Skip links

Uluslararası Kargo Hizmeti | 219+ Ülke’ye Hızlı Kargo Gönderimi

ULUSLARARASI KARGO İŞLEMLERİ

yurtdışı kargo işlemleri

Uluslararası kargoda cevaplanması gereken soruların yanıtlarını gelin birlikte arayalım.

  • Uluslararası kargo nedir?
  • Uluslararası gönderi yollamak isteyenler hangi adımları takip etmelidir?
  • Yurtdışı kargo fiyatlarının seyri nasıldır?
  • Yurtdışı kargonun takibi nasıl yapılır?
  • Yurtdışı uçak kargo nasıl paketlenir?

*İçindekilere tıklayarak ilgili bölüme ulaşabilirisiniz.

YURT DIŞI KARGO GÖNDERİMİ

yurtdışı kargo gönderimi

En kısa ve net ifadesiyle bir ülkeden bir başka ülkeye değişik yollarla gönderilen kargo anlamına gelen uluslararası kargo ülkeler arasında kargonun hızlı gitmesi talebi arttığı için artık neredeyse uçak/hava kargo denince ilk akla gelen kargo hizmetidir.

Uluslararası gönderide söz konusu ise ister bir kargo kolisi olsun, isterse içinde 1 tane evrak bulunan zarf olsun hızlı ve güvenli bir şekilde örneğin Türkiye’den Hindistan’a, Çin’e Japonya’ya hatta dünyanın uzak ucu Avustralya’ya kadar gönderilebilir.

Tabi aynı durum Japonya’dan, Hindistan’dan, Çin’den ve Avustralya’dan Türkiye’ye gönderilecek yurtdışı kargolar için de geçerli.

Gıda kargo gönderiminde dikkat edilmesi gerekenler için tıklayınız.

KARGO GÖNDERMENİN ADIMLARI

Kargomkolay Anlatım

Uluslararası kargo gönderme işleminin ilk adımı kargo paketini hazırlamak. Gönderilecek kargo eğer bir evraksa sadece zarfa koymak yeterli olacaktır, ama koliye konulması gereken bir ihracat ürünü söz konusu ise standartlara uygun ve hasar görmeyecek şekilde paketlenmelidir.

KARGONUN PAKETLENMESİ   

kargonun paketlenmesi

Yurtdışı kargo gönderirken en önemli konu kargoyu doğru paketlemektir. Bu sayede hem kargonuzu daha uygun fiyata gönderirsiniz, hem de hasar görmesini engellersiniz.

Kargonun paketlenmesi ve darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlamak için yapılması gereken ilk iş; ürüne göre bir kutu bulmaktır. Bu noktada uçak ile gönderilecek ürünün hasar almasını engellemek gerekiyor. Bunun için ürünü plastik bir malzemeye sardıktan sonra; koli içeriğini köpük ya da yumuşak malzemeler ile doldurmalısınız ki darbeleri engelleyebilesiniz.

Daha sonra kolinin açık olan kısımları da bantlanmalı ve kargo firmasının size göndereceği poşet veya kolinin içerisine koymalısınız.

ULUSLARARASI KARGO ŞİRKETLERİ

Gelelim kargoyu nasıl göndereceğinize.

Doğru bir şekilde paketlediğinizi kargonuz için bir sonraki adım onu göndereceğiniz kargo şirketini belirlemek ve şirkete ulaşmak. Bu noktada paketinizi kargo şirketine kendiniz götürebileceğiniz gibi kurye de çağırabilirsiniz.

Kargo gönderme belgelerini de doldurduktan sonra kargonuzun yola çıkmaması için sebep kalmayacak…

YURTDIŞI KARGO TESLİM SÜRELERİ

Uluslararası kargo şirketleri Türkiye’den gönderilecek herhangi bir uluslararası kargo için 1 ile 4 iş günü arasında teslimat süreler vermektedir. Kargonuzun aciliyetine göre seçeceğiniz gönderi şekli ile kargonuzun teslim edileceği günü bile kendiniz belirleyebilirsiniz.

YURTDIŞI KARGO TAKİP

yurtdışı kargo takip

Örneğin Hollanda’ya gönderdiğiniz kargoyu alıcısının adresine ulaşana kadar adım adım takip edebilirsiniz.

Gönderinizi kargo şirketine teslim ettiğinizde paketinizin üzerine bir barkod numarası yapıştırılacak. Bu barkod numarası aynı zamanda sizin kargo takip numaranız. Gittiği adreslerde okutulacak olan barkod numarası sonucunda bilgiler sisteme girilecek. Bu sayede sizler de kargonuz hakkında bilgi sahibi olacak ve kargonun takibini kolayca yapabileceksiniz. Bunun için kargonuzu gönderdiğinizi şirketin internet sayfasına girip kargo takip bölümüne barkod numarasını yazmanız yeterli. Barkod numarasını yazdığınızda kargonuzun o an nerede olduğu bilgisi ekranınıza düşecektir.

ULUSLARARASI KARGO FİYATLARI

Yurtdışı kargo gönderirken en önemli konu kargo ücretleri olacaktır. Bir ülkeden bir başka ülkeye kargo ücretleri gönderilen firmaya göre değişkenlik gösterdiği gibi kargonun gönderileceği ülkeye göre de farklılık göstermektedir.

Yurtdışına kargo gönderimlerinde fiyatlar her yarım kiloda bir değişir. 500 gramlık bir kargo paketi ile 10 kilogramlık kargonun fiyatı farklıdır. 30 kilograma kadar her yarım kiloda bir değişen fiyatlar 30 kilogram ve üstünde belli durumlarda sabit olabilmektedir.

YURTDIŞI KARGO FİYAT HESAPLAMA

yurtdışı kargo fiyat hesaplama

Yurtdışı kargo fiyat hesaplamada sadece ağırlığa göre hareket edilmez. Gönderinin hacmi de kargo fiyat hesaplamada dikkate alınır. Yapılan işlem sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa o sonuç ile devam edilir. Bu noktada desi hesaplama (hacim hesabı) devreye girmektedir.

Desi hesaplama formülü kısaca şöyle:

yurtdışı Kargo gönderimi

Eğer 60x40x40 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin Almanya’ya  gönderecekseniz; gönderiniz de 5 kilogram ise,

Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmeniz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.

Desi hesaplama sonucunda ulaştığımız hacimsel ağırlık kolinin normal ağırlığından daha fazla olduğu için uluslararası kargo fiyatı desi ücreti üzerinden ele alınacak.

ALMANYA KARGO FİYATI

Almanya kargo fiyatları

Tüm bu bilgiler ışığında Türkiye’den Almanya’ya 0.5, 10 ve 20 kilogramlık bir uluslararası kargonun ücretini birlikte hesaplayalım.

  • 0.5 kg: 22 Euro
  • 10 kg: 122.10 Euro
  • 20 kg: 178.20 Euro

UPS ULUSLARARASI KARGO

UPS uluslararası kargo gönderebileceğiniz global kargo şirketlerinden sadece biri. Dünyanın herhangi bir ülkesinden herhangi bir diğer ülkesine kargo göndermek istiyorsanız başvuracağınız ilk adreslerden biri olabilir. Ya da KargomKolay’dan UPS kargo hizmeti alabilirsiniz.

DHL YURTDIŞI KARGO

DHL de uluslararası gönderimlerde tercih edebileceğiniz şirketlerden bir tanesi. DHL uluslararası kargo hizmeti alabileceğiniz gibi KargomKolay’dan da DHL kargo servisi alabilirsiniz.

TNT ULUSLARARASI KARGO

TNT de ülkelerarası kargo gönderimlerinde yardımcınız olabilir ya da KargomKolay’dan da TNT yurtdışı kargo servisini kullanabilirsiniz.

FEDEX ULUSLARARASI GÖNDERİ

FEDEX kargo da, yurtdışı kargo gönderimlerinde tercih edebileceğiniz şirketlerden olabilir ya da KargomKolay’dan FEDEX uluslararası kargo servisini alarak 219+ ülkeye kargonuzu zamanında ve hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.