Skip links

TNT Kargo | TNT Express Yurtdışı Gönderim Hizmetleri

TNT express logo

TNT EXPRESS YURTDIŞI KARGO HİZMETİ

Hollanda merkezli bir şirket olan TNT kargo, 200’ü aşkın ülkeye kapıdan kapıya uluslararası teslimat sözü veriyor. Bu sözü verirken de en hızlı olma, isteğe bağlı olarak aynı gün içinde teslim etme iddiasını ortaya koyuyor.70 yılı aşkın global tecrübesi ile piyasanın önemli aktörlerinden biri olan TNT, bütünleşik bir kargo hizmeti veriyor. TNT ile kargo göndermenin yanı sıra, paketleme, gümrük, ardiye, konşimento, özet beyan, fiyat hesaplama, kargo takibi ile ilgili her hizmeti veriyor.

TNT EXPRESS KARGO

tnt express

TNT express kargo, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun alıcısına en hızlı ulaşma yollarından biridir. TNT Express kargo ile en erken 1 en geç 4 iş günü içinde dünyanın hemen hemen her noktasına gönderim yapılabilir.

EXPRESS KARGO BOYUTLARI

TNT express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları var. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

TNT express kargo ücretleri ise gönderinin hacmine, ağırlığına, nereden nereye gönderileceği gibi etkenlere bağlı olarak değişiyor.

Hafif gönderiler için yani 30 kg’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir, ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale gelir. TNT express servis ile dünyanın 200’den fazla  ülkesine gönderim yapılıyor. Türkiye’den özellikle Almanya, Fransa gibi yakın Avrupa ülkelerine ortalama 1 günde teslimat yapılabiliyor.

TNT PAKETLEME

tnt paketleme

TNT yurtdışı paketleme, uluslararası yolculuk yapacak kargonun adresine güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar. TNT ile binlerce kilometrelik bir yolculuk yapacak olan gönderinin uygun malzemelerle, doğru şekilde paketlenmesi, gönderilerin zamanında ve sağlam şekilde teslim edilmesi yolunda ilk adımdır. Paketleme, kargo ile gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir. Yurtdışı gönderi yaparken, gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli/kutu seçilmelidir ki kargo hasar almadan yeni sahibine ulaşsın.

TNT paketleme yurtdışı kargonun fiyatını direkt etkileyen bir faktördür. Paket büyük olursa kargonun ücreti artar, ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer. Paket büyüklüğü hacimsel hesaplamada önemi olan bir etkendir.

Paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun mümkün olduğunca küçük hale getirilmeli ve bu haliyle paketlenmelidir. Kargo paketleme işleminde ürünün zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılmalıdır. Paketleme yaparken, hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu gibi ihtiyaca göre çeşitlenen ambalaj malzemeleri kullanılmalıdır.

TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

tnt hacimsel ağırlık hesaplama

TNT fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri gönderinin hacmidir. TNT hacimsel ağırlık hesaplama ile kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

Hacimsel ağırlık kargonun kapladığı alandır. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ denir. Bu noktada paketin yoğunluğu dikkat alınır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam baz alınır. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması için doğru ürün, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

Yurtdışı kargo gönderimi eğer TNT ile yapılacaksa, TNT hacimsel ağırlık hesaplama formülü bilinmelidir. TNT hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti TNT hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 19.5 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi bu değerden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

TNT FİYAT HESAPLAMA

tnt fiyat hesaplama

TNT kargo fiyat hesaplama, kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan bir işlemdir. TNT ile gönderim yapmak isteyenler TNT fiyat hesaplama konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

TNT fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor. Hesaplama aracına istene bilgiler girildiğinde hesapla butonuna basıldığında örneğin Almanya’ya kargonuzun ne kadar ücret karşılığında gönderileceğinin anında öğrenebiliyorsunuz.

TNT fiyat hesaplamayı etkileyen iki önemli unsur vardır. Bunlardan biri gönderinin ağırlığı diğeri de hacmi. Yurtdışı gönderinin çok ağır olması ya da hacminin çok yüksek olması durumunda ödenecek kargo ücreti de o oranda yüksek olacaktır.

Gönderinin fiyatını belirleyen diğer iki önemli etken ise kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve o ülkeye yapılan uçuş sayısı. Çok uzak ve az uçuş yapılan bir ülke söz konusuysa kargo fiyatı daha yüksek olacaktır.

TNT YAKIT VE EK ÜCRETLER

tnt yakıt ve ek ücretler

TNT yakıt ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. Yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. yakıt ve ek ücretler işte tam bu aşamada devreye giriyor.

TNT YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

TNT yakıt ek ücreti ABD Enerji Bakanlığı tarafından raporlanan ABD Körfez Kıyısı jet yakıt spot fiyatların aylık ortalamasına göre belirlenmektedir. Temmuz 2019’da TNT ek yakıt ücreti oranı yüzde 18.50 oranında seyretmektedir.

TNT EK ÜCRETLER

TNT, “İstisnai durumlar için ek ücretler” başlığında hangi ürünlerin taşınması sırasında ne kadar ek ücret alınacağını açıklıyor.

Öncelikli servis hizmeti söz konusuysa ek ücret alınırken, bölge dışı lokasyon ücreti ulaşımı zor olan noktalar için alınır. teslimat adresi bir konut ise de ek ücret alan TNT Çok parçalı gönderiler için 5 Euro ek ücreti faturaya yansıtıyor. Ayrıca ırak ve Afganistan gibi bölgelere gönderilen kargolarda da ek güvenlik ücreti söz konusudur.

TNT KONŞİMENTO

tnt konşimento

TNT konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler;

 • İhracatçı adı ve adresi,
 • İthalatçı adı ve adresi
 • Nakliye firması adı ve adresi,
 • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
 • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
 • Yükleme tarihi,
 • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
 • Ödeme bilgisi,
 • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

TNT konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

TNT KARGO TAKİP

tnt takip

TNT kargo takip ile dünyanın herhangi bir noktasına gönderilen kargonun ne zaman, nerede olduğu anında ve kolayca öğrenilebilir. Kargonun adım adım takip edilebilmesi ve alıcısına ulaştığı anın öğrenilebilmesi için bazı olmazsa olmaz bilgilere ihtiyaç vardır.

TNT kargo takip için, öncelikle yurtdışı gönderi TNT ekiplerine teslim edildiğinde paket üzerine yapıştırılan barkod numarasına ihtiyaç vardır. Bu barkod ile gönderinin yeri ile ilgili bilgi online olarak öğrenilebilir.

Bu barkod numarası TNT’nin, TNT kargo takip sayfasındaki ekrana yazıldığında kargonun o an için nerede olduğu bilgisi tam zamanlı olarak verilecektir.

TNT GÜMRÜK HİZMETLERİ

tnt gümrük işleri

TNT gümrük hizmetleri ile müşterilerinin iş akışını kolaylaştırıyor. Kargonun en hızlı şekilde sahiplerine ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren TNT gümrük ile ilgili önemli ipuçları da veriyor.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şehadetnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

TNT yetkisi dahilinde olan şu gümrük hizmetlerini vermektedir.

 • Tam kapsamlı gümrükleme
 • Etkin, zamanında ve doğru gümrük işlemleri
 • 200’den fazla ülkede uzman yerel bilgisi
 • Gümrük sürecine dair net ve şeffaf bilgilendirme platformu
 • Sizin adınıza uygun şekilde beyanname doldurma

TNT MİKRO İHRACAT

tnt mikro ihracat

TNT mikro ihracat hizmeti ile küçük ve orta boy işletmecilerin (KOBİ) ihracatı yapmasına da büyük destek veriyor.

Kolay ihracat olarak da adlandırılan TNT mikro ihracat 300 kilogram veya 15 bin Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

TNT mikro ihracat KOBİ’lerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da tanımlanabilir.

TNT mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

 • Dolaylı temsil yetki belgesi,
 • İş emri ya da mikro ihracat gönderi bilgi formu,
 • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
 • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

TNT MİKRO İHRACATTA ETGB

TNT mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. TNT, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür.

Evrakların TNT’ye ulaşması ve gönderinin teslim alınmasıyla birlikte TNT mikro ihracat yolculuğu başlamış olur.

TNT ARDİYE HESAPLAMA

tnt ardiye hesaplama

TNT ardiye hizmeti ile gümrükten alınamayan eşyaların güvenli bir şekilde depolanmasını da sağlıyor. Belirli bir ücret karşılığı verilen TNT  ardiye için ödenecek miktar ise şirketin internet sitesindeki TNT ardiye hesaplama bölümü ile hesaplanabiliyor. TNT ardiye hesaplama bölümüne girilecek doğru bilgiler ile 1 dakika içinde ödenecek ardiye ücreti ortaya çıkıyor.

Ardiye; gümrüklü sahalara  gelen  konteyner  ve  diğer yüklerin  kapalı  ve açık sahalarda  saklanması,  depolanması,  etiketlenmesi,  paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri ve bu hizmetler için ödenen ücretin ifade etmektedir.

Bu ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabilirsiniz. TNT ve diğer uluslararası kargo servisleri “Ardiye hesaplama” formülü ile yaklaşık sonuçları vererek sizi kötü sürprizlerden koruyor.

31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur. Bu bilgiyi de TNT ardiye hesaplama yaparken göz önüne almak gerekir.

TNT ORDİNO ÜCRETİ

tnt ordino ücreti

Taşımasını TNT’nin yaptığı eşya /mal için TNT ordino ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır ve konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır.

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için ordino ücreti ödenek mecburiyetindedir.

TNT ordino ücreti de, TNT’nin  taşımasını gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir.

TNT ÖZET BEYAN

tnt özet beyan

TNT özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini sağladığı gibi, müşterilerinin sorun yaşamasının da önüne geçer.

Özet beyan en kolay tanımı ile Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce veTürk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Özet beyanda taşıt aracı ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır. Özet beyan doldurulurken eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması da zorunludur.Hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

ÖZET BEYANI KİM VERİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorunluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir.

Bu aşamada TNT özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir

TNT özet beyan verme işleminde bu hükümlere tam uyum sağlayarak müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırıyor.

TNT HAVA KARGO

tnt hava kargo

TNT hava kargo ile dünyanın 200’den fazla ülkesi birbirine bağlanıyor. Eşya/ürünlerin hava yolu ile bir yerden bir yere en hızlı ve güvenli şekilde taşındığı sistem olan hava kargo taşımacılığının en yaygın servis ağına sahip firmalarından biri olan TNT hava kargo ile uluslararası taşımalarda ciddi alternatif sunmaktadır.

TNT hava kargo ile kapıda kapıya, havaalanından havaalanına, kapıdan havaalanına ve havaalanından kapıya teslimatlar gerçekleştirerek müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırıyor. Hatta TNT hava kargo ile ek ücret ödendiği takdirde konutlara bile ürün teslimatı yapılıyor.

TNT hava kargo sadece uzak mesafeler için, değerli ve bozulabilir ürünlerin taşınmasında tercih edilen bir yoldur.

Karayolunda hem uluslararası mevzuatların zorlaması, hem taşıma süresinin uzaması, deniz yolunun yetersiz kalması gibi nedenlerle tercih edilirliği günden güne artan TNT hava kargo uçak filosunun genişlemesi ve iniş yapılacak havalimanı sayısının artması ile günümüzün en popüler kargo taşımacılığı yollarından bir haline geldi.

TNT sağladığı hava kargo hizmetinde, isteğe bağlı garantili sabah teslimatı, kapıdan kapıya hizmet, çevrimiçi kargo takibinin yanı sıra ilave hizmetler de vermektedir.

Kapıdan kapıya seçeneği, adresten havalimanına seçenekleri ile kargoları en hızlı şekilde alıcısına ulaştırma söz veren TNT hava kargo 100 kilogram üzerindeki veya şekilsiz gönderiler için ideal taşıma şekli olarak lanse ediliyor. 

TNT ŞUBELER

tnt şubeler

TNT şubeleri aracılığı müşterilerinin tüm istek ve taleplerini karşılamaya çalışıyor. Türkiye geneline yayılmış TNT şubeleri yurtiçi, yurtdışı gönderilerin toplanması, kargo takibi gibi pek çok işlemin yapılabildiği birer “Hizmet noktası” olarak faaliyet gösteriyor.

TNT’nin Türkiye genelinde hizmet veren şubeleri o bölgedeki kargo talebine göre yapılandırılıyor. Örneğin Türkiye’nin en çok ihracat yapılan ve nüfus olarak da en kalabalık kenti olan İstanbul’da Genel Merkez’in yanısıra Güneşli Operasyon Merkezi, Kağıthane Şube, Çatalca Karayolu Operasyon Merkezi̇, Hadımköy Ofis, Atatürk Havalimanı Kargo Terminali, Sabiha Gökçen Hava Operasyon Merkezi, Ümraniye Ofisi, Sultanahmet Ofisi bulunuyor.

TNT ŞUBELERİNDE YAPILABİLECEK İŞLEMLER

TNT şubelerinden kargo gönderme veya gelen kargoyu teslim alma, yurt içi, yurtdışı gönderi yapma, gönderi sigortası yapma, ithalat vergisi ödeme hizmetleri veriliyor. TNT şubelerinde konşimento doldurma konusunda yardım da alınabilir.

TNT şubelerinin işlevlerini ve iletişim bilgilerini örnek Güneşli operasyon merkezi ile örneklendireceğiz.

İSTANBUL GÜNEŞLİ OPERASYON MERKEZİ

TNT Kargo İstanbul Operasyon merkezi Bağcılar’da bulunmaktadır. TNT kargo çalışanlarına çalışma saatleri içinde (0212) 410 15 00 numaradan ulaşabilirsiniz.

İ̇stanbul  Operasyon merkezi hafta içi 08:00-18:00 saatleri ve cumartesi 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Merkeze;

Bağlar Mah. Yalçın Koreç Cd. Erdinç Binaları No:22/Z1 Z2 Güneşli/ Bağcılar adresinden ulaşılabilir.