Skip links

DHL Konşimento Doldurma İşlemleri | KargomKolay Konşimento

dhl konşimento

DHL KONŞİMENTO

DHL konşimento gönderinin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinin ilk gerekliliklerinden biridir.

Yurtdışı kargo gönderirken doldurulması gereken ve kıymetli evrak olarak kabul edilen konşimento, DHL ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento, diğer adıyla taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler;

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi

dhl konşimento

KONŞİMENTOYA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

DHL kargo ile yapılacak her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır. Konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

DHL konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği ve ödeme tercihi gibi önemli konularda bilgi verir.

DHL GÜMRÜK İŞLEMLERİ

DHL gümrük işlemleri, DHL konşimento ile daha kısa sürede tamamlanabiliyor. Zira konşimento gümrüğe, gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek gönderinin gümrük işlemlerinin kısa sürmesini sağlar ve böylece zaman kayıplarının önüne geçiyor.

DHL gümrükleme ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

DHL KARGO TAKİBİ VE KONŞİMENTO

DHL konşimento, alınan hizmetin koşuları hakkında göndereni de bilgilendirir. Bu sayede alınan hizmetin kalitesi de sorgulanır.

Kargo gönderi takibi için gerekli olan takip numarası da konşimento işlemlerinden sonra sağlanır.

DHL kargo takibi ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Konşimento olmadan ithalatçı malı gümrükten teslim alamaz. Bu nedenle konşimentoya mutlaka ihtiyaç vardır.
Biri alıcıya, biri yükletene, biri de hava yolu şirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenen DHL konşimento kıymetli evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır, kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile imzalanmaktadır.

DOĞRU DHL KONŞİMENTO DOLDURMA

Yurtdışı kargo hizmeti alarak gönderilen paketin yerine ulaşmasının en büyük garantisi olan konşimentonun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Bunun için konunun uzmanından yardım alınabileceği gibi online olarak da DHL konşimento doldurulabilir.

Dilerseniz buraya tıklayarak konşimento hazırlayabilirsiniz.