Skip links

FedEx Hacimsel Ağırlık Hesaplama | Desi Hesaplama Formülü

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama yurtdışı kargonun fiyatını belirlenmesinde en önemli kriterlerden biri olarak karşınıza çıkacak.  Yurtdışı gönderinin fiyatını belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesi konusunda en büyük etkenlerden biridir.

Bu nedenle öncelikle yurtdışı kargonun fiyat hesaplaması ile kargonun bir noktadan diğer noktaya ne kadar ücret karşılığı taşınacağını öğrenmek gerekmektedir.

FEDEX fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

FedEx fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri gönderinin hacmi yani desisidir. FedEx hacimsel ağırlık hesaplama ile gönderilecek kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alandır. Kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığıdır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam fiyat hesaplamanın ana unsuru olur. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması kargo gönderenin lehine olacaktır. Bunun için de doğru ürüne, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK  

Yurtdışı kargo gönderimi eğer FedEx ile yapılacaksa, FedEx hacimsel ağırlık hesaplama yöntemi bilinmelidir.

FedEx hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)  

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

40x20x20 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 3.2 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 3.2 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

Ebatları 50x40x40 olan bir koli ile gönderim yapılacaksa yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha büyük olduğu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

FEDEX EXPRESS KARGOLARDA HACİMSEL AĞIRLIK

FedEx Express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

FEDEX Express kargo ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

FedEx kargo express gönderimlerde geçerli olan ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

FEDEX hava kargo ile ilgili bilgi almak tıklayınız

MİKRO İHRACAT GÖNDERİLERİNDE HACİMSEL HESAPLAMA

300 kilogram ve 15 bin Euro değerinde, sadece satış amaçlı ürünlerin ihracatının gerçekleştirilmesi olan mikro ihracatta da hacimsel hesaplama çok önemlidir. Kilosu yüksek olan bu gönderide hacim de yoğun olursa maliyet yükselebilir.

Fedex mikro ihracat ile ilgili bilgi için tıklayınız.

FEDEX HACİMSEL HESAPLAMA VE DOĞRU PAKETLEME

Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir yurtdışı kargo büyük bir paket içinde gönderilirse hacimsel ağırlığı yüksek çıkacağı için ücret belirleme aşamasında o rakam kayda alınacaktır. Bu nedenle gönderen kişinin kargosunu doğru paketin içinde göndermesi kendi lehine olacaktır. Ne kadar küçük paket o kadar FedEx hacimsel ağırlık, o kadar düşük kargo ücreti…

FEDEX paketleme ile ilgili bilgi için tıklayınız.