Skip links

Bursa Yurtdışı Kargo İşlemleri | 219+ Ülkeye Hızlı Teslimat

BURSA YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

Bursa-yurtdisi-kargo-islemleri

Bursa yurtdışı kargo işlemleri kentin ekonomik canlılığına paralel olarak oldukça hareketli dersek yanlış söylemiş olmayız. Türkiye’nin otomotiv ve tekstil ihracatı açısından en hareketli kenti olan Bursa’dan yurtdışına kargo gönderimleri de ağırlıklı olarak bu iki sektör çevresinde dönmektedir. Ayrıca kentin ihraç ürünleri arasında yer alan yaş sebze ve meyve ürünleri de Bursa yurtdışı kargo ile varış adresine ulaşmaktadır.

BURSA’DAN İHRACAT

Bursa’dan yurtdışına ürün göndermek isteyenler karayolunu kullandıkları gibi zamana karşı yarış durumundalar ise uçak/hava kargoyu tercih etmektedirler. Bu tercihi ihracatı yapılan ürünler kadar ürünleri bekleyenlerin isteklerinin aciliyeti de belirlemektedir.

Bursa yurtdışı kargo işlemlerini ağırlıklı olarak ihracat ve ithalatçılar şekillendirmektedir. Bu nedenle gelin önce Yeşil Bursa’nın ihracat potansiyeli ile ithalat rakamlarına kısaca göz atalım.

BURSA’NIN İHRACAT RAKAMLARI VE SEKTÖRLER

Bursa-ihracat-rakamlari-ve-sektorler

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre Bursa’nın ihracatı bu yılın ağustos ayında 2018’in aynı ayına göre yüzde 7.9 oranında artarak 1.8 milyar dolara ulaştı. Yıllık ihracat bazında ise 0.28’lik artışla ihracat rakamı 319 milyar dolar oldu.

Bursa’nın ihracatında lider sektör otomotiv sektörü. Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6.46 oranında artış gösteren otomotiv sektörü ihracatı yıllık bazda ise yüzde 1.1 azalarak yüzde 27.3 oranında azaldı.

Yıllık bazda yaşanan bu azalmaya rağmen Bursa yurtdışı kargo gönderileri de uçak ve hava kargonun kapasitesi dahilinde otomotiv sektöründen oluyor.

TEKSTİL İHRACATI DA HAREKETLİ

Tekstil-ihracati-da-hareketli

Bursa’nın tekstil ihracatı da oldukça hareketli. 2019’un ağustos ayında 79.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren tekstilciler, geriye dönük 12 aylık dönemde ise ihracatı yüzde 3 oranında düşse de toplam 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Tekstil ihracatında genelde karayolu kullanılsa da havayolunun etkisi de günden güne artmaya başladı. Bursa’dan yurtdışına kargo gönderenler havayolunu tercih ediyor.

Ağustos ayında 55 milyon dolarlık ihracata imza atan hazır giyim ve konfeksiyoncular da geçen yıla oranla yüzde 12,43 daha fazla ihracat gerçekleştirdi. Geriye dönük 12 aylık ihracatını ise yüzde 9,2 arttıran hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 668 milyon dolarlık ihracat geliri kazandırdı.

Bu yılın ağustos ayında 12,9 milyon dolarlık ihracat yapan sebze ve meyve ihracatçıları geriye dönük 12 aylık dönemde ise 165 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Bursa’nın ihracatında söz sahibi olan sektörlerden biri de yaş sebze ve meyveciler. Ağustos ayında yüzde 6,06 artışla 11,7 milyon dolarlık sebze ve meyve ihracatı gerçekleştiren girişimciler geriye dönük 12 aylık dönemde ise 129 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Sebze ve meyve ihracatı yapanlar Bursa’dan yurtdışına kargo gönderirken en hızlı yolu tercih etmeye başladı.

BURSA’YA İTHALAT

Bursa’nın ithalat rakamları da hayli yüksek. 2018 yılında Bursa 8 milyar 517 milyon 369 bin dolarlık ithalat yaparken, Bursa sanayisinde kullanılan ham maddelerin pek çoğunun yurtdışından geliyor olması bu yüksekliğin ana sebebi olarak gösteriliyor.

Bu ithal ürünlerin Bursa’ya gelişi de çoğunlukla yüksek hızı nedeniyle hava kargo yolu ile olmaktadır.

BURSA HAVA KARGO ÜSSÜ OLMAYA HAZIRLANIYOR

İhracatı ve ithalatı bu kadar hareketli olan Bursa’da sevkiyatların süresinin uzamaması için uçak kargo  her geçen gün daha çok kullanılıyor. Bunu gören Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yenişehir Havalimanı’ndan hava kargo taşımacılığı hizmeti verilmesi için çalışmalara başladı ve 2019’un Nisan ayından bu yana kargo uçakları Yenişehir Havalimanı’ndan yük taşımaya başladı. Bursa’dan ürün göndermek isteyenlerin ilgi gösterdiği Yenişehir Havalimanı’ndan kalkan uçaklar ağırlıklı olarak tekstil ve otomotiv parçaları taşıyor. Bu havalimanının ürünlerini başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Asya ülkelerine doğrudan ulaştırması hedefleniyor. Yenişehir Havalimanı’ndan hali hazırda haftada 2 gün uçaklar kalkıyor ve Bursa’dan yurtdışına ürün göndermek isteyenlerin bu isteği en hızlı şekilde karşılanıyor.

tam teşekküllü lojistik hizmeti alın

KARGOMKOLAY İLE DÜNYAYA BAĞLANIN

Kargomkolay-ile-dunyaya-baglanin

www.KargomKolay.com da global kargo firmalarının çözüm ortağı olarak Bursa’yı +219 ülkeye bağlamaya ve ihracatçıların ürünlerini 1-3 iş günü içinde dünyanın dört bir yanına taşımaya devam ediyor.