Hava Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır | Express, Mikro İhracat 2019

Lojistik Akademi
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (8 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 4,00 puan aldı.)

hava kargo gonderimi nasil yapilir

HAVA KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR

Zamanı iyi kullanmak isteyenler artık yurtdışı gönderimlerinde hava kargo hizmetini tercih etmeye başladı. Hava kargo kullanımı uluslararası gönderilerde her geçen gün daha da çok kullanılmaya başlarken hava kargoda küçük kilolarda kapıdan kapıya taşımalar için express taşımacılık hizmetini tercih edenlerin sayısı da arttıkça artıyor.

Peki hava kargo ile express kargo arasında nasıl bir fark var, ya da fark var mı?

Bu yazımızda bu sorunun yanıtının peşine düşüyoruz.

HAVA KARGO NEDİR?

Hava kargo en kısa anlatımıyla gönderilmek istenen ürün ya da malların uçaklar tarafından taşınmasıdır.

Bugün global gönderim hacminin yüzde 10’unu hava kargo ile taşınırken, bu hizmet için özel olarak üretilmiş kargo uçakları kullanılıyor ve uçakların sayısı da her geçen gün artıyor. Hava kargo yolu ile aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey taşınabilir, bir ülkeden bir başka ülkeye ürün transferi karayolunun sınırlamalarına takılmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

hava kargo

Başlıca Hava Kargo Operatörleri;

EXPRESS KARGO NEDİR?

Express kargo ise gönderiyi yapacak kişi ya da kurum fark etmeksizin, herkes için en hızlı kargo seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Express kargoda verilen hizmet şekli kapıdan kapıya teslimat şeklinde gerçekleşiyor ve kullanıcılarının hayatını önemli derecede kolaylaştırıyor. İster bir kişinin ofis ya da evinden, isterse de bir şirketin firmanın deposundan alınan kargo paketi, express gönderim servisi ile kapıdan alınır ve alıcısının kapsına teslim edilir.

Express kargo hizmeti alınarak uçak kargo ile gönderilecek bir kargolar ağırlıklı olarak daha küçük boyutlu kargoların teslimatında kullanılıyor.

Uçak kargo ile express gönderinin en önemli farkı aslıda express kargonun daha hızlı olması ve kullanıcısına ciddi anlamda zaman kazandırmasıdır. Bunun haricinde bir fark,avantaj veya dezavantaj söz konusu değildir. Bu alanda hizmet veren başlıca global çaptaki firmalar ise;

  • DHL
  • TNT
  • UPS
  • FedEx’tir.

EXPRESS KARGONUN SINIRLARI

Express kargoda her şeyden önce kilogram ve boyut sınırlamaları olduğu unutulmamalıdır. Ağırlık olarak 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

Ancak bu ağırlık ve boyutları aşmakta olan kargolar daha büyük kargo uçakları ile taşınmakta ve ülkelere teslim edilmektedir.

hava kargo

EXPRESS KARGO ÇEŞİTLERİ VE AVANTAJLARI

Teknolojik ve endüstriyel gelişmeler nedeniyle önemi giderek artan express servislerin kendi içinde farklı çeşitleri de var.

Bu çeşitler içinde öne çıkanlar “Normal express kargo” ve “Ekonomik express kargodur.” Normal express serviste gönderinin gönderileceği ülkeye ortalama 1-2 gün içerisinde teslimat yapılabiliyor.

Ekonomik express kargoda ise teslimat süresi iki ülke arası uzaklığa ve sefer sayısına bağlı olarak birkaç gün daha uzamaktadır.

TÜRKİYE’DEN İNGİLTERE’YE NORMAL EXPRESS KARGO

Örneğin Türkiye’den İngiltere’ye gidecek yurtdışı kargo bir operatör ile 1 iş gününde alıcısının kapısına ulaştırılabilir. Ancak ekonomik express kargoda, kargo Belçika üstünden gider Belçika’dan sonra yolculuk karayolu ile devam eder.  Bu da teslimat süresini 3- 4 güne çıkarır. Yurtdışı kargonun teslimat süresini artıran ekonomik express kargoda teslimat süresi uzadığı için daha ekonomik fiyatlar sunulup maliyeti azaltabilir.

Bu noktada eğer yurtdışı kargonuz hemen alıcısına ulaşmak zorunda değilse zaman sizin lehinize işiyorsa daha ekonomik olan seçeneğini tercih edebilirsiniz. Yok kargomuz hemen gitsin derseniz de bir parça daha yüksek fiyat ödeyip normal express kargo hizmetinden faydalanabilirsiniz.

express kargo

EXPRESS KARGO FİYATLARI

Express kargo, hava taşımacılığı ile göndermek isteyenler için kesinlikle en hızlı opsiyondur, bugün express servisten daha hızlı bir taşımacılık şekli henüz keşfedilmedi. Bu nedenle acil kargoların gönderiminde ilk tercih olmaya başladı. Tabii diğer kargo şekillerine göre biraz daha fazla olan kargo ücretleri ile…

Express gönderiler temelde 30 kilo altı ve 30 kilo üstü olarak değerlendirmeye alınıyor ve fiyatı ona göre belirleniyor. Ancak, tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kilo sınırlaması 300 kg’dır.

Hafif gönderiler için yani 30 kg ’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale geliyor.

Fiyatlar için buraya tıklayarak yurtdışı kargo fiyat hesaplama sayfamız üzerinden 30 kg’a kadar hesaplama yapabilirsiniz.

uçak kargo

MİKRO İHRACAT (ETGB) VE HIZLI KARGO

Express kargonun en yoğun kullanıldığı alan ise mikro ihracat. Bu noktada öncelikle mikro ihracatın ne olduğu sorusunu cevaplamamız gerekiyor çünkü mikro ihracat sadece express kargo ile yapılabiliyor.

Mikro ihracat, 300 kg ve 15.000 Euro altı gönderilerin express kargo ile gönderilmesine mikro ihracat deniyor. Hızlı kargo ile mikro ihracat yaparken öncelikle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) verilmelidir.

Bu noktada ETGB nedir sorusu da soruluyor. ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ithalat ve ihracatta express taşıyıcılar yani operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Kargo firmaları dolaylı temsil yoluyla ihracat gönderileri için ETGB’li hızlı ihracat hizmeti vermeye yetkilidir.

Mikro ihracat paketinin acil kargo ile gitmesi gerekiyorsa kuryenin kapıdan alacağı mikro ihracat hızlı kargo paketi gümrük ihracat süreçlerine tabi olacağından, bazı durumlarda ertesi iş günü yurtdışı yolculuğu başlayabiliyor.

Bu arada dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Örneğin, mikro ihracat olarak sadece satış amaçlı ihracat paketlerini yollayabilirsiniz. Tamire giden eşya, hariçte işleme, fuara geçici çıkış gibi ihracatlar kapsam dışındadır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp