Skip links

Kocaeli Yurtdışı Kargo İşlemleri | 219+ Ülkeye Hızlı Teslimat

KOCAELİ YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

kocaeli-yurtdisi-kargo-islemleri

Kocaeli yurtdışı kargo işlemleri bakımından ihracat potansiyeli nedeniyle en hareketli illerden biri. Bir sanayi ve liman kenti olması ve ülkenin en önemli sanayi kuruluşları Tüpraş, Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye, Anadolu Isuzu gibi dev firmalara ev sahipliği yapmasıyla Kocaeli’nden yurtdışına kargo işlemleri de oldukça hareketlidir. Zira Kocaeli taşıdığı ihracat potansiyeli ile de öne çıkan kentlerimiz arasındadır.

Bu yazımızda Kocaeli yurtdışı kargo işlemleri potansiyeli, ihracat ve ithalat rakamları, Kocaeli’nden ürün göndermek isteyenler neler yapmalı gibi sorulara yanıt arayacağız. Buyurun birlikte okuyalım.

SANAYİNİN KALBİ KOCAELİ’NDE ATIYOR

Sanayinin-kalbi-kocaelinde-atiyor-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2017 yılı verilerine göre Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun 82’si Kocaeli’nde faaliyet göstermekte. Aynı listenin ilk 10’u içerisinde ise Kocaeli’nden 3 firma yer alıyor. TOBB 2018 verilerine göre ise Kocaeli’nde 210’u yabancı sermayeli işletme faaliyet gösteriyor. Tüm bu rakamlar Kocaeli’nin yurtdışı kargo potansiyelini ortaya koyması açısından önem taşıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise Kocaeli’nin 2019 yılı Ocak-Haziran dönemindeki ihracatı 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 6 aylık döneminde en fazla ihracat yapan iller arasında İstanbul’un ardından ikinci sırada Kocaeli yer aldı. İhracat potansiyeli ile yurtdışı kargo işlemlerinin  en yüksek olduğu illerin başında Kocaeli gelmekte.

Zira Kocaeli, yılın ilk altı ayında dünyanın dört bir yanındaki 180 ülke ve 13 serbest bölgeye ürün gönderdi. Bu sayede ülke ihracatının yüzde 9,4’ünü de tek başına karşıladı.

Sadece bu rakamlar bile önümüzdeki süreçte Kocaeli’nden yurtdışına kargo rakamlarının mevcut rakamların çok çok üzerine çıkacağının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

KOCAELİ YURTDIŞI KARGO DA İHRACAT DA OTOMOTİV VE KİMYA SEKTÖRÜNDEN

Kocaeli-yurtdisi-kargo-da-ihracat-da-otomotiv-ve-kimya-sektorunden

Kocaeli’nin ihracat profiline bakıldığında iki ana sektör öne çıkıyor. Otomotiv ve kimya sektörü kentten yapılan ihracatın az buz değil tam yüzde 75’ine denk geliyor. Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Kocaeli’nden yurtdışına kargo rakamlarını da ilk altı ayda 5 milyar 812 milyon 843 bin dolarlık ihracat yapan bu iki sektör yükseltiyor.

Ford, Hyundai, Honda ve Isuzu’nun üretim tesislerinin bulunduğu kentin ihracatında ilk sırayı otomotiv sektörü aldı. Bu dönemde Kocaeli’nin otomotiv ihracatı 3 milyar 382 milyon 699 bin dolar oldu. Otomotiv ihracatçıları Kocaeli’nden ürün göndermek istediklerinde zamanla yarıştıkları anda ise uçak kargoyu tercih etti.

Kentin kimyevi madde ve mamulleri ihracatı, bu dönemde yüzde 52’lik artışla 2 milyar 430 milyon 144 bin dolara yükselirken, kimya sektörü ürünlerinin yurtdışı kargo işlemleri özel işlem gerektirmesi açısından da hayli dikkat ve özen istiyor.

EN ÇOK İHRACAT BİRLEŞİK KRALLIK’A

En-cok-ihracat-birlesik-krallıka

Çelik, demir ve demir dışı metaller de  ihracat listesinde üst sıralarda yer alırken, en yüksek ihracatın yapıldığı ülke Birleşik Krallık yani İngiltere oldu. İngiltere’ye yılın ilk yarısında 748 milyon 471 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İngiltere’yi kentten yapılan ihracatın geçen yılın karşılaştırılabilir dönemine göre yüzde 60 artış gösterdiği İspanya, 657 milyon 574 bin dolarla takip etti.

Almanya, Hollanda, Slovenya, Fransa, ve İtalya Kocaeli’nin diğer önemli ihraç pazarları olarak öne çıktı.

Bu sıralama, Kocaeli yurtdışı kargo işlemlerinin de sıralamasını göstermesi açsından hayli önem taşımaktadır.

İTHALAT DÜŞÜŞTE

ithalat-dususte

Kocaeli’ne yurtdışından ürün getirme anlamına gelen ithalat ise düşüşe geçti. TÜİK verilerine göre Kocaeli’nde temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ithalat yüzde 31,4 azaldı.

İthalatta yaşan bu gözle görülür düşüşe rağmen ithalat ürünlerinin getirilmesinde yurtdışı uçak kargonun ciddi bir payının olduğu göz ardı edilemez.

İSTANBUL’A YAKINLIK BÜYÜK AVANTAJ

istanbula-yakinlik-buyuk-avantaj-

Kocaeli yurtdışı kargo işlemlerinde en önemli avantajı ise İstanbul’un sahip olduğu lojistik avantajlara çok yakın olmak. Özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’na çok yakın olan Kocaeli, buradan kalkış yapan global kargo firmaları ile yurtdışı kargo işlemlerini hayli kolay bir şekilde gerçekleştirme avantajına da sahip.

tam teşekküllü lojistik hizmeti alın

KargomKolay da global kargo firmalarının çözüm ortağı olarak Kocaeli’nden hem ihracat ürünlerinin gönderimi hem de ithalat ürünlerinin Kocaeli’ne gelmesi aşamasında yanınızda olmaya devam ediyor.