Skip links

UPS Konşimento Hazırlama | KargomKolay Konşimento

ups konşimento

UPS KONŞİMENTO HAZIRLAMA

UPS konşimento gönderinin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinin ilk ve en önemli gerekliliklerinden biridir.

Yurtdışı kargo gönderirken doldurulması gereken ve kıymetli evrak olarak kabul edilen konşimento, yapılan her gönderi için mutlaka doldurulmalıdır.

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento, diğer adıyla taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

ups konşimento

UPS KONŞİMENTOYA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

UPS kargo ile yapılacak her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç var çünkü konşimento gönderiye yolculuğu boyunca eşlik eden bir belgedir. Bu nedenle konşimentonun doğru ve eksiksiz doldurulması gerekir ki böylece gönderi zamanında ve güvenle alıcısına ulaşabilsin.

UPS konşimento kargonun nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği özel teslimat talimatları, ürünün niteliği (tehlikeli madde olup olmadığı) ve ödeme tercihi gibi önemli konularda ayrıntılı bilgi verir.

UPS GÜMRÜK İŞLEMLERİ

UPS gümrük işlemleri, UPS konşimentonun yardımı ile daha da kısa sürede tamamlanabilir. Zira konşimento gümrüğe, gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek gönderinin gümrük işlemlerinin kısa sürmesini sağlar ve böylece zaman kayıplarının önüne geçilmiş olur.

UPS gümrük ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

UPS KARGO TAKİBİ 

UPS konşimento, alınan hizmetin koşulları hakkında göndereni de bilgilendirir. Bu sayede alınan hizmetin kalitesi de sorgulanabilir. Kargo gönderi takibi için gerekli olan takip numarası UPS konşimento ile sağlanır.

UPS kargo takibi ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

İMZA ZORUNLULUĞU

UPS konşimento olmadan ithalatçı malı gümrükten teslim alamaz. Bu nedenle belgenin hazırlanmasına mutlaka ihtiyaç vardır.

Konşimento kıymetli bir evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile de imzalanmaktadır.

UPS KONŞİMENTOYU DOĞRU DOLDURMA

Yurtdışı kargo hizmeti alarak gönderilen paketin yerine ulaşmasının en büyük garantisi olan konşimentonun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Bunun için konunun uzmanından yardım alınabileceği gibi online olarak da UPS konşimento doldurulabilir.