Skip links

UPS Mikro İhracat | ETGB Nasıl Yapılır | Güncel Rakamlar

ups mikro ihracat

UPS MİKRO İHRACAT

UPS mikro ihracat hizmeti ile küçük ve orta boy işletmecilerin (KOBİ) daha kolay ihracat yapmasını sağlıyor.

En fazla tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünlerinin ihracatında kullanılan mikro ihracat yöntemi ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor. Mikro ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor.

MİKRO İHRACAT NEDİR?

Kolay ihracat olarak da adlandırılan UPS mikro ihracat 300 kilogram veya 15 bin Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

UPS mikro ihracat KOBİ’lerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da tanımlanabilir.

UPS MİKRO İHRACAT İÇİN GEREKLİ BELGELER

UPS mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

  • Dolaylı temsil yetki belgesi,
  • İş emri ya da mikro ihracat gönderi bilgi formu,
  • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
  • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

Bu belgelerin eksiksiz olması durumunda hiçbir sorun olmadan UPS mikro ihracat işlemi yapılabilir.

Öte yandan 300 kilogram ya 15 bin Euro’luk limitler aşılırsa devreye gümrük müşavirliği firması girer ve bu firma aracılığı ile detaylı beyan ile işlemi yapılır.

UPS ETGB

UPS mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. Gümrük müşavirlerinin ETGB düzenleme yetkileri yoktur.

UPS kargo, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür ve müşterilerinin ETGB’sini düzenler.

UPS FİYAT HESAPLAMA

UPS fiyat hesaplama, mikro ihracat gönderileri için de kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan önemli bir işlemdir. UPS fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtlarını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor.

UPS Fiyat hesaplama ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

UPS MİKRO İHRACATTA HACİMSEL AĞIRLIK

ups hacimsel ağırlık hesaplama

UPS fiyat hesaplama işleminin önemli aşamalarından biri hacimsel ağırlık hesaplamadır. Gönderinin kapladığı alan ne kadar büyük ise fiyatı o kadar fazla olacaktır.

UPS hacimsel ağılık hesaplama bilgileri için tıklayınız.

UPS MİKRO İHRACATTA PAKETLEME

UPS mikro ihracat gönderilerini taşınması sırasında paketleme çok önemli bir konudur. Gönderinin doğru paketlenmesi güvenli ve sağlam bir şekilde yerine ulaşmasını sağlayacaktır.

UPS kargo paketleme bilgileri için tıklayınız.

UPS MİKRO İHRACAT GÖNDERİSİNİN YOLA ÇIKIŞI

Hazırlanan evrakların UPS’e ulaşması ve gönderinin teslim alınmasıyla birlikte UPS mikro ihracat ürünlerinin yolculuğunu başlatır. Mikro ihracat gönderisinin tam olarak yola çıkışı ise gümrük süreçlerinden sonra olacaktır.

UPS YAKIT VE EK ÜCRETLER

ups yakıt ve ek ücretler

UPS ile yapılan gönderimlerde gönderenin karşısına yakıt ek ücreti çıkabildiği gibi gönderinin niteliği ya da gideceği ülke veya bölgeye göre de ek ücretler söz konusu olabilir.

UPS yakıt ve ek ücretler için tıklayınız.

UPS MİKRO İHRACAT KARGO TAKİBİ

UPS gönderisinin takibi ile kargonun yolculuğu gönderen ve alıcı tarafından an be an takip edilebilir. Kargo takibi için gerekli olan tek şey kargo takip numarasıdır.

UPS kargo takip işlemi için tıklayınız.

UPS KONŞİMENTO

ups konşimento

UPS mikro ihracat gönderileri için mutlaka konşimento doldurulması gerekmektedir. Konşimento UPS’e gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz gibi konularda bilgi verir ve gönderilerin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

UPS konşimento ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

UPS GÜMRÜKLEME 

UPS ile yapılan gönderilerin gümrüklenmesi aşamasında da müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretiyor ve müşterileri adına gelen gönderileri gümrük muayenesine sunuyor.

UPS gümrük ile ilgili bilgiler için tıklayınız.