Skip links

Hacimsel Ağırlık Hesaplama Aracı | Desi Hesaplama

hacimsel ağırlık hesaplama

HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

Hacimsel ağırlık hesaplama işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ele aldık. Desi Hesaplama için örneklendirmeler verdiğimiz yazımızda aşağıdaki hacimsel hesaplama aracını kullanabilirisiniz.
  • En kolay yurtdışı kargo ücreti hesaplama formülü hangisidir?
  • Kargo ücreti hesaplama yaparken nelere dikkat edilmelidir?
  • Hacimsel ağırlık hesaplama nasıl yapılır?
  • Desi hesaplama nasıl yapılır?
  • Desi hesaplama formülü nasıl kullanılır?
  • Ağır ve hacimli ürünlerin yurtdışı kargo ile gönderilmesinde nelere dikkat edilmesi gerekir?
Hacimsel ağırlık hesaplama ile ilgili önemli soruların cevapları ile dikkat edilmesi gereken hususları bu yazımızda bulabilirsiniz…

KARGO ÜCRETİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Yurtdışı kargo gönderirken en önemi konu kargonun örneğin Almanya’ya Rusya’ya da Avustralya’ya ne kadar ücret ödeyerek gönderileceği konusudur. Kargo ücreti hesaplama işlemi sırasında ise gönderinin ağırlığı ya da kapladığı hacim yani desisi öne çıkar.

DESİ HESAPLAMA FORMÜLÜ

Türkiye’nin en önemli ticari partneri olan Almanya’ya ihracat numunesi gönderdiğinizi düşünerek kargo ücreti hesaplaması yapacağız. Bu hesaplama sırasında ihtiyacımız olan veri formül ise desi hesaplama formülü. Bu formülü kullanarak hacimsel ağırlık hesaplama yapabilir, yurtdışı gönderinizin kapladığı alanın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Türkiye’nin yaş meyve ihracatında önemli bir söz sahibi olan Mersin’den Almanya’ya ilk defa ihracat yapacak olan bir firmanız olduğunu varsayalım. Ve işlemlerinize devam edelim.

DESİ HESAPLAMA | DOĞRU PAKETLEME

5 kiloluk bir gönderiyi numune olarak Almanya’ya göndermek istediğinizde yapmanız gereken ilk işlem kargonuzun koli hacim hesaplamasını yapmak olacak. Bunun için de öncelikle gönderinizi doğru şekilde paketlemelisiniz ki kargonuzu en ucuza gönderebilesiniz. Aksi taktirde yanlış paketlemenin faturasını da siz ödersiniz. Çünkü desi hesaplama yaptığınızda ortaya çıkan rakam kaç olursa olsun ağırlık ya da desi hangisi daha büyükse fiyatlandırma ona göre yapılıyor. Yurtdışı kargo fiyat hesaplama işlemini doğru yapmak ve daha ucuza kargo göndermek için doğru paketleme ve doğru hacimsel hesaplama gerekiyor. Berlin’e göndereceğiniz numuneyi haddinden fazla büyüklükte bir kolide paketlerseniz kaplayacağı yer daha fazla olacağı için daha fazla ücret ödersiniz. Ancak doğru paketleme ile kargo maliyetlerinizi ciddi anlamda düşürürsünüz. Bunun için de desi hesaplama formülünü kullanarak hesaplama yapmak gerekiyor. Desi hesaplama formülümüz şöyle: EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) KOLİ HACİM HESAPLAMA ÖRNEĞİ Bu önemli uyarıyı da yaptıktan sonra koli hacim hesaplama yapalım. Formülümüz EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)’di. Kolinizin 5 kiloluk bir numune göndermeye uygun olarak 60x40x40 ebadında olduğunu varsayalım. Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz. Ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edeceğini söylemiştik. Gönderimizin ağırlığı 5 kilogramdı. Koli hacim hesaplama sonucumuz ise 19.2. Bu durumda işlemimiz 19.2 rakamına göre devam edecek, fiyatlandırma bu rakam esas alarak yapılacak. Normal ağırlığın neredeyse 5 katına yakın olan bu rakam, kargonun gönderileceği paketin doğru olmasının ne kadar önemli oluğunu da ortaya koyuyor. Çünkü yaklaşık 4 katı büyük rakam yaklaşık 4 katı fazla kargo ücreti ödemek anlamına gelecektir.

HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMADA EN BÜYÜK YARDIMCINIZ

Buraya kadar hacimsel ağırlık hesaplama, desi hesaplama formülü ve bu formülü kullanarak koli hacim hesabı nasıl yapılır sorusunun yanıtını aradık ve bulduk. Bundan sonraki adım kargo kolisinin Almanya’ya ne kadar ücret ödenek gönderileceğinin hesaplamak. KargomKolay.com’un uzmanları en kısa sürede ve en hızlı şekilde Almanya’ya gitmesi gereken ihracat numunelerinizi zamanında alıcısına ulaştırmak için hemen yanı başınızda. Nasıl kargo göndereceğiniz, bu kargonun fiyatının nasıl hesaplanacağı, ağır ve hacimli ürünlerin gönderilmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi iş hayatınızı çok yakından ilgilendirecek önemli konularda soracağınız her sorunun cevabı KargomKolay.com’da.

Sizde KargomKolay hizmetlerinden şimdi faydalanın!