Skip links

Kargo Kolilerinin Zarar Görmemesi İçin Nasıl Paketlenmesi Gerekir

kargo paketleme

KARGO KOLİLERİNİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN NASIL PAKETLENMESİ GEREKİR?

kargo kolilerinin zarar görmemesi için nasıl paketlenmesi gerekir

Yurtdışı kargo gönderirken en önemli nokta kargo kolilerinin zarar görmemesi için doğru paketleme yapılması ve gönderide hasar oluşmaması için gerekli önlemlerin alınmasıdır.

ULUSLARARASI HAVA KARGO GÖNDERİRKEN EN ÖNEMLİ KONU

Fedex kargo takibi

Yurtdışına göndereceğiniz bir kargonuz var. Bunu uluslararası hava kargo ile gönderip, en kısa sürede alıcısının eline ulaşmasını istiyorsunuz. Ve bu noktada sizin için en önemli nokta da kargonuzun zarar görmemesi.

Bu nedenle bu yazımızda yurtdışı kargo kolilerinin zarar görmemesi için yapılması gerekenler nelerdir? sorusunun yanıtını birlikte arayacağız, kargonun zarar görmeden gitmesi gereken yere ulaşması için tüyolar vereceğiz.

KARGO PAKETLEME İLK ADIM

kargo kolilerinin zarar görmemesi

Kargo paketleme ilk ve en önemli adım “doğru paketi bulmak” tır.

Örneğin kargo ile göndereceğiniz ürün ya da malı koyacağınız kutu ihtiyaç olandan çok büyük olursa yüksek kargo maliyeti ile karşı karşıya kalırsınız. Çünkü çok büyük bir kutuda boş kalan alanları doldurmak için çok fazla dolgu malzemesi kullanmak zorunda kalırsınız.

Ama çok küçük bir kutu da ürününüzü koruyamaz, kargonuz yeni sahibine harlı bir şekilde gider.

Bu nedenle kargo paketlemede öncelik ambalaj malzemesini en az kullanılacağı, ürünü koruyacak nitelikte ve kargo maliyetini azaltacak doğru kutuyu bulmak gerekiyor.

YURTDIŞI KARGODA DOĞRU PAKET HANGİSİDİR?

yurtdışı kargoda doğru paket hangisidir

Yurtdışı kargo gönderileriniz için yüksek kalitede oluklu mukavvadan yapılan karton kutuları kullanın. Kırılabilir ve ağır gönderiler için; çift ya da üç tarafından destekli olanlar da bulunmaktadır. Bu noktada en önemli uyarımız eski kutuları kullanmaktan sakınmanız olacaktır. Eski kutular dayanıklılıklarını yitirmeleri açısından yurtdışı kargonuzu risklere açık hale getirir.

Gönderinizin ağırlığına uygun kutu seçebilmek için kutu özelliklerinin mutlaka dikkate alınması gereklidir.

Doğru kargo paketleme yaparken kolinin taşıma kapasitesinin de göz önüne alınması gerekir. Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutularda çökmeler yaşanabilirken, kapasitesinin üzerinde dolduran kutular ise değişik notlardan patlak verebilir.

Bunu önlemek için gönderinin boyutuna tam uygun bir kutu seçilmelidir.

KARGO PAKETLEME TEKNİKLERİ

Kargo paketlenirken öncelikle kolide boş yer bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Kolinin içinde boş yer kalmaması koli içeriğinin taşıma sırasında hareket etmesini önleyecek ve hem kutunun hem de içindeki ürünün zarar görmesini engelleyecektir.

Yurtdışı uçak kargo ile göndereceğiniz ürünü daima kutunun ortasına yerleştirip, kutunun yanlarından 6 cm. boşluk bırakın.

Eğer bir kolide birden fazla eşya gönderilecekse her bir parçanı tek başına sarılması ve karton ya da uygun diğer bölücü malzemeler ile birbirinden ayrılması ürünlerin hasar görmesinin önüne geçecektir.

Öte yandan küçük ve gevşek eşyaların taşıma sırasında birbirinden ayrılmalarını önlemek için de iç taşıyıcı ya da torbalar içine yerleştirilmeleri gerektiğini gözden kaçırmamak gerekir.

KARGO PAKETLEMEDE KULLANILACAK KOLİ EBATLARI

kargo paketlemede kullanılacak koli ebatları

Uluslararası kargo paketlemede kullanılacak kolilerde farklı ebatlar söz konusudur. Gönderinizin ebatlarına göre hazırlanmış standart koli ebatlarından birini seçerek kolayca paketleyip gönderiminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre 70x50x50, 60x40x40, 50x35x35, 50x40x40,40x30x30 vb. ebatlı kolilerden herhangi birini seçebilirsiniz. Koli ebatları gönderilecek ürünün niteliğine göre küçük ya da büyük olacaktır. Siz kargo maliyetlerinizi ve gönderilecek ürünün güvenliğini düşünerek standart koli ebatları içinden en uygun koliyi seçmelisiniz.

KARGO PAKETLEME AMBALAJ MALZEMELERİ

doğru paketleme

Kargo paketleme işleminde ürününü zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu köpüğü en çok kullanılan paketleme malzemeleridir. Hepsi farklı özellikleri sahip olan bu ambalaj malzemeleri değişik ihtiyaçlar için kullanılır.

HAVA KANALLI AMBALAJ MALZEMESİ

Hava kanallı kabarcıklı ambalaj malzemesi boşluk doldurma özelliğine sahipken, hava kanallı ambalaj malzemesi hassas, kırılabilir ürünlerde taşıma esnasında zarar görme riskini minimuma indirgeyerek koruma sağlar.

Bu noktada gönderdiğiniz ürün ve kullandığınız koli/kutuyu göz önüne alarak ambalaj malzemesi seçimi yapmalısınız.

KARGO PAKETLEMENİN SON ADIMLARI

Yurtdışı kargonun içine koyulacağı uygun koli bulundu, ürün koliyle koyuldu, ambalaj malzemeleri ile desteklendi ve koli ürünün hasar görmesinin engelleyecek şekilde dolduruldu. Artık sırada kolinin kapatılması var.

Paketin nasıl kapatıldığı ve nasıl bir bant ile bantlandığı da son derece önemli. Çünkü kullanılacak bant koli içeriğinin dağılmasını ya da hasar görmesini önleyecek etkenler arasındadır.

Kolinin bantlanması için baskıya dayanıklı olan kahverengi plastik bant, elektrik bantı ya da fiber takviyeli kağıt bant kullanmanız uygun olacaktır. Hiçbir koşulda kraft kağıt bant, selofan bant ya da koliyi bağlamak için tel kullanmayın ki kargonuz hasar görmesin.

KARGO PAKETİNİN BANTLANMASI

kargo kolilerinin zarar görmemesi

Yurtdışı kargonun yolculuğuna başlamadan önceki son adımı kolinin uygun bant ile bantlanması. Bu noktada da standartlar var. Kutu kapaklarının birleştiği orta bölüm boyunca 1 şerit bant uyguladıktan sonra, 2 kutu kenarı boyunca da 2 şerit bant uygulayın.

YURTDIŞI KARGO YOLCUĞA HAZIR

Artık uluslararası hava kargo yolculuğuna başlamaya hazır.

Bu noktadan sonra yapacağınız tek şey yurtdışı kargo gönderecek doğru firmayı bulmak olacaktır.