Skip links

Fedex Konşimento İşlemleri | Konşimento Üzerinde Bulunması Gerekenler

fedex konşimento

FEDEX KONŞİMENTO 

FedEx konşimento gönderinin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinin ilk gerekliliklerinden biridir.

Yurtdışı kargo gönderirken doldurulması gereken ve kıymetli evrak olarak kabul edilen konşimento FedEx ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento, diğer adıyla taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

fedex konşimento

FEDEX KONŞİMENTOYA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

FedEx kargo ile yapılacak her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır. FedEx konşimento gönderiye yolculuğu boyunca eşlik eden bir belgedir. Bu nedenle konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

FedEx konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği özel teslimat talimatları, ürünün niteliği (tehlikeli madde olup olmadığı) ve ödeme tercihi gibi önemli konularda bilgi verir.

FEDEX GÜMRÜK İŞLEMLERİ

FedEx gümrük işlemleri, konşimentonun yardımı ile daha da kısa sürede tamamlanır. Zira konşimento gümrüğe, gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek gönderinin gümrük işlemlerinin kısa sürmesini sağlar ve böylece zaman kayıplarının önüne geçilmiş olur.

Fedex gümrükleme ile ilgili bilgiler için tıklayınız

FEDEX KARGO TAKİBİ VE KONŞİMENTO

FedEx konşimento, alınan hizmetin koşulları hakkında göndereni de bilgilendirir. Bu sayede alınan hizmetin kalitesi de sorgulanabilir. Kargo gönderi takibi için gerekli olan takip numarası FedEx konşimento ile sağlanır.

Fedex takip ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

KONŞİMENTODA İMZA GEREKLİLİĞİ

Konşimento olmadan ithalatçı malı gümrükten teslim alamayacağı için konşimentoya mutlaka ihtiyaç vardır. FedEx  konşimento kıymetli evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile de imzalanmaktadır.

KONŞİMENTOYU DOĞRU DOLDURMA

Yurtdışı kargo hizmeti alarak gönderilen paketin yerine ulaşmasının en büyük garantisi olan konşimentonun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.