Skip links

UPS Paketleme Tavsiyeleri | Ağırlık ve Boyut Sınırları

ups paketleme

UPS PAKETLEME TAVSİYELERİ

UPS paketleme, yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan gönderilmesini sağlar. UPS ile havada binlerce kilometrelik bir yolculuk yapan ve belki de kıta değiştiren gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin zamanında ve sağlam olarak teslim edilmesi yolunda ilk ve en önemli adımdır.

ups paketleme kriterleri

UPS PAKETLEME KRİTERLERİ

UPS paketleme, gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir.

Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutular da, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular da kargo paketinin sağlam bir şekilde alıcısına ulaşmasını engeller. Bu nedenle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmelidir.

Öte yandan kırılacak bir ürün kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse de alıcısına ulaştığında hasar görmüş olur.

Doğru paketlenmiş bir gönderi, UPS express kargo hizmeti ile 1-3 iş günü içinde alıcısının elinde olabilir.

UPS express kargo ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS’DEN UYGUN PAKETLEME ÖNERİLERİ

UPS’in paketleme talimatları ve  prosedürleri ile kargo paketinizin güvenli bir şekilde ve zamanında varmasını sağlayabilirsiniz. Bu öneriler şöyle sıralanabilir:

 • Kanatları sağlam, düzgün bir kutu kullanın
 • Kutudaki tüm etiketleri,  tehlikeli madde işaretlerini  ve önceki ve artık geçersiz hale gelen gönderi işaretlerini çıkartın.
 • Tüm öğeleri  ayrı ayrı sarın.
 • Yeterli koruyucu madde kullanın
 • Sevkiyat için tasarlanmış kalın bant kullanın
 • Şerit veya kağıt sargı kullanmayın
 • Teslimat ve iade bilgileri net ve eksiksiz olan tek bir adres etiketi kullanın
 • Paketin içine adres etiketinin bir kopyasını koyun

UPS PAKETLERİN AĞIRLIK VE BOYUT SINIRLARI

UPS, tüm UPS hizmetleriyle gönderilen paketler için özel ağırlık ve boyut sınırları belirlerken, gönderinin toplam ağırlığı veya gönderideki toplam paket sayısı için hiçbir sınır yoktur.

Söz konusu sınırlamalar; 

 • Paketler en fazla 70 kg olabilir
 • Paketlerin uzunluk ve genişlik toplamları en fazla 400 cm olabilir
 • Paketlerin uzunluğu en fazla 274 cm olabilir
 • Ağırlıkları 31,5 kg’dan, AB’de 25 kg’dan fazla olan paketler için özel bir ağır paket etiketi gerekir
 • Boyut/ağırlık oranları büyük olan paketler için özel bir fiyat ve boyut ağırlığı hesaplaması gerekir
 • UPS ağırlık ve boyut sınırlarını aşan paketler, limit aşım ücretine tabidir.

UPS BÜYÜK PAKET NEDİR?

UPS paketinin uzunluğu artı kalınlığı [(2 x genişlik) + (2 x yükseklik)] birleştirilmiş olarak 300 cm’den fazla, ancak maksimum 400 cm boyutundan küçükse, paket “Büyük Paket” olarak kabul edilir.

BÜYÜK PAKET EK ÜCRETİ

Uzunluğu ve eni [(2 x genişlik) + (2 x yükseklik)] toplam 300 cm’den fazla, ancak maksimum 400 cm boyutundan küçük olan her UPS paketine bir “Büyük Paket Ek Ücreti” uygulanır.

Büyük paketler, büyük paket ek ücretinin yanında minimum 40 kg faturalandırılabilir ağırlığa tabidir.

UPS PAKETLEME ve FİYAT HESAPLAMA

UPS paketleme yurtdışı kargonun fiyatını belirleyen bir faktördür. Paket büyük olursa kargonun ücreti artar, ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer. Paket büyüklüğü hacimsel hesaplamada önemi olan bir etkendir.

UPS paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

UPS fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS HACİMSEL HESAPLAMA

UPS paketleme söz konusu olduğunda devreye UPS hacimsel hesaplama da girer. Gönderi hacmi arttıkça fiyat da artacağı için kargonun paketi bu önemli detay dikkate alınarak seçilmelidir.

UPS hacimsel hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS HAVA KARGO

UPS hava kargo ile gönderim yaparken kargonun doğru paketlenmesi daha da önemli hale geliyor. Hava kargo le taşınan ürünün sağlam bir şekilde alıcısına ulaşması için mutlaka doğru paketlenmesi gerekmektedir.

UPS hava kargo ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

AMBALAJ MALZEMELERİNİN ÖNEMİ  

Kargo paketleme işleminde ürünün zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. UPS kargo paketleme yaparken, hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu gibi ihtiyaca göre çeşitlenen ambalaj malzemeleri kullanılmalıdır.

MİKRO İHRACAT

Mikro ihracat gönderilerinde de doğru paketleme çok önemlidir. İhracat malının varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşmasının yoluburada da doğru paketlemeden geçmektedir.

Mikro ihracat ile ilgili bilgiler için tıklayınız.