Skip links

TNT Ardiye Hesaplama | TNT Ordino Ücretleri | KargomKolay

tnt ardiye hesaplama

TNT ARDİYE HESAPLAMA

TNT ardiye ücretinin hesaplamasını TNT Express’in internet sitesindeki ardiye ücreti hesaplama araçları ile yapmak çok kolay. Hesaplama bölümüne girilecek doğru bilgiler ile 1 dakika içinde ödenecek ardiye ücreti ortaya çıkıyor.

TNT ardiye hizmeti ile gümrükte kalan yurtdışı ihracat ürünlerinizin korunmasını sağlıyor. Bu hizmet için ardiye ücreti alan TNT kargo verdiği bu hizmetin karşılığında ardiye ücreti alıyor.

ARDİYE NE DEMEK?

Ardiye ücretini açıklamanda önce ardiye ne demek sorusunun yanıtını vermek daha doğru olacaktır. Ardiyenin birkaç farklı anlamı vardır. Eğer günlük hayatta kullanılıyorsa evlerde kullanılmayan, saklanması gereken eşyanın konuldu yer anlamına gelir.

Ama ardiye ne demek sorusunu dış ticaret yapacak bir kişi soruyorsa sorunun anlamı da cevabı da değişir.

Eğer dış ticaret işlemi olarak ardiyeden söz ediliyorsa; “Genellikle ticaret eşyasını saklandığı yer, depo ya da antrepo” demek olan ardiye ayrıca bu depoda saklanan eşya için ödene ücret anlamına da gelmektedir.

Bu kısa açıklamadan sonra sıra ardiye ücreti nedir, nasıl oluşur, ne kadardır? gibi soruların yanıtlarını verelim.

ARDİYE ÜCRETİ NEDİR?

Ardiye; gümrüklü sahalara gelen konteyner ve diğer yüklerin kapalı ve açık sahalarda saklanması, depolanması, etiketlenmesi, paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri ve bu hizmetler için ödenen ücretin ifade etmektedir.

Bu ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabilirsiniz. TNT ve diğer uluslararası kargo servisleri “Ardiye hesaplama” formülü ile yaklaşık sonuçları anında önünüze getiriyor. Siz de cebinizden çıkacak parayı böylece önceden tahmini rakam olsa da biliyorsunuz.

TNT ARDİYE HESAPLAMA ARACI

TNT ardiye hesaplamayı firmanın internet sayfasında yapmak mümkün. Bunun için ardiye hesaplama aracına doğru bilgileri girmek yeterli.

TNT ardiye hesaplama sayfasına, ithalat ardiye hesaplaması için:

  • Gönderi no,
  • Vergi No
  • Account No yazıldıktan sonra “Hesapla “butonuna basınca ortalama TNT ardiye hesaplama sonucu ekranınıza gelecektir.

İthalat ardiye hesaplamasında hata olmaması adına gönderi no’sunun yanı sıra eşya sahibinin vergi no ya da account no’sundan birini daha girmesinin gerektiği sitede belirtiliyor.

TNT ihracat ardiye hesaplama da ise gönderi no hesaplama yapmak için yeterli oluyor.

Burada önemli olan TNT ardiye hesaplama sayfasının istediği bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesidir. Aksi takdirde ardiye ücreti beklediğinizden yüksek çıkabilir.

TNT ARDİYE ÜCRETİNİN ETKİLEYEN FAKTÖRLER

TNT ardiye ücretinin hesaplamasında eşyanın ne olduğu en önemli etkendir. Ayrıca eşyanın nasıl yüklendiği ve depoda kalış süresi de ardiye ücretinde etkilidir. Depoda kaplayacağı alan göz önünde bulundurularak ardiye hesaplama eşyanın kilosuna ya da boyutlarına, bir anlamda paketleme şekline göre de yapılabilmektedir.

TNT paketleme ile ilgi bilgiler için tıklayınız

Özet beyan gibi işlemler için verilen hizmetler ardiye ücretine eklenmektedir.

TNT özet beyan hakkında bilgi için tıklayınız.

TNT ardiye ücreti geçici depolama alanından çıkış gününe kadar olan süreyi kapsar.

Burada “Ürünün gümrükte bekleme gün sayısında tatil günleri ve hafta sonları da dahil” olması gibi önemli detaylara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan 31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur. Bu bilgiyi de hesaplama yaparken göz önüne almak gerekir.

TNT KONŞİMENTO HAZIRLAMA

TNT konşimento kargonun nereye gönderildiği, hangi hizmetin talep edildiğini ve ödeme şekli gibi önemli ayrıntıları içeren bir nevi kimlik kartıdır. Yurtdışına her gönderi için mutlaka bir konşimentoya ihtiyaç vardır.

Konşimento hazırlama ile ilgili bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz

TNT YAKIT VE EK ÜCRETLER

TNT kargo gönderimlerinde TNT tüm gönderiler için endeks tabanlı bir yakıt ek ücreti uygular. TNT yakıt ek ücretinde ABD Körfez Kıyısı kerosen tipi jet yakıt için spot fiyatı esas alır.

TNT yakıt ve ek ücretleri hakkında bilgi için tıklayınız.

tnt ordino ücreti

TNT ORDİNO ÜCRETİ

Taşımasını TNT’nin yaptığı eşya /mal için TNT ordino ücreti ödenmesi zorunludur.

Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır. Konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimat anlamına gelen ordino “evrak teslim ücreti” anlamına gelmektedir.

Taşıması gerçekleştirilen eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir böylece eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için mutlaka ordino ücreti ödenek mecburiyetindedir.

Eşyanın taşımasını gerçekleştiren şirket, ürünleri teslim ederken bir ordino ücreti tahsil edecektir. Ordino ücretinin ne kadar olacağı taşımacı şirketin fiyat politikasına bağlı olduğu kadar taşınan malın miktarına bağlıdır.

TNT ordino ücreti de, taşıması TNT tarafından yapılan eşya için TNT Express’in taşımasını gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir.

TNT ordino ücreti ödemeyip gümrüğe teslim edilmesi sağlanmazsa taşımacı şirket bu sefer de eşyayı ardiyede bekletecektir BU duruda da TNT ardiye ücreti yükselecektir.