Skip links

Kargo Paketleme Nasıl Yapılır | Doğru Paketleme Önerileri

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERİRKEN EN UYGUN PAKETLEME ŞEKLİ NEDİR?

kargo paketleme nasıl yapılır

Bu yazımızda kargo paketleme konusundan size yardımcı olacak konularımızla ilgili aklınıza takılan soruları cevapladık;

 • Yurtdışı kargo gönderirken en uygun paketleme şekli nedir?
 • Kargo paketleme yaparken nelere dikkat edilmelidir?
 • Uluslararası kargo gönderirken doğru kargo paketleme neden önemlidir?
 • Yurtdışı kargonun yerine sağlam bir şekilde ulaşması için nasıl paketleme yapılmalıdır?
 • Paketleme şeklinin kargo maliyetleri ile olan bağlantısı nedir?

gibi yurtdışına numune göndermek isteyen ya da ihracat yapan kişi ve kurumlar için son derece önemli olan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İçindekilere tıklayarak yazıdaki bölüme geçebilirsiniz.

YURTDIŞI KARGOYU DOĞRU PAKETLEME VE KARGO ÜCRETLERİN AZALTMA

Uluslararası dolaşıma çıkan bir yurtdışı kargonun ne kadarlık bir ücret ile gönderileceği kargo paketleme şekli ile ortaya çıkacağı gibi ürünün sağlam bir şekilde adresine ulaşmasının öncelikli yolu da doğru kargo paketlemeden geçmektedir. Bu nedenle yurtdışı kargo gönderimlerinde en önemli konu kargonun nasıl paketlendiğidir.

Gelin bir yurtdışı kargonun paketlenmesi konusunu birlikte irdeleyelim.

KARGO PAKETİ NASIL HAZIRLANIR?

Kargo paketi nasıl hazırlanır sorusu yurtdışı gönderi yaparken cevaplanması gereken ve cevaplarına da azami ölçüde dikkat edilmesi gereken bir sorudur.

nasıl paketleme yapılır

Yurtdışı kargoyu gönderirken cevaplanması gereken en önemli sorulardan biri “paketleme nasıl yapılır”dır.

Bir yurtdışı kargoyu doğru paketlemek, kargonun adresine sağlıklı bir şekilde ulaşmasının ilk adımıdır, zira kargonun yurtdışındaki herhangi bir adrese ne kadar ücret ödeyerek gönderileceği paketleme şekli ile doğru orantılıdır. Paket büyürse uluslararası kargonun maliyeti de artar, ne kadar küçük olursa o kadar düşük ücretle gönderilir.

Bu nedenle öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir.

Gelelim kargo paketi nasıl hazırlanır sorusunun cevaplarına: 

 • Gönderinin içine konulacağı kutunun boyutu ürün için doğru olmalı.
 • Kutu/koli ürünün ağırlığını tam anlamıyla taşıyabilecek kadar dayanıklı olmalı. Mümkün mertebe oluklu, karton oluklu ve kaliteli dış kaplamaya sahip kutular seçilmeli. Değerli eşyaların gönderiminde ağır hizmet tipi, çift katmanlı koli kullanmak bu değeri yüksek eşyaların hasarsız bir şekilde varış adresine ulaşmasını sağlar.
 • Güvenli bir yurtdışı gönderim istiyorsanız yüksek kaliteli malzeme kullanmayı tercih edilmeli. Ucuz diye kalitesiz malzeme kullanmak gönderinin hasarlı bir şekilde alıcısına gitmesine neden olabilir.
 • Eğer eski kutuları kullanıyorsanız, uluslararası yolculuğa dayanacak kadar sağlam olduklarından emin olunmalı ve üzerinde herhangi bir etiket olmamalı. Üzerinde tehlike etiketi veya sembolü bulunan kutuların ullanımından uzak durulmalıdır. Aksi durumda cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalınabilir.
 • Koliler asla birbirine bağlanmamalı, her kutunun kendi etiketi olmalıdır
 • Kumaştan yapılmış ambalajlardan gönderinin güvenliği için uzak durulmalıdır.

Paketleme yapılırken gönderilen ürünün niteliğine göre de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır:

 • Makas bıçak gibi sivri nesneler için ekstra önlem alınmalı ve kenarları emniyetli bir şekilde sabit, ağır kartonlarla kapatılmalıdır.
 • Tozlar ve ince taneler sağlam plastik torbalara yerleştirilerek, sıkıca kapatılmalı ve sert bir elyaf karton kutu içinde paketlenmelidir.
 • Sıvılar sızdırmaz kaplarda, strafor gibi güçlü, hafif bir iç malzeme ile paketlenmiş ve plastik bir torba ile kapatılmalıdır ki yolculuk sırasında akmaların önüne geçilebilsin.
 • Yarı sıvılar veya yağlı ve güçlü kokulu maddeler yapışkan bantla kapatılmalı ve grese dayanıklı kağıda sarılarak yolculuğa hazırlanmalıdır.

ULUSLARARASI KARGO GÖNDERİMİNDE DOĞRU KUTU/KOLİ KULLANIMI  

yurtdışı kargo gönderiminde koli kullanımı

Kargo maliyetlerini düşürmek ve ürünün sağlam bir şekilde adresine ulaşmasını sağlamak için doğru kutu/koliyi bulmalısınız. Çok küçük bir ürün için gereğinden büyük kutu kullanmamalısınız. Çünkü büyük bir kutuda boşlukları doldurmak için çok fazla ambalaj malzemesi kullanmak zorunda kalırsınız. Bu da ağırlığı, dolayısıyla da kargo maliyetlerini artırır.

Diğer taraftan gereğinden küçük bir kutu kullanırsanız da göndermek istediğiniz ürün koruyamazsınız. Kırılacak bir ürünü sıkıştırarak koyacağınız küçük bir koli ürünün kırılmasına neden olabilir.

PAKETLEME YAPARKEN MALİYET AZALTMA YOLLARI

Göndereceğiniz ne olursa olsun olabildiğince küçük hale getirin. Bir tekstil ürünü göndereceksiniz eğer küçük bir şekilde katlayın, böylece yastıklı bir zarfa sığmasını sağlarsınız. Katlanır kutular kullanırsanız da kargo maliyetlerini en aza indirebilirsiniz. Katlanır kutular performans veya dayanıklılıktan ödün vermeden tasarruf etmenize yardımcı olur.

PAKETLEMEDE KULLANILACAK KOLİ EBATLARI

yurtdışı kargoda doğru paket hangisidir

Uluslararası kargonun paketlemesinde kullanılacak kolilerde farklı ebatlar söz konusudur. Gönderinizin ebatlarına göre hazırlanmış standart koli ebatlarından birini seçerek kolayca paketleyip gönderiminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. İhtiyacınıza göre 70x50x50, 60x40x40, 50x35x35, 50x40x40,40x30x30 vb. ebatlı kolilerden herhangi birini seçebilirsiniz. Koli ebatları gönderilecek ürünün niteliğine göre küçük ya da büyük olacaktır. Siz kargo maliyetlerinizi ve gönderilecek ürünün güvenliğini düşünerek standart koli ebatları içinden en uygun koliyi seçmelisiniz.

KARGO PAKETLEMEDE KULLANILACAK AMBALAJ MALZEMELERİ

Hava Kanallı Ambalaj

Kargo paketleme işleminde ürününü zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu köpüğü en çok kullanılan paketleme malzemeleri olarak karşınıza çıkacaktır. Hepsi farklı özellikleri sahip olan bu ambalaj malzemeleri değişik ihtiyaçlar için kullanılır.

Hava kanallı kabarcıklı ambalaj malzemesi boşluk doldurma özelliğine sahipken, Hava kanallı ambalaj malzemesi hassas, kırılabilir ürünlerde taşıma esnasında zarar görme riskini minimuma indirgeyerek maksimumum koruma sağlar.

Bu noktada da gönderdiğiniz ürün ve kullandığınız koli/kutuyu göz önüne alarak ambalaj malzemesi seçimi yapmalısınız.

KARGO PAKETLEME

gönderi paketleme nasıl yapılır

Tüm bu bilgiler ışığında uluslararası kargo ile gönderilecek ürünün nasıl paketleneceğini madde madde sıralayalım:

 • Yurtdışı kargo ile gönderilecek ürününüzü aldınız.
 • Ağırlığını ölçtünüz.
 • Kırılma ihtimalini göz önüne aldınız. Önlemlerini aldınız.
 • Gönderilen ürünün değerini belirlediniz.
 • Paketleme gereklilikleri yerine getirmeye başladınız.
 • Kaliteli kutu/koli belirlediniz.
 • Ürününüzü koliye koyup boşlukları ambalaj malzemeleri ile doldurdunuz.
 • Kutuyu kapatıp, 2-3 kez asla açılmayacak şekilde bantladınız.
 • Koli/kutuyu etiketlediniz. Bu etikette yurtdışı kargonun gideceği adres koli içerisinde hangi ürünlerin olduğu gibi bilgiler yer almalıdır
 • Gümrükte paketinin içeriğinin incelemesi gerekebileceğini düşünerek, koli güvenli bir şekilde kapatılmalı ama aşırıya da kaçılmamalıdır.

KARGO PAKETLEME TAVSİYELERİ

kargo paketlerken nelere dikkat edilmeli

Kutu içinde boş yer kalmamasına ayrıca dikkat etmek gerekir. Bu sayede kolinin içindeki gönderinin taşınma sırasında hareket etmesi önlenir ve hem ürünün hem de kutunun zarar görmesinin önüne geçilir.

Gönderilerinizi kutunun ortasına doğru yerleştirin ve kutunun yan kenarları ile gönderi arasında 6 cm boşluk kalmasına dikkat edin.

Birden fazla eşyayı tek bir paket ile göndermek istiyorsanız almanız gereken ekstra önlemler olacaktır. Her bir parçayı tek tek sarın ve karton ya da uygun diğer bölücü malzemeler ile birbirinden ayırın. Böylece taşıma sırasında ürünlerin birbiriyle temas etmesini önüne geçilir.

Küçük gevşek eşyaların taşıma sırasında birbirinden ayrılmalarını önlemek için de iç taşıyıcı ya da torbalar içine yerleştirilmeleri gerektiğini gözden kaçırmayın.

Tüm bu noktaları göz önüne alarak paketlediğiniz kargonuz artık yola çıkmaya hazır.

DOĞRU KARGO PAKETLEMEDE YARDIMCINIZ KARGOMKOLAY

kargomkolay nasıl kullanılır

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra doğru taşıma şirketine ulaşmanız gerekiyor. Sizin için en doğru adres Kargomkolay.

Kargomkolay.com  yurtdışı kargolarınız 219+ ülkeye hızlı güvenli ve ekonomik şekilde taşırken  her türlü sorunuzun yanıtlarını da veriyor.

Kargonuzun paketlenmesi aşamasında da uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Özellikle değişik ürün gruplarının paketlenmesinde uyulması gereken kurallar konusunda destek almak için 0850 550 5500 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.