Skip links

DHL Hacimsel Ağırlık Hesaplama | Kolay Yöntem (2023)

DHL kargo

DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

DHL hacimsel ağırlık hesaplama ile yurtdışı kargonun fiyatını belirlemek mümkün.

Yurtdışı kargonun fiyat hesaplama ile kargonun bir yerden bir yere ne kadar ücret karşılığı taşınacağını öğrenmek mümkün.

DHL fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL kargo fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri de gönderinin hacmisel ağırlığıdır. DHL hacimsel ağırlık hesaplama ile gönderilecek kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alandır. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ denir. Bu noktada paketin yoğunluğu dikkat alınır.

Kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığıdır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam baz alınır. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması için doğru ürün, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

DHL HACİMSEL AĞIRLIK

DHL hacimsel ağırlık hesaplama

Yurtdışı kargo gönderimi yapılmadan önce DHL hacimsel ağırlık hesaplama yöntemi bilinmelidir.

DHL hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

dhl mikro ihracat ve etgb

40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti DHL hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 19.5 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 19.5 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

Ebatları 50x40x40 olan bir koli ile gönderim yapılacaksa

Yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha küçük oldu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

DHL EXPRESS KARGOLARDA HACİMSEL AĞIRLIK

DHL Express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

DHL Express ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Express kargoda geçerli olan ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

DHL hava kargo ile ilgili bilgi almak tıklayınız.

MİKRO İHRACAT GÖNDERİLERİNDE HACİM

dhl mikro ihracat

300 kilogram ve 15 bin Euro değerinde, sadece satış amaçlı ürünlerin ihracatının gerçekleştirilmesi olan mikro ihracatta da hacimsel hesaplama çok önemlidir. Kilosu yüksek olan bu gönderide hacim de yoğun olursa maliyet yükselebilir.

DHL mikro ihracat ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL HACİMSEL HESAPLAMADA DOĞRU PAKETLEMENİN ÖNEMİ

DHL Paketleme

Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir yurtdışı kargo büyük bir paket içinde gönderilirse hacimsel ağırlığı yüksek çıkacağı için ücret belirleme aşamasında o rakam kayda alınacaktır. Bu nedenle gönderen kişinin kargosu doğru paketin içinde göndermesi kendi lehine olacaktır. Ne kadar küçük paket o kadar düşük DHL hacimsel ağırlık…

DHL paketleme ile ilgili bilgi için tıklayınız.

DHL HACİMSEL HESAPLAMA ARAÇLARI

DHL kargo göndermek istene müşterilerinin hacimse ağırlık nedeniyle daha yüksek ücret ödemesi riskine karşın internet sayfasında bu işlemin yapılabileceği bir bölüm oluşturmuş.

Kullanıcı bu bölüme kolisinin ebatlarını girerek “Hesapla” tuşuna da basarda sonuç saniyeler içinde karşısına geliyor ve göndersini hacimsel ağırlığını öğreniyor.

DHL hacimsel hesaplama yapan müşterilerinin bu formülü kullanarak gönderi sahiplerinin paketleme işlemlerini daha küçük boyutlarda  yapmasının sağlanacağına, böylece azalan hacmin maliyet tasarrufunu beraberinde getirdiğini de dikkat çekiyor.