En Çok İhracat Yaptığımız Ülkeler | 2020 Güncel Veriler

Lojistik Akademi

en çok ihracat yaptığımız ülkeler

EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ

ÜLKELER

Bu yazımızda Türk ekonomisinin itici gücü olan ihracat ve en çok ihracat yaptığımız ülkeler konusunu irdeleyeceğiz.

Kelime karşılığı tam olarak “Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satması” olan ihracat, ülkelerin ekonomik dengelerinin en önemli unsuru olarak kabul ediliyor.

İhracatı son yıllarda istikrarlı bir şekilde artış gösteren Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık dış satım hedefi devletin en yüksek makamları tarafından da dile getirildi. Bu hedefe ulaşmak isterken en çok ihracat yaptığımız ülkeler özellikle son yıllarda ciddi değişimler gösterdi. Daha önce hiç girilmemiş pazarlara girilirken, ihracatçılarımız yeni pazarlar için arayışlarını hızlandırdı.

EN ÖNEMLİ İHRACAT PARTNERİ ALMANYA’YA

İHRACAT

Almanya'ya ihracat

Türkiye ile siyasi ve toplumsal ilişkileri özellikle 1970’lerden bu yana her zaman sıcak olan Almanya, Türkiye’nin yurtdışı ihracatı açısından her zaman ilk sıralarda olmayı sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı verilerine göre Alman firmalarının son yıllarda üretim ve ithalatlarını Doğu Avrupa ülkelerine kaydırmaları ve bu ülkelere yönelik vergi ve kotaların kaldırılması 2000’li yılların başlarında Almanya ihracatında bir yavaşlamaya neden olsa da 2003 yılından itibaren Almanya ihracat rakamları yeniden yükselişe geçmiştir.

2015 yılında küresel ekonomik gelişmeler ve talep gerilemesi nedeniyle Türkiye’nin Almanya ihracatı 2014 yılına oranla yüzde 11,4 azalarak 13 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 14 milyar dolar seviyesine ulaşan Almanya dışsatımı, 2018’de yüzde 6,8 artarak 16 milyar doların üzerine çıktı. Bu sonuçla Almanya yine en çok ihracat yaptığımız ülkeler listesinde ilk sıraya yerleşti.

Almanya ihracat ürünleri yüzde 90 oranında sanayi mamullerinden, yüzde 10 oranında da tarım ve gıda ürünlerinden oluşurken, otomobil, steyşın vagonlar, yarış arabaları; içten yanmalı, pistonlu motorların aksam-parçaları; kara taşıtları için aksam parçaları Almanya’ya en çok ihraç edilen ürünler oldu.

RUSYA İHRACAT

Rusya'ya ihracat

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Rusya da Türk ihracatçının gözde pazarlarından biri konumunda. Zira Rusya ihracat rakamları da önceki yıllara göre artış gösterme trendine girdi.

Özellikle Şubat 2019’da uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförleri, Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerine gidenler ve kısa süreli iş seyahati için Rusya’ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabilmesi sonucunda daha da kolay hale gelen ticaret kendini Rusya ihracat rakamlarında da gösterdi.
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı
 verilerine göre Rusya ihracat rakamı 2018 yılında 2 milyon 623 bin tona ulaştı. Bu ihracatın parasal karşılılığı ise 3 milyar 453 milyon 233 bin 741 dolar. Bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında artan Rusya ihracatında ilk sırada ise yaş sebze ve meyveler bulunuyor.

EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ

ÜLKELER LİSTESİ

en çok ihracat yaptığımız ülkeler

Almanya’nın ilk sırasında bulunduğu en çok ihracat yaptığımız ülkeler listesinde sırasıyla İngiltere, İtalya, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Öte yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre en çok ihracat yaptığımız ülkeler listesine girmeye aday pek çok ülke de bulunuyor.

2018 yılında 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülkeler arasında ihracatın en çok arttığı ilk 3 ülke yüzde 95 ile İsviçre, yüzde 70 ile Libya ve yüzde 69 ile Katar odu. 2018 yılında 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülke sayısı 39’a çıkarken, bu rakamlar en çok ihracat yaptığımız ülkeler listesinde sıralamanın yakın gelecekte değişeceğinin de göstergesi olmuştur.

2019 YILI İLK 5 AYINDA EN ÇOK İHRACAT

YAPTIĞIMIZ ÜLKELER  

en çok ihracat yaptığımız ülkeler 2019

2018 yılında Türkiye’nin yurtdışı ihracat rakamları ve en çok ihracat yapılan ülkeler yukarıda söz edildiği gibi gerçekleşirken 2019’un ilk 5 ayının ihracat sonuçları da TİM tarafından açıklandı.

Açıklamaya göre en çok ihracat yaptığımız ülke bu yılın ilk 5 ayında da Almanya oldu. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 20 ülke geçen yılın mayıs ayına göre değişmezken, sıralamada bazı değişiklikler yaşanmış. Yüzde 30 artışla ihracatımızı 784,2 milyon dolara çıkardığımız ABD mayıs ayında en çok ihracat yaptığımız 4. ülke oldu. Yine BAE ve Suudi Arabistan da sıralamada 4’er basamak yükselerek sırasıyla yurtdışı ihracat listesinde 9 ve 12. sıraya çıkmış durumdalar.

GELENEKSEL YURTDIŞI İHRACATIN ALTERNATİFİ MİKRO

İHRACAT

en çok ihracat yaptığımız ülkeler listesi

Yurtdışı ihracat söz konusu olunca sadece geleneksel yollar akla gelmesin. Artık mikro ihracat daha revaçta olan bir ihracat şekli olarak karşımıza çıkıyor. Kolay ihracat olarak da adlandırabilecek mikro ihracatın yapılabilmesi için bazı olmazsa olmaz şartları var.

Mikro ihracat için öncelikle kilogram ve ürün bedeli üst sınırı var. Kolay ihracat için ağırlığın 150 kilogramı, toplam bedelin de 7 bin 500 Euro’yu geçmemesi gerekiyor. Mikro ihracat kargolarının ağırlıkları ve bedelleri bu limitleri aşarsa gümrük müşavirleri tarafından yapılacak detaylı bir beyan işlemi gerekliliği ortaya çıkar.

Belirlenen limitler aşılmasa bile yurtdışı kargonun “mikro ihracat” kapsamında değerlendirilebilmesi için satış ve kat-i amaçlı ihraç ediliyor olması gerekiyor. Başka herhangi bir amaçla yurt dışına çıkarılacak ürünler, “mikro ihracat” olarak kabul edilmiyor.

MİKRO İHRACAT KARGO FİYATLARI

Mikro ihracat kargo fiyatları, ürünlerin hangi ülkeye gönderileceği ile nicelik ve nitelik özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Mikro ihracat kargo fiyatlarını öğrenmek için KargomKolay’ın uzman müşteri hizmetleri temsilcilerine ulaşabilir ya da direkt kendiniz gelebilirsiniz. Öte yandan en ekonomik mikro ihracat kargo fiyatlarına ulaşmak için iyi bir piyasa araştırması yapmanızı ve değişik yurtdışı kargo firmalarından fiyat teklifi almanızı tavsiye ederiz.

ETGB İHRACAT

ETGB ihracat ve ithalatta kargoyu taşıyan/taşıyacak operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Gümrük müşavirleri ETGB düzenleyemezler. Beyannamenin hazırlanması için ETGB ihracat çözümleri sunan KargomKolay’dan destek alabilirsiniz.

ETGB dışında mikro ihracat kargo ürünlerinin gümrükten geçişinin onaylanması adına birtakım evrak ve belgelerin bulunması da zorunlu. Bu belgeler;

  • Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu (İş Emri),
  • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi,
  • Türkçe olarak düzenlenmiş faturayla tutarlı İngilizce fatura
  • Maliye onaylı faturanın aslıdır.

Bu evrakların düzenlenmesi aşamasında da KargomKolay’ın uzmanlığından faydalanabilirsiniz. Evraklarınız da tamamlandıktan sonra mikro ihracatınız artık yola çıkmaya hazır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Önemli Not : Tüm Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da Çin dahil kargo çıkışlarımız devam etmektedir!
Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp