Skip links

TNT Mikro İhracat | ETGB Nasıl Yapılır | 2023

tnt mikro ihracat

TNT MİKRO İHRACAT

TNT mikro ihracat hizmeti ile küçük ve orta boy işletmecilerin (KOBİ) kolay ihracat yapmasını sağlıyor.

En fazla tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünlerinin ihracatında kullanılan mikro ihracat yöntemi ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor.

Mikro ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor. Uluslararası kargo şirketlerinin verilerine göre geçmiş yıllara kıyasla Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan mikro ihracatta yükselen bir trend söz konusu.

MİKRO İHRACAT NEDİR?

Kolay ihracat olarak da adlandırılan mikro ihracat 300 kilogram veya 15000 Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

Mikro ihracat Türkiye’de 2012 yılında küçük ölçekli firmaların yurtdışına daha kolay satış yapması için devreye alınırken her geçen gün daha fazla şirket tarafından tercih edilir olmuştur.  Mikro ihracat 2023  yılında da özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların, her işleminde gümrük beyannamesi açma gücüne sahip olmayan firmaların tercihi olacak. KOBİ’lerin mikro ihracat 2023 performansları ne kadar yüksek olursa bu rakamlar Türkiye’nin yıllık ihracatına da yansıyacaktır.

Mikro ihracatın limiti yukarıda da söz ettiğimiz gibi 300 kilogram ve 15 bin Euro değer olarak belirlenmiştir. Eğer yurtdışına gönderilecek olan ürünler bu limitin üzerindeyse örneğin 500 kilogram ve 30 bin Euro değerindeyse mikro ihracat sınırları içinde değerlendirilmez. Bu yurtdışı satışın geleneksel yollarla yapılması gerekir. Bu da gümrük işlemlerinin ve dolaysıyla gümrük müşavirlerinin devreye girmesi anlamına gelecektir. Eğer küçük işletmeye gelen yurtdışı sipariş mikro ihracat limiti üzerindeyse ancak yinede de mikro ihracat kapsamında gönderilmek isteniyorsa yapılacak şey ürünleri 2 parti halinde göndermek olacaktır.

TNT mikro ihracat KOBİ’lerin, TNT gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da tanımlanabilir.

tnt mikro ihracat

TNT MİKRO İHRACAT – GEREKLİ BELGELER

TNT mikro ihracat yapılabilmesi için olmazsa olmaz belgeler vardır. Mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

  • Dolaylı temsil yetki belgesi,
  • İş emri ya da Mikro ihracat gönderi bilgi formu,
  • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
  • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

Bu belgelerin eksiksiz olması durumunda hiçbir sorun olmadan TNT mikro ihracat işlemi yapılabilir.

Öte yandan 300 kilogram ya 15 bin Euro’luk limitler aşılırsa devreye gümrük müşavirliği firması girer ve bu firma aracılığı ile detaylı beyan ile işlemi yapılır.

tnt mikro ihracat etgb

TNT ETGB

TNT mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. Gümrük müşavirlerinin ETGB düzenleme yetkileri yoktur.

TNT kargo, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür ve müşterilerinin ETGB’sini düzenler.

TNT FİYAT HESAPLAMA

TNT fiyat hesaplama, mikro ihracat gönderileri için de kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan önemli bir işlemdir. TNT fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtlarını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor.

TNT fiyat hesaplama ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

TNT MİKRO İHRACATTA HACİMSEL AĞIRLIK

TNT fiyat hesaplama işleminin önemli aşamalarından biri hacimsel ağırlık hesaplamadır. Gönderinin kapladığı alan ne kadar büyük ise fiyatı o kadar fazla olacaktır.

TNT hacimsel hesaplama bilgileri için tıklayınız.

TNT PAKETLEME

TNT mikro ihracat gönderilerini taşınması sırasında paketleme çok önemli bir konudur. Kargonun doğru paketlenmesi güvenli ve sağlam bir şekilde yerine ulaşmasını sağlayacaktır. Paketlemenin püf noktası doğru ürüne doğru paket eşleşmesidir.

Doğru kargo paketleme bilgileri için tıklayınız.

TNT MİKRO İHRACAT GÖNDERİSİNİN YOLA ÇIKIŞI

Hazırlanan evrakların TNT’ye ulaşması ve gönderinin teslim alınmasıyla birlikte TNT mikro ihracat ürünlerinin yolculuğu başlamış olur. Mikro ihracat gönderisinin tam olarak yola çıkışı ise gümrük süreçlerinden sonra olacaktır.

TNT YAKIT VE EK ÜCRETLER

tnt yakıt ve ek ücretler

TNT mikro ihracat gönderimlerinde gönderenin karşısına yakıt ek ücreti çıkabildiği gibi gönderinin niteliği ya da gideceği ülke ya da bölgeye göre de ek ücretler söz konusu olabilir.

TNT yakıt ve ek ücretler konusunda bilgi almak için tıklayınız.

TNT MİKRO İHRACAT KARGO TAKİBİ

tnt takip

TNT mikro ihracat gönderisinin takibi ile kargonun yolculuğu ve alıcısına ulaştığı an, gönderen tarafından be an takip edilebilir. Kargo takibi için gerekli olan tek bilgi barkod numarasıdır.

TNT kargo takibi hakkında bilgi için tıklayınız

TNT KONŞİMENTO

tnt konşimento

TNT mikro ihracat gönderileri için mutlaka konşimento doldurulmalıdır. Konşimento TNT’ye gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz konularında bilgi verir ve gönderilerin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

TNT konşimento ile ilgili bilgiler için tıklayınız

TNT GÜMRÜKLEME

tnt gümrük işleri

TNT gönderilerinin gümrüklenmesi aşamasında da müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretiyor ve müşterileri adına gelen ithalat gönderilerini gümrük muayenesine sunuyor.

TNT gümrükleme ile ilgili bilgiler için tıklayınız