Çin Kargo | Çin’den Kargo Getirtmek | KargomKolay

Yurt Dışı Kargo Hizmetleri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 5,00 puan aldı.)

Çin kargo işlemleri

ÇİN KARGO İŞLEMLERİ

Çin kargo, Türkiye açısından düşünüldüğünde Çin’den kargo şeklinde ilerleyen bir alan, çünkü Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler Türkiye’nin Çin’den yaptığı ithalat ile ilerliyor. Her ne kadar Türkiye’nin “doğunun süper gücü”ne ihracatı olsa da, Türkiye’nin Çin’den ithalatı çok yüksek, ihracatı ise çok düşük.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Çin ile Türkiye arasında 2018 yılında 23 milyar dolar seviyesinde bir ticaret hacmi oluştu. Ama bu rakamın sadece 2.91 milyar doları Türkiye’nin Çin’e ihracatı. Buna karşın Türkiye Çin’den ithalat yaparken 20.71 milyar dolar harcamış… Çin bu rakamlarla Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Rusya’nın ardında 2. sırada geliyor.

Bu rakamlar Çin kargo işlemlerinin ağırlıklı olarak Çin’den kargo şeklinde olduğunu savunan tezimizi de doğrular nitelikte.

Amerika’nın ardından dünyanın en büyük 2. ekonomisi konumundaki Çin’den ürün getirtmek için kullanılabilecek en hızlı yol olan Çin kargo ile ilgili merak edilenleri bu makalemizde ele alıyoruz.

çin kargo ve havayolu ilişkisi

ÇİN KARGO VE HAVAYOLU İLİŞKİSİ

Uçakla bile aktarmasız, rötarsız yaklaşık 9 saat süren yolculuk sonrası ulaşılabilen Çin’e kargo göndermenin ya da Çin’den kargo getirmenin en doğru yolu uçak kargoyu kullanmak

Çünkü Türkiye’den yaklaşık 10 bin kilometre uzaklıktaki Çin’den ürün getirtmenin en hızlı ve güvenli yolu “hava”dan geçiyor.

Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticaret ortağı konumuna gelen Çin’e kargo göndermenin en hızlı yolu havayolu olarak öne çıkıyor.

Çünkü İstanbul’dan uçakla yaklaşık 9 saat süren uçuş ile ulaşılabilecek Çin’in başkenti Pekin’e göndermek istediğiniz kargonuz 2-4 iş günü içinde varış adresinde olabiliyor. Çin’den ürün getirtme aşamasında da aynı süreler söz konusu oluyor ve Çin kargo, ticari işlemlerin hız kazanması açısından hayati önem taşıyor.

ÇİN İHRACATI VE KARGO TALEBİ

İhracat yapanlar Çin kargo hizmetine ihtiyaç duyacak en büyük kesim olarak karşımıza çıkıyor. Ama Türkiye’den Çin’e kargo göndermek isteyecek diğer önemli kesim de Türkiye’de yatırım yapan Çinli iş insanları. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Çin’in Türkiye’de 2 milyar dolar civarında yatırımı buluyor.  Çinli iş insanları ülkeleri ile Türkiye arasında gönderilecek evrak ya da paketleri zamanı iyi kullanmak adına Çin kargo ile göndermeyi tercih ediyor.

2002 yılından bu yana Türkiye’yi turistik amaçlı ziyaret eden Çinlilerin sayısının her geçen gün artması da Çin kargo potansiyelinin yüksek olmasını sağlıyor. Zira 2018 yılında Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 60 oranında artarak 390 bin kişiye ulaşırken; ülkelerinden hayli uzak olan Türkiye’de tatile gelen Çinli turistler kısa tatilleri süresince ülkelerine gönderilecek herhangi bir ürün, paket ya da evrak için uçak kargoyu tercih edeceklerdir.

Türkiye Çin’e mermer ve traverten, krom, bakır, kurşun, demir, çinko, tabii borat cevherleri, bor oksitleri ve borik asitler ihraç ederken, gıda ihracatındaki sıkı kurallar bu ülkeye gıda ihracatına sekte vurmaktadır. Zira Çin, ülkeye girecek gıdalar konusunda oldukça sıkı kurallara sahip bir ülke.. ve yerel Çin makamları ithal edilecek gıdaların ülkeye girişi sırasında gıda kalitesi ve hijyenini korumak için titiz ve pek çok aşamadan oluşan bir kontrol sistemi uygulamaktadır. Her yıl ülkeye ithal edilmek istenen gıdaların gerekli kalite standartlarını karşılamaması nedeniyle, gümrüklerde imha edilmekte veya ürünler geri gönderilmektedir.
Bu nedenle Türk gıda ve tarım ürünlerinin Çin’e ihracatı için çalışmalar sürdürülmektedir.

çin kargo ile getirtilebilecek ürünler

ÇİN’DEN KARGO İLE GETİRTİLEBİLECEK ÜRÜNLER

Çin’e ihraç edilen ürünler ile ithal ürünleri Çin kargo işlemlerini etkileyen unsurlar olarak öne çıkıyor. Ama yukarıda da dediğimiz gibi Çin kargoyu asıl olarak Çin ithalatı belirliyor. Türkiye Çin’den otomatik bilgi işlem makineleri ve üniteleri, hücresel/diğer kablosuz ağlar için telefonlar, oyuncaklar, ses-görüntü ve diğer bilgileri almaya, çevirmeye ve vermeye yarayan araçlar, yük/insan taşıma amaçlı gemiler ithal ederken, özellikle elektronik eşyalar uçak kargo ile taşınıyor.

Çin’den özellikle yükte de pahada da hafif teknolojik ürünler, cep telefonu bataryaları ve kılıfları, oyuncaklar, ayakkabılar, saatler, bijuteriler, aksesuarlar, dekorasyon malzemeleri, küçük hediyelik eşyalar getirilip çok kolay bir şekilde piyasaya sürülüp, ticaret yapılabiliyor. İddia ediyoruz ki hemen herkesin evinde, çantasında ya da ofisinde en az bir tane Made in China ya Made in RPC etiketli ürün vardır.

alibaba kargo

ÇİN’DEN ÜRÜN GETİRTMENİN EN BİLİNEN YOLU: ALİBABA KARGO

Çin’den ürün getirtmek için kullanılan en bilindik yol ise Alibaba ve Aliexpress’i kullanmak. Çin’in en önemli e- ticaret platformlarından biri olan AliBaba.com dünyanın en büyük B2B ticaret platformudur. Üzerinde 200’ü aşkın ülkeden yaklaşık 3.5 milyon şirketin aklınıza gelebilecek her ürünün satışını gerçekleştirdiği bu platformda satılan ürünler varış adreslerine Alibaba kargo ile gönderiliyor. Alibaba kargo, Türkiye’de yerel kargo firmaları ile anlaşıp teslimat sürelerini daha da kısaltma adına ciddi çalışmalar yapıyor.

çin kargo teslimat süresi

ÇİN KARGO: TESLİMAT SÜRESİ

Çin kargo geleneksel yollarla gerçekleştirilirse bir ay gibi süreler söz konusu olabiliyor. Yurtdışı uçak kargoda express seçeneği kullanılırsa Çin kargo ya da Çin’den kargo ortalama 2 iş günü gibi kısa bir sürede varış adresine ulaşabiliyor.

çine kargo fiyatları

ÇİN’E KARGO FİYATLARI

Çin’e kargo fiyatları gönderinin ağırlığı ve boyutuna göre ve ülkeye düzenlenen uçak sefer sıklığına göre değişkenlik gösterir. Çin’e kargo fiyatlarını 1- 10- 20 kilogram üzerinden örneklendireceğiz. İstanbul’dan Pekin’e gönderilen bir Çin evrak kargo için,

1 kg’de: 44 Euro

10 kg’de:183.70 Euro

20 kg’de:267.30 Euro’luk bir fiyat söz konusu olacaktır.

Öte yandan Çin kargo gönderimleri ve Çin’den kargolarınız için yapacağınız uzun süreli anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu da sizi fiyat dalgalanmalarından korumanın yanısıra, daha uygun fiyatlarla kargo göndermenizi de sağlayacaktır.

Çin’e kargo fiyatları her yarım kilogramda bir değişir ve 30 kilogram ve üstü gönderiler için hava kargo kullanılması zorunludur.

Kargomkolay 219+ ülkede olduğu gibi Çin kargolarınızı da global çözüm ortaklarının servisi ile hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp