Skip links

FedEx Gümrük İşlemleri | Gümrükleme Süreci Nasıl İşler

fedex gümrük işlemleri

FEDEX GÜMRÜK İŞLEMLERİ

FedEx gümrük işlemlerinde müşterilerine geniş bir hizmet ağı sunuyor. Yurtdışı kargo gönderilerinin en hızlı şekilde alıcısına ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren FedEx, kolaylaştırılmış gümrük hizmetleri ile ilgili önemli ipuçları da veriyor.

İlk soru gümrük nedir?

Gümrük kelimesi anlam itibariyle ticaret ve ticaretten alınan vergi olarak algılanmaktadır. Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve gümrükten geçerken bir takım işlemler görür. Gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi de alınır. Vergisi ödenen ürünler ülkeye sokulur. Böylece sorunsuz bir şekilde işlem sonuçlandırılır.

FEDEX GÜMRÜK SÜRECİ

Gümrük Kanunu’nun 39’uncu maddesi Türkiye Gümrük Bölgesine gelen eşyanın, getiren kişi ya da duruma göre eşyanın gelişinden sonra taşıma sorumluluğunu üstlenen kişi tarafından gümrüğe sunulması konusunu düzenlemektedir.

FedEx kargo, taşıması üstlendiği eşyanın gümrük işlemlerini de üstlenerek malı gönderen ve alan kişi ya da kurumların işlerini kolaylaştırıyor.

fedex gümrük

FEDEX GÜMRÜK ÖNERİLERİ

Fedex gümrükleme önerileri ile de müşterilerine yol gösteriyor.  Bu önerilerin şöyle:

  • Türkiye’ye ithalat ya da ihracat limitlerini kontrol edin. Böylece malınızın Gümrük’te kabul edileceğinden emin olursunuz.
  • Malınızın, seçmiş olduğunuz FedEx hizmeti ile gönderilebileceğini kontrol edin.
  • FedEx paketlerinde gönderilmeyen gönderileri sağlam biçimde paketlediğinizden emin olun.
  • FedEx Uluslararası Konşimento ve Kurumsal Fatura’yı doldurmanıza yardımcı olacak talimatlara bakın.
  • Tüm gerekli belgeleri tamamlayın. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
  • Gümrük problemleri yaşamamak için gönderi bilgilerinin tüm belgelerde tutarlı olmasını sağlayın.
  • Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.
  • Vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olun: Uluslararası gönderiler çoğu zaman ithalat vergi ve harçlarına tabidir. Bu vergi ve harçlar varış noktası ve gönderi değerine bağlı olduğundan sizi etkileyecektir.

ÜRÜNÜNÜZ GÜMRÜĞE TABİ Mİ?

Kanuna göre ticari eşyanın, numuneler de dahil olmak üzere gümrüğe sunulması ve gümrük işlemlerine tabi tutulması gerekmektedir. Yapılan her türü ithalat ya da ihracat gönderisi, bir gümrük beyannamesi gerektirir ve gümrük vergisi ve yerel vergilere tabi olabilir.

FedEx gümrük işlemlerinin kolaylaşması adına, uluslararası gönderinin gümrüğe tabi olup olmadığının mutlaka öğrenilmesini tavsiye dererken bunu için destek de veriyor.

GTİP NUMARASININ ÖNEMİ

Gönderdiğiniz ürünün gümrüğe tabi olup olmadığını, gümrüğe tabi ise ne kadarlık bir gümrük vergisinin söz konusu olduğunu öğrenmek için GTİP olarak bilinen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodunu öğrenmelisiniz. Daha sonra ürünün getirttiğiniz ülkenin GTİP numarasını öğrenip, internette yer alan gümrük vergisi hesaplama araçlarının yardımı ile ürününüzün gümrük vergisini öğrenebilirsiniz.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA ARAÇLARI

Gümrük vergisi hesaplama araçlarından birine istenen bilgiler eksiksiz şekilde girildikten sonra “hesapla” butonuna basılması bu işlem için yeterli. Ancak burada yapacağınız işlemle bulacağınız vergi oranının ortalama bir rakam olacağını bilmenizde fayda var. Net vergi rakamını öğrenmek için bir gümrük müşavirinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

GÜMRÜKTE İHRACAT KONTROLLERİ

Bu aşamada gönderilerin bazı ülkelere gönderilmesi sırasında, gönderinin türüne, menşeine ve gönderildiği ülkeye göre değişen ihracat kontrolleri söz konusu olur. Bu kontroller devam eden uluslararası yaptırımlar ışığında yapılır ve gönderi bu yaptırımlardan etkilenir. FedEx uluslararası yaptırım uygulanan bölge ve ülkelere de hizmet vermesine rağmen taşıma faaliyeti sırasında bu yaptırımlara uygun faaliyet göstermektedir.

Ürününüzün sınırlama ya da kısıtlamaya tabi olup olmadığını yasaklı taraf listelerinden olup olmadığını öğrenerek işlem yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

GÜMRÜKTE GEREKLİ BELGELER

Ürünün gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılacaktır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şahadatnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

GÜMRÜKSÜZ İHRACAT MÜMKÜN MÜ?

Gümrüksüz ihracat teknik olarak mümkün 300 kilograma kadar, maksimum 15 bin Euro değerindeki ürünlerin sadece satış amaçlı gönderilmesi anlamına gelen mikro ihracatta gümrük vergisine takılmazsınız.

FEDEX mikro ihracat için tıklayınız.

GÜMRÜKTEN ÜRÜNLER ALINAMAZSA ARDİYE ÜCRETİ DEVREYE GİRER

Gümrük bölgesine giren ve vergisi belli olan ürünlerin yüksek vergi nedeniyle gümrükte kaldığı durumlar da yaşanıyor. Bu durumda ürüne günlük olarak ardiye ücreti yansıtılır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için hazırlıklı olmanız gerekir yoksa ek bir maliyetle karşı kaşıya kalabilirsiniz.

fedex ardiye hesaplama

FEDEX ardiye ücretleri ile ilgili tıklayınız.

Öte yandan tüm yurtdışı gönderiler için konşimento doldurulmalıdır. Bu konşimento gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz konularında bilgi verirken, gönderilerinizin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

fedex konşimento

FEDEX Konşimento bilgileri için tıklayınız.