Skip links

Turpex Kargo | Turpex Yurtdışı Kargo Hizmetleri | KargomKolay

TURPEX KARGO | YURTDIŞI KARGO HİZMETLERİ

Turpex kargo, PTT tarafından APG ve koli hizmetlerine ek olarak teslim süre taahhütlü yeni bir uluslararası hızlı kargo/kurye hizmetidir. 3 Haziran 2013 tarihi itibari ile uygulamaya giren bu hizmet ile hemen hemen tüm dünya ülkelerine hızlı ve güvenli kargo gönderimi gerçekleştirmektedir.

Turpex kargo, gönderi takibi, gönderi ücreti, fiyat listesi, iletişim bilgileri ve diğer tüm detaylar KargomKolay’da.

TURPEX NEDİR?

Kısaca PTT’nin yurt dışı hızlı kargo gönderim servisi tanımlaması yapılabilen bu hizmet, Turkish Parcel Express’in kısaltmasıdır ve  sunulan bu hizmet ile dünyada uzak ya da yakın olması fark etmez 200‘ün zerinde noktaya hızlı yurt dışı kargo gönderilmektedir. Türkiye’nin yakın komşuları Avrupa Birliği ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktaki Latin ülkelerine, Afrika ya da Uzak Doğu ülkelerine acil ulaşması gereken herhangi bir paket söz konusu ise bu hizmet rahatlıkla kullanılabilir.

Yaklaşık 7 yıldır sunulan hizmet ile gönderinin ne zaman varış adresinde olacağı baştan bilinirken, sloganı ise “Güvenle Ulaşır” şeklindedir.

Bu hizmetin tercih edilmesi halinde Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerine 1-4 iş günü içinde gönderim yapılabilirken, uzak ülkeler için daha uzun bir gönderim süresi söz konusu olabilir. Bu sürede gönderim yapılan ülkenin uzaklığı kadar bu ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da etkilidir.

Bu serviste express kargo gönderim kuralları geçerlidir, bu nedenle 30 kg. üzeri bir paket gönderilemez. Ayrıca gönderimi yapılamayacak ürünler de vardır. Yasaklı ürünler kargonun gönderileceği ülkeye göre değişse de hiç bir ülkeye bu yolla uyuşturucu madde gönderimi yapılamaz.

TURPEX GÖNDERİ NASIL YAPILIR?

PTT’nin sunduğu express hızındaki hizmet kapsamında evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyaları, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınlar, hızlı ve güvenilir bir şekilde postaya verilir ve yurt dışına gönderebilir.

Bu servis, PTT A.Ş.’ye ait gönderi servisi olup, PTT’nin sorumluluğunda alıcılarına ulaştırılmaktadır.

Ancak posta abone kutusu, postrestant adresli gönderi kabul edilmemektedir.

Gönderilerin yola çıkabilmesi için en yakın PTT şubesine gitmek yeterli olacaktır. Gerektiği takdirde PTT, bu gönderiler ile ilgili her türlü ambalaj malzemesi ve araç gerecin teminini de sağlamakta ayrıca lojistik hizmet de sunmaktadır.

Öte yandan bu hizmet; özel ulak, uçak ek hizmetlerini de kapsamaktadır. Ayrıca gönderiler müşteri isteğine bağlı olarak değer konulmuş olarak postaya verilebilir.

Bu gönderilerle ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 6 ay ile sınırlıdır.

TURPEX GÖNDERİ ÜCRETİ

Gönderi ücreti, yurt dışına gönderilecek olan kargonun gerçek ve hacimsel ağırlığı göz önüne alınarak hesaplanır. Ne kadar ağır bir paket söz konusuysa gönderi ücreti o kadar yükselir. Öte yandan eğer gönderinin hacimsel ağırlığı gerçek ağırlığından fazlaysa ücretlendirme daha yüksek olan değere göre yapılacağı için hacimsel ağırlık göz önüne alınır.

Hacimsel ağırlık kargonun gönderildiği kolin ebatları ile ilgilidir.

Hesaplama formülü de;

EN X BOY X YÜKSELİK/ 5000’dir.

40x30x30 ebatlarında bir koli ile Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir gönderi için kilogram bazında 178 TL kargo ücreti ödenirken, formüle göre yapılacak hacimsel hesaplama sonucu 7.2 çıkacağı için ödenecek miktar bu değer üzerinden hesaplandığı için 255.50 TL’ye yükselmektedir.

Bu nedenle en makul gönderi ücreti için en hafif ürünün en küçük kutuda gönderilmesi gerekmektedir.

TURPEX FİYAT HESAPLAMA

Kargo fiyat hesaplama işlemi, turpex.com.tr adresinde yer alan gönderi ücreti öğrenme sekmesinden yapılabilir. Sekmeye basıldığında ekrana gelen sayfada Turpex’i bulup buraya tıkladığınızda karşınıza hesaplama alanı gelecek. İşlemi burada yapıp gönderinin ücretini birkaç saniye içinde öğrenmek mümkün.

İşlem için gereken bilgi, kargonun gönderileceği ülke, gönderi ağırlığı ve/veya kargo kolisinin ebatlarıdır. İşlem sırasında gönderinin niteliği de dokuman ya da paket olarak belirtilmelidir.

Hesaplama sayfasına gelinip, gereken bu bilgiler gerekli kutulara yazıldığında kargonun herhangi bir ülkeye ne kadar ücret ödenerek gönderileceği birkaç saniye içinde öğrenilebilir. Ancak,  öğrenilen bu rakamlar yine de yaklaşık sonuçlardır. Kargo kolisi PTT şubesine teslim edildiğinde farklı kargo ücreti ile karşılaşmak da mümkündür.

Bu noktada gümrük vergileri devreye girmektedir.

Öte yandan bu hizmet ile gönderilebilecek maksimum kargo ağırlığı 30 kg olduğu için hesaplama işlemi de 30 kilogram üzeri için yapılamamaktadır.

TURPEX GÜMRÜK

Kargo fiyat hesaplamasına gümrük bedeli de eklendikten sonra asıl gönderim ücreti ortaya çıkmaktadır. Tabi gümrük bedeli gönderimi yapılan ürün ticari bir ürünse söz konusudur.

Söz konusu gümrük bedeli ödendikten sonra kargo alıcısına teslim edilmektedir.

TURPEX FİYAT LİSTESİ

Ülkelere göre değişen  fiyat listesine http://www.turpex.com/tarifeler linkinden ulaşılabilir. Tarife listesinden söz konusu hizmet alınarak ilk 2500 gr veya 2,5 hacimsel ağırlık ücreti, verilirken, 2501-3000 gr veya 2,501-3,0 hacimsel ağırlık ücreti  ile 3001 gr veya 3,001 hacimsel ağırlıktan sonra her 500 gr/0,5 hacimsel ağırlık ücreti TL bazından verilmektedir. Kargo gönderilen bütün ülkelere

Örneğin Almanya’ya ilk 2500 gr veya 2,5 hacimsel ağırlık ücreti 91.50 TL olarak verilmiştir. 2501-3000 gr veya 2,501-3,0 hacimsel ağırlık ücretin 116  TL oldu Almanya için her 500 gr için kargo ücretine 15.50 TL eklenmektedir.

Türkiye’den 7500 kilometre uzaklıktaki Somali’ye ilk 2500 gr veya 2,5 hacimsel ağırlık ücreti olarak 537 TL, 2,501-3,0 hacimsel ağırlık ücreti 659 TL verilirken, her 500 gr. için ücrete 43.50 TL eklenmektedir. Kargoyu göndereceğiniz ülkeyi ve uygulana fiyatları öğrenmek için arama butonuna ülke ismini yazmanız işinizi daha kolay hale getirecektir.

ALMANYA’YA YURT DIŞI KARGO GÖNDERİMİ 

Almanya bu hizmet kullanılarak en çok kargo gönderilen ülkelerin başında gelmektedir ki bu durum Almanya’nın Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke olmasından ileri gelmektedir. Öte yandan Almanya gönderi ücreti gönderim yapılan ülkeler içinde en düşük ücret olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunda Almanya’nın coğrafi olarak Türkiye’ye yakınlığı kadar bu ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin çok olmasının da önemli bir payı vardır.

Türkiye’nin en önemli ticari partneri olan Almanya’ya 5-10- ve 20 kg’lık gönderi ücretleri hesaplama sayfası sonuçlarına göre şöyle:

 • 5 KG: 178 TL
 • 10 KG: 333 TL
 • 20 KG:643 TL

İNGİLTERE 

Türkiye ihracatının iki numaralı ülkesi İngiltere fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

 • 5 KG: 255.50 TL
 • 10 KG: 490.50 TL
 • 20 KG:960.50 TL

İTALYA 

2019 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke İtalya oldu. İtalya gönderi ücretleri de şöyle:

 • 5 KG :298.50 TL
 • 10 KG: 543.50 TL
 • 20 KG: 1033.50 TL

ABD 

Türkiye’nin ihracat sıralamasında 5. sırada olan Amerika Birleşik Devletleri’ne Express kargo göndermenin maliyeti ise aşağıdaki gibidir:

 • 5 KG: 304.50 TL
 • 10 KG:609.50 TL
 • 20 KG:1219.50 TL

RUSYA 

Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülke olan Rusya’ya gönderi yapmanın fiyatları ise şöyle:

 • 5 KG:443 TL
 • 10 KG: 733 TL
 • 20 KG:1313

ÇİN 

Türk ithalatının iki numaralı ülkesi olan Çin’e gerçekleştirilecek gönderilerin fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

 • 5 KG:382 TL
 • 10 KG:672 TL
 • 20 KG:1252 TL

TURPEX GÖNDERİ SÜRESİ

Turpex gönderi süresi, kargonun yollandığı ülkenin Türkiye’ye uzaklığı ve bu ülkeye düzenlen uçak seferlerinin sıklığı ile bağlantılıdır. İşlem hareketliliği de bu noktada önem kazanmaktadır.

Diğer taraftan Turpex internet sitesinde; “Ülkemiz kabul yurtdışı varışlı gönderiler postaya verildiği merkezin yurtdışı alıp verme merkezimize olan uzaklığına ve tercih edilecek yollama şekline (yüzey veya uçak) göre en geç üç(3) gün içerisinde varış ülkelerine sevk edilmekte ve teslim süresi varış posta idaresinin teslim standardına göre değişiklik arz etmektedir.).Menüde çıkan teslim süreleri ortalama teslim süreleridir” uyarısı bulunmaktadır.

Sitede, kargo gönderim fiyatlarını örneklendirdiğimiz Almanya, İngiltere, İtalya, ABD ve Rusya için ortalama 3 iş günü teslimat süresi olarak verilirken, paketin Çin’e 4 iş günü içinde ulaşabileceği belirtilmiştir.

TURPEX KARGO TAKİBİ

Kargo takibi yaparak, örneğin Almanya’ya gönderilen paket ile ilgili anlık bilgi edinilebilir. Bu işlem paketin varış adresine ne zaman ulaştığı, ulaşmadıysa bunu nedeni gibi konulara açıklık getirir. Belki de paket gümrüğe takıldığı için alıcısına teslim edilmemiştir. Bunu ancak Turpex gönderi takip yaparak öğrenebilir ve yaşanan olumsuzluğu ortadan kaldırabilirsiniz.

TURPEX KARGO TAKİP

Turpex kargo takip yapmak için, paketinizi PTT şubesine teslim ettiğinizde, kolinin üzerine yapıştırılan kargo takip numarasına ihtiyacınız olacak. Bu numarayı mutlaka almalısınız. Böylece istediğiniz an, gece ya da gündüz fark etmez kargo takip yapabilirsiniz. Kargo takip numarasının olmaması gönderi takibi yapmanızı imkansız hale getirebilir.

TURPEX GÖNDERİ SORGULAMA

Turpex gönderi sorgulama yapabileceğiniz birkaç değişik yol var. İlk ve en çok kullanılan yol  Turpex internet sitesinden takip yapmak. Elinizdeki kargo takip numarasını gönderi takibi kutucuğuna yazıp, “sorgula” butonuna bastığınızda paketinizin güncel durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu bilgi, “Kargo yola çıktı” da olabilir, “teslim edildi” de olabilir.

Sorgulama ekranında yer alan kutuya 13 haneden oluşan en fazla 5 barkod numarası girilerek işlem yapılabilirken, bu işlemi alıcı da gerçekleştirebilir. Bunun için gönderenden kargo takip numarasını öğrenmesi yeterli olacaktır.

Turpex takip sayfasında verilen sonuçların sadece bilgi amaçlı olduğunun altı çizilirken, PTT şubesine giderek ya da telefon ile de kargo takip yapılabilir.

TURPEX KARGO İLETİŞİM

Turpex kargo iletişim bilgilerine dünyanın herhangi bir ülkesine bu yolla gönderi yapacakların ihtiyacı olacaktır. Gönderisini yapmış, kargo takibini  internet üzerinden yapmak istemeyenler de Turpex iletişim bilgilerine ihtiyaç duyabilirler.

Bu bilgiler aslında PTT’nin bilgileridir ve adres, telefon, faks numarası gibi bilgileri içerir.

PTT’nin açık adresi;

Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. Genel Müdürlüğü- Şehit Teğmen Kalmaz Cad. No: 2 06050 Ulus / ANKARA’dır.

Kuruma 0 312 509 50 00 numaralı telefon ile 0 312 309 51 44 – 45 numaralı fakstan da ulaşılabilir.

Ayrıca Türkiye’nin her yerinden  444 1 788 numaralı telefondan 7 gün 24 saat müşteri temsilcileri aracılığıyla da iletişim kurulabilir.

İLETİŞİM

İletişim için ayrıca info@ptt.gov.tr e-posta adresi ile www.aloptt.gov.tr adresinden web-chat sayfası da kullanılabilir.

Farklı yollar kullanılarak kurulan iletişim gönderinin zamanında ve güvenle yerine ulaşmasında önemli bir paya da sahiptir.