Skip links

FedEx Paketleme Tavsiyeleri | Paketleme Kriterleri

fedex paketleme tavsiyeleri

FEDEX PAKETLEME TAVSİYELERİ

FedEx yurtdışı paketleme, yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan, güvenli bir şekilde gitmesini sağlar. FedEx ile havada binlerce kilometrelik bir yolculuk yapan, ülke hatta kıta değiştiren gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin tam zamanında ve sağlam olarak teslim edilmesi yolunda ilk adımdır.

FedEx PAKETLEME KRİTERLERİ

FedEx paketleme, kargo ile gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir.

Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutularda çökme riski yaşanırken, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular ise patlayarak açılabilir. Bu riskler nedeniyle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmelidir.

Öte yandan kırılacak bir ürün kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse de alıcısına ulaştığında bin parçaya bölünmüş olabilir.

Doğru paketlenmiş bir gönderi, FedEx express kargo hizmeti ile 1-3 iş günü içinde alıcısının elinde olabilir.

FEDEX Express kargo ile ilgili bilgi için tıklayınız

Fedex paketleme

FEDEX’TEN PAKETLEME İPUÇLARI

FedEx kargo gönderilerinizi düzgün biçimde paketleyerek, kapatarak ve üzerine adres ekleyerek, gönderilerinizin zamanında ve iyi durumda teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kullandığınız kutu için verilen ağırlık özelliklerini aşmayın.
 • Paketler 17,8 cm x 10,2 cm x 5,1 cm’den daha büyük olmalıdır.
 • İçerikleri, etrafına yastıklama malzemesi koyarak (baloncuklu naylon, tane köpük ya da köpük paneller) sağlam bir kutunun ortasına yerleştirin.
 • Kırılgan nesneleri, bir kutunun içine koyun, ardından etrafına ve iç kutunun içine 5,1 cm ye 7,6 cm yastıklama malzemesi koyarak daha büyük bir kutunun içine yerleştirin.
 • Dış kutuyu kağıt ile sarmayın.
 • Keskin ya da çıkıntılı kenarları, oluklu mukavva ya da yastıklarla bantlayarak kapatın.
 • Taşımacılık sırasında malzemenin kaplaması zarar görebilir ya da pislenebilirse, koruyucu bir kabın içine yerleştirin.
 • Bağlantı yerlerini ve kapakları, basınca-duyarlı plastik bantla kapatın. Bant en az 5,1 cm, tercihen 7,6 cm genişliğinde olmalıdır.
 • Asla selobant, kağıt bant, tel ya da ip kullanmayın.
 • Boru bantları ve dönüştürülmüş kağıttan bantları kullanmayın.
 • Gönderenin ve alıcının, telefon numaraları ve Posta kodları dahil olmak üzere tam adreslerini yazın.
 • Kendi adresinizi ve varış adresini gönderinin içine ekleyin (kartvizitler bu amaç için idealdir).
 • Kayaklar, lastikler vs. için bağlamalı konşimento etiketleri kullanın.

FedEx paketlemenin doğru olması ve gönderinin hasarsız yerine ulaşması için paketleme hizmeti de vermektedir. Bu hizmet dokumanlar için ayrı, koliler için ayrı ayrı özellikle taşımaktadır. Bu malzemelerin tümü FedEx ile yapılacak gönderilerde ücretsiz olarak sunulmaktadır.

FEDEX FİYAT HESAPLAMA

FedEx paketleme yurtdışı kargonun fiyatını belirleyen bir faktördür. Paket büyük olursa kargonun ücreti artar, ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer. Paket büyüklüğü hacimsel hesaplamada önemi olan bir etkendir.

FedEx paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

FEDEX fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

FEDEX HACİMSEL HESAPLAMA

FedEx paketleme söz konusu olduğunda devreye FedEx hacimsel ağırlık hesaplama da girer. Gönderi hacmi arttıkça fiyat da artacağı için kargonun paketi bu önemli detay dikkate alınarak seçilmelidir.

FEDEX hacimsel ağırlık hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız

FEDEX HAVA KARGO İŞLEMLERİNDE PAKETLEME

FEDEX hava kargo ile gönderim yaparken kargonun doğru paketlenmesi daha da önemli hale geliyor. Hava kargo le taşınan ürünün sağlam bir şekilde alıcısına ulaşması için mutlaka doğru paketlenmesi gerekmektedir.

FEDEX hava kargo ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

FEDEX PAKETLEME VE AMBALAJ MALZEMELERİ

Kargo paketleme işleminde ürünün zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde çeşitli ambalaj malzemeleri kullanılır. FedEx kargo paketleme yaparken, hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava kanallı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, mukavva kutu ve ambalaj dolgu gibi ihtiyaca göre çeşitlenen ambalaj malzemeleri kullanılmalıdır.