Skip links

FedEx Kargo | Express Servisler | Uluslararası Gönderim

fedex logo

FEDEX KARGO

1971 yılında Federal Express adı ile kurulan FEDEX aynı zamanda dünyaya hava kargo teslimatını tanıtan, dünyanın en büyük hızlı kargo şirketlerinden biridir. Şirket 2015 yılında TNT’yi de bünyesine katmasıyla birlikte en büyüklerden biri olmuş ve Amerika’nın 25 kentine kargo taşımacılığı yaparak başladığı kargo hizmetini tüm dünyayı kapsar hale getirdi. FedEx bugün 669 uçak ile dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere yurtdışı kargo hizmeti vermektedir. 50.hizmet yılı için gün sayan FedEx, kargonun gönderilmesi konusunda tam anlamıyla bir paket hizmet sunuyor. FedEx kargo göndermenin yanı sıra, paketleme, gümrük, ardiye, konşimento, özet beyan, fiyat hesaplama, kargo takibi ile ilgili her tür hizmeti müşterisinin ayağına götürüyor.

fedex express

FEDEX EXPRESS KARGO

FedEx express kargo, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun alıcısına en hızlı ulaşma yollarından biridir. FedEx express kargo hizmeti ile en hızlı ve güvenli şekilde yurtdışı kargo hizmeti alınabilir. FedEx dünya üzerindeki 220 ülkeye mümkün olan en kısa sürede teslimat yaparak sizi dünyaya bağlar.

FEDEX EXPRESS ULUSLARARASI ÖNCELİK

FedEx Expres’in verdiği hizmetler içinde yer alanFedEx Uluslararası Öncelik  doküman ve kolileri dünya çapında 220’den fazla ülkeye / bölgeye ulaştırmak için kullanılabilecek ekspres teslimat servisidir.

FedEx Express kargo ile genellikle 1- 3 iş günü içinde teslimat yapılabiliyor. FedEX Express kargo hizmetinde çoğu ülkeden ABD, Kanada, Meksika ve Karayipler’e bir sonraki iş günü teslimat gerçekleştirilebiliyor. Diğer taraftan genellikle iki iş günü içinde de sabah 10.30 servisi ile Avrupa’daki büyük şehirlere teslimat yapılabiliyor.

Pazartesiden Cumaya servis veren FedEx Express kargo bazı ülkelerde cumartesi günleri de servis vermektedir.

FedEx express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları olduğunu unutmamak gerekiyor. Herhangi bir paketi 68 kilograma kadar gönderebilme imkanı sağlayan FedEx Express aynı hedefe çok parçalı gönderilerde sınırsız ağırlıkta kargo gönderme imkanı da sunuyor.  Paket başına boyutlar, 274 cm  uzunluğa veya 330 cm uzunluk ve çevresi birleştirilebilir.

fedex paketleme tavsiyeleri

FEDEX PAKETLEME

FedEx yurtdışı paketleme, yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan, güvenli bir şekilde gitmesini sağlar. FedEx ile havada binlerce kilometrelik bir yolculuk yapan, ülke hatta kıta değiştiren gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin tam zamanında ve sağlam olarak teslim edilmesi yolunda ilk adımdır.

FEDEX PAKETLEME İPUÇLARI

FedEx gönderilerinizi düzgün biçimde paketleyerek, kapatarak ve üzerine adres ekleyerek, gönderilerinizin zamanında ve iyi durumda teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kullandığınız kutu için verilen ağırlık özelliklerini aşmayın.
 • Paketler 17,8 cm x 10,2 cm x 5,1 cm’den daha büyük olmalıdır.
 • İçerikleri, etrafına yastıklama malzemesi koyarak (baloncuklu naylon, tane köpük ya da köpük paneller) sağlam bir kutunun ortasına yerleştirin.
 • Kırılgan nesneleri, bir kutunun içine koyun, ardından etrafına ve iç kutunun içine 5,1 cm ye 7,6 cm yastıklama malzemesi koyarak daha büyük bir kutunun içine yerleştirin.
 • Dış kutuyu kağıt ile sarmayın.
 • Keskin ya da çıkıntılı kenarları, oluklu mukavva ya da yastıklarla bantlayarak kapatın.
 • Taşımacılık sırasında malzemenin kaplaması zarar görebilir ya da pislenebilirse, koruyucu bir kabın içine yerleştirin.
 • Bağlantı yerlerini ve kapakları, basınca-duyarlı plastik bantla kapatın. Bant en az 5,1 cm, tercihen 7,6 cm genişliğinde olmalıdır.
 • Asla selobant, kağıt bant, tel ya da ip kullanmayın.
 • Boru bantları ve dönüştürülmüş kağıttan bantları kullanmayın.
 • Gönderenin ve alıcının, telefon numaraları ve Posta kodları dahil olmak üzere tam adreslerini yazın.
 • Kendi adresinizi ve varış adresini gönderinin içine ekleyin (kartvizitler bu amaç için idealdir).
 • Kayaklar, lastikler vs. için bağlamalı konşimento etiketleri kullanın.

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama yurtdışı kargonun fiyatını belirlenmesinde en önemli kriterlerden biri olarak karşınıza çıkacak.  Yurtdışı gönderinin fiyatını belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesi konusunda en büyük etkenlerden biridir.

Bu nedenle öncelikle yurtdışı kargonun fiyat hesaplaması ile kargonun bir noktadan diğer noktaya ne kadar ücret karşılığı taşınacağını öğrenmek gerekmektedir.

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

40x20x20 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 3.2 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 3.2 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

Ebatları 50x40x40 olan bir koli ile gönderim yapılacaksa yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha büyük olduğu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

FEDEX FİYAT HESAPLAMA

FedEx fiyat hesaplama, kargonun gideceği ülke ve paketin ağırlığı ya da hacmi belirlendikten sonra yapılan bir işlemdir. FedEx ile gönderim yapmak isteyenler FedEx fiyat hesaplama konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

FedEx fiyat hesaplama ile ilgili soruların yanıtını internet sitesindeki fiyat hesaplama araçları ile veriyor. Hesaplama aracına istene bilgiler girildiğinde hesapla butonuna basıldığında örneğin Almanya’ya kargonuzun ne kadar ücret karşılığında gönderileceğinin anında öğrenebiliyorsunuz.

FedEx fiyat hesaplamayı etkileyen iki önemli unsur vardır. Bunlardan biri gönderinin ağırlığı diğeri de hacmi. Yurtdışı gönderinin çok ağır olması ya da hacminin çok yüksek olması durumunda ödenecek kargo ücreti de o oranda yüksek olacaktır.

Gönderinin fiyatını belirleyen diğer iki önemli etken ise kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve o ülkeye yapılan uçuş sayısı. Çok uzak ve az uçuş yapılan bir ülke söz konusuysa kargo fiyatı daha yüksek olacaktır.

fedex yakıt ek ücreti ve ek ücretler

FEDEX YAKIT VE EK ÜCRETLER

FedEx yakıt ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. Yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. yakıt ve ek ücretler işte tam bu aşamada devreye giriyor.

FEDEX YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

FedEx yakıt ek ücreti ABD Enerji Bakanlığı tarafından raporlanan ABD Körfez Kıyısı jet yakıt spot fiyatların aylık ortalamasına göre belirlenmektedir.

fedex konşimento

FEDEX KONŞİMENTO

FedEx konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler;

 • İhracatçı adı ve adresi,
 • İthalatçı adı ve adresi
 • Nakliye firması adı ve adresi,
 • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
 • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
 • Yükleme tarihi,
 • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
 • Ödeme bilgisi,
 • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

FedEx konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

fedex kargo takip

FEDEX KARGO TAKİP

FedEx kargo takip ile dünyanın herhangi bir noktasına gönderilen kargonun ne zaman, nerede olduğu anında ve kolayca öğrenilebilir. Ancak kargonun takip edilebilmesi için bazı olmazsa olmaz bilgilere ihtiyaç vardır.

FedEx kargo takip için, yurtdışı gönderi FedEx ekiplerine teslim edildiğinde paket üzerine yapıştırılan barkod numarasına ihtiyaç vardır. Aynı zamanda FedEx kargo takip numarası bu barkod numarası ile gönderinin o an nerede olduğu online olarak öğrenilebilir.

FEDEX KARGO TAKİP SEÇENEKLERİ

FedEx kargo takip seçeneklerinin ilki “FedEx® Gönderi Takibi” adını taşıyor. İnternet sayfasının üst kısmındaki FedEx Gönderi Takibi aracı ile, tek tıklamayla gönderi güncellemeleri alabilirsiniz. Burada gönderiler doğrudan ana sayfaya kaydediliyor ve bu sayede paketlerin nerede olduğunu bulmak için oturum açma gerekliliği ortadan kalkıyor.

FEDEX® GELİŞMİŞ GÖNDERİ TAKİBİ

FedEx Gelişmiş gönderi takibi ister 20 ister 20.000 paketin gönderiminde tüm gönderilerin tek noktadan takip edilebilmesini sağlıyor.

FEDEX® MOBİL GÖNDERİ TAKİBİ

FedEx Mobil Gönderi Takibi, en kolay FedEx kargo takip aracı olarak sunuluyor. Nerede olursanız olun gönderileriniz hakkında 7/24 bilgi sahibi olabilmenizi, istediğiniz zaman istediğiniz yerde takip işlemi yapabilmenizi, tek dokunuşla paketinizi takip etmenizi sağlayan FedEx. Barkod tarama ile kargo takibinin kolay yolunu da sunuyor.

fedex gümrük işlemleri

FEDEX GÜMRÜK HİZMETLERİ

Fedex gümrük işlemlerinde de önerileri ile müşterilerine yol gösteriyor.  Bu önerilerin şöyle:

 • Türkiye’ye ithalat ya da ihracat limitlerini kontrol edin. Böylece malınızın Gümrük’te kabul edileceğinden emin olursunuz.
 • Malınızın, seçmiş olduğunuz FedEx hizmeti ile gönderilebileceğini kontrol edin.
 • FedEx paketlerinde gönderilmeyen gönderileri sağlam biçimde paketlediğinizden emin olun.
 • FedEx Uluslararası Konşimento ve Kurumsal Fatura‘yı doldurmanıza yardımcı olacak talimatlara bakın.
 • Tüm gerekli belgeleri tamamlayın. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
 • Gönderi bilgilerinin tüm belgelerde tutarlı olmasını sağlayın.
 • Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.
 • Vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olun: Uluslararası gönderiler çoğu zaman ithalat vergi ve harçlarına tabidir. Bu vergi ve harçlar varış noktası ve gönderi değerine bağlı olduğundan sizi etkileyecektir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şehadatnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

Bu aşamada gönderilerin bazı ülkelere gönderilmesi sırasında, gönderinin türüne, menşeine ve gönderildiği ülkeye göre değişen ihracat kontrolleri söz konusu olur. Bu kontroller devam eden uluslararası yaptırımlar ışığında yapılır ve gönderi bu yaptırımlardan etkilenir. FedEx uluslararası yaptırım uygulanan bölge ve ülkelere de hizmet vermesine rağmen taşıma faaliyeti sırasında bu yaptırımlara uygun faaliyet göstermektedir.

fedex mikro ihracat

FEDEX MİKRO İHRACAT

FedEx mikro ihracat hizmeti ile küçük ve orta boy işletmecilerin (KOBİ) daha kolay ihracat yapmalarını önünü açıyor.

Kolay ihracat olarak da adlandırılan FedEx mikro ihracat 300 kilogram veya 15 bin Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır.

FedEx mikro ihracat KOBİ’lerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutulması, daha kolay ve masrafsız bir şekilde ihracat yapmasını sağlama amaçlı bir sistem olarak da tanımlanabilir.

FedEx mikro ihracat yapılabilmesi için bir takım evrak ve belgelerin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bu belgeler arasında;

 • Dolaylı temsil yetki belgesi,
 • İş emri ya da mikro ihracat gönderi bilgi formu,
 • Maliye tarafından onaylanmış faturanın aslı,
 • Yurtdışı için Türkçe fatura ile birlikte tutarlı İngilizce fatura yer almaktadır.

FedEx mikro ihracatta elektronik ortamda düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) sadece taşıma operatörleri tarafından düzenlenebilir. FedEx, ETGB düzenleme yetkisine sahip bir taşıma operatörüdür.

fedex ardiye hesaplama

FEDEX ARDİYE HESAPLAMA

Ardiye; gümrüklü sahalara  gelen  konteyner  ve  diğer yüklerin  kapalı  ve açık sahalarda  saklanması,  depolanması,  etiketlenmesi,  paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri ve bu hizmetler için ödenen ücretin ifade etmektedir.

Bu ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabilirsiniz. FedEx ve diğer uluslararası kargo servisleri “Ardiye hesaplama” formülü ile yaklaşık sonuçları vererek hazırlıksız yakalanmanızın önüne geçiyor.

FEDEX ARDİYE HESAPLAMA İÇİN GEREKEN BİLGİLER

FedEx ardiye hesaplama işlemini yaparken, ithalat ardiye hesaplaması için:

 • Gönderi no,
 • Vergi No
 • Account No yazıldıktan sonra “Hesapla “ butonuna basınca ortalama ardiye hesaplama sonucu ekranınıza gelecektir.

İthalat ardiye hesaplamasında hata olmaması adına gönderi no’sunun yanı sıra eşya sahibinin vergi no ya da account no’sundan birini daha girmesinin gerektiği sitede belirtiliyor.

FedEx ihracat ardiye hesaplama da ise gönderi no hesaplama yapmak için yeterli oluyor.

31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur. Bu bilgiyi de FedEX ardiye hesaplama yaparken göz önüne almak gerekir.

fedex ordino ücreti

FEDEX ORDİNO ÜCRETİ

Taşımasını FedEx’in yaptığı eşya /mal için FedEx ordino ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır ve konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır.

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için ordino ücreti ödenek mecburiyetindedir.

FedEx ordino ücreti de, FedEx’in taşımasını gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir.

fedex özet beyan

FEDEX ÖZET BEYAN

FedEx özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini sağladığı gibi, müşterilerinin sorun yaşamasının da önüne geçer.

Özet beyan en kolay tanımı ile Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce veTürk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Özet beyanda taşıt aracı ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır. Özet beyan doldurulurken eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması da zorunludur. Hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

ÖZET BEYANI KİM VERİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorunluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir.

Bu aşamada FedEx özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir

FedEx özet beyan verme işleminde bu hükümlere tam uyum sağlayarak müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırıyor.

fedex hava kargo hizmetleri

FEDEX HAVA KARGO

FedEx hava kargo özellikle uzun mesafeler için, değerli ve bozulabilir ürünlerin taşınmasında tercih edilen bir yoldur.

Karayolunda hem uluslararası mevzuatların zorlaması, hem taşıma süresinin bir hayli uzaması, deniz yolunun yetersiz kalması gibi nedenlerle tercih edilirliği günden güne artan FedEx hava kargo uçak filosunun genişlemesi ve iniş yapılacak havalimanı sayısının artması ile günümüzün en popüler kargo taşımacılığı yollarından bir haline geldi.

Sağladığı hava kargo hizmetinde, kapıdan kapıya hizmet, çevrimiçi kargo takibinin yanı sıra ilave hizmetler de veren FedEx kapıdan kapıya seçeneğinin yanısıra adresten havalimanına seçeneği ile gönderenin her türlü isteğine uygun taşıma yapmaktadır.

fedex türkiye şubeler

FEDEX ŞUBELER

FedEx, Türkiye’de şubeleri aracılığı müşterilerinin tüm istek ve taleplerini karşılamaya çalışıyor. İstanbul’dan Adana’ya, Kayseri’den Ordu’ya kadar belli başlı şehirlere yayılmış FedEx şubeleri yurtiçi, yurtdışı gönderilerin toplanması, kargo takibi gibi pek çok işlemin yapılabildiği birer “Hizmet noktası” olarak faaliyet gösteriyor.

fedex şubeler

FEDEX ŞUBE YAPILANMASI

FedEx’in Türkiye genelinde hizmet veren şubeleri o bölgedeki kargo talebine göre yapılandırılıyor. Örneğin Türkiye’nin en çok ihracat yapılan ve nüfus olarak da en kalabalık kenti olan İstanbul’da Ümraniye’deki Ana Merkez’in yanı sıra Güneşli, Kağıthane, Hadımköy, Sabiha Gökçen Hava Operasyon Merkezi ve Sultanahmet olmak üzere 6 FedEx şubesi bulunuyor.

FedEx, Bursa, İzmir, İskenderun, Gaziantep, Mersin, Denizli gibi ihracat potansiyeli yüksek şehirlerde de müşterilerine şubeleri aracılığıyla hizmet veriyor.

Öte yandan TNT ile birleşen Fedex’le gönderi yapmak isteyen kişi ya da kurumlar TNT şubelerinide kullanabilir zira FedEX Türkiye’nin internet sitesinde, “FedEx Express, Türkiye’deki yeni servis sağlayıcısı olarak TNT’yi görevlendirdi. TNT, gümrük işlemleri desteğinin yanı sıra FedEx Express gönderilerinin toplama ve teslimat işlemlerini gerçekleştirecektir.

Gönderilerinizle ilgili sorunuz olursa veya desteğe ihtiyaç duyarsanız, Pazartesi’den Cumartesi’ye 08:30-21:00 arasında hizmet vermekte olan TNT Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin” açıklamasına yer verilmiş.

FEDEX ŞUBELERİNDE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR

FedEx şubelerinden kargo gönderme veya gelen kargoyu teslim alma, yurt içi, yurtdışı gönderi yapma, gönderi sigortası yapma, ithalat vergisi hizmetleri veriliyor. FedEx şubelerinde konşimento doldurma konusunda yardım da alınabilir.

FedEx şubelerinin işlevlerini ve iletişim bilgilerini FedEx Ana Merkez ile örneklendireceğiz.

FEDEX ANA MERKEZ

FedEx Ana Merkez İstanbul’da Ümraniye ilçesinde bulunmaktadır.

Fedex Ana Merkez’e Pazartesi- Cuma günlerinde 08.30-19.00 saatleri arasında 0216 633 80 00 numaralı telefon ile ya da 444 9 339 numaralı müşteri hizmetleri hattından ulaşılabilir.

İ̇stanbul Ana Merkez hafta içi 08:00-18:00 saatleri ve cumartesi 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Merkeze;

Saray Mahallesi Site yolu Sokak. No: 21 Ümraniye/İstanbul adresinden ulaşılabilir.