerdir?

Uçak kargo ile gönderilen bir kargo paketi alıcısına ne zaman ulaşır?

Hava kargo göndermek isteyen kişi ya da kurumlar bu hizmet için ne kadar ücret öder?

YURTDIŞI KARGO İHTİYACININ ORTAYA ÇIKMASI

Uçak kargo, kargoların daha hızlı ve zamanında yerine ulaşması ihtiyacı ortaya çıktığında, bulunan en hızlı çözüm olarak hayatımızda yerini aldı.

Bu hizmet özellikle son 10 yılda hayatın her alanında ortaya çıkan hız ihtiyacını, öncelikle iş hayatında karşılayarak hayatı kolaylaştırıyor, iş akışını hızlandırıyor.

Kim ister ki Almanya’ya gidecek bir yurtdışı kargo paketinin Kapıkule Sınır Kapısı’nda kilometrelere uzayan TIR kuyruğunda yer alan bir TIR’da beklemesini, kim ister ki ülke gümrüklerinde takılan kargonun söz verilen saat ya da günden çok sonra alıcısının eline ulaşmasını? Ya da kim ister ki Avustralya’ya hava kargo yoluyla gidebilecek bir yurtdışı kargonun gemi ile 46 günde bir paketin gitmesini?

Karayolu nakliyesinde yaşanan bürokratik sorunların çokluğu, deniz yolunda da uzadıkça uzayan yolculuk süreleri rotayı “gökyüzüne” çevirdi. Artık dönem kargo paketini gönderen kişinin “gönderinizi teslim edildi” mesajını en erken aldığı ulaşım modunu kullanma dönemi…

uçak kargo

YURTDIŞI HAVA KARGO

Uçak kargo kullanımı yurt içinde de çok acil gönderilmesi gereken paketler için söz konusu olsa da yurtdışı kargo için daha çok kullanılmaktadır. Konuyu Türkiye özelinde düşünürsek karayolu ile bile “Aynı gün teslimat” sözü veren kargo şirketleri var.

Ama yurtdışına gönderilecek bir paket ya da evrak zarfı için aynı şeyi söylemek çok kolay değil. Yurtdışı kargoda hız isteniyorsa illaki havayolu alternatifinin kullanılması gerekecektir. Bu da yurtdışı uçak kargo seferlerinin sayısının her geçen gün artması, ya da yolcu uçaklarının da kargo gönderimleri için kullanılması anlamına gelecektir.

UÇAK KARGOYU KİMLER KULLANIR?

Kargosu zamanında yerine ulaşsın isteyen başta ihracatçılar olmak üzere herkes kullanabilir diye çok genel bir cevap verebiliriz ancak sadece uçak kargoyu kullanan sektörler de var. Örneğin, ilaç şirketleri, dünya çapında sıcaklığa duyarlı aşıları güvenli ve hızlı bir şekilde göndermek için hava kargoyu tercih ediyor. Yüksek değerli, yüksek talepli elektronik ürünlerinin üreticileri de ürünlerini gönderirken havayolunu seçiyor.

uçak kargo

HAVA KARGONUN AVANTAJLARI

Hava kargonun avantajı öncelikle hızdır dedik ama avantajlar bununla bitmiyor tabi ki.

 1. Depolama ihtiyacının minimize edilmesi

Hava kargo yapan firmalar daha küçük stoklar tutar. Bu nedenle depolama alanı için daha az paraya ihtiyaç vardır. Bu sizin kargo maliyetlerinize olumlu yansır.

 2. Ek güvenlik

TSA hava limanlarını sıkıca izlediğinden hırsızlık riski biraz daha azalır. Ayrıca hava taşımacılığında genellikle bir uçak başlangıç ​​noktasından varış noktasına durmadan gittiğinden ve çoğu kırılmadan taşınabildiğinden, daha az hasar riski de vardır.

 3. Geniş hizmet alanı

Hava taşımacılığı şirketleri, hem yerel hem de uluslararası konumlara hizmet eden geniş bir hizmet ağına sahiptir ve kargoları dünyanın her yerine daha kolay ulaştırmanızı sağlarlar.

 4. Kapasiteye erişim

Ticari uçuşların sayısının her geçen artması hava kargo firmalarının teslimat taahhütlerini yerine getirmesini kolaylaştırıyor. Bir uçuş kaçırılsa bile daha sonra yapılacak bir uçuş ile yurtdışı kargo aynı gün yola çıkabiliyor.

 5. Müşterinin belirlediği teslimat süreleri

Yurtdışı kargoyu gönderen kişinin tercihlerine göre değişen teslimat süreleri ile kapıdan kapıya hizmet verilmesi de bir başka avantaj. Kargoyu gönderen kişi ya da kurum, acil gönderim derse express kargo seçeneği kullanılır, kargonun gitmesi için zaman kısıtlaması yoksa ona göre fiyatlandırılır ve bu isteğe göre kargo gönderilir.

UÇAK KARGO FİYATLARINDA FAYDA MALİYET İLİŞKİSİ

Diğer taraftan diğer kargo gönderim yolları karayolu ya da deniz yolu kullanımına göre daha pahalı olarak kabul edilse de fayda /maliyet hesabı yapıldığında bu fiyatların sanıldığı kadar yüksek olmadığı da ortaya çıkar. Yerine zamanında ulaşan bir kargo gönderisi belki de çok önemli iş bağlantılarına kapı açacaktır kim bilir?

HAVA KARGO FİYATLARINDA AĞIRLIĞIN ÖNEMİ 

Öncelikle uçak kargo gönderiminde fiyat her yarım kiloda bir değişir. 500 gramlık bir kargo paketi ile 10 kilogramlık kargonun fiyatı farklıdır. 30 kilograma kadar  her yarım kiloda bir değişen fiyatlar 30 kilogram ve üstünde belli durumlarda sabit olabiliyor. Bu noktada kargo göndereceğiniz firma ile direkt görüşmek sizin daha uygun fiyat almanızı sağlayabilir.

Yurtdışı uçak kargo fiyatını kargo göndereceğiniz firmanın internet sayfası üzerinden yurtdışı kargo fiyat hesaplama araçlarını kullanarak yurtdışı kargo fiyatını kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

UÇAK KARGO FİYAT HESAPLAMA

Kargo fiyat hesaplamada sadece ağırlığa göre hareket edilmez. Gönderinin hacmi de uçak kargo fiyat hesaplamada dikkate alınır. Yapılan işlem sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa o sonuç ile devam edilir. Bu noktada desi hesaplama (hacim hesabı) devreye girmektedir.

Desi hesaplama formülü kısaca şöyle:

 • Eğer 60x40x40 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin İngiltere’ye gönderecekseniz; gönderiniz de 5 kilogram ise,
 • Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmeniz daha yüksek olan rakama göre devam edecek;

 • Normal ağırlığımız 5 kiloydu.
 • 5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık).

Desi hesaplama sonucunda ulaştığımız hacimsel ağırlık kolinin normal ağırlığından daha fazla olduğu için uçak kargo fiyatı desi ücreti üzerinden ele alınacak.

yurtdışı Kargo gönderimi

HAVA KARGO FİYAT HESAPLAMA SONUÇLARI

Tüm bu bilgiler ışığında 0.5, 10 ve 20 kilogramlık bir kargo paketinin Türkiye’den Amerika, Almanya, Hollanda, Fransa ve Japonya’ya gideceği kargo ücretini birlikte hesaplayalım.

UÇAK KARGO FİYATLARI

Yurtdışı uçak kargo göndereceğiniz zaman doğal olarak en önemli konu fiyat olacaktır. Uçak kargo ücretleri gönderilen firmaya göre değişkenlik gösterdiği gibi kargonun gönderileceği ülkeye göre de farklılık göstermektedir. Almanya’ya kargo göndermekle Yeni Zelanda’ya ya da Afrika’da bir ülkeye kargo ücreti farklı olacaktır tabi ki.

AMERİKA UÇAK KARGO FİYATI

 • 0.5 kg: 25.30 Euro
 • 10 kg: 157.30 Euro
 • 20 kg: 226.60 Euro

ALMANYA HAVA KARGO FİYATI

 • 0.5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

HOLLANDA UÇAK KARGO FİYATLARI

 • 0.5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

FRANSA HAVA KARGO FİYATLARI

 • 0.5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

JAPONYA UÇAK KARGO FİYATLARI

 • 0.5 kg: 27.50 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

Kargomkolay Anlatım

HAVA KARGO TESLİMAT SÜRELERİ

Uçak kargo ile dünyanın herhangi bir noktasına gitmesi istenen yurtdışı gönderi için bölgelere farklı teslimat süreleri söz konusudur ancak Türkiye’den ortalama olarak herhangi bir ülkeye 1 ila 4 iş günü içinde teslimat yapılabilmektedir.

GLOBAL KARGO ŞİRKETLERİ

DHL ve diğer global kargo firmaları UPS, FEDEX, TNT uçak kargoda öncü kargo firmaları olarak öne çıkıyorlar. Dünyanın her noktasına yurtdışı hava kargo gönderimi yapan DHL, UPS, FEDEX ve TNT ülke bazlı çalışmalarında ise yerel firmalarla anlaşarak da hizmet veriyor. Örneğin Kargomkolay, tüm yurtdışına olan uçak kargo gönderilerinizi bu global gönderi firmalarının servisi ile 219+ ülkeye göndermektedir.

kargomkolay nasıl kullanılır

İSTANBUL HAVA KARGO

Türkiye’nin en çok kargo gönderilen şehri hangisidir diye sorulsa cevap en hızlı şekilde gelir o cevap İstanbul olur. Ülkenin nüfus olarak en kalabalık şehri olan İstanbul, ticaretin de ihracatın da kalbi konumunda olmayı sürdürüyor. Hali hazırda en çok ihracat İstanbul’dan yapılıyor, en çok yurtdışı kargo uçağı da İstanbul’dan havalanıyor. Bu noktadan bakılınca İstanbul uçak kargonun da Türkiye’deki itici gücü oluyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz bu sayfamız puan verilmedi.)
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp