Skip links

Yurtdışına Satış Yapmak ve Maliyetleri Azaltma Yolları

yurtdışına satış yapmak ve maliyetlerinizi azaltma yolları

YURTDIŞINA SATIŞ YAPMANIN VE

MALİYETLERİNİZİ AZALTMANIN YOLLARI

Yurtdışına satış yapmak isteyen her girişimcinin hayallerini geniş bir satış ağı ve yoğun siparişler, başarı ve çok para kazanmak süsler. Ancak bu rüyanın gerekleşmesi için katedilmesi gereken uzun bir yolun yanı sıra göze alınması gereken riskler ve en aza indirilmiş maliyetler gereklidir.

Bu yazımızda yurtdışına satış yapmak ve maliyetleri azaltma yollarını enine boyuna irdeleyeceğiz.

yurtışına satış yapmak kolaylaştı mı

YURTDIŞINA SATIŞ YAPMAK KOLAYLAŞTI MI?

Yurtdışına satış yapmak gerçekten kolay mı, her isteyen istediği anda, istediği ürünü yurtdışına satabilir mi? Potansiyel müşteriler nerededir, bu müşterilerin istediği ürün nasıl anlaşılır, sipariş edilen ürünler en kolay şekilde nasıl müşterinin eline ulaşır? Gibi pek çok soru yurtdışı ihracat yapacakların önüne çıkacak. Bu soruların yanıtı ne kadar doğru ve çabuk bulunursa yurtdışına satış yapmak da o kadar kolaylaşacaktır.

Öncelikle altının çizilmesi gereken nokta küresel ürün talebinin arttıkça artması. Diğer taraftan ülkeler arası sınırlar da eskisi kadar net değil. Ayrıca internet teknolojisindeki önlenemez gelişme de uluslararası ticaretin boyutunu geri dönülemez derecede değiştirdi. Bu üç etken yurtdışı pazarlara girmenin önündeki engelleri azalttı ve yurtdışına satış yapmak geçmişe göre hayli kolay hale geldi. Türkiye’deki e- ticaret sitelerinin dünyadaki başarılı sitelere entegre olması ile özellikle e- ticaret daha da kolay hale geldi.

Durum böyle olunca da birkaç “Tık” ile dünyaya bağlanılabilir, klasik yollar tercih edilseydi hayli zahmetli olacak yurtdışı satış kısa sürede içinde gerçekleşebilir hale geldi. Böylece dünyanın bir ucundan diğer ucuna satışlar daha kolay yapılır oldu.

Gelelim yurtdışına satış yapmak ve maliyetlerini azaltmak isteyenlerin izlemesi gereken yollara:

ihracat stratejinizi belirleyin
İHRACAT STRATEJİNİZİ BELİRLEYİN:

İş hedeflerinizi ve ürünlerinizi yurtdışında nasıl satmayı planladığınızı gösteren bir ihracat planı oluşturursanız başarı şansınız daha yüksek olacaktır.

Burada sormanız gereken ilk ve en önemli soru ürünlerinizi yurt dışına nasıl satacağınızdır. Burada önünüzde iki seçenek var. Ya klasik yolu tercih edecek ve uluslararası bir satış ekibi kuracaksınız ya da internet üzerinden satış yapacaksınız.

yurtdışına satış yapmak ve paranın doğru seçimi
YURTDIŞI PAZARINIZI DOĞRU SEÇİN:

Uluslararası ticarette başarının ilk adımı yurtdışı pazarı doğru seçmektir. Doğru pazar seçiminde kültürel ve dil farklılıklarının yanı sıra, ülkenin ekonomik ve politik durumu da etkilidir. Diğer taraftan satışını yapmak istediğiniz ürünün o ülke için yasaklı olup olmadığını, ya da o ülkede tercih edilecek bir ürün olup olmadığını mutlaka öğrenmek gerekir.

Pazar araştırması, mallarınızın farklı pazarları görmenizi sağlayacağı gibi, bu pazardaki rakiplerinizi ve ürünlerinizi hangi fiyat aralığında satmanız gerektiği gibi önemli bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. Bu araştırmada internetin yanı sıra istatistik verileri tutan devlet kurumlarının verdiği bilgiler önemli yer tutacaktır.

kapasitenizi aşmayacak kadar büyüyün
KAPASİTENİZİ AŞMAYACAK KADAR BÜYÜYÜN:

Eğer kapasiteniz sınırlıysa ve birdenbire dünyaya açılırsanız, şansınız da yaver giderse bu sefer kapasitenizin yetersiz kalması riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tehlikeyi yaşamamak için büyüme stratejiniz “Yavaş yavaş” büyümek olsun. Önce bir pazara girip orada belirli bir yol aldıktan sonra diğer pazarlara doğru yelken açın. Örneğin Ortadoğu ülkelerine tekstil ihracatı yaparken Afrika ülkelerini hedef pazar olarak belirlemek yanlış bir strateji olabilir. İki pazar birbirinden hem çok farklı, hem Ortadoğu’ya çok kolay bir şekilde ürün gönderimi yapılabilirken Afrika için bambaşka operasyonlar gerekecektir.

tam teşekküllü lojistik hizmeti alın
TAM TEŞEKKÜLLÜ LOJİSTİK HİZMETİ ALIN:

Günümüzde lojistik sadece malların bir yerden bir yere taşınmasının çok ötesine geçen bir kavram oldu. Lojistik firmaları son yıllarda tedarik zinciri şeklinde, stoklamadan, ürün kontrolüne, kalite kontrole, sipariş hazırlama ve paketlemeye, hazırlanan siparişi kargoya vermeye, kargoya verilen ürünün alıcısına teslim etmeye ve iadeleri almaya, adrese geri getirmeye kadar bir ürünün hareketliliği ile ilgili her detayı düşünüp ona göre operasyonlar oluşturmaya başladı. Bu lojistik zincir yurtdışına ürün satışını yapan firmalar için ek maliyetlerin ortaya çıkışını da engeller. Her hizmet için ayrı hizmet alınması her bir hizmet için yeni bir fatura ödenmesi anlamına gelecektir. Bu nedenle tüm lojistik sürecinizi yönetecek bir firma maliyetlerinizin azalmasında etkili olacaktır.

yurtdışı gönderimlerinde uzun vadeli anlaşmalar yapın
YURTDIŞI GÖNDERİMLERDE UZUN VADELİ ANLAŞMALAR YAPIN:

Ürünlerinizi yurtdışına yurtdışı kargo yolu ile göndereceksiniz her seferinde değişen fiyatlarla işlem yapmak yerine uzun vadeli anlaşmalarla kendinizi garantiye alın. Zira kargo şirketleri de diğer sektörlerde olduğu gibi daimi müşteriyi sever ve fiyatlandırmayı ona göre yapar. Yılda bir kez kargo gönderen şirket ile daimi olarak ürün gönderen şirket için aynı fiyatların söz konusu olmaması doğaldır değil mi?

e-ticaret sitelerinde mağazalar açın
E-TİCARET SİTELERİNDE MAĞAZALAR AÇIN:

Ürünlerinizin yurtdışı satışı için halihazırda son derece popüler olan e- ticaret sitelerinden birinde mağaza açabilirsiniz. Türkiye için Gittigidiyor, Hepsiburada, n11, Morhipo, Trendyol gibi ünlü ve popüler e- ticaret siteleri sizin için bir çıkış noktası olabilir. Öyle ki e-bay bünyesindeki gittigidiyor ve Çinli perakende devi Alibaba’nın ortak olduğu Trendyol ya da Amazon Türkiye yurtdışına açılıp, başarılı bir ihracatçı olmanızı sağlayabilir. Ya da kendi internet siteniz üzerinden yurtdışı ihracat yolunu seçebilirsiniz.

yurtdışına satış yapmak ve üçüncü taraf hizmetlerini kullanarak gönderme
ÜÇÜNCÜ TARAF HİZMETLERİNİ KULLANARAK GÖNDERME:

Sitenizin servis sağlayıcı ile entegre olması durumunda üçüncü bir tarafla çalışmak için minimum rakamlar harcarsınız ama uluslararası yollarla gönderilebilecek çeşitli seçenekler ortaya çıkar. Bu aslında Uluslararası müşteri adına alışveriş yapan ve ardından siparişi uluslararası alanda birleştiren ve teslim eden bir siteye kayıt olmakla eş anlamlıdır. Sizin daha geniş kitlelere ulaşmanızı da sağlayacaktır.

yurtdışına satış yapmak ve doğru paketleme yöntemleri
DOĞRU PAKETLEME YÖNTEMLERİ KULLANIN:

Yurtdışı gönderilerde tercih edilen hava kargoda en önemli unsurlardan biri gönderilecek ürünün nasıl paketlendiğidir. Zira yurtdışı kargo ücretleri ağırlığa göre belirleniyor. Paketlemeden kaynaklı ağırlık  hataları yapmamak ve yurtdışı kargo fiyatlarını daha makul rakamlarda tutmak sizin elinizde.

20 kiloluk bir ürünü gönderirken çok büyük bir kolide paketlerseniz hacimsel fiyattan kaynaklı maliyet artışı yaşar ve daha fazla ücret ödersiniz. Çok kalın kartondan yapılmış bir koli ile de ağırlığı artırırsınız.

Bu nedenle kargo fiyatlarını makul oranlarda tutma aşamasında sizin ihtiyacınız olan en uygun paket, en doğru paketlemedir. Ucuz ama kullanışlı paketleme malzemeleri kullanarak paketten kaynaklanan maliyet artışlarını kolayca engellemiş olursunuz.

yurtdışı bir şirketle ortak olun
ÜRÜNLERİNİZİ STOKLANDIRMAK VE GÖNDERMEK İÇİN YURTDIŞI BİR ŞİRKETLE
ORTAK OLUN:

Müşterileriniz belirli bir bölgede yoğunlaşırsa, bu seçenek işe yarayacaktır. Bu bölgedeki bir veya daha fazla tedarik ve lojistik firması ile ilişkiler kurabilir ve ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Daha sonra doğrudan o bölge için siparişleri yerine getirebilirler. Bu yöntem ürünlerini Tayvan ve Çin bölgesinden temin eden çok sayıda büyük perakendeci tarafından uygulanmaktadır. Ürünleri ABD’ye göndermek, ardından Çin ve Tayvan’daki müşterilere geri göndermek yerine, bu bölgelerde lojistik ortakları kullanıyorlar.

ödeme yöntemlerinizi çeşitlendrin
ÖDEME YÖNTEMLERİNİZİ ÇEŞİTLENDİRİN:

Yurtdışı satışlarınızda farklı para birimlerinin kullanılabilmesini sağlayan Paypal gibi bir ödeme sistemini entegre edebileceğiniz gibi, kapıda ödeme ve kredi kartı ile satış alternatiflerini mutlaka kullanmalısınız. Zira bu yöntemlerin hepsinin diğerinin önünde olduğu pazarlar söz konusu.

Öte yandan internet sitenize farklı dil seçenekleri de koyarsanız bu da size müşteri getirebilir. Ya da çeviri hizmetlerinden yararlanarak yabancı müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Çevrim içi ödemelerde müşterilerinizin güvenliğini saplamayı da unutmayın ki korsanlara karşı korunmasız olduklarını düşünmesinler.

yurtdışına satış yapmak için gönderilerinizi tek pakette birleştirin
GÖNDERİLERİNİZİ TEK PAKETTE BİRLEŞTİRİN:

Çok sayıda küçük ve hafif paket gönderirseniz maliyet yükünüz artar. Ama bunları büyük ve tek bir pakette birleştirebilirseniz bir kere yurt dışı kargo ücreti ödersiniz ve bu ücret ilk seçenekten daha aşağıda olacaktır.

güvenilirlik için
GÜVENİLİRLİK İÇİN:

Tüketicilere pazarlama ve reklamcılık açısından “doğru, doğru ve eksiksiz” bilgiler sunun. Uluslararası tüketicilerin kimiden ürün alıyoruz sorusunu cevaplandırın. Buna adres, e-posta adresi ve telefon numarası da dahildir. Bu bilgiler ulaşılabilirliğinizi sağlayacağı için güvenilirliğinizi de artıracaktır.

yurtdışı ihracatta hız faktörü

YURTDIŞI İHRACATTA HIZ FAKTÖRÜ NE KADAR

ETKİLİ?

Yurtdışı ihracat ile karayollarının gerekli kıldığı belge zorunlulukları, sınır kapılarında bazen kilometrelerce uzayan kuyruklarda bekleme derdi, bürokratik işlemler gibi ticaretin önünü tıkayan konular hava yolu yük taşımacılığında olabildiğince oradan kaldırıldığı için internet üzerinden yapılan yurtdışı satışlar, hava yolu kargo kullanılarak yeni adreslerine ulaştırılıyor.

İhracatı yapılan ürünlerin en kısa sürede yeni adreslerine ulaşması, satışı yapan için bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Özelikle dünya piyasalarındaki yoğun rekabette bir adım öne çıkmak ve yerini sağlamlaştırmak isteyen herkes de bu avantajı korumak istiyor. Bu avantajın korunmasının yolu ise hızlı teslimattan geçiyor. Hızlı teslimatın yanı sıra ücretsiz kargo da sunabilen satıcılar rakiplerinin bir adım önüne geçebiliyor.

+219 ülkeye gönderilerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gönderen KargomKolay tüm ihracat ürünlerinizin taşınmasında da yanınızda…