Skip links

Hava Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır | Express, Mikro İhracat 2023

hava kargo gonderimi nasil yapilir

HAVA KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR

Hava kargo taşımacılığı zamanı iyi kullanmak isteyenlerin yurtdışı gönderimlerinde kullandığı ve talebi her geçen gün daha da artan hizmetlerin başında geliyor.

Çünkü hava kargo ile yurtdışı gönderiler mümkün olan en hızlı ve güvenli şekilde taşınır. Bu kargo taşımacılığı ile daha fazla gönderi yapılabildiği gibi özelikle bozulabilir kargoların hava yoluyla taşınması günden güne artış gösteriyor.

Öte yandan hava kargoda daha küçük kilolarda kapıdan kapıya taşımalar için express taşımacılık hizmetinin tercih edilme oranları da arttıkça artıyor. Bu noktada cevaplamamız gereken soru hava kargo ile express kargo arasında nasıl bir fark var, ya da fark var mı? sorusudur.

Bu yazımızda bu sorunun yanıtının peşine düşüyoruz.

HAVA KARGO NEDİR?

Hava kargo en kısa anlatımıyla gönderilmek istenen ürün ya da malların uçaklar tarafından taşınmasıdır.

Sadece kargo taşınan ilk uçuşlar 1931 yılında Amerika’da New York ile Kansas City arasında yapılmış ve böylece hava kargo taşımacılığı başlamıştır.

Çok da uzak olmayan bir geçmişte yolcu uçakları ile kargo taşıması da yapılıyordu. Günümüzde ise hava kargo taşımacılığı,  sadece kargo taşıyan uçakların kullanılması ile etkinliğini artırdı. Bu konuda uzmanlaşan şirketler aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerinden uzak ya da yakın fark etmez herhangi bir coğrafyaya kargo gönderimleri daha da kolay hale geldi. Bunun yanı sıra yolcu taşımacılığı yapan havayolu firmaları da sadece hava kargo hizmeti veren başka firmaların kurulmasına da öncülük etmişlerdir. Türk Havayolları, Turkish Cargo’yu kurarak bu sektöre hızlı giriş yapan şirketler arasında yer almaktadır.

HAVA KARGO İLE TAŞINAN ÜRÜNLER

Hava kargo ile taşınan ürünler konusu da yurtdışı gönderimini bu yolla yapmak isteyenler için oldukça önemli bir konudur.

Bugün global gönderim hacminin yüzde 10’unu hava kargo taşımacılığı ile bir yerden bir yere ulaştırılıyor. Sektörün yılda ortalama yüzde 5 ve üzerinde büyümeye sahip oldu belirtiliyor.

Hava kargo yolu ile aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey taşınabilir, bir ülkeden bir başka ülkeye ürün transferi karayolunun sınırlamalarına takılmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Hava kargo özellikle uzun mesafeler için, değerli ürünlerin taşınmasında tercih edilen bir yoldur. Eğer bir ürün çabuk bozulabilir ya eskiyebilir nitelikteyse, mümkün olan en kısa sürede alıcısına ulaşması gerekiyorsa, depolanması ya da elde tutulması pahalı olduğunda yapılacak kullanılacak gönderim şekli hava kargo olmalıdır.

Ayrıca ürününü çalınma veya kırılma riski olduğunda, uzun gönderim süresinde sigorta maliyetleri çok yüksek olduğunda da hava kargoyu kullanmak daha makul bir yol olarak kabul edilebilir.  Zira gönderim ne kadar kısa sürerse söz konusu bu ek risk ve maliyetler o kadar minimize edilebilir.

Hava kargo ile taşınan ürünler arasında izin verilen oranda canlı hayvanlar ile ısı kontrollü ilaç, aşı ve medikal malzemeler de yer almaktadır.

Bugün global gönderim hacminin yüzde 10’unu hava kargo ile taşınırken, bu hizmet için özel olarak üretilmiş kargo uçakları kullanılıyor ve uçakların sayısı da her geçen gün artıyor. Hava kargo yolu ile aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey taşınabilir, bir ülkeden bir başka ülkeye ürün transferi karayolunun sınırlamalarına takılmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

hava kargo

Başlıca Hava Kargo Operatörleri;

EXPRESS KARGO NEDİR?

Express kargo ise gönderiyi yapacak kişi ya da kurum fark etmeksizin, herkes için en hızlı kargo seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Express kargoda verilen hizmet şekli kapıdan kapıya teslimat şeklinde gerçekleşiyor ve kullanıcılarının hayatını önemli derecede kolaylaştırıyor. İster bir kişinin ofis ya da evinden, isterse de bir şirketin firmanın deposundan alınan kargo paketi, express gönderim servisi ile kapıdan alınır ve alıcısının kapsına teslim edilir.

Express kargo hizmeti alınarak uçak kargo ile gönderilecek bir kargolar ağırlıklı olarak daha küçük boyutlu kargoların teslimatında kullanılıyor.

Uçak kargo ile express gönderinin en önemli farkı aslıda express kargonun daha hızlı olması ve kullanıcısına ciddi anlamda zaman kazandırmasıdır. Bunun haricinde bir fark,avantaj veya dezavantaj söz konusu değildir. Bu alanda hizmet veren başlıca global çaptaki firmalar ise;

  • DHL
  • TNT
  • UPS
  • FedEx’tir.

THY KARGO

THY kargo hizmetini Turkish Cargo  adını verdiği şirket kanalıyla vermektedir. Dünyanın 126 ülkesine kargo gönderimleri gerçekleştiren Turkish Cargo, dünya genelinde, 88’i direkt kargo noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti sağlıyor. Turkish Cargo’nun internet sitesindeki bilgilere göre  2023 yılında, 120 destinasyona direkt olarak uçuş gerçekleştirmek hedefler dahilinde.

THY’ye ait 336 yolcu uçağının kargo kapasitesine ek olarak 23 kargo uçağıyla direkt yurtdışı kargo seferleri düzenleyen Turkish Cargo, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında dünyanın en iyi 5 uçak hava kargo markasından biri olmayı da hedefliyor.

THY UÇAK KARGO

THY uçak kargo hizmetinde özellikle yeni İstanbul Havalimanı’nın açılışı ile birlikte büyük bir ivme yaşanması bekleniyor. Şirket İstanbul Havalimanı’ndan ilk direkt seferini Mart 2019’ da gerçekleştirirken, THY uçak kargo hizmetinde firmanın direkt seferinin olmadığı lokasyonlar söz konusu ise kamyon veya uçak aktarmalı olarak taşıma yapılmaktadır.

THY KARGO TAKİP

THY kargo takip yapmak için, öncelikle Turskish Cargo’nun internet sitesini kullanabilirsiniz.  Burada yer alan “Online işlemler” sekmesine girip kargo takibini işaretlediğinizde karşınıza THY kargo sorgulama alanı çıkacak. Bu alana öncelikle AWB numarasını yazmanız gerekiyor. Sonrasında da size verilen takip numarasını yazarak, işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

THY kargo telefon ile takip yapabilmeniz için müşteri hizmetleri merkezini de devreye almıştır. 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri servisine kargo takip numaranızı vererek paketinizi adım adım izleyebilirsiniz. THY kargo iletişim için aramanız gereken numara 0850 333 07 77’dir.

Yurtdışına gönderimi yapılan paketleriniz için THY kargo takip yapılabileceği gibi yurtdışından gönderilen paketler için de  takip yapılabilir. Burada da konşimento numarasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu numara ile Turkish Cargo ordino servisinden ve internet sitesinden Turkish Cargo takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

THY kargo acenteleri kanalıyla da takip işlemini yapabilirsiniz. Acenteye direkt kendiniz gidebileceğiniz gibi, telefonla arayarak da takip yapabilirsiniz.

THY KARGO FİYATLARI

THY kargo fiyatları konusuna gelirsek… Firma aynı işi yapan global şirketler ile rekabetçi bir fiyat politikası uygulamaktadır. Hali hazırda dünyada en çok ülkeye uçan havayolu şirketi olan THY, bu özelliğini yurtdışı kargo gönderimleri açısından avantaja çeviriyor. Bu avantaj THY kargo fiyatları konusunda müşterilere yansıyor.

Bu bilgilendirmenin ardından THY kargo ücretleri için olmazsa olmaz bazı gerekliliklerden söz etmemiz de gerekiyor. Turkish Cargo ücretini öğrenmek için paketleme listenizde en- boy- yükseklik ile parça başı ağırlıkları bilmeniz gerekir. Bu bilgiler elinizdeyse KargomKolay’ı arayarak çıkış ve varış bilgilerini de vererek THY kargo ücretleri hakkında en doğru bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Diğer taraftan talep@nakliyemkolay.com’a e-mail atarak da en hızlı şekilde THY kargo ücretlerini öğrenebilirsiniz.

EXPRESS KARGONUN SINIRLARI

Express kargoda her şeyden önce kilogram ve boyut sınırlamaları olduğu unutulmamalıdır. Ağırlık olarak 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

Ancak bu ağırlık ve boyutları aşmakta olan kargolar daha büyük kargo uçakları ile taşınmakta ve ülkelere teslim edilmektedir.

hava kargo

EXPRESS KARGO ÇEŞİTLERİ VE AVANTAJLARI

Teknolojik ve endüstriyel gelişmeler nedeniyle önemi giderek artan express servislerin kendi içinde farklı çeşitleri de var.

Bu çeşitler içinde öne çıkanlar “Normal express kargo” ve “Ekonomik express kargodur.” Normal express serviste gönderinin gönderileceği ülkeye ortalama 1-2 gün içerisinde teslimat yapılabiliyor.

Ekonomik express kargoda ise teslimat süresi iki ülke arası uzaklığa ve sefer sayısına bağlı olarak birkaç gün daha uzamaktadır.

TÜRKİYE’DEN İNGİLTERE’YE NORMAL EXPRESS KARGO

Örneğin Türkiye’den İngiltere’ye gidecek yurtdışı kargo bir operatör ile 1 iş gününde alıcısının kapısına ulaştırılabilir. Ancak ekonomik express kargoda, kargo Belçika üstünden gider Belçika’dan sonra yolculuk karayolu ile devam eder.  Bu da teslimat süresini 3- 4 güne çıkarır. Yurtdışı kargonun teslimat süresini artıran ekonomik express kargoda teslimat süresi uzadığı için daha ekonomik fiyatlar sunulup maliyeti azaltabilir.

Bu noktada eğer yurtdışı kargonuz hemen alıcısına ulaşmak zorunda değilse zaman sizin lehinize işiyorsa daha ekonomik olan seçeneğini tercih edebilirsiniz. Yok kargomuz hemen gitsin derseniz de bir parça daha yüksek fiyat ödeyip normal express kargo hizmetinden faydalanabilirsiniz.

express kargo

EXPRESS KARGO FİYATLARI

Express kargo, hava taşımacılığı ile göndermek isteyenler için kesinlikle en hızlı opsiyondur, bugün express servisten daha hızlı bir taşımacılık şekli henüz keşfedilmedi. Bu nedenle acil kargoların gönderiminde ilk tercih olmaya başladı. Tabii diğer kargo şekillerine göre biraz daha fazla olan kargo ücretleri ile…

Express gönderiler temelde 30 kilo altı ve 30 kilo üstü olarak değerlendirmeye alınıyor ve fiyatı ona göre belirleniyor. Ancak, tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kilo sınırlaması 300 kg’dır.

Hafif gönderiler için yani 30 kg ’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale geliyor.

Fiyatlar için buraya tıklayarak yurtdışı kargo fiyat hesaplama sayfamız üzerinden 30 kg’a kadar hesaplama yapabilirsiniz.

uçak kargo

MİKRO İHRACAT (ETGB) VE HIZLI KARGO

Express kargonun en yoğun kullanıldığı alan ise mikro ihracat. Bu noktada öncelikle mikro ihracatın ne olduğu sorusunu cevaplamamız gerekiyor çünkü mikro ihracat sadece express kargo ile yapılabiliyor.

Mikro ihracat, 300 kg ve 15.000 Euro altı gönderilerin express kargo ile gönderilmesine mikro ihracat deniyor. Hızlı kargo ile mikro ihracat yaparken öncelikle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) verilmelidir.

Bu noktada ETGB nedir sorusu da soruluyor. ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ithalat ve ihracatta express taşıyıcılar yani operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Kargo firmaları dolaylı temsil yoluyla ihracat gönderileri için ETGB’li hızlı ihracat hizmeti vermeye yetkilidir.

Mikro ihracat paketinin acil kargo ile gitmesi gerekiyorsa kuryenin kapıdan alacağı mikro ihracat hızlı kargo paketi gümrük ihracat süreçlerine tabi olacağından, bazı durumlarda ertesi iş günü yurtdışı yolculuğu başlayabiliyor.

Bu arada dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Örneğin, mikro ihracat olarak sadece satış amaçlı ihracat paketlerini yollayabilirsiniz. Tamire giden eşya, hariçte işleme, fuara geçici çıkış gibi ihracatlar kapsam dışındadır.