Kargo Ücreti Hesaplama | Yurtdışına Kargo Gönderim Ücretleri

Ağırlık Hesaplama, Desi Hesaplama
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (6 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 4,67 puan aldı.)

Kargomkolay Anlatım

Kargo Ücreti Hesaplama

Kargo ücreti hesaplama  için tüm konuları ele aldık, tasarruf etmeniz için tüm bildiklerimizi kargomkolay ailesi olarak sizlere aktardığımız yazımızda;

  • Ağırlık Hesaplama
  • Kargo Desi Hesaplama (Hacimsel ağırlık)
  • Maksimum Taşınabilir Koli Ölçüsü
  • Ülkeler arası yasal farklılıklar konularında tüm sorularınıza yanıt verdik

Yıllardır Bursa’da kendi mütevazı ölçekteki şirketinizde otomotiv sektörü için yedek parçalar üretip, Türk otomotiv sanayine satışını yapıyorsunuz. Yedek parçaları üretirken önemli bir buluşa imza attınız ve otomobillerde akaryakıt tüketimini ciddi anlamda azaltan bir parçanın üretimini yaptınız. Otomobil kullanıcılarının cüzdanını rahatlatacak bu buluşunuz sadece Türkiye sınırlarında kalmasın istediniz ve ihracat için araştırmalara başladınız.

Girişimleriniz sonuç verdi ve Almanya Rüsselsheim’den olumlu yanıt verildi. Tabi ki alıcı firmanız numune istedi. Kendiniz de işlerinizin yoğunluğu nedeniyle Almanya’ya yakın zamanda gidemeyeceğiniz için numuneyi hava kargo ile göndermeye karar verdiniz.

Ama daha önce böyle bir işlemi hiç yapmadığınız için tereddütleriniz var. Yedek parçanızı nasıl gönderirseniz?

Hangi firma ile göndermek lazım?

Ağırlık sınırlaması var mı?

Ne kadar ücret ödersiniz? gibi sorular kafanızda dolanıp duruyor.

Tüm bu soruların cevapları ile birlikte kargonuzu göndermenin en kısa ve kolay yolu www.kargomkolay.com.

Gelin şimdi kargomkolay ile nasıl kargo göndereceğinizi, bu kargonun fiyatının nasıl hesaplanacağını, ağır ve hacimli bir ürün göndermek isterseniz ne yapmanız, nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte görelim.

kargo ücret hesaplama

Ağırlığa Dikkat

Belki de yakın bir zamanda otomotiv üretimi yapan tüm ülkelere yapılacak ihracatın ilk adımında işlemlerinizi birlikte yapalım.

Otomobil kullanıcılarını artan akaryakıt fiyatlarına karşı baştan koruyacak yedek parçanızı uygun ebatta bir koliye koyalım. Gideceği uzun yolu düşünerek ürünü koruyacak tedbirleri de alalım.

Sıra paketi kapatıp kargo şirketine vermeye geldi. Ama önce paketin ağırlığını hesaplamak gerekiyor çünkü uluslararası kargo söz konusu olduğunda en önemli ayrıntı paketin ağırlığı. Bu nedenle ağırlık konusu önceliğimiz olacak.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Kargo gönderirken hem bildiğimiz tartı ile ölçülen ağırlık hem de hacimsel ağırlık ölçümleri yapılıyor ve bu sonuçlara göre sizin cebinizden çıkacak ücret belli oluyor.

Kargo Ağırlık Hesaplama

Ağırlık, hacim hesaplama denince kafanız karışmasın aslında çok basit hesaplamalardan söz ediyoruz.

En baştan başlayalım. Yedek parçayı koyduğunuz koliyi tartıda tartalım.Bu kolinin de dünya standartlarında bir koli ebadında olduğunu varsayalım. Koliyi tarttık ve 5 kilo olduğunu gördük.

Burada hacimsel hesaplama da devreye giriyor. Onun yöntemi de şöyle:

Kargo Desi Hesaplama (Hacimsel Ağırlık Formülü)

kargo hesaplama

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

Sizin koliniz 60x40x40 ebadında.

Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.

Normal ağırlığımız 5 kiloydu. Şimdi tek bakmamız gereken hangisi büyük, hacimsel ağırlık mı yoksa normal ağırlık mı?

5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık).

Hacimsel ağırlık kolinin normal ağırlığından daha fazla olduğu için işlemlerimize hacimsel ağırlık cinsinden devam etmemiz gerekmektedir. Bir başka örneğe bakacak olursak

1 Kilo Demir mi Ağırdır? 1 Kilo Pamuk mu?

desi hesaplama

Hemen hemen hepimiz bu soru ilk sorulduğunda bir yanıltmaca mı var diye düşünmüşüzdür. Aslında bunun altında yatan sebep Pamuğun kapladığı alanın Demire göre çok büyük olmasıdır yada kimimiz içinde demirin bir pamuktan çok daha sert bir materyal olmasının yarattığı algıdır. Halbuki bu işin katsayısını artırdığımızda yani 1 ton pamuk ile 1 ton demir aynı yeri kaplamayacağından hacimsel bölen formülü devreye girer ve hacimsel ağırlık olarak Pamuğun kapladığı alan daha yüksek olduğu için Pamukta alınacak uçak kargo fiyatında demir e göre daha yüksek bir rakam çıkabilir (ikisi de sıkıştırılmadan konulduğu varsayılarak).

Kargo paketleme konusunda kolinin kapladığı yer (hacimsel ağırlık), ağırlıktan yüksek ise önce yapmanız gereken daha ufak bir pakette gönderebilir miyim sorusunu sormanız ve  duruma getirebileceğiniz bir çözüm var ise uygulama geçiyor olmanızdır.

İhracat hamlenizin ilk adımı olmasını hayal ettiğiniz numuneniz artık yola çıkmaya hazır. Ücretlendirmesi kilosuna göre yapılan ürününüz www.kargomkolay.com ‘un işinin ehli ekibi tarafından sizden teslim alınacak, yola çıkacak ve tam gününde teslim edilecek…

İşin Uzmanından Destek

Ağırlık ve hacim hesaplamaları için işin uzmanından yardım ve destek alırsanız her zaman kazanan tarafta olmayı garanti edersiniz.

Zira bu iş, doğru tekniği bilmeyen biri tarafından yapıldığında kargo ücreti hesaplama işleminde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir, daha hafif bir ürün daha ağır tartılabilir veya hacmi yanlış hesaplanabilir. Bu da hem maliyetleri artırır hem de ağırlık aşmaları nedeniyle farklı gönderim şekilleri gerektirebilir.

Bu nedenle İstanbul’dan Berlin’e, İzmir’den Venedik’e, Ankara’dan Prag’a ya da aklınızın ucuna gelebilecek herhangi bir ülkenin herhangi bir kentine Türkiye’nin herhangi bir noktasından yurtdışı kargo gönderirken kendinizi işin uzmanına bırakın. Uzmanlarımız tüm sorularınızın yanıtlarını vererek, kargonuzu adresine tam zamanında ve en ucuza göndersin…

Sizin kargonuz yola çıktı ama belki başka bir zaman farklı bir kargo hizmeti almanız gerekebilir diye yurtdışı kargo gönderirken geçerli olan bazı yasal zorunluluklardan bahsetmemiz de gerekiyor.

Ülkelerarası Yasal Farklılıklar

Öncelikle ülkelerin yasalarındaki farklılıklar uluslararası kargo göndermenin sınırlarını da belirliyor. Amerika’ya kargo göndermek ile İngiltere’ye kargo göndermek arasında ülke yasalarının farklı olması nedeniyle oldukça büyük farklar bulunduğunu aklınızın bir köşesine yazın.

Yine aynı şekilde çoğu Avrupa ülkesine yurtdışı kargo gönderileri için ürün ve mal değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu olduğunda o ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıkıyor. Bu da unutmamanız gereken bir detay…

Maksimum Taşınabilir Koli Ölçüsü

Yurtdışı kargo gönderimlerinde maksimum taşınabilir koli ölçüleri diye bir kavram olduğunu bu kavrama göre davranmanın size artı kazandıracağını unutmamalısınız. Uluslararası kargo gönderimi için hazırlayacağınız paketlerin en fazla 120x80x80 ölçülerinde olmasına bu ölçüleri aşmamaya özen göstermelisiniz. Aştığınız takdirde daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.  200 santimden daha uzun gönderiler de ekspres kargo ile yurtdışına gönderilememektedir.

30 Kilo’dan Daha Ağır Ürün Tek Seferde Gönderilemez

30 kilogramdan fazla olan kargo paketlerinizi tek seferde göndermenin mümkün olmadığını da aklınızın bir köşesine yazın. 30 kilogramdan daha ağır kargo paketleri için ekspres kurye gönderisi de maalesef yapılamamaktadır. Kargonuzu gönderirken bu detaylara dikkat etmek sizi para ve zaman kaybından kurtarır…

Diğer taraftan uluslararası kargo gönderirken 70 kilogram üzeri kargo gönderlerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğunu da unutmamalısınız.

Güvenilir Çözüm Ortakları

Kargomkolay yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile kapınızdan aldırıyor ve kapıya teslim ediyor.

Sizin yapacağınız tek şey bize ulaşmak. Gerisini sizin için biz yaparız…

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Ödüller
En iyi Kurumsal Şirket Ödülü
Ulus. Tic. Loj. Topluluğu Ödülü
Food City Logistics Ödülü

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp