Mikro İhracat Ne Demektir, Nasıl Yapılır? | Etgb Nedir?

Lojistik Akademi

mikro ihracat nedir nasıl yapılır

MİKRO İHRACAT NEDİR, NASIL YAPILIR?

Mikro ihracat ya da kolay ihracat veya hızlı ihracat nasıl adlandırılırsa adlandırılsın, ihracat işlemlerindeki prosedürleri en az indirerek özellikle küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) yurtdışına açılmalarını sağlayan bir ihracat türüdür. Bu yolu ayrıca e- ticaret ile yurtdışına satış yapan girişimciler de artık daha sık kullanmaya başlamışlardır.

mikro ihracat nedir

Mikro İhracat Nedir? 

Mikro ihracat nedir sorusunun en net cevabı ise, “300 kg ve 15000 Euro limitine kadar ETGB ile yurtdışına ihraç edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir.”

2012 yılında küçük çaplı firmaların ihracatının önünü açmak için hayata geçirilen bu sistem özellikle KOBİ’ler tarafından ilgiyle karşılandı.

İhracat rakamları çok yüksek olmayan bu nedenle de bürokrasinin çarkları arasına girmek istemeyen işletmelerin tercih ettiği bir yol olan kolay özellikle 2013 yılından itibaren trend haline gelmiş ve ihracat için bu yolu izleyenlerin sayısı da hızla artmaya başlamıştır. Aradan geçen sürede mikro ihracat nedir sorusunun yanıtı da iyiden iyiye kafalara kazınmıştır.

mikro ihracat nasıl yapılır

Hızlı İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat nasıl yapılır? sorusu da bu konundaki ikinci önemli sorudur. Yurtdışı pazarlara ürün göndermek isteyen kişi ve kurumun kendine uygun bir pazar bulması ile başlayan süreçte ağırlık ve bedeli kurallara uyan ürün, yani çok ağır olmayan, mali değeri çok yüksek olmayan ürünler doğru bir şekilde paketlenir ve bu ihracatı yapma yetkisi olan UPS, FEDEX, TNT ya da DHL veya PTT’ye teslim edilir. Yani yurtdışı kargo gönderir gibi ürününüzü kuryeye teslim edip, gerisini düşünmüyorsunuz. İşlem aslında bu kadar basit.

Bu işlemi gerçekleştirirken gerekli bazı evraklar vardır. Bunlar:

 • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi
  • İş Emri (Mikro İhracatın Gönderi Bilgi Formu)
  • Maliye onaylı faturanın aslı,
  • Yurtdışı için Türkçe faturayla tutarlı İngilizce fatura

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta belirlenen 300 kg&15 bin Euro limitlerine uyulsa bile gönderilen kargonun kolay ihracat statüsünde kabul edilmesi için satış ve kat-i amaçlı ihraç ediliyor olması gerektiğidir. Başka herhangi bir amaçla örneğin tamir bakım için ya da fuarlara gönderilen ürünler, kolay ihracat kapsamına girmemektedir. Bu noktada devreye ETGB girmektedir.

Ayrıca gıda, ilaç, kimyasal ürünler gibi denetime tabi ürünler de bu yolla gönderilemez.

ETGB – Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı

ETGB hızlı ihracat yapabilmek için olmazsa olmazlardandır dersek bu kez de ETGB nedir sorusunu yanıtlamamız gerekir.

ETGB nedir sorusunun en net ve kısa cevabı “ihracat veya ithalat yapılırken taşıma operatörleri tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyan”dır.

E-ihracat nedir, nasıl yapılır? Detaylı bilgiler için tıklayınız.

etgb nasıl yapılır

ETGB Nasıl Yapılır?

ETGB ne demek sorusunu cevabını verdikten sonra sıra ETGB nasıl yapılır? sorusunun yanıtını bulmaya geldi.

ETGB’yi sadece Express taşıma yapan firmaların düzenleme hak ve yetkisi vardır.  olmasıdır. Gümrük müşavirleri ETGB düzenleme yetkisine sahip değillerdir. Gümrük Müşavirlerinin beyanname düzenleyebilmesi sadece belli durumlar için söz konusu olur. Diğer taraftan ihracat ya da ithalat yapan kişi ya da kurum da kendisi bu beyannameyi düzenleyemez.

İşlemi gerçekleştirmek için ETGB formu doldurulmalıdır. ETGB formu hızlı ihracat ile ilgili gerekli tüm bilgilerin bulunduğu formdur. ETGB formu aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Konşimento numarası
 • İhracatçı firma adı
 • Vergi dairesi ve numarası
 • İhracatçı firma adresi
 • İlgili kişi ve irtibat bilgileri- telefon ve fax numarası ile e- posta adresi
 • İhracatçı banka bilgisi
 • Eşyanın cinsi
 • GTIP no
 • Eşya adedi- eşya kıymeti-ödeme şekli
 • Kap adedi- net kg –brüt kg
 • Maliye tasdikli fatura bilgisi –fatura no ve fatura tarihi
 • Eşyanın menşei
 • Mal beraberi gidecek evraklar
 • Alıcı firma
 • Alıcı firma adresi.

ETGB formu bu bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması ve kaşe/imza ile birlikte işleme girer.

Yetkili olan taşıma operatörü ETGB’yi vererek gümrük işlemlerini sonuçlandırır ve hızlı ihracatınız gerçekleştirilmiş olur.

ETGB nasıl yapılır konusunun detaylarını mikro ihracat işleminiz gerçekleştirecek kargo firmasından da detayı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

global kargo firmaları ve mikro ihracat

Global Kargo Firmaları ve Mikro İhracat

Global kargo firması DHL mikro ihracat yapma yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür. DHL mikro ihracat ile ürünlerini dünyanın dört bir yanına gönderebilirsiniz.

DHL hızlı ihracat için tıklayınız.

Aynı şekilde TNT de mikro ihracat işlemlerinizi yapabilecek bir kargo firmasıdır. TNT mikro ihracat ile yurtdışı pazarlara açılma hayalleriniz gerçeğe dönüşebilir.

TNT kolay ihracat için tıklayınız.

UPS mikro ihracat operasyonlarınızı yönetecek diğer bir global kargo firması olarak yurtdışına açılmanızı sağlar. UPS mikro ihracatın operasyonlarını başarı ile yöneterek sizi dünyaya bağlar.

UPS işlemleri için tıklayınız.

Ayrıca FEDEX de hızlı ihracat yapma ve ETGB doldurma yetkisi olan bir firma olarak tüm gümrüksüz ihracat operasyonlarınızı yönetmektedir. FEDEX mikro ihracat ile kurallar dahilindeki ihraç ürünlerinizi aklınızda neresi varsa oraya gönderebilirsiniz.

FEDEX ETGB için tıklayınız

kargo fiyatları

Mikro İhracat Kargo Fiyatları

Mikro ihracat kargo fiyatları, ürünlerin hangi ülkeye taşınacağı ile nicelik ve nitelik özelliklerine bağlı olarak değişir. Ürünleri göndereceğiniz kargo firması ile yapacağınız uzun vadeli anlaşmalar daha uygun fiyatlarla taşıma yapmanızı sağlayabileceği için kargo firmanıza ulaşmakta fayda var. Kargomkolay, daha ekonomik kargo fiyatları ile gönderilerinizi dünyanın dört bir yanına taşımaktadır.

Mikro İhracat KDV İadesi

Mikro ihracat KDV iadesi, yurtdışına bu yolla açılanların en büyük sorunuydu. Bu sorun da önemli oranda çözüldü. Ve hızlı ihracatçıların KDV iadesi alınmasının önündeki engeller kalktı.

Gümrüksüz ihracat işlemleri tamamlandıktan sonra, ihracatçıya, taşıma operatörü tarafından bir ETGB sorgu numarası verilir. Klasik ihracat işlemlerinde KDV iadesi için gümrük nüshası gerekirken burada ETGB sorgu numarası yeterli. İhracatçı firma ETGB bu sorgu numarası ile KDV iadesi için başvuru yapabiliyor.

 

 

 

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp