Skip links

Gıda Kargo | Yurtdışına Gıda Nasıl Gönderilir?

gıda kargo ve dikkat edilecek noktalar

GIDA KARGO VE DİKKAT EDİLECEK

NOKTALAR

Gıda kargo, kargo hizmetinin çok özel ve dikkat gerektiren, önemli ve çok yönlü bir koludur. Besin kargolama sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gıda kayıplarının olabildiğince az yaşanması olarak karşımıza çıkarken, kargo ile gıda gönderimi içerisine sebze ve meyveden, zeytinyağına, şarap, rakı ya da meyve suyu gibi içecek maddeleri ile et balık ve tavuğa kadar çok çeşitli gıda ürünleri girer.

Gelin gıda gönderimi nasıl yapılır, dondurulmuş gıda kargo hangi ürünler için gerekir, gıda kargo yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir, yurtdışına gıda kargo için hangi yollar izlenmelidir gibi önemli konuları birlikte irdeleyelim.

yurtdışına besin kargo

YURTDIŞINA GIDA KARGO

Yurtdışına gıda kargo gönderirken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta gıda kayıplarını en aza indirilmesi olmalıdır. Bunun için de en hızlı kargo yönetimini tercih etmek olmazsa olmaz gerekliliklerden biridir. Bu durumda hava kargo ulaşımını seçmek en doğru yol olacaktır. Böylece gıda maddelerinin en az kayıpla varış adresine göndermeniz mümkün hale gelecektir.

Gıda kargolarının gönderimlerinde dikkat edilecek ilk nokta gönderilecek gıda maddesinin hastalık taşımadığını, mikrop bulundurmadığını, sağlığa zararlı herhangi bir madde içerip içermediğini, dayanma süresi, ambalaj ve saklama şekli gibi hayati bilgileri içren bir rapor ile birlikte gönderilmesidir.

Gıda kargo varış ülkesine ulaştığında söz konusu ülkenin gümrük mevzuatları gereği istenen bu raporlar ürün ile birlikte gönderilirse gümrükte çekim işlemleri daha kolay hale gelebilir.

sıcaklık kontrolü

GIDA KARGODA SICAKLIK KONTROLÜ

Gıda kargo sırasında dikkat edilecek diğer bir nokta da kargonun gönderileceği ısının belirlenmesidir. Gıda ürünlerinde, ürünün doğru sıcaklık/soğukluk derecesinde tutulması, ürünlerin ömrünü uzattığı gibi bazı durumlarda ise bu derecenin sabit tutulması gerekebilir.

Bazı gıdaların kargo ile gönderimi sırasında ürünlerin tazeliğini korumak için doğru sıcaklıkta tutacak, ürünün en uygun ortama varış adresine ulaşmasını sağlayacak özel taşıma şekline ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için soğutuculu uçaklar ya da ürünlerin dondurulması, sıcaklık kontrollü kapların kullanılması gibi alternatifler söz konusu olur.

Taze meyve ve sebzeler, taze veya dondurulmuş etler, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurtalar, taze meyve suları, donmuş konsantreler, canlı bitkiler ve çiçekler dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi soğutma altında kargolanır ve gönderilir.

yurtdışına kargolamak

YURTDIŞINA GIDA KARGOLAMAK

Yurtdışına gıda kargolamak için izlenmesi gereken adımlar var dedik. Bu adımların en önemlisinin ürünlerin korunması olduğunun da altını çizdik. Şimdi yurtdışına gıda kargolamak isterken ürünler nasıl korunur sorusunun cevabını arayacağız.

Yurtdışına gıda kargolama esnasında oluşabilecek hasarları önleyecek, koruyucu bir ambalajlama şarttır.

Hassas gıdalar için sağlam ambalajlama ve büzülme sargısından, balık ürünleri için mavi renklendirme astarları gibi endüstriye özgü ambalajlamaya kadar  çok çeşitli ambalajlama seçenekleri vardır.

Zira her yolculukta olduğu gibi, gıdanın kargo yolculuğu boyunca beklenmedik çarpışmalar olabilir, bu nedenle yolculuğa dayanabilecek güçlü bir paketleme olması gerekir. Çünkü dayanıklı bir ambalaj malzemesine yatırım yapmak müşterilerinizin sağlam bir ürün almalarını sağlayacak ve belki de bu durum yeni siparişleri getirecektir kim bilir?

Yurtdışı kargolama rehberi ile kargoda dikkat edilmesi gereken detayları öğrenmek için tıklayınız.

gıda kargo paketleme

GIDA KARGO PAKETLEME

Gıda kargo gönderimlerinde en önemli konu gıdanın hasar almadan yani ezilmeden, çürümeden varış noktasına ulaşmasıdır. Bunun için de gıda kargonun doğru paketlenmesi gerekmektedir.

Günümüzde sebze ve meyve türlerine göre farklı büyüklük ve şekilde, tahta kasa veya sandıklar, oluklu oluksuz karton kutular, file çuvallar, plastik kasalar ve polietilen torbalar, viyolller ambalajlama aşamasında kullanılan malzemelerdir. Sebze ve meyve gönderimlerinde en uygun materyali seçmek gerekir.

Zeytinyağı veya içecekler gibi sıvı gıdaların kargolanması aşamasında şişeler söz konusuysa bölümlere ayrılmış kolilerin kullanılması en doğrusu olacaktır.

Bozulabilir maddelerin yüklenmesi ve taşınması sırasında dayanıklı ambalajlar kullanmak, taşınacağı alana yerleştirirken ezilmemeleri için dikkatli olmak, su sızdırmayacak kaplara yerleştirmek ve uygun sıcaklıkları sağlamak gibi noktalara azami ölçüde dikkat etmek gerekir. Ayrıca özel ısı gerektiren kargoların kolisi üzerinde mutlaka derece bilgileri de olmalıdır. Diğer taraftan bozulabilir kargolar için özel koruyucu ve termal battaniye gibi çözümler de vardır.

GIDA KARGO TAKİBİNİN ÖNEMİ

Yurtdışına gıda kargolarken ürünlerinizi paketlendikten ve gönderilmeye hazır hale getirdikten sonra, dünyanın neresinde olduklarını görmek için onları takip etmek isteyebilirsiniz. Ürün depodan ayrıldıktan sonra, nerede olursanız olun, ürünlerinizi izleyip, herhangi bir gecikme için hazırlık yapabilir veya ürünlerinizin zamanında teslim edildiğini öğrenerek rahatlayabilirsiniz.

bozulabilir gıda kargo

BOZULABİLİR GIDA KARGO

Zamana karşı duyarlı kargo da diyebileceğimiz gıda kargo, bozulabilir gıdaların kargo ile gönderilmesini de içerir. Sıcaklık, nem, iklim veya diğer bazı çevresel şartların değişikliği taşıma süresinin uzaması nedeniyle bozulabilecek, çürüyebilecek kargolara bozulabilir kargo denirken, bu kapsama,

  • İçecek ve yiyecek malzemeleri
  • Süt ve süt türevleri
  • İlaçlar ve ilaç sanayi ürünleri
  • Et ve et türevleri
  • Balık ve türevleri
  • Yumurta ve türevleri
  • Canlı organ veya taze kan örnekleri (sağlık sektörü veya numune gönderimleri)
  • Bitki ve bitkiden elde edilmiş ürünler (çiçek vb)

 

et nasıl gönderilir

GIDA KARGO İLE ET NASIL GÖNDERİLİR?

Gıda kargo, et kargosu söz konusu ise daha da önemli hale gelmektedir. Çok kolay bozulabilecek ve bakteri üretebilecek etlerin gönderimi gıda kargonun en hassas olduğu kargo şeklidir. Uçak kargo ile taze et ürünlerinin yanı sıra donmuş et ürünleri de taşınabilir ve kargo ile et gönderilmesi işleminde çoğunlukla dondurulmuş gıda kargo kullanılır.

Dondurulmuş gıda kargo ile deniz ürünü ya da işlenmiş gıda gibi hassas ürünler de sorunsuz bir şekilde dünyanın herhangi bir noktasına rahatlıklar gönderilebilir. Dondurulmuş gıda kargolar genellikle derin donduruculu depolarda özenle korunur.

Kargo ile et gönderilirken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Kargo ile et gönderme işleminde etkili bir sıcaklık kontrol yöntemi gereklidir. Gönderildiği andan teslim edildiği ana kadar bozulmasının önüne geçmek için et kargosunun belirli bir sıcaklıkta tutulması en önemli konudur. Kargo ile et gönderilirken hızlı bakteri üremesini önlemek için  et her zaman doğru ısıda taşınmalıdır.

  • Taze etler için ısı derecesi 0 ile +5 derece arasında olmalıdır.
  • Donmuş etler için ise ısı derecesi -12 derecenin altında olmalıdır.

Kargo ile et gönderilirken bu derecelere ulaşılması gerekiyorsa etin üzerine kuru buz konulması gerekebilir, kuru buz miktarının tespitinde IATA Tehlikeli Maddeler Düzenlemeleri dikkate alınmalıdır.

Kargo ile et gönderirken kargoyu taşıma süresi boyunca soğuk tutmak için soğutucular da kullanılabilir.

meyve göndermek

YURTDIŞINA MEYVE GÖNDERMEK

Yurtdışına meyve göndermek yurtdışı gıda kargolama işleminin önemli bölümlerinden biridir. Sıkça duyduğumuz “3 ton çilek x ülkeden geri gönderildi” benzeri haberlere konu olunmaması için yurtdışına meyve gönderirken kurallara tam uyum gerekir. Taşınan sebzelerin sıcaklığı da belirlenen standartların altında olmamalıdır. Standarda uygun olmayan ısı değerleri kayıp oranını çoğaltır. Bu nedenle en uygun ısıda taşınması gereken meyvelerin yurtdışına gönderilmesi sırasında taşıma işleminin en kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yurtdışına meyve göndermek isteyen kişi ya da kurumların uçak kargoyu tercih etmeleri kendi yararlarına olacaktır.

zeytinyağı kargolamak

YURTDIŞINA ZEYTİNYAĞI KARGOLAMAK

Yurtdışına zeytinyağı gönderimi yapmak isteyen kişi ya da kurumlar uygun şartların sağlandığından mutlaka emin olmalıdırlar. Zeytinyağının uygun seyahat sıcaklığı 15 derecedir.

Yurtdışına zeytinyağı gönderimi yaparken zeytinyağı şişesi gönderiyorsanız ve standart kurye servislerini kullanarak göndermeyi planlıyorsanız, bunları doğru şekilde paketlediğinizden emin olmanız yeterlidir. Doğru ambalajlama malzemelerini seçerek ve şişeleri iyi sabitleyerek kargo aşamasında şişelerin herhangi bir hasar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunun için öncelikle doğru şişeleri bulmalısınız, maksimum koruma için şişeleri sarmalısınız, sardığınız bu şişeleri küçük bir karton kutuya, karton bölücüler kullanıp, şişeleri birbirinden ayırarak koymalısınız. Kalan boş alanları doldurmak için ek yastıklama malzemesi kullanın ve kutuyu kapatın. Küçük kutuyu biraz daha büyük bir kutuya yerleştirin. Mühürlü bir küçük kutuyu biraz daha büyük bir kutuya koyun. Herhangi bir boş alanı yastıklama malzemeleri kullanarak doldurun, sonra kutuları birbirine sabitleyin ve bantla kapatın.

içecek göndermek

YURTDIŞINA İÇECEK GÖNDERMEK

Yurtdışına şarap, rakı ya da meyve suyu gibi içecekleri göndermek de gönderilen ülkenin mevzuatına göre değişkenlik gösterir. Alkollü içecekler dış etkenlere duyarlılığı ve alkolün kendi özelliği dolayısıyla, özel ambalajlama, etiketleme, belirli ısı düzeyinin korunması gibi tüm alkol taşıma kurallarına kesinlikle uyulması gerekiyor. Alkol lojistiği şartlarına uyulmaması veya yanlış uyulması, ürünün hasar görmesine ve tüketici özelliklerini kaybetmesine yol açar. Alkol ürünlerinin hasar görmesi ve mal kaybının önlenmesi için belirli ısı rejiminin korunması, araçtaki nem oranının gözetilmesi, etiketin kalitesinin kontrol edilmesi ve güvenilir özel tüketim vergisine tabi ürün depolarının kullanılması gerekmektedir. Alkol, kırılgan cam şişelerde bulunduğu için taşınmasında özel güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Buna ek olarak, alkol ihracatı ve ithalatı, özel tüketim vergisine tabi ürün mevzuatları kapsamında sıkı şartlara tabidir. Özellikle, alkol ürünleri bulunan ambalajlara özel etiketlerin vurulması zorunludur.