Skip links

E-İhracat Nedir, Nasıl Yapılır | E-İhracatta Lojistik Çözümü

e-ihracat

E-İHRACAT 2023: TEKNOLOJİ DÖNEMİNİN PARLAYAN YILDIZI

E-ihracat, günümüz teknolojisinde geleneksel ihracat yöntemlerinden sıyrılmış; teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak terfi ettiğimiz bir alan olarak karşımıza çıkmaya başladı. Geleneksel dış ticaret yolları hala etkinliğini korusa da yurtdışına satış yapmak elektronik ortamda  yıldızı her geçen gün daha da parlayan bir durum haline geldi.

Peki e-ihracat nedir, nasıl yapılır, sınırları var mıdır, her isteyen yapabilir mi? Ürünler hangi yollarla alıcısına gönderilir?

Gelin bu soruların yanıtlarını birlikte bulalım.

E- İHRACAT NEDİR?

e-ihracat nedir

Cevaplamamız gereken ilk ve en önemli soru bu.

Online satış kanalı üzerinden örneğin Instagram hesabınızdan aldığınız yurtdışı siparişi, bireysel müşteriniz adına KDV’siz fatura düzenleyip yurtdışına mikro ihracat olarak gönderme işlemine e-ihracat deniyor.

Yurtdışına e-satış özellikle KOBİ’lerin yurtdışına mikro boyutlarda ihracat yapabilmelerini sağlaması açısından önem taşıyor.

Kim istemez ki klasik yöntemlerle asla ulaşamayacağı pazarlara elektronik ortamda kolayca ulaşmayı ve ürün pazarlamayı…

E- İHRACAT NASIL YAPILIR?

nasıl yapılır

Ticarette sınırları gerçek anlamda kaldıran e-ihracat nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelirsek…

İsterseniz gittigidiyor.com, hepsiburada.com gibi e-ticaret yapan firmaların bünyesinde yapabileceğiniz yurtdışı satışı isterseniz de bireysel girişiminiz olarak devam ettirebilirsiniz. Bunun için bir online bir satış kanalınız olması yetiyor. Örneğin “Benimpazarım” adıyla kuracağınız bir internet sitesinden aklınıza gelecek her ürünün yurtdışı satışını belli sınırlar çerçevesinde yapabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta gönderim mikro ihracat kapsamında yapılacağı için, gönderilen ürünün ağırlık olarak 300 kg’ı, bedel olarak da 15.000 (on beş bin) Euro’yu geçmemesi gerektiği olacak.

Online ihracat nasıl yapılır sorusunun günümüzdeki en kolay yanıtı ise sosyal medya mecraları şeklinde oluyor. Sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter’dan bile yurtdışı satış yapanların olduğu bir gerçek.

E-TİCARET MARKALARI

e-ticaret firmalar listesi

Hem dünya çapında hem de Türkiye’de e-ihracat yapan e-ticaret markaları var. Hemen herkesin adını bildiği Amazon, e-bay, Ali Express gibi başarılı dünya markalarının yanı sıra Türkiye’de hepsiburada.com, gittigidiyor.com, morhipo.com, trendyol.com gibi e–ticaret markaları da ciddi yurtdışı satışlara imza atıyor.

AMAZON

Adını dünyanın en büyük nehri Amazon’dan alan e-ticaret sitesi Amazon bu sektörün ilk örneklerinden biri. 1994 yılında Amerika’da kurulan Amazon toplam satış hacmi ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesi olarak kabul ediliyor.

AMAZON TÜRKİYE’DEN E-İHRACATA BAŞLADI

“amazon.com.tr” yakın bir tarihte Türkiye’den Avrupa’ya e-ihracata başladığını duyurdu. Amazon.com.tr Ülke Müdürü Richard Marriott, “KOBİ’lerin büyüyerek gelişmeleri ve güçlenmeleri için yaptığımız çalışmalarla Türkiye’den Avrupa’ya ihracatı başlatıyoruz” açıklamasını yaptı.

E-BAY

E-bay internet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi olan Amerikan şirketi olarak kabul ediliyor.1995 yılında kurulan site satıcı ve alıcı arasında, ürünü sitesinde yayınlayarak, aracılık etme prensibi ile çalışıyor.

ALİEXPRESS

2010 yılında kurulan AliExpress, merkezi Çin‘de olan Alibaba Group‘un e-ticaret girişimidir. Aklınıza gelebilecek her ürünü içinde barındıran ve alıcısı ile buluşturan Alşexpress Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde kullanılabilmektedir.

E-İHRACATIN TÜRK MARKALARI

Dünyada bu kadar iyi örneklerin olduğu e-ihracat alanında yer alan tanınmış Türk markaları da var. Gittigidiyor, N11, Trendyol, Hepsiburada, Morhipo gibi online satış alanları başarılı örnekler olarak karşımızda.

HEPSİBURADA

1998 yılında kurulan hepsiburada.com 30 kategoride 12,7 milyonun üzerinde ürünle hem ülke içinde hem ülke dışında ciddi satışlara imza atıyor. Sadece internet üzerinden satış yapan, 5 binden fazla tedarikçi ile çalışıyor.

GİTTİGİDİYOR

Gittigidiyor.com Şubat 2001 tarihinde yayına başladı. Alıcılarla satıcıları buluşturan e-ticaret olan sitesi olarak kurulan gittigidiyor’da toplam 4 bin kategoride binlerce ürün satışa sunuluyor.

2007 yılı Mayıs ayında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay’ın ortak olduğu gittigidiyor, 2011 yılı Mayıs ayında eBay‘ın, hisslerin yüzde 93 hissesini satın alması ile tam anlamı ile eBay ailesine katıldı.

TRENDYOL

Türkiye’de moda e-ticaret sektöründeki alışveriş sitesi Trendyol da dünyaca ünlü giyim markalarının ürünlerinin satışını yapıyor.  Trendyol, kuruluşundan altı ay sonra ABD merkezli yatırım şirketi olan Tiger Global‘den destek de almıştır.

N11

Doğuş Grubu ile Güney Kore merkezli SK Group işbirliği kurulan Doğuş Planet tarafından 2013’te hayata geçirilen n11.com 2018 yılı itibarıyla 7.8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşırken, n11.com’da 100 bin kayıtlı mağaza, 14.6 milyon ürün ve yaklaşık 13 milyon üye bulunmaktadır.

E-İHRACAT KARGO

ihracatta kargo

Yurtdışı satışı online olarak yapılan ürünlerin sahiplerine ulaştırılması aşaması e-ihracat kargo ile gerçekleştiriliyor.

E-ihracat gönderimi yaparken önemli olan ürünün zamanında ve hasarsız bir şekilde alıcısına ulaştırılmasıdır. Özellikle yurtdışı satışlarda teslimat süresi daha da önem kazanırken, yurtdışı ihracat yapmaya karar veren bir kişinin yurtdışı paketlerinin gönderimleri için kendini deneyimli ellere teslim etmesi, işinin geleceği açısından hayati önem taşımaktadır.

E- İHRACAT PAKETLERİ

e-ihracat paketleri

E-ihracatın yükselen trend haline gelmesi ile yurtdışı pazarlara daha kolay ulaşılması, ülke ekonomisine döviz girdisi sağlanması neticesinde bu alanda çalışmak isteyen kişi ve kurumlara e-ihracat paketleri kanalıyla destek olunmasını da sağladı.

Ekonomi Bakanlığı 2018 yılında “E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı (2018 -2020) ile online yurtdışı satışın yeni yol haritasını belirledi. Planın maddelerini  tam olarak devreye girmesi ile elektronik ortamda yapılan ihracatın daha da kolaylaşması ve sağlanan desteklerin artması bekleniyor. Bakanlığın paketine göre internet üzerinden ihracat yapacak KOBİ’lerin gümrük işlemleri kolaylaştırılacak, yurtdışı pazarlama amaçlı internet siteleri desteklenecek.

Eylem planına göre lojistik alanında hızlı kargo taşımacılığının daha etkin hale getirilmesi, toplu gönderilerin daha ucuza taşınarak iade maliyetlerinin en aza indirilmesi hedefler arasında.

Eylem planı ile KOBİ ve mikro girişimciler e-ihracata teşvik edilerek uluslararası işbirliği imkanlarının geliştirilmesi de amaçlanıyor.

KOBİ DESTEK PAKETLERİ

Öte yandan KOSGEB, TİM, Ticaret odaları da e-ihracat pazarından daha yüksek pay alınması için e- ihracat paketleri ile girişimcilere destek oluyorlar. Bu noktada yapılması gereken bu fırsatları yakalamak için sıkı bir takipte olmak.

İNTERNET SİTESİ KURULUMUNDA E-İHRACAT

PAKETLERİ

Yurtdışına elektronik ortamda yapılacak satışın en önemli noktalarından biri de satışın yapılacağı internet sayfasının kurulumu. Artık yazılım firmaları hazır e-ihracat paketleri ile isteyen herkese internet sayfası açıyor ve kişi hemen yurtdışı satışlarına başlayabiliyor. Bu paketlerde yer alan yabancı dil, para birimleri, lokasyona göre farklı para birimi tanıma, farklı kargo şirketlerini kullanabilme özelliği, IP bazlı ziyaretçi tanıma gibi özellikler, yurtdışı satış yapacak kişilerin isteklerine cevap verecek şekilde kurgulanabiliyor.

KARGOMKOLAY İLE E-İHRACATÇILARA LOJİSTİK ÇÖZÜMÜ

Kargomkolay Anlatım

Tüm bu yukarıda söz ettiğimiz destek paketlerinin yanısıra e-ihracat gönderimlerinde yurtdışı kargo firmaları ihracatçılara önemli destekler sağlıyor.

Bu noktada Kargomkolay’a başvurarak bu paketlerdeki lojistik çözümü konusunda bilgi alabilir, gönderilerinizin yurtdışına taşınması sırasında Kargomkolay’ın uluslararası kargo alanındaki uzmanlığından faydalanabilirsiniz. 219+ ülkeye yurtdışı kargolarınızı sorunsuzca taşıyan Kargomkolay yurtdışı ihracat kargolarının taşınması sırasında da aynı özeni ve titizliği göstererek iş kalitenizin artmasında önemli bir rol oynayacaktır.