Skip links

Lojistik Maliyetleri Küçük İşletmelerde Nasıl Azaltılır?

lojistik maliyetleri küçük işletmelerde nasıl azaltılır

Lojistik Maliyetleri Küçük İşletmelerde Nasıl Azaltılır?

Lojistik maliyetleri küçük işletmelerin en önemli maliyetleri nasıl azaltılır sorusunun yanıtı işletmelerin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Küçük işletmelerin sahip ya da yöneticileri doğal olarak bu soruyu yanıtlayıp lojistik maliyetleri en alt seviyeye indirmek isterler.

Yeni yatırımları için kaynak yaratmak isteyen küçük işletmelerin lojistik maliyetleri nasıl azaltabileceği ile ilgili küçük ama önemli ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

lojistik nedir ne değildir

Lojistik Nedir? Ne Değildir?

Lojistik denilince akla sadece nakliye gelse de lojistik asla sadece nakliye değildir. Lojistik artık tedarik zinciri adını alan bir hizmetler bütünü halini aldı. Bu zincir içinde işletmeler ürün depolamadan, paketlemeye, stok yönetimine, nakliye ve tedarik hizmetlerini tek elden alma fırsatı yakalayabilirler. Bu aynı zamanda küçük işletmelerin lojistik maliyetleri azaltma ve kontrol alma yöntemlerinden biridir.

Gelelim lojistik maliyetler nasıl azalır sorunun cevaplarına;

basit bir tedarik zinciriniz olsun

Basit bir tedarik zinciriniz olsun:

Büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun, tedarik zincirinin kurulumu ve yönetimi, özellikle ülkelerarası gönderim yaparken önem kazanır. Basitleştirilmiş tedarik zinciri sorunsuz çalışan işletme lojistiği elde etmenizi sağlar. Unutmayın ki etkili bir lojistik için karmaşık bir sisteme ihtiyaç yoktur.

tedarik zinciri analizi

Tedarik zincirini analiz edin ve işlemin her aşamasını ayırın:

Sipariş onayından, ürün tedarikine, paketleme ve nakliye için ayrı bölümler olursa, bir şeyleri gözden kaçırma riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Bu sınıflandırma zamanınızı boşa harcamanızın önüne geçmiş olur ve sürecin ilerleyebilmesi için her noktada ne olması gerektiğini görebilirsiniz. Yaptığınız sınıflandırma en hızlı ve etkili stratejiyi oluşturmanızı da sağlayarak da size hem zaman kazandırır hem de maliyetlerinizi biraz daha aşağı çekmenize yarayabilir.

tedarik zinciri yönetimi yazılımına yatırım yapın

Tedarik zinciri yönetimi yazılımına yatırım yapın:

Tüm süreci birleştirerek ve her şeyi gerçek zamanlı olarak gerçek verilerle yönetebilirsiniz. Bu yatırım tedarik zinciri verimliliğini iyileştirmek için teknik verileri önünüze getirir.

deponuzu verimli kullanın

Deponuzu verimli kullanın:

Bir tedarik zincirinin bel kemiği depo ve stoklamadır. Deponuzu olabildiğince verimli kullanarak siparişlerinizi hızlandırıp kara geçebilirsiniz.

Verimli bir depolama için sipariş eğilimlerini iyi analiz edip, “çok satanlar, sık sık birlikte sipariş edilen ürünler gibi sınıflandırmalar yapabilirsiniz Aynı şekilde mevsimsel eğilimler de depolamada göz önüne alınması gereken bir kriterdir.

Bu kriterleri göz önüne alıp depo düzeninizi oluşturun ve sipariş trafiğiniz hız kazansın. Depoda öyle bir düzeniniz olsun ki yüksek talepli ürünler sorunsuz bir gönderim için paketleme ve yükleme bölmesine yakın bir noktada olsun. Bu ürünlerin gönderilmesi aşamasında iş akışını hızlandırmanızı sağlayacaktır.

Diğer taraftan depoda hem yer hem de tavan alanını kullanarak depolama alanını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, sağlık ve güvenlik önlemlerini de baştan almalısınız. İstifleme için uygun rafları seçerek ve yangın güvenliği önlemlerinizi de almış olursunuz.

doğru paketleme yapın

Doğru paketleme yapın:

Lojistik maliyetleri azaltma en aza indirme yolunda en önemli maddelerden biri doğru paketleme yapılmasıdır. Kalitesiz malzemelerle ya da yetersiz yapılan paketleme ürünlerin zarar görmesine, özellikle taşıma sırasında hasar görmesine neden olabilir. Bu ekstra bir maliyet demektir. Özellikle yurtdışı gönderimlerde ürünlerin dayanıklı malzemelerle ve ambalajlama ürünleri ile desteklenerek paketlenmesi hasar görmesini engeller ve önemli bir maliyet kalemini baştan ortadan kaldırır. Kaliteli malzeme kullanımı ilk adımda daha pahalı gibi gelse de ürün kaybından doğan zararınızın daha yüksek olacağını göz önüne almanız gerekir. Paketlemede kullanılacak malzemeler için toptan fiyatlarla toplu alımlar yaparak da tasarruf edebilirsiniz.

Doğru paketleme ürünlerin gönderilmesi aşamasında fiyatının belirlenmesinde de en önemli etkendir. Düşük ağırlıklı bir gönderinin büyük bir koliye koyulması gönderim maliyetini de artıracaktır

en uygun gönderi fiyatlarına ulaşın

En uygun gönderi fiyatlarına ulaşın:

Geldik lojistik maliyetleri için en önemli olan kalemlerden birine. Ürünlerin özellikle yurtdışına gönderilmesi aşamasında sıkı bir piyasa araştırması yaparak en uygun fiyatları almaya çalışın. Bunun için uzun vadeli anlaşmalar yapabilirsiniz. Uzun vadeli bu anlaşmalar sizi fiyat dalgalanmalarından koruyacağı gibi size öncelikli müşteri statüsünü de kazandırır. Ayrıca şirketlere özel kampanyalardan yararlanıp, ayrıcalıklı fiyatlarla gönderi yapabilirsiniz.

Her ürün için tek tek gönderim yapmak yerine teslimat süresi birbirine yakın ürünleri birlikte gönderebilirsiniz. Bu noktada aynı bölgelere gönderim yapan firma ile çalışmak da maliyetleri azaltma yolunda bir önlem olabilir.
Ancak ürünlerin gönderilmesi aşamasında tek kriteriniz hiçbir zaman fiyat olmamalı. Fiyat evet önemlidir ama ucuz diye bir firmaya yönelerek bazı noktaları göden kaçırıyor olabilirsiniz. Doğal olarak, maliyet ulaşım kararlarında önemli bir etken ancak tek etken bu olmamalı. Güvenilirlik hız gibi etkenler de göz önüne alınmalıdır. Ucuza ama geç giden bir ürünü kim ister ki?

Sonuç olarak her işte maliyetler çok önemli ve bu maliyetlerde sağlanabilecek en küçük bir tasarruf bile firmanın ayakta kalmasında çok büyük bir rol oynayabilir. Bu nedenle lojistik maliyetleri azaltmak için ince eleyip sık dokumak, her ayrıntıyı hesaplayarak adım atmak gerekiyor. Zira devir artık her işletme için hesap devri.