Skip links

FedEx Mikro İhracat | ETGB ile Gümrüksüz Çıkış İşlemleri

fedex mikro ihracat

FEDEX MİKRO İHRACAT

FedEx mikro ihracat hizmeti ile küçük ve orta boy işletmecilerin (KOBİ) daha kolay ihracat yapmalarını önünü açıyor.

Bugün en çok tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünlerinin ihracatında kullanılan mikro ihracat yöntemi ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor.

Mikro ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor. Uluslararası kargo şirketlerinin verilerine göre geçmiş yıllara kıyasla Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan mikro ihracatta yükselen bir trend söz konusu.

MİKRO İHRACAT NEDİR?

Kolay ihracat olarak da adlandırılan Fedex mikro ihracat 300 kilogram veya 15000 Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

FedEx mikro ihracat KOBİ’lerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da adlandırılabilir.

MİKRO İHRACAT LİMİTİ VAR MI?

Mikro ihracat limiti var. Belirlenmiş olan 300 kilogram ve 15 bin Euro değerindeki ihraç ürünleri küçük ölçekte dış satım yapacakların mikro ihracat limiti olarak karşılarına çıkıyor.

Eğer gönderilmek istenen ürün miktarı söz konusu mikro ihracat limitinin üzerindeyse ve bu gönderi tek seferde yapılmak istenirse mikro ihracat çerçevesinden çıkar ve geleneksel ihracat işlemi söz konusu olur. Bu nedenle de gümrük beyannamesi açılması söz konusu olur.

Bu nedenle mikro ihracat yaparken bu limitlere azami ölçüde dikkat edilmelidir ki farklı prosedürlerle karşı karşıya kalınmasın.

Mikro ihracat 2023 yılında da küçük ve orta boy işletmelerin ürünlerini dünyanın herhangi bir noktasına satabilmesi için yapılacak işlemlerin en başında gelecektir. Zira mikro ihracat KOBİ’leri dış satım sırasında karşılarına çıkacak yoğun bürokrasiden ve gümrük işlemlerinden  kurtarmaktadır. FedEx, mikro ihracat 2023 işlemlerinde de, mikro ihracatçılara express gönderimlerini yaparak hizmet vermeye devam etmektedir.

FEDEX MİKRO İHRACAT İÇİN GEREKLİ BELGELER

FedEx kargo ile mikro ihracat yapılabilmesi için olmazsa olmaz belgeler vardır. Mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

  • Dolaylı temsil yetki belgesi,
  • İş emri ya da Mikro ihracat gönderi bilgi formu,
  • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
  • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

Bu belgelerin eksiksiz olması durumunda hiçbir sorun olmadan FedEx mikro ihracat işlemi yapılabilir.

Öte yandan 300 kilogram ya 15 bin Euro’luk limitler aşılırsa devreye gümrük müşavirliği firması girer ve bu firma aracılığı ile detaylı beyan ile işlemi yapılır.

FEDEX MİKRO İHRACATTA ETGB

FedEx mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. Gümrük müşavirlerinin ETGB düzenleme yetkileri yoktur.

FedEx, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür ve müşterilerinin ETGB’sini düzenler.

FEDEX FİYAT HESAPLAMA

FedEx fiyat hesaplama, mikro ihracat gönderileri için de kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan bir işlemdir. FedEx fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtlarını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor.

Fedex fiyat hesaplama ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

FEDEX MİKRO İHRACATTA HACİMSEL AĞIRLIK

FedEx fiyat hesaplama işleminin önemli aşamalarından biri hacimsel ağırlık hesaplamadır. Gönderinin kapladığı alan ne kadar büyük ise fiyatı o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle en küçük paketle en çok ürünü göndermek için doğru paket seçilmelidir.

FEDEX hacimsel hesaplama bilgileri için tıklayınız.

FEDEX MİKRO İHRACATTA PAKETLEME

FedEx mikro ihracat gönderilerini taşınması sırasında paketleme çok önemli bir konudur. Kargonun doğru paketlenmesi güvenli ve sağlam bir şekilde yerine ulaşmasını sağlayacaktır. Paketlemenin en doğru şekli doğru ürüne doğru paket eşleşmesidir.

Fedex paketleme bilgileri için tıklayınız.

FEDEX MİKRO İHRACAT GÖNDERİSİNİN YOLA ÇIKIŞI

Hazırlanan evrakların FedeX’e ulaşması ve gönderinin teslim alınmasıyla birlikte FedEx mikro ihracat ürünlerinin yolculuğu başlamış olur. Mikro ihracat gönderisinin tam olarak yola çıkışı ise gümrük süreçlerinden sonra olacaktır.

FEDEX YAKIT VE EK ÜCRETLER

FedEx mikro ihracat gönderimlerinde gönderenin karşısına yakıt ek ücreti çıkabildiği gibi gönderinin niteliği ya da gideceği ülke ya da bölgeye göre de ek ücretler söz konusu olabilir.

FEDEX yakıt ve ek ücretler konusunda bilgi almak için tıklayınız.

FEDEX KARGO TAKİP

FedEx gönderisinin takibi ile kargonun yolculuğu ve alıcısına ulaştığı an, gönderen tarafından be an takip edilebilir. Kargo takibi için gerekli olan tek gereken kargo takip numarasıdır.

FEDEX kargo takip işlemi için tıklayınız.

FEDEX KONŞİMENTO

FedEx ile gönderilecek mikro ihracat gönderileri için mutlaka konşimento doldurulmalıdır. Konşimento FedEx’e gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz konularında bilgi verir ve gönderilerin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

FEDEX konşimento ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

FEDEX GÜMRÜKLEME

FedEx, gönderilerinin gümrüklenmesi aşamasında da müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretiyor. Müşterileri adına gelen ithalat gönderilerini gümrük muayenesine sunan FedEx kendisinden hizmet alan müşterilerini sıkıcı bürokratik işlemlerden kurtarıyor.

FEDEX gümrük ile ilgili bilgiler için tıklayınız.