Skip links

TNT Hacimsel Ağırlık Hesaplama | Kolay Yöntem 2023

tnt hacimsel ağırlık hesaplama

TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

TNT hacimsel ağırlık hesaplama yurtdışı kargonun fiyatını belirleme yollarından sadece biri. Yurtdışı gönderinin fiyatını belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesine neden olabilir.

Ancak bu arada öncelikle yurtdışı kargonun fiyat hesaplama ile kargonun bir yerden bir yere ne kadar ücret karşılığı taşınacağını öğrenmek gerekmektedir.

TNT fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

TNT fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri de gönderinin hacmi yani desisidir. TNT hacimsel ağırlık hesaplama ile gönderilecek kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Öncelikle cevaplanması gereken soru hacimsel ağırlık nedir sorusu. Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alandır. Kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığıdır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam fiyat hesaplamanın ana unsuru olur. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması kargo gönderenin lehine olacaktır. Bunun için de doğru ürüne, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

tnt hacimsel ağırlık hesaplama

Yurtdışı kargo gönderimi eğer TNT ile yapılacaksa, TNT hacimsel ağırlık hesaplama yöntemi bilinmelidir.

TNT hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

 40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti TNT hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 19.5 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 19.5 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

Ebatları 50x40x40 olan bir koli ile gönderim yapılacaksa

Yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha küçük oldu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

TNT EXPRESS KARGOLARDA HACİMSEL AĞIRLIK

TNT Express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

TNT Express kargo ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

TNT Express kargoda geçerli olan ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

TNT hava kargo ile ilgili bilgi almak tıklayınız.

MİKRO İHRACAT GÖNDERİLERİNDE HACİM

300 kilogram ve 15 bin Euro değerinde, sadece satış amaçlı ürünlerin ihracatının gerçekleştirilmesi olan mikro ihracatta da hacimsel hesaplama çok önemlidir. Kilosu yüksek olan bu gönderide hacim de yoğun olursa maliyet yükselebilir.

TNT Mikro ihracat ile ilgili bilgi için tıklayınız.

TNT HACİMSEL HESAPLAMA VE DOĞRU PAKETLEME

Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir yurtdışı kargo büyük bir paket içinde gönderilirse hacimsel ağırlığı yüksek çıkacağı için ücret belirleme aşamasında o rakam kayda alınacaktır. Bu nedenle gönderen kişinin kargosunu doğru paketin içinde göndermesi kendi lehine olacaktır. Ne kadar küçük paket o kadar TNT hacimsel ağırlık, o kadar düşük kargo ücreti…

TNT paketleme ile ilgili bilgi için tıklayınız.

TNT HACİMSEL HESAPLAMA ARAÇLARI

TNT, kargo göndermek istene müşterilerinin hacimse ağırlık nedeniyle daha yüksek ücret ödemesi riskine karşın internet sayfasında bu işlemin nasıl yapıldığını gösteren bir bölüm oluşturmuş ve hangi nitelikteki gönderi için hangi formül kullanılır bilgisini vermiş. Hacimsel dönüşüm çarpanı ile işlem adı verilen formülde

Express hizmetlerinde uzunluk x genişlik x yükseklik hep 200 ile çarpılıyor. Ekonomi hizmetleri ise 333 ile çarpılıyor, ve ortaya kolinin hacmi çıkıyor. 

TNT hacimsel hesaplama yapan müşterilerinin bu formülü kullanarak gönderi sahiplerinin paketleme işlemlerini daha küçük boyutlarda yapmasının sağlanacağına, böylece azalan hacmin maliyet tasarrufunu beraberinde getirdiğine de dikkat çekiyor.

Öte yandan TNT kargo bu sayfada uluslararası gönderiler için ölçü, ağırlık ve hacimlere ilişkin sınırlamalar hakkında da detaylı bilgi veriyor.