Skip links

TNT Gümrük İşlemleri | Gerekli Evraklar | Gümrükleme Önerileri

tnt gümrük işleri

TNT GÜMRÜK İŞLEMLERİ

TNT gümrük işlemlerinde müşterilerine geniş bir hizmet ağı sunuyor. Yurtdışı kargo gönderilerinin en hızlı şekilde alıcısına ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren TNT, gümrük ile ilgili önemli ipuçları da veriyor.

İlk soru gümrük nedir?

Gümrük kelimesi anlam itibariyle ticaret ve ticaretten alınan vergi olarak algılanmaktadır. Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve gümrükten geçerken bir takım işlemler görür. Gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi de alınır. Vergisi ödenen ürünler ülkeye sokulur. Böylece sorunsuz bir şekilde işlem sonuçlandırılır.

TNT GÜMRÜK SÜRECİ

Gümrük Kanunu’nun 39’uncu maddesi Türkiye Gümrük Bölgesine gelen eşyanın, getiren kişi ya da duruma göre eşyanın gelişinden sonra taşıma sorumluluğunu üstlenen kişi tarafından gümrüğe sunulması konusunu düzenlemektedir.

TNT kargo, taşıması üstlendiği eşyanın gümrük işlemlerini de üstlenerek malı gönderen ve alan kişi ya da kurumların işlerini kolaylaştırıyor.

ÜRÜNÜNÜZ GÜMRÜĞE TABİ Mİ?

Kanuna göre ticari eşyanın, numuneler de dahil olmak üzere gümrüğe sunulması ve gümrük işlemlerine tabi tutulması gerekmektedir. Yapılan her türü ithalat ya da ihracat gönderisi, bir gümrük beyannamesi gerektirir ve gümrük vergisi ve yerel vergilere tabi olabilir.

Gönderdiğiniz ürünün gümrüğe tabi olup olmadığını, gümrüğe tabi ise ne kadarlık bir gümrük vergisinin söz konusu olduğunu öğrenmek için GTİP olarak bilinen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodunu öğrenmelisiniz. Daha sonra ürünün getirttiğiniz ülkenin GTİP numarasını öğrenip, internette yer alan gümrük vergisi hesaplama araçlarının yardımı ile ürününüzün gümrük vergisini öğrenebilirsiniz. Gümrük vergisi hesaplama araçlarından birine istenen bilgiler eksiksiz şekilde girildikten sonra “hesapla” butonuna basılması bu işlem için yeterli. Ancak burada yapacağınız işlemle bulacağınız vergi oranının ortalama bir rakam olacağını bilmenizde fayda var. Net vergi rakamını öğrenmek için bir gümrük müşavirinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

TNT’DEN GÜMRÜKLEME ÖNERİLERİ

TNT gümrükleme önerileri ile de müşterilerine yol gösteriyor.  Bu önerilerin ilki;

 • Düzenlemeleri kontrol edin: Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.

GÜMRÜKTE İHRACAT KONTROLLERİ

Bu aşamada devreye gönderilerin bazı ülkelere gönderilmesi sırasında, gönderinin türüne, menşeine ve gönderildiği ülkeye göre değişen ihracat kontrolleri söz konusu olur. Bu kontroller devam eden uluslararası yaptırımlar ışığında yapılır ve gönderi bu yaptırımlardan etkilenir.

TNT uluslararası yaptırım uygulanan bölge ve ülkelere de hizmet vermesine rağmen taşıma faaliyeti sırasında bu yaptırımlara uygun faaliyet göstermektedir.

Ürününüzün sınırlama ya da kısıtlamaya tabi olup olmadığını yasaklı taraf listelerinden olup olmadığını öğrenerek işlem yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

GÜMRÜKTE GEREKLİ BELGELER

TNT’nin gümrükleme konusundaki ikinci önerisi;

 • Belgeleri hazırlayın: Gümrükte gecikmelerden kaçınmak için, Grekli belgeleri önceden hazırlamakta fayda var. Ayrıca ticari faturanın beklenen tüm bilgileri içerdiğine emin olun. Zira gümrük yetkilileri gönderileri buna göre sınıflandırıp, işleyecekler.

Ürünün gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılacaktır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşei Şehadetnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

TNT’nin gümrük işlemlerindeki üçüncü önerisi ise;

 • Vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olun: Uluslararası gönderiler çoğu zaman ithalat vergi ve harçlarına tabidir. Bu vergi ve harçlar varış noktası ve gönderi değerine bağlı olduğundan sizi sahibi olun.

GÜMRÜKSÜZ İHRACAT MÜMKÜN MÜ?

tnt mikro ihracat

Gümrüksüz ihracat teknik olarak mümkün 300 kilograma kadar, maksimum 15 bin Euro değerindeki ürünlerin sadece satış amaçlı gönderilmesi anlamına gelen mikro ihracatta gümrük vergisine takılmazsınız.

TNT mikro ihracat için tıklayın.

tnt gümrük

TNT GÜMRÜK HİZMETLERİ

TNT gümrük hizmetleri ile gönderilerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

TNT yetkisi dahilinde olan şu gümrük hizmetlerini vermektedir.

 • Tam kapsamlı gümrükleme
 • Etkin, zamanında ve doğru gümrük işlemleri
 • 200’den fazla ülkede uzman yerel bilgisi
 • Gümrük sürecine dair net ve şeffaf bilgilendirme platformu
 • Sizin adınıza uygun şekilde beyanname doldurma

TNT EK GÜMRÜK HİZMETLERİ

 • Rüsum ve vergi levhası: İstek üzerine gümrükleme sırasında alınan rüsum ve yerel vergileri TNT karşılıyor. Bu sayede gönderi ödeme için bekletilmemiş oluyor.
 • Gümrük vergisi ödenmiş teslimat: Gönderinin tabi olduğu her türlü gümrük resmi ve yerel verginin sorumluluğunu almayı seçerseniz böylelikle fatura alıcıya kesilmemiş olur. Bunları vergileri TNT ödeyip sonra gönderene fatura edebiliyor.
 • Özel gümrükleme faaliyetleri: TNT onarım iadesi veya geçici ithalat/ihracat gibi durumlarda standart dışı gümrük beyannameleri ve geçiş belgelerinde de yardımcı oluyor.
 • Gümrüklü gönderi takip platformu: Gönderilerin gümrük sürecini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya tabletinizden Gümrüklü Gönderi Takip Platformu’na bağlanarak takip edebilirsiniz.

GÜMRÜKTEN ÜRÜNLER ALINAMAZSA ARDİYE ÜCRETİ

DEVREYE GİRER

Gümrük bölgesine giren ve vergisi belli olan ürünlerin yüksek vergi nedeniyle gümrükte kaldığı durumlar da yaşanıyor. Bu durumda ürüne günlük olarak ardiye ücreti yansıtılır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için hazırlıklı olmanız gerekir yoksa ek bir maliyetle karşı kaşıya kalabilirsiniz.

TNT ardiye ücretleri ile ilgili tıklayınız.

Öte yandan tüm yurtdışı gönderiler için konşimento doldurulmalıdır. Bu konşimento gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz konularında bilgi verirken, gönderilerinizin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

tnt konşimento

TNT Konşimento bilgileri için tıklayınız.