Skip links

Kargo İle Evrak Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? | Gönderi İpuçları

kargo ile evrak gönderme nasıl yapılır

KARGO İLE EVRAK GÖNDERME İŞLEMİ

NASIL YAPILIR?

Kargo ile evrak gönderme yapılabilir mi? Evrakları kargo ile kimler gönderir? Yurtdışından kargo ile evrak gönderimi yapılır mı, ya da kargo ile bavul taşıma nasıl yapılır?

Uluslararası hareketliliğin arttığı, farkı nedenlerle yurtdışında daha uzun yaşama şartlarının oluştuğu günümüzde “eve dönme” zamanı gelip çattığında taşınması gerekene çok fazla şey çıkar karşımıza. Taşınacak olanlar kıyafet, kitap ya da bir gitar olabileceği gibi bir bavul dolusu evrakın da taşınması söz konusun olabilir. Bu durumda kargo ile evrak gönderme yolu tercih edilebilir. Bu evraklar bavul ile taşınmak istenirse de kargo ile bavul taşıma söz konusu olabilir.

Bu yazımızda yurtdışından eve dönmeye hazırlanan Erasmus öğrencileri özelinde kargo ile evrak gönderme ve kargo ile bavul taşıma konularını irdeleyeceğiz. Buyurun bu özel ama son dönemlerde ihtiyaç haline gelen iki konu hakkında birlikte bilgilenelim.

erasmus için gidenler dönerken neler yapmalı

ERASMUS İÇİN GİDENLER DÖNERKEN

NELER YAPMALI?

Erasmus üniversite öğrencisinin uluslararası hareketliliğini öngören bir yüksek öğretim programıdır ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilir. Avrupa üniversiteleri arasında ülkeler arası işbirliğini teşvik etmek amacıyla öğrencilerin ve eğitimcilerin karşılıklı değişimini sağlamayı ve Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin tanındığı ortak bir platform oluşturmayı hedefleyen bu programa katılanlar en fazla 1 yıl bir AB ülkesinde kalabiliyorlar.

1 yılın sonunda ülkelerine dönecek olan öğrenciler evlerine götürmek istedikleri bir sürü eşya ve özelde de evrak ile karşı karşıya kalıyor. Doğal olarak bunların da taşınması gerekiyor ama nasıl?

Çantalarını toplayan Erasmus öğrencileri 1 yıl boyunca birikmiş evrak ya da kişisel eşyaları ya da ailelerinin her biri üyesine özel olarak hediye götürülecek çok sayıda ürün içinde barındıran çok sayıda bavulu uçak yolculuları sırasında yanlarına almak isterlerse bagaj limitlerini aşacakları için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirler. Hatta bazı durumlarda uçak biletinden bile daha yüksek ücretler söz konusu olabiliyor. Bahse konu bavulları tek başına taşımanın zorluğundan söz bile etmiyoruz. Bagajların kaybolma riski ise maalesef her zaman var.

Erasmus öğrencileri tüm bu risklerle karşı karşıya kalmamak için ülkelerine gitmesini istedikleri eşyalarını bavula doldurup bu bavulu da kargoya verme yolunu tercih edebilirler. Yani kargo ile bavul taşıma yolunu seçebilirler.

Yine aynı şekilde birikmiş evraklarını da kaybolma riskine karşı kargo ile evrak gönderme yolunu kullanarak ülkelerine gönderebilirler. Bu hizmetten, yurtdışı uçak kargo taşıması yapan kargo şirketleri aracılığı ile faydalanabilirler.

Böylece eşyalarını uçakta taşıma, kaybetme riskini ortadan kaldırabilecekleri gibi havalimanından eve kadar olan yolda da çok sayıda bavulla mücadele etmezler Belki kendileri eve ulaşmadan kargoları adreslerine varmış bile olacak.

kargo ile evrak gönderme fiyatları

KARGO İLE EVRAK GÖNDERME FİYATLARI

Kargo ile evrak gönderme yolunu tercih edenler için en önemli kriter doğal olarak fiyat olacaktır. Uluslararası kargo gönderiminde geçerli olan fiyatlar kargo ile evrak gönderme işlemi sırasında da geçerli. Bu aşamada en iyi fiyatı bulmak için sıkı bir piyasa araştırması yapılması faydalı sonuçlar doğuracaktır. Yurtdışı kargo fiyat hesaplama yöntemlerini kullanarak kargo ile göndereceğiniz evraklar için ne kadar ücret ödeyeceğinizi baştan öğrenebilirsiniz.

uluslararası kargo gönderiminde ipuçları

ULUSLARARASI KARGO GÖNDERİMİNDE İPUÇLARI

Kargo ile ister evrak ister bavul gönderin bu işlemin belli başlı kuralları ve olmazsa olmazları var.

  • Öncelikli konumuz her yurtdışı kargo gönderiminde olduğu gibi doğru paketleme. Gönderiniz eğer iyi paketlenmemişse taşıma hasar görebilir, kırılacak ürünler kırılabilir. Bu nedenle doğru paketleme yapmalı, paketleme tavsiyelerine uymalı en kaliteli malzemeyi kullanmalı, ambalajlama malzemeleri ile gerekli önlemleri almalısınız.
  • Eğer bir bavulu kargo hizmeti alarak göndermek istiyorsanız kargo şirketleri bavulu dış ambalaj olarak bir koliye koymanızı isteyebilirler. Bu ek paketlemenin avantajı, valizinizi harici hasara karşı daha iyi koruması olacaktır.
  • Kargo ile gönderdiğiniz bavulun haricen paketleme yapılmadan gönderilmesini sağlayan taşıma şirketleri de var. Bu durumda valizin etiketlemesinin doğru yapıldığından emin olun. Ayrıca bavulun ve içeriğinin fotoğrafını mutlaka çekin. Ki herhangi bir kaybolma ya da hasar durumunda elinizde kanıt bulunsun. Bavulun üzerindeki etikete ek olarak iletişim bilgilerinizi eklemeniz de bazı olağandışı durumlarda çok işinize yarayacaktır.
  • Gönderileriniz mutlaka gümrükten geçeceği için gümrük kurallarına da uymalısınız.
  • Gönderilerinizi zarar görmesi veya kaybolması riskine karşı sigortalatın.
  • Gönderim yapmadan önce bavulun içine yasaklı ya da kısıtlı madde koymadığınızdan emin olun. Bunun için yasaklı madde listelerini dikkatlice kontrol edin. Eğer bavulunuzda yasaklı madde varsa bunu gönderemeyeceğinizi bilin.
  • Yiyecek göndermek istiyorsanız çantanın içindeki yiyeceklerin sızıntı yapması riskinin her zaman olduğunu aklınızda tutmalısınız. Bu sızıntı çantanın içinde bulunan diğer eşyalara zarar verebilir. Belki kargo le evrak gönderdiğiniz paketin içine sevdiklerinize hediye etmek üzere yiyecek koymayı düşünüyorsunuz ama bunun büyük bir risk olduğunu kabul edin. Bu nedenle yiyecekleri, kıyafet ya da evraklarınızdan ayırıp, mümkün olduğunca doğru bir şekilde paketleyerek gönderin.

Hızlı ve güvenli uçak kargo hizmeti almak için yaptığınız araştırma sonrası bulduğunuz şirkete başvurun ve kargo ile evrak gönderme, kargo ile bavul gönderme işleminizi başlatın.

Kargo ile evrak gönderme aşamasında da gönderiniz teslim alındıktan sonra etkin bir yurtdışı kargo takip yaparak kargonuzun hani duraklardan geçerek varış adresine ulaştığını, ne zaman ulaştığını ve ne zaman teslim edildiğini anlık olarak öğrenebilirsiniz.