Skip links

UPS Yakıt ve Ek Ücretler | Ek Ücret Alınan Durumlar

ups yakıt ve ek ücretler

UPS YAKIT EK ÜCRETİ VE EK

ÜCRETLER

UPS yakıt ek ücreti ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. Bu faktör UPS fiyat hesaplama yaparken göz önünde bulundurulamayan bir faktördür ve fiyat hesaplama sonucu ortaya çıkan rakamın üzerine eklenen ilave bir maliyettir.

UPS fiyat hesaplama için tıklayınız.

Yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. UPS yakıt ve ek ücretler işte bu aşamada devreye giriyor.

UPS YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

UPS yakıt ücretinde haftalık olarak düzenlenen endeks tabanlı ek ücret uygular. Ek ücretlerdeki değişiklikler her haftanın Pazartesi günü geçerli olurken bu ek ücrette, ABD Körfez Kıyısı (USGC) kerosen tipi jet yakıt için spot fiyatı esas alınır.

UPS’in 29 Temmuz haftasındaki yakıt ek ücreti yüzde 19 oranında seyretmektedir.

Yakıt ek ücretine yapılan değişiklikler her Pazartesi gününden itibaren geçerli olurken, her hafta için yakıt ek ücreti hakkında bilgiler, ek ücret geçerli olmadan önce, genelde Cuma günü erişilebilir olacaktır.

UPS önceden bildirmek sizin yakıt ek ücreti endeksini ve tabloyu değiştirme hakkını saklı tutar. Yakıt ek ücretinin miktar ve süresinin belirlenmesi tamamen UPS’in takdirindedir.

ups yakıt ve ek ücretler

UPS EK ÜCRETLER

UPS yurtdışı kargo taşımalarında sadece yakıt ek ücreti söz konusu değil. UPS bazı hizmetleri için ek ücretler de almaktadır. Bu ücretler hava kargo taşımaları için de geçerlidir.

UPS hava kargo hakkında bilgi almak için tıklayın.

UPS ek ücretler Express kargo gönderimi için de geçerlidir.

UPS express kargo için tıklayınız. 

UPS EK ÜCRET ALINAN DURUMLAR

 • Limit aşım ücreti: Faturalandırılabilir ağırlığını belirlemek için ölçüldüğünde, gerçek ağırlığı 70 kilogramdan fazla olan, ya da uzunluğu 274 cm’i aşan veya uzunlukla çevre uzunluğunun toplamı 400 cm’i aşan paketler taşıma için kabul edilmezler. UPS küçük paket sisteminde bulunmaları durumunda, uygulanan diğer tüm ücretlere ek olarak Limit Aşım ücretine tabi tutulurlar. Limit aşım ücreti UPS’de paket başına 121 dolardır.
 • Büyük paket ek ücreti: Uzunluğu ve eni [(2 x genişlik) + (2 x yükseklik)] toplam 300 cm’den fazla, ancak maksimum 400 cm boyutundan küçük olan her UPS paketine bir Büyük Paket Ek Ücreti uygulanır. Büyük Paketler, Büyük Paket Ek Ücretinin yanında minimum 40 kg faturalandırılabilir ağırlığa tabidir. Büyük paket ek ücreti paket başına 75 dolardır.
 • Adres düzeltme: UPS adreste herhangi bir hata olduğunda hedef aynı ülkedeyse doğru adresi bulup teslimatı gerçekleştirdiğinde bu hizmetin ücretini faturaya yansıtıyor. Söz konusu ücret göndere başına 9.30 dolardır.
 • Teslim edilemeyen gönderiler için özel elleçleme: UPS herhangi bir Worldwide gönderisi ile ilgili önlem almış olmasına rağmen başarısız olduysa, işleme müşterinin istekleri doğrultusunda devam ediyor ve teslim edilemeyen her bir gönderinin işlenmesi için göndericiden taşıma maliyeti ve ek bir ücret tahsil ediyor. Bu ücret dünya çapında hizmetler için gönderi başına 6,70 dolardır.
 • Alıcı veya üçüncü kişinin ödemeyi reddetmesi: Taşıma masraflarını ödemek üzere alıcı veya bir üçüncü kişi seçildiğinde ve faturalanacak hesap yanlış veya eksik olduğunda UPS kargo, doğru hesap numarası için kayıtlarını araştırır. Hesap numarası bulunsa da bulunmasa da, göndericiye gönderi başına bir işlem ücreti faturalandırılır. Bu hizmet için ödenecek ek ücret gönderi başına 13,30 dolardır.

İKİNCİ KISIM

 • Eksik veya geçersiz hesap numarası ücreti: Ödeyenin hesap numarası eksik veya geçersiz olan, uluslararası gönderiler için gönderi başına bir masraf hesaplanacaktır. Ayrıca alıcı veya üçüncü kişi, gönderi masraflarını ödemediğinde, orijinal göndericiye gönderi masraflarının yanında bir red ücreti de faturalanır. Bu hizmet için ödenecek ek ücret gönderi başına 13,30 dolardır.
 • İmza gerekliliği: Normalde, UPS her teslimatta alıcının imzasını talep eder. Bir istisna olarak, belli ülkelerdeki teslimatlar “Kurye Bırakması” kapsamındadır. Teslimat imzası olmadan alıcının binasında belirlenmiş yere teslimat anlamına gelen “Kurye Bırakması”nı engellemek için “İmza Gerekliliği”ni uygulanabilir ülkelerde kullanılmasında gönderi başına 1,50 dolar ek ücret alınmaktadır.
 • Ek elleçleme hizmeti: Metal veya ahşaptan yapılmış harici bir gönderi konteynırındaki tüm kalemler, oluklu mukavvadan bir gönderi konteynırının tamamen içinde olmayan fıçı, tambur, kova veya lastikler, en uzun kenarı 100 cm veya ikinci uzun kenarı 76 cm  uzun olan tüm paketler, gerçek ağırlığı 32 kg’dan fazla olan tüm paketler, paket başına ortalama ağırlığın 32 kg’dan fazla olduğu durumlarda paket başına 2,40 dolar ek ücret alınır.
 • Türkiye dışındaki genişletilmiş veya uzak bölgelerde 25 ABD Doları tutarında olmak üzere kg başına 0,50 ABD Dolarıdır. Hangisi daha büyükse o meblağ tahsil edilecektir.

DİĞER DURUMLAR

 1. Genişletilmiş Bölge Ek Ücreti
  UPS, şehirlerin yanı sıra geniş alanlarda da alım veya teslimat hizmeti sunmaktadır. Bir genişletilmiş bölgede alınan veya teslim edilen her gönderi için ek ücret uygulanır.
 2. Uzak Bölge Ek Ücreti
  Bu ek ücret, alım ve teslimatlar için daha az erişilebilir olan UPS’in genişletilmiş bölgelerinin de dışındaki bir alana teslimat veya alım yapmak için uygulanır.
 • Ev Adresine Teslimat Hizmeti-Gönderi başına 129 dolar.
 • Büyük palet ücreti: Gönderi başına 139 dolar.
 • Cumartesi Teslimatı: Gönderi başına 255,60 dolar.