Skip links

UPS Kargo Hizmeti | UPS Express | UPS Mikro İhracat

ups kargo

UPS KARGO

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1907 yılında kurye firması olarak kurulan UPS Kargo kapıdan kapıya uluslararası teslimat sözü veriyor. Bu sözü verirken de en hızlı olma, isteğe bağlı olarak aynı gün içinde teslim etme iddiasını ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın bir zamandır kargo hizmeti veren UPS Kargo, 1929 yılında hava hizmeti sunan ilk paket teslimat şirketi olmuştur. Ancak kısmen Amerika’daki büyük buhran nedeniyle beklenen hacmine ulaşılamamış ve aynı yık bu hizmet durdurulmuştur.

Hava taşımacılığına 1953 yılında yeniden başlayan UPS Kargo doğu ile batı kıyılarındaki büyük şehirlerinde iki günde teslim hizmetleri sunmaya başlamıştır. Bugün gelinene noktada ise hergün, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgeye kargo taşımacılığı yapmaktadır.

UPS Kargo, paket göndermenin yanısıra paketleme, gümrük, ardiye, konşimento, özet beyan, fiyat hesaplama, kargo takibi ile ilgili her hizmeti veriyor.

ups express kargo hizmeti

UPS EXPRESS KARGO

UPS express kargo, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlara hızlı kargo göndermenin en kolay yollarından biridir. Güvenilir, günü belli teslimat gerektirenler de dahil, daha az acil olan gönderiler için, alternatifler sunan UPS expressin teslimat süresi, menşe ve hedefe bağlı olarak genellikle iki ile beş gün arasında değişiyor.

UPS express kargo hizmeti ile bir sonraki iş günü teslimat yapılabildiği gibi, 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabilir.

UPS Express kargo hizmeti ile Türkiye’den Ortadoğu ülkeleri ve şehirlerine sonraki gün teslimat yapıyor. Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri ise UPS Express kargo ile 2 gün uzaklıkta. Bu 3 kıtadaki ülke ve şehirlere 2 gün içinde güvenli bir kargo hizmeti veriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ise UPS’in 3+ günde teslimat yapabildiği bölgeler arasında yer alıyor.

EXPRESS KARGO BOYUTLARI       

UPS, tüm UPS hizmetleriyle gönderdiğiniz kargolar için özel ağırlık ve boyut sınırları getiriyor. Bu sınırlamaları şöyle sıralamak mümkün:

 • Paketler en fazla 70 kg olabilir
 • Paketlerin uzunluk ve genişlik toplamları en fazla 400 cm olabilir
 • Paketlerin uzunluğu en fazla 274 cm olabilir
 • Ağırlıkları 31,5 kg’dan, AB’de 25 kg’dan fazla olan paketler için özel bir ağır paket etiketi gerekir
 • Boyut/ağırlık oranları büyük olan paketler için özel bir fiyat ve boyut ağırlığı hesaplaması gerekir

UPS’de bu ağırlık ve boyut sınırlarını aşan paketler için “Limit Aşım” ücreti söz konusudur.

ups paketleme

UPS PAKETLEME

UPS paketleme, yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan gönderilmesini sağlar. UPS ile havada binlerce kilometrelik bir yolculuk yapan ve belki de kıta değiştiren gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin zamanında ve sağlam olarak teslim edilmesi yolunda ilk ve en önemli adımdır.

ups paketleme kriterleri

UPS PAKETLEME KRİTERLERİ

UPS paketleme, gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir.

Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutular da, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular da kargo paketinin sağlam bir şekilde alıcısına ulaşmasını engeller. Bu nedenle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmelidir.

Öte yandan kırılacak bir ürün kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse de alıcısına ulaştığında hasar görmüş olur.

UPS, tüm UPS hizmetleriyle gönderilen paketler için özel ağırlık ve boyut sınırları belirlerken, gönderinin toplam ağırlığı veya gönderideki toplam paket sayısı için hiçbir sınır yoktur. 

ups hacimsel ağırlık hesaplama

UPS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA FORMÜLÜ

UPS fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri gönderinin hacmidir. UPS hacimsel ağırlık hesaplama ile kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

Hacimsel ağırlık kargonun kapladığı alandır. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ denir. Bu noktada paketin yoğunluğu dikkat alınır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam baz alınır. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması için doğru ürün, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

Yurtdışı kargo gönderimi eğer UPS ile yapılacaksa, UPS hacimsel ağırlık hesaplama formülü bilinmelidir. UPS hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

35x34x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti UPS hacimsel ağırlık hesaplama formülünü kullanarak yapılan işlemin sonunda 9.8 olarak bulunacaktır.

UPS FİYAT HESAPLAMA

UPS fiyat hesaplama, kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan bir işlemdir. UPS ile gönderim yapmak isteyenler UPS fiyat hesaplama konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

UPS fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor. Hesaplama aracına istene bilgiler girildiğinde hesapla butonuna basıldığında örneğin Almanya’ya kargonuzun ne kadar ücret karşılığında gönderileceğinin anında öğrenebiliyorsunuz.

UPS fiyat hesaplamayı etkileyen iki önemli unsur vardır. Bunlardan biri gönderinin ağırlığı diğeri de hacmi. Yurtdışı gönderinin çok ağır olması ya da hacminin çok yüksek olması durumunda ödenecek kargo ücreti de o oranda yüksek olacaktır.

Gönderinin fiyatını belirleyen diğer iki önemli etken ise kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve o ülkeye yapılan uçuş sayısı. Çok uzak ve az uçuş yapılan bir ülke söz konusuysa kargo fiyatı daha yüksek olacaktır.

ups yakıt ve ek ücretler

UPS YAKIT VE EK ÜCRETLER

UPS yakıt ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. Yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. yakıt ve ek ücretler işte tam bu aşamada devreye giriyor.

UPS YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

UPS yakıt ücretinde haftalık olarak düzenlenen endeks tabanlı ek ücret uygular. Ek ücretlerdeki değişiklikler her haftanın Pazartesi günü geçerli olurken bu ek ücrette, ABD Körfez Kıyısı (USGC) kerosen tipi jet yakıt için spot fiyatı esas alınır.

UPS’in 29 Temmuz haftasındaki yakıt ek ücreti yüzde 19 oranında seyretmektedir.

UPS EK ÜCRETLER

UPS, “ek ücretler” başlığında hangi ürünlerin taşınması sırasında ne kadar ek ücret alınacağını açıklıyor.

 • Ağırlık limitlerinin aşımında ek ücret alan UPS Kargo, ek elleçleme, eve teslimat, telim edilemeyen kargolar için elleçleme, Türkiye dışındaki genişletilmiş veya uzak bölgeler için vb. ek ücretler almaktadır. UPS ağırlık limitlerinin aşımı için paket başına 121 dolar alırken, adreste herhangi bir hata olduğunda hedef aynı ülkedeyse doğru adresi bulup teslimatı gerçekleştirdiğinde bu hizmetin ücretini faturaya yansıtıyor. Söz konusu ücret göndere başına 9.30 dolardır.

ups konşimento

UPS KONŞİMENTO

UPS konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler;

 • İhracatçı adı ve adresi,
 • İthalatçı adı ve adresi
 • Nakliye firması adı ve adresi,
 • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
 • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
 • Yükleme tarihi,
 • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
 • Ödeme bilgisi,
 • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

UPS konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

Ups kargo takip

UPS KARGO TAKİP  

UPS kargo takip ile dünyanın herhangi bir noktasına gönderilen kargonun ne zaman, nerede olduğu anında ve kolayca öğrenilebilir. Kargonun adım adım takip edilebilmesi ve alıcısına ulaştığı anın öğrenilebilmesi için bazı olmazsa olmaz bilgilere ihtiyaç vardır.

UPS kargo takip için, öncelikle yurtdışı gönderi, UPS ekiplerine teslim edildiğinde paket üzerine yapıştırılan barkod numarasına ihtiyaç vardır. Bu barkod ile gönderinin yeri ile ilgili bilgi online olarak öğrenilebilir.

Bu barkod numarası UPS’in, UPS kargo takip sayfasındaki ekrana yazıldığında kargonun o an için nerede olduğu ve ne zaman alıcısına teslim edileceği bilgisi tam zamanlı olarak verilecektir.

ups gümrük

UPS GÜMRÜK İLE HER ŞEY DAHA KOLAY

UPS verdiği gümrük hizmeti ile günlük gönderileri hızlı bir şekilde gümrükler, ayrıca gümrükte özel işlem gerektiren malların taşınmasında da yardımcı olur.

UPS gümrük hizmetleri;

 • Resmi girişleri gümrükleme
 • Canlı girişleri gümrükleme
 • Geçici ithalat senetlerini kolaylaştırma
 • Gümrük vergisini geri vermeyi koordine etme
 • İhracat beyanını hazırlama hizmetlerini kapsar

UPS gümrük hizmetleri kapsamında ağır kargoların gümrüklemesini ve gönderilerin sorunsuz bir şekilde sınır ötesine taşınmasını da sağlıyor.

UPS HIZLI GÜMRÜKLEME İÇİN

UPS gümrüklerde yaşanan sorunların önüne geçmek ve gümrüklemenin daha hızlı olması için hizmet verirken bazı noktalara da dikkat çekiyor:

 • Bütün uluslararası gönderilerde, bütün ihracat belgeleri (ticari fatura, vs.) istenir.
 • Gönderi verilerinin elektronik iletimi gümrükleme işleminin hızlandırılmasına yardımcı olur.
 • Harç ve/veya vergi ödemelerinin sizin adınıza ödenmesi, gönderilerinizin gümrükte takılmasını önler. Gümrükleme işlemlerini hızlandırmak için UPS, harç, vergi ve diğer resmi masrafları mükellef adına önceden ödeyebilir.
 • Türkiye’ye yapılan ithalatlarda, sizin adınıza bu tür bir ödeme yapılırsa, ödemenin %2’si tutarında, ya da eğer bu tutar daha az ise, en az 10 ABD Doları ücret alınır.

ups mikro ihracat

UPS MİKRO İHRACAT

Kolay ihracat olarak da adlandırılan UPS mikro ihracat 300 kilogram veya 15 bin Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

UPS mikro ihracat KOBİ’lerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da tanımlanabilir.

GEREKLİ BELGELER

UPS mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

 • Dolaylı temsil yetki belgesi,
 • İş emri ya da mikro ihracat gönderi bilgi formu,
 • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
 • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

Bu belgelerin eksiksiz olması durumunda hiçbir sorun olmadan UPS mikro ihracat işlemi yapılabilir.

Öte yandan 300 kilogram ya 15 bin Euro’luk limitler aşılırsa devreye gümrük müşavirliği firması girer ve bu firma aracılığı ile detaylı beyan ile işlemi yapılır.

ups mikro ihracat etgb

UPS MİKRO İHRACATTA ETGB

UPS mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. Gümrük müşavirlerinin ETGB düzenleme yetkileri yoktur.

UPS, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür ve müşterilerinin ETGB’sini düzenler.

ups ardiye hesaplama

UPS ARDİYE HESAPLAMA

UPS ardiye hizmeti ile gümrükten alınamayan eşyaların güvenli bir şekilde depolanmasını da sağlıyor. Belirli bir ücret karşılığı verilen UPS ardiye için ödenecek miktar ise şirketin internet sitesindeki UPS ardiye hesaplama bölümü ile hesaplanabiliyor. UPS ardiye hesaplama bölümüne girilecek doğru bilgiler ile 1 dakika içinde ödenecek ardiye ücreti ortaya çıkıyor.

Ardiye; gümrüklü sahalara  gelen  konteyner  ve  diğer yüklerin  kapalı  ve açık sahalarda  saklanması,  depolanması,  etiketlenmesi,  paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri ve bu hizmetler için ödenen ücretin ifade etmektedir.

Bu ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabilirsiniz. UPS ve diğer uluslararası kargo servisleri “Ardiye hesaplama” formülü ile yaklaşık sonuçları vererek sizi kötü sürprizlerden koruyor.

31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur.

ups ordino ücreti

UPS ORDİNO ÜCRETİ

Taşımasını UPS’in yaptığı eşya /mal için UPS ordino ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır ve konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır.

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için ordino ücreti ödenek mecburiyetindedir.

UPS ordino ücreti de, taşımasını UPS’in gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir ve şu anda 200 TL’dir.

ups özet beyan

UPS ÖZET BEYAN

UPS özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini sağladığı gibi, müşterilerinin sorun yaşamasının da önüne geçer.

Özet beyan en kolay tanımı ile Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce veTürk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Özet beyanda taşıt aracı ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır. Özet beyan doldurulurken eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması da zorunludur. Hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

ÖZET BEYANI TAŞIMACI VERİR

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorunluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir.

Bu aşamada UPS özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir

UPS özet beyan verme işleminde bu hükümlere tam uyum sağlayarak müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırıyor.

ups hava kargo

UPS HAVA KARGO HİZMETLERİ

UPS hava kargo hizmeti ile okyanuslarını kapsayan, 185’ten fazla ülke ve bölgede uluslararası bir küçük paket ve belge gönderilmesinin sağlıyor.

UPS hava kargo hizmetinde, bir ile üç veya üç ile beş iş günü içinde günleri belirli havaalanından – havaalanına hizmetlerinin yanı sıra paletli ve serbest gönderiler için de hava kargo hizmeti veriyor.

Eşya/ürünlerin hava yolu ile bir yerden bir yere en hızlı ve güvenli şekilde taşındığı sistem olan hava kargo taşımacılığının lider isimlerinden olan UPS hava kargo hizmeti ile hava kargo ile alternatif sunmaktadır.

Kargonuzu (ve işinizi) hızlandırın” sloganı ile hava kargo hizmeti veren UPS hava kargo hizmetleri ağır, acil olmayan gönderiler için dünya genelinde uygun maliyetli bir çözümdür. UPS bu hizmette kapıdan kapıya, adresten havalimanına seçenekleri ile kargoları en hızlı şekilde alıcısına ulaştırma sözü veriyor.

KARAYOLUNDA YAŞANAN SORUNLARIN ALTERNATİFİ UPS HAVA KARGO

Karayolunda hem uluslararası mevzuatların zorlaması, hem taşıma süresinin hayli uzaması, buna karşılık deniz yolunun yetersiz kalması gibi nedenlerle tercih edilirliği günden güne artan UPS hava kargo uçak filosunun genişlemesi ve iniş yapılacak havalimanı sayısının artması ile günümüzün en popüler kargo taşımacılığı yollarından bir haline geldi.

ups türkiye şubeler

UPS TÜRKİYE ŞUBELER

UPS, Türkiye’de şubeleri aracılığı müşterilerinin tüm istek ve taleplerini karşılamaya çalışıyor. Türkiye genelinde 81 ilde 198 şubesi bulunan UPS kargo müşterilerine bu şubeleri aracılığı ile ulaşıyor.

UPS Türkiye şubeleri yurtiçi, yurtdışı gönderilerin toplanması, kargo takibi gibi pek çok işlemin yapılabildiği birer “Hizmet noktası” olarak faaliyet gösteriyor.

UPS ŞUBE AÇILMA KRİTERLERİ

UPS şubeleri Tüm Türkiye için o bölgedeki kargo talebine göre yapılandırılıyor. Örneğin Türkiye’nin en çok ihracat yapılan ve nüfus olarak da en kalabalık kenti olan İstanbul’da 8 tanesi Anadolu Yakası’nda, 17’si Avrupa yakasında toplam 25 UPS şubesi bulunmaktadır.

Bodrum, Fethiye ve Marmaris, Alanya, Kemer gibi turizmin yoğun olduğu bölgelerde de UPS şubeleri hizmet verirken, diğer şehirlerde de ihracat ve kargo potansiyeline göre şubeler açılmış.

UPS ŞUBELERİNDE YAPILABİLECEK İŞLEMLER

UPS’in Türkiye geneline yayılmış şubelerinden kargo gönderme veya gelen kargoyu teslim alma, yurt içi, yurtdışı gönderi yapma, gönderi sigortası yapma, ithalat vergisi ödeme hizmetleri veriliyor. UPS şubelerinde konşimento doldurma konusunda yardım da alınabilir.

UPS şubelerine ulaşmak için gereken iletişim bilgilerini UPS İstanbul havaalanı şubesi ile örneklendireceğiz.

ups şubeler

UPS İSTANBUL HAVAALANI ŞUBESİ

UPS Kargo İstanbul Havaalanı şubesi Yeşilköy’de bulunmaktadır. UPS kargo çalışanlarına çalışma saatleri içinde 0212 465 05 69 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

UPS Kargo İstanbul Havaalanı şubesi çalışma saatleri hafta içi saat 09.00-18.00 arası ve Cumartesi günleri 09.00-15.00 arasındadır.

Merkeze;

Atatürk Havalimanı B kapısı teknik hangar yanı Onur Havayolları Genel Müdürlük Binası MNG Havayolları kargo antreposu Yeşilköy / İstanbul adresinden ulaşılabilir.