Skip links

Kargo Koli İçeriği Nasıl Paketlenmeli | 5 Adımda Koli Paketleme

kargo koli içeriği

KARGO GÖNDERİRKEN KOLİ İÇERİĞİ NASIL PAKETLENMELİ?

Yurtdışına gönderim yaparken en önemli konu kargo koli içeriği nin nasıl paketlendiğidir, yani kürünün doğru paketlenmesidir. Bu sayede uluslararası kargo gitmesi gereken yere sağlam bir şekilde ulaşır.

Bu yazımızda yurtdışı kargo ile gönderilecek bir ihraç ürünün ya da örneğin kırılabilecek bir eşya olan hediyenin nasıl paketleneceğini, böylece kargonun nasıl sağlam bir şekilde alıcısının eline ulaşabileceğini irdeleyeceğiz.

Öncelikli konumuz tabiî ki uluslararası kargonun nasıl paketleneceği…

KARGO NASIL PAKETLENİR?

Bir yurtdışı kargoyu doğru paketlemek, kargDonun adresine sağlıklı bir şekilde ulaşmasının ve kargo maliyetlerinin ne olacağı sorusunun yanıtını ortaya koyan bir etkendir. Bu nedenle kargo paketlenirken,  koli içeriğinin ürünün sağlam bir şekilde adresine ulaşabileceği aynı zamanda da en ekonomik kargo fiyatı ile gidebileceği şekilde paketlenmesine dikkat edilmelidir. Böylece kargo maliyetleri gönderen için daha makul hale gelebilir.

doğru koli seçimi

DOĞRU KOLİ SEÇİMİ, DOĞRU KARGO PAKETLEME 

Yurtdışı kargonun doğru paketlenmesinin ilk adımı ise doğru koli seçimidir. Doğru koli seçimi koli içeriğini nasıl paketleneceği konusunun de en önemli unsurudur. Bu noktada gönderinizin ebatlarına göre hazırlanmış standart koli ebatlarından birini seçerek kolayca paketleyip, uluslararası yurt dışı kargonuzu güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre 70x50x50, 60x40x40, 50x35x35, 50x40x40,40x30x30 vb. ebatlı kolilerden herhangi birini seçebilirsiniz. Koli ebatları gönderilecek ürünün niteliğine göre küçük ya da büyük olacaktır. Siz kargo maliyetlerini ve yurtdışı kargo gönderisinin güvenliğini düşünerek en uygun koliyi seçmelisiniz.

kargo paketleme malzemeleri

KARGO PAKETLEME MALZEMELERİ

Kargo paketleme işleminde ürününü zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu köpüğü en çok kullanılan paketleme malzemeleri olarak karşımıza çıkar.

En çok kullanılan kargo paketleme malzemelerinden olan hava kanallı kabarcıklı ambalaj malzemesi boşluk doldurma özelliğine sahipken, hava kanallı ambalaj malzemesi hassas, kırılabilir ürünlerde taşıma esnasında zarar görme riskini minimuma indirgeyerek maksimumum koruma sağlar.

Bu noktada da gönderdiğiniz ürün ve kullandığınız koli/kutuyu göz önüne alarak kargo paketleme malzemesi seçimi yapmalısınız.

kargo koli içeriği

KOLİ İÇERİĞİNİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN;

  • Ürününüzün eni ve boyu ile orantılı bir koli veya kutu bulmalısınız. Koli ürününüze göre çok büyük olmamalı ya da ürün ile sıfır çizgi çekecek şekilde de olmamalıdır. Zira ürün kutu ile aynı boyda olursa; kolinin alacağı darbeler direkt ürüne yansır ve yanlış seçim kargon içeriğinin hasar görmesine neden olur.
  • Kargo ile gidecek ürün ya da malın zarar görmemesi için üründen biraz daha büyük bir kutu tercih edilmeli ve ürünün etrafı naylon bir malzeme ile sarılarak yumuşak bir zemin hazırlanmalıdır. Böylece kolinin içerisinde boşluk kalmayacaktır. Kolide boşluk kalırsa ürün/ mal taşınma sırasında hareket edeceği için hasar görebilir.
  • Etrafı sarılan bu ürün daha sonra kutuya konulmalıdır. Kutu ya da koli içerisinde boşluk olmaması, boşlukların herhangi bir yumuşak dokuya sahip malzeme ile doldurulması ürünü korumak için yapılması gereken bir diğer işlem. Böylece ürün dünyanın neresine giderse gitsin hiçbir sorun ve sıkıntı olmadan hedefi adrese sağlam bir şekilde ulaşacaktır.
  • Boşluk doldurma malzemelerini seçerken gönderi içeriklerinin ağırlığı için yeterli destek sağlayacak malzemeleri seçin. Bazı malzemeler, koli içeriğinin ağırlığının altında çökebilir ya da sönebilir ve bu da sonuçta kutunun içinde boş alan oluşmasına neden olabilir. En nihayetinde yanlış seçim kargonun zarar görmesine neden olabilir.
  • Kargo Koli içeriği naylon veya köpük gibi maddeler ile doldurulduktan sonra sıra kolin kapatılmasına geldi. Kolinin dört bir tarafı sağlam olduğuna inanıldığı zamana kadar bantlanmalı ve etiketlenmeli. Sonrasında da kargo şirketinin vereceği poşetin içerisine koyulmalıdır.
  • Kutulamayı ve paketlemeyi kullanıcı kendisi yapacağı için mutlaka firma ile görüşmeli ve kutulama işleminin uygun olup olmayacağı konusunda da bilgi almalıdır.