Skip links

DHL Paketleme İşlemleri | Doğru Paketleme Önerileri

DHL Paketleme

DHL PAKETLEME

DHL paketleme,  yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan gitmesini sağlar. DHL ile binlerce kilometrelik bir yolculuk yapacak olan gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin zamanında ve hasarsız olarak teslim edilmesi yolunda atılacak ilk adımdır.

dhl paketleme kriterleri

DHL PAKETLEME KRİTERLERİ

DHL paketleme, kargo ile gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir.

Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutularda çökme riski yaşanırken, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular ise patlayarak açılabilir. Bu riskler nedeniyle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmelidir.

Öte yandan kırılacak bir ürün kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse de alıcısına ulaştığında hasar görmüş olur.

Doğru paketlenmiş bir gönderi, DHL kargo express hizmeti ile 1-3 iş günü içinde alıcının elinde olabilir.

DHL Express kargo ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL KARGO PAKETLEME TAVSİYELERİ

dhl mikro ihracat ve etgb

Gönderinin ağırlığına/boyutlarına uygun bir kutu seçilmelidir.

DHL paketlemede kutu içinde boş yer kalmamalıdır. Böylece taşıma esnasında kolinin içindeki eşya hareket edemez.

Gönderiler kutunun ortasına doğru yerleştirilmeli ve kutunun yan kenarları ile gönderi arasında 6 cm boşluk kalmalı.

Birden fazla eşya tek bir paket ile gönderilecekse her bir parçanın tek tek sarılması, karton ya da uygun diğer bölücü malzemeler ile birbirinden ayrılması gerekmektedir. Böylece taşıma sırasında ürünlerin birbiriyle temas etmesi engellenir.

Küçük gevşek eşyaların taşıma sırasında birbirinden ayrılmalarını önlemek için de iç taşıyıcı ya da torbalar içine yerleştirilmeleri gerektiğini gözden kaçırmayın.

Ayrıca DHL paketlemede, elektronik cihazlar için paketleme, ısı hassas gönderiler için paketleme, tekstil/moda ürünleri için ayrı ayrı paketleme şekilleri mevcuttur.

DHL PAKETLEME SON ADIMLAR

Kolinin içi doğru şekilde doldurulduktan sonra, DHL paketlemenin son adımında kutu kapatılır. Genişliği en az 48 mm olan, basınca duyarlı bant kullanılarak H bantlama ile kutunun tüm kenarları ve birleşme yerleri bantlanır.

Son olarak da paketin üst yüzeyine gönderi etiketi yapıştırılır. Gönderi etiketi, açık ve net bir şekilde görünür olmalıdır.

PAKETLEME ve FİYAT HESAPLAMA

Paketleme işlemi yurtdışı kargonun fiyatını direkt etkileyen bir faktördür. Paket büyük olursa kargonun ücreti artar, ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer. Ancak paket büyüklüğü hacimsel hesaplamada önemi olan bir etkendir.

Paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

DHL fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL HACİMSEL HESAPLAMA

DHL hacimsel ağırlık hesaplama

Paketleme söz konusu olduğunda devreye DHL hacimsel hesaplama da girer. Gönderi hacmi arttıkça fiyat da artacağı için kargonun paketi bu detay dikkate alınarak seçilmelidir.

DHL hacimsel hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL HAVA KARGO

dhl hava kargo

DHL hava kargo ile dünyanın 220 ülkesine gönderim yaparken kargonun doğru paketlenmesi daha da önemli hale geliyor. Hava kargo le taşınan ürünün sağlam bir şekilde alıcısına ulaşması için mutlaka doğru paketlenmesi gerekmektedir.

DHL hava kargo ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

PAKETLEME VE AMBALAJ MALZEMELERİ

Kargo paketleme işleminde ürünün zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. DHL paketleme yaparken, hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu gibi ihtiyaca göre çeşitlenen ambalaj malzemeleri kullanılmalıdır.

MİKRO İHRACAT

dhl mikro ihracat

Mikro ihracat gönderilerinde de doğru paketleme çok önemlidir. İhracat/İthalat malının daha uygun fiyatlara gönderimi için doğru paketleme en önemli unsurlardan birisidir.

DHL mikro ihracat ile ilgili bilgiler için tıklayınız.