Skip links

Yurtdışı Kargo Fiyatları Nasıl Azaltılır | 8 Madde İncelemesi

8 ADIMDA YURTDIŞI KARGO

Yurtdışı kargo fiyatları nasıl azaltılır?

Her zaman en ucuz yurtdışı kargo fiyatı veren şirkete mi gitmek daha doğru yoksa daha yüksek ücret almasına rağmen daha hızlı hizmet veren şirketle mi çalışmak doğru?

Doğru paketleme yapmak yurtdışı kargo ücretlerini nasıl etkiler?

Bu ve uluslararası kargo gönderiminde maliyetlerin azaltılmasını sağlayabilecek tüyoları içeren yazımız sizi bekliyor.

İHRACATÇI KOBİ’LER

Mersin’de tarımsal üretim yapan, yetiştirdiği mandalina, portakalı Almanya’ya ihraç etmek isteyen bir KOBİ’siniz.  Müşteriniz sizden numune istedi. Siz de bir koli mandalinayı Frankfurt’a göndermeye karar verdiniz.

yurtdışı kargo fiyatları

YURTDIŞI KARGO FİYATLARI NE DURUMDA?

Potansiyel müşterinize numune mandalina- portakalın içinde oluğu koliyi uluslararası kargo ile göndermeniz en mantıklı yol olarak karşınıza çıktı. Ama şimdiye kadar duyduğunuz “yurtdışı kargo ücretleri pahalı” cümlesi gözünüzü korkuttu.  Doğaldır ki en ucuza yurtdışı kargo gönderimi yapmak istiyorsunuz… İşin astarı yüzünden pahalıya gelmesin de istiyorsunuz… Bu nedenle yurtdışı kargo fiyatları araştırmasına başladınız.

Yurtdışı kargo fiyatlarını artıran en önemli etken ağırlık ve hacimsel büyüklük.

Daha önce yurt dışı uçak kargo hizmetini aldınız ama şimdiye kadar gönderdikleriniz ‘tüy kadar’ hafif evraklardı.

Şimdi nereden baksanız en az 15- 20 kilo ağırlığı olacak bir koli hazırlayacaksınız. Bu da uluslararası kargo için ödenecek ücretin artması anlamına geliyor.

Kargonuz ağır olduğu için ödeyeceğiniz yurtdışı kargo ücreti de artacak.

En ucuza yurt dışı kargo gönderimi için yollar arıyorsunuz.

İşte bu noktada uluslararası yurtdışı uçak kargo gönderirken maliyetlerin azaltılması konusunda küçük ama önemli ipuçları devreye giriyor.

EN UCUZA YURTDIŞI KARGO İÇİN YAPILAMASI GEREKENLER

Yurtdışı kargo fiyatları ciddi anlamda nasıl azaltılır? Gelin beraber bunu azaltacak ipuçlarını birlikte gözden geçirelim ve paketinizi en ucuz kargo ücretleri ile iş partnerinize ulaştıralım.

    1. YÜKÜ DOĞRU TARTMALISINIZ

 • Kargo gönderim ücretini belirleyen ilk ve en önemli detay gönderilecek ürünün ağırlığı. Hatalı tartılmış bir ürün yurtdışı uçak kargo ücretini artıracaktır. Bu noktayı hiç unutmadan kargo ağırlığını belirlemelisiniz. Böylece hem daha az kargo ücreti ödersiniz hem de fazla ağırlık sebebiyle devreye giren kurallardan kurtulmuş olursunuz.
 • Örneğin yasal zorunluluklar gereği yurtdışı uçak kargo yoluyla 30 kilodan daha ağır ürün tek seferde gönderemezsiniz. Paketinizi yanlış tartar ve 30 kilodan hafif bir gönderide söz konusu kiloyu aşarsanız uluslararası kargo 2 seferde gönderilmek zorunda olur. Bu da sizi ek kargo ücreti ödemek zorunda bırakır.
 • Peki uluslararası kargo gönderirken 70 kilogram üzeri gönderilerin o ülkenin gümrük mevzuatına göre değerlendirileceğini gözden kaçırırsak ne olur?60 kilolar civarındaki gönderiyi 70 ve üzeri ağırlıktaymış gibi tartarsanız birden fazla sefer yaparak gönderim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da ayrı kargo ücreti doğuracak. Ya da ürününüz paletlenecek; bu da apayrı bir maliyet ortaya çıkaracak.
 • 70 kilogram üzerindeki gönderilerin gönderinin yapıldığı ülkenin gümrük mevzuatına dahil olması da cabası…
 • Her durumda da yapılacak bir tartım hatası sizin cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olacak.

    2. ÜRÜNÜ DOĞRU PAKETLEMELİSİNİZ

 • Kargo gönderirken yapılan hatalar arasında özellikle yurtdışı gönderilerde tercih edilen hava kargo için en önemli unsurlardan biri de gönderilecek ürünün nasıl paketlendiğidir. Siz siz olun gönderinizi doğru paketleyin.  Zira yurtdışı kargo ücretleri ağırlığa gore değişiyor. Paketlemeden kaynaklı ağırlık  hataları yapmamak ve yurtdışı kargo fiyatlarını daha makul rakamalarda tutmak sizin elinizde.
 • 20 kilo mandalinayı Frankfurt’a gönderirken gereksiz büyüklükte bir kolide paketlerseniz daha fazla ücret ödersiniz. Doğru paketleme ile kargo maliyetlerinizi ciddi anlamda düşürürsünüz.
 • Çok kalın kartondan yapılmış bir koli ile de ağırlığı artırırsınız.
 • Bu nedenle uçak kargo fiyatlarını makul oranlarda tutma aşamasında sizin ihtiyacınız olan en uygun paket, en doğru paketlemedir.
 • Ucuz ama kullanışlı paketleme malzemeleri kullanarak paketten kaynaklanan maliyet artışlarını kolayca engellemiş olursunuz.

    3. DOĞRU ULAŞIM YOLU

 • Uluslararası kargo ile paketinizi gönderirken doğru ulaşım yolunu da belirlemeniz gerekiyor. Örneğin Türkiye’den Almanya’ya gidecek mandalinalarınız için kullanılacak en doğru yol; yüksek hızından dolayı hava kargodur. Bu noktada uçak kargo fiyatlarınıda göz önüne alarak ürünüzün bozulmadan gelecekteki iş partnerinize ulaşmasını sağlarsınız ve işleriniz tıkır tıkır devam eder.
 • Ama hava kargonun hızı varken aynı ürünü karayolu ile Almanya’ya göndermeye kalktığınızda ürününüzün adresine ulaşma süresi uzayacak, işleriniz aksayacak ve siz belki daha ucuz diye tercih ettiğiniz ulaşım modu nedeniyle, mandalinalarınızın yerine ulaştığında çürüdüğü haberini alacaksınız.

    4. YOĞUN OLMAYAN SAATLERDE TRANSFER

 • Tıpkı yolculukların yoğun olduğu zamanlarda uçak biletlerinin daha pahalı olması gibi, yük akışının daha fazla olduğu saat ve günlerdeki uluslararası kargo göndermek de daha pahalı olabilir. Bu nedenle işinizi aksatmayacak şekilde planlama yaparak, herkesin kullanmayı tercih etmediği saat ve günleri kullanarak da yurtdışı kargo ücretlerinde tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Kargonuzu göndereceğiniz ülkenin yakınlığı, kargo uçaklarının kalkış trafiği gibi noktaları da gözden kaçırmamanız gerekiyor. Uluslararası kargo göndermek istediğiniz ülke günde sadece bir uçağın kalktığı bir ülke ise tercih yapma şansınız olmayabilir. Ama Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Türki Cumhuriyetler gibi Türkiye’ye hem yakın, hem de hava trafiği Türkiye ile oldukça yoğun ülkelerde seçenekleri doğru değerlendirerek uçak kargo fiyatlarında karlı hale gelebilirsiniz. Bu yolla yüzde 10 ile yüzde 20’ye varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün…

    5. UZUN VADELİ ANLAŞMALAR

 • Özellikle Türkiye gibi ekonomisi dalgalı, fiyatları sürekli alçalıp yükselen ülkelerde, bu hareketlere karşı kendinizi güvenceye almanın bazı yolları da var. Sürekli değişkenlik gösteren fiyatlara kendinizi uydurmaya çalışmak yerine kargo şirketinizle uluslararası kargo gönderimi ve uçak kargo fiyatları konusunda uzun vadeli anlaşmalar yapabilirsiniz. Böylece fiyat dalgalanmaları size olabildiğince az etkiler hale gelir.
 • Tüm bu, aslında kolay ama kazandıracak ipuçlarının yanı sıra acelesi olmayan gönderilerinizi aynı zamanda göndermeyi tercih edebilirsiniz. Böylece daha fazla ürünü daha az işlem hareketi ile yerine ulaştırırsınız. Bu da size birim fiyatların azalması faydası sağlayabilir. Tabii bu seçenek acil gönderilmesi gereken uluslararası kargolarınız için uygun bir seçenek olmayabilir ama eğer kargonuzun gideceği yere ulaşması konusunda çok aciliyetiniz yoksa bu seçeneği her zaman göz önünde tutun ve ard arda iki evrak, ard arda iki koli göndermek yerine iki evrağı, iki kargoyu aynı anda gönderin.Böylece cebinizdn daha az yurtdışı kargo ücreti çıkar.

    6. TERCİHLERİNİZİ NETLEŞTİRİN

 • Öte yandan kargonuzun alıcısına ulaşma süresi ile ilgili talebiniz, teslimat süresinin kısalığı ya da özel bir hizmet isteyip istememeniz de kargonuzun ücretini belirleyecek faktörlerdir.  Siz; “Kargom 1 iş günü içinde Frankfurt’ta olsun, işlerim aksamasın, gönderdiğim ürün kapımdan alınsın, kapıya bırakılsın”derseniz bu hizmet için karşılaşacağınız yurtdışı kargo fiyatları farklı olur. Diğer yandan, “kargom standart sürede yerine ulaşsın, havalimanından alıcı kendisi teslim alabilir”derseniz bu hizmet için farklı bir ücretlendirme sistemi kullanılır.

    7. GÖNDERİLERİZİ TEK PAKETTE BİRLEŞTİRİN

 • Çok sayıda küçük ve hafif paket gönderirseniz maliyet yükünüz artar. Ama bunları büyük ve tek bir pakette birleştirebilirseniz bir kere yurt dışı kargo ücreti ödersiniz ve bu ücret ilk seçenekten daha aşağıda olacaktır.

    8.  TAŞIMACININ PAKETİNİZİ ALMA ZAMANINI İYİ       AYARLAYIN

 • Çoğu işletme akşam saat 6 civarında kapanıyor. Yani kargonuzu vermek istediğiniz şirket de kapandığı için yurtdışı uçak kargonuz teslim alınamaz. Mutlaka o gün gelmesini isterseniz ek bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Daha sonra gelmelerini sağlayarak nakliye maliyetinizi düşürebilirsiniz.
 • Bunu yaptığınızda, bir günde daha fazla ürün alabilecekleri için verimliliklerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyorsunuz. Bu yüzden size daha iyi bir fiyat önerebilirler.

yurtdışı kargo fiyatları

KARGOMKOLAY HAYATINIZI DA KOLAYLAŞTIRIYOR

kargomkolay nasıl kullanılır

Diğer taraftan size vereceğimiz en önemli ipucu www.kargomkolay.com adresini hiç unutmamanız. Bu adres sizin her zaman kazanan tarafta olmanız için çözümler üretiyor. Kazananlardan olmak için yapmanız gereken tek şey kargomkolay müşteri temsilcilerini aramak. Müşteri temsilcilerimiz yurtdışı kargo gönderimleriniz konusunda aklınıza takılan her soruyu yanıtlayarak, işlerinizi kolaylaştırmak için görev başındalar…