Gerekli Evraklar Listesi

Proforma Nedir?

Proforma fatura, gönderinizin içeriğinin ve bu içeriğin kalem kalem fiyat bilgileri ile beraber nelerden oluştuğunun yazılı olarak alıcı ülkenin gümrüğüne yaptığınız beyandır. Bu beyan alıcınızın ülkesinde ki gümrük yetkilileri tarafından istenmektedir ve gerçek fatura yerine geçmez. Gümrük yetkilileri bu beyanı asıl kabul edip üzerinde yazan fiyat değerine göre oluşabilecek gümrük vergisini hesaplarlar.

Konşimento Nedir?

Konşimento gönderinizin teslimatının yapılabilmesi için gerekli olan alıcı adresi ve kontak detaylarının olduğu ve gönderinin sizin adınıza yapıldığını kanıtlayan, üzerinde kargo firmalarının ihtiyacı olan diğer bilgilerin bulunduğu ve gönderinizin takibini yapabilmeniz için gerekli olan numaraya sahip belgedir.

Konşimento Üzerinde Kim Görünecek ?

Konşimento’nun üzerinde gerçek gönderici ve gerçek alıcı bilgileri yazmalıdır. ETGB ihracat gönderilerinde gerçek gönderici ETGB ihracat yapmış olacaktır.

Kargomu Gönderdikten Sonra Elimde Yasal Koşullara Uygun Bir Belge Olacak Mı?

KargomKolay, taşımacılık aracılığı yapan forwarder bir firmadır. KargomKolay.com üzerinden yaptığınız gönderi kayıtlarınızda, dijital bir konşimento

doldurmuş oluyorsunuz. Bu konşimento siparişinizin tamamlanması ile otomatik olarak üretilmekte ve isterseniz konşimentonuzun bir örneğini çıktı olarak saklayabiliyorsunuz.
Bu konşimento yapmış olduğunuz gönderinin sizin adınıza olduğunu belgelemekle beraber otomatik üretilen konşimento numaranızla beraber gönderinizin takibini anlık web sitemiz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Taşımacılık sözleşmesi ile ilgili detaylar için lütfen taşımacılık sözleşmemizi inceleyiniz.

Kolimdekileri Proforma Fatura Tam Beyan Etmezsem Ne Olur?

Kolinizin içeriği yapmış olduğunuz beyandan farklı ise karşı ülke gümrüğü tarafından beyanınızın düzeltilmesi istenebilir. Eğer gönderinizin içinde proforma faturada belirtmediğiniz ve uçuşa yasak, gümrük tarafından kabul edilmeyecek bir ürün bulunursa, gönderiniz imha edilebilir ve bu imha için sizden ücret talep edilebilir.

Özellikle gıda ürünleri birçok ülke gümrüğü tarafından eğer gıda sertifikası yok ise kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka KargomKolay müşteri hizmetleri ile irtibata geçiniz.

Yurtdışına Kargo Yollarken Hangi Evrakları Hazırlamalıyım?

Dosya veya doküman harici olan yurt dışı gönderilerinizde karşı ülkenin gümrüğü için bir proforma fatura hazırlamanız gerekmektedir. Bunun dışında gönderinizin uçuş ve teslimat bilgilerinin yer aldığı konşimentoyu da ayrıca hazırlamanız gerekmektedir.

KargomKolay.com üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde konşimentonuzu sipariş sırasında otomatik olarak doldurmuş oluyorsunuz. Proforma bilgilerinizi de sipariş sırasında girebilirsiniz. Ayrıca gelen kuryeye bu proformayı vermeniz gerekecektir. Boş bir proforma örneğini müşteri hizmetlerimiz size hazırlamanız için gönderecektir.
Doküman ve dosya gönderilerinde proforma hazırlamak zorunda değilsiniz.

Yurt Dışına Kargo Gönderirken Nelere Dikkat Edilir?

Türkiye’den yurt dışına yapacağınız gönderilerde, yurt içinden farklı olarak, paketleriniz gümrük işlemlerine tabi tutulacaktır. Bu yüzden gönderileriniz durdurulup gümrük incelemesine alınabilir. Çoğu ülkede gümrük muafiyeti olmakla beraber, gönderici olarak firma ya da şahıs olmanız gümrük prosedürlerinde farklılıklar yaratacaktır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp