Skip links

Ankara Yurtdışı Kargo İşlemleri | 219+ Ülkeye Hızlı Teslimat

Ankara Yurtdışı Kargo İşlemleri

ANKARA YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

Ankara yurtdışı kargo işlemleri kentin ihracat rakamları yukarıya doğru çıktıkça yükseliş gösteriyor. İçinde Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı’nı barındırması sayesinde Ankara’dan yurtdışına kargo işlemleri diğer Anadolu kentlerine göre hayli kolay olurken, Başkent Ankara son yıllarda artan ihracat potansiyeli ile de göz dolduruyor.

2018 yılından ihracatı yüzde 16.5 oranında artan Ankara’dan yurtdışına ürün göndermek isteyenler zamana karşı yarışlarını kazanmak için hava /uçak kargoyu tercih etmeye başladı.

Gelin bu yazıda Ankara’nın ihracat ürünleri özelinde Ankara yurtdışı kargo işlemlerini mercek altına alalım.

ANKARA İHRACATI YÜKSELİYOR

Ankara İhracatı Yükseliyor

Ankara ihracat rakamlarına baktığımızda, İstanbul, Kocaeli Bursa ve İzmir’in ardından en çok ihracat yapan 5. ilimiz konumunda olduğunu görürüz. 2017 yılında 6.5 milyar dolarlık dış satım rakamına erişen Ankara 2018’in sonuna geldiğimizde bu rakamın yüzde 6.5 oranında üzerine çıkarak 7 milyar 672 milyon 774 bin dolarlık ihracata imza attı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre geçtiğimiz yıl Ankara kimyevi madde, makine ve otomotiv sektörlerinin ihracat başarısıyla ekonomiye can suyu verdi. 2018’de Ankara’nın ihracatını yıldızı ise yüzde 362.2 artışla fındık ve mamulleri oldu.

OTOMOTİV İHRACATI 1 MİLYAR DOLAR SINIRINI AŞTI

Ankara’nın ihracatında ilk sırayı kimyevi maddeler alırken, makine aksamları ve otomotiv de 1 milyar dolarlık ihracat sınırını aştı. 1 milyar 152 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirilen Ankara’da 2018’in en ilginç ihracat kalemi ise gemi ve yat ihracatı oldu. Denizi olmayan Ankara bir ilke imza atarak bu sektörde 5 milyon 825 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Öte yandan zeytin ve zeytinyağı sektörü, kuru meyve ve mamulleri sektörü de 2018’de Ankara ihracatının yıldızları arasındaydı.

Ankaralı ihracat firmaları yurtdışı satışları sırasında hız ve güvenlik için hava kargoyu da çokça kullandı.

AMERİKA ANKARA İHRACATINDA İLK SIRADA, İKİNCİLİK ALMANYA’NIN 

Amerika Ankara İhracatında İlk Sıra

Ankaralı ihracatçılar en çok Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yaparken, Başkent’in “Yeni dünya” ile bağlantısı uçak kargoyla oldu. Karayolu ile hayli uzun olan yol hava kargo ile 3 güne kadar inince tercih ihracatçılar tercihlerini hızdan yana kullandı. Ankara yurtdışı kargo işlemleri özellikle ABD’ye ihracatında yükselişe geçti.

Ankara’dan yurtdışına kargoda Almanya ve Çin’e yapılan ihracat da etkili oldu. Ankara’nın en çok ürün sattığı 3 ülkeyi İtalya ve Irak takip etti.

2019 İHRACAT RAKAMLARI

2019’un ilk 8 ayında ise Ankara’dan 5 milyar 223 milyon 108 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

En yüksek ihracat mayıs ayında yapıldı ve Mayıs’ta 774 milyon dolarlık dış satıma imza atıldı.

Öte yandan Ankara bu yıl özellikle savunma ve havacılık sektörü ihracatı le ön plana çıktı. Bu yılın ilk 2 ayında Türkiye’nin toplam savunma ve havacılık sektörü ihracatı 346 milyon 514 bin dolar olurken, Ankara’nın savunma ve havacılık ihracatı, 2019’un ocak-şubat döneminde 181 milyon 699 bin dolar oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,2 yükseliş anlamına geliyor.

ANKARA’DAN YURTDIŞINA KARGO

Ankara’dan yurtdışına kargo işlemleri işte bu ayrıntıları ile incelediğimiz rakamlara göre şekilleniyor. Ankaralı ihracatçılar hedef pazarlarına daha çabuk ulaşmak ve Ankara’dan yurtdışına ürün göndermek için uçak kargoyu tercih ediyor. Zira ne Amerika Birleşik Devletleri’ne ne Çin’e klasik yollarla ürün göndermek artık doğru bir yol. Zamanımızın iyiden iyiye artan rekabet ortamında hızlı olan kazanıyor, yavaş olan kaybediyor. Bunu bilen ihracatçılar da Ankara’dan yurtdışına ürün göndermek için en hızlı ve güvenli yolu tercih ediyor.

İTHALAT RAKAMLARI

İhracatı yükselişte olan Ankara’nın ithalat rakamları geçen seneye oranla düşüşte. Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2018 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında 9 milyar dolardan fazla ithalat yapılan Ankara’da bu yılı Ocak –Temmuz döneminde 6.6 milyar dolarlık dış alım yapıldı. Ankara Ticaret Odası verilerine göre 2018 yılında en çok ithalat yapılan ülkeler Almanya, Çin, ABD, İtalya ve Yunanistan oldu.

Ankara’dan yapılan bu ithalatta da klasik ulaşım modlarının yanı sıra hava kargo sıklıkla kullanıldı. Çünkü ABD ve Çin gibi uzak diyarlardan gelecek ürünlerin en hızlı gelme yolu hali hazırda “havadan” geçiyor.

GLOBAL KARGO FİRMALARINI ÇÖZÜM ORTAĞI KARGOMKOLAY

GLOBAL KARGO FİRMALARINI ÇÖZÜM ORTAĞI KARGOMKOLAY

Ankara’dan dünyanın dört bir yanına ürün göndermek ya da dünyanın her noktasından ürün getirmek isteyenlerin bu süreçteki en önemli yol arkadaşı ise KargomKolay.com. Global kargo firmaları DHL, UPS, TNT ve FEDEX’in çözüm ortağı olan KargomKolay, Ankara’dan +219 ülkeye kargo gönderimlerinde yanınızda…