Skip links

En Ucuz Yurtdışı Kargo Nasıl Gönderilir | Hesaplama Yöntemleri

en ucuz yurtdışı kargo fiyatları

EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARI

Türkiye’den yurtdışında herhangi bir ülkeye, numune, ihracat malı ya da evrak gönderecekseniz doğal olarak bunu en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ile yapmak isteyeceksiniz. Peki en ucuz yurtdışı kargo göndermenin yolu nedir? Hangi adımları izlersek örneğin Amerika’ya en ucuz kargo göndermeyi başarabiliriz.

Bu makalemizde yurtiçi kargo fiyatlarına göre hayli farklı olan yurtdışı kargo fiyatları ve yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolunun nasıl bulunabileceğini anlatmaya çalışacağız.

YURTDIŞINA EN UCUZ KARGO

yurtdışı kargo gönderimi

Türkiye’nin en önemli ihracat partnerleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne farklı bir ürün ihraç etme imkanınız doğunca yurtdışına ucuz kargo ihtiyacınız da oluştu. Amerika’daki potansiyel müşterinize numune gönderme aşamasında ürünün hızlı gitmesini isteyeceğiniz için uluslararası hava kargo gönderimi yapmaya karar verdiniz. Bu piyasayı öğrenmek için en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarını araştırmaya başladınız.

EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

yurtdışı kargo fiyat değişimlerinden korunmanın yolu

Yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolu için bazı önemli faktörleri göz önüne almalı ve yol ona göre davranmalısınız.

En ucuz yurtdışı kargo fiyatlarına ulaşmak için öncelikle yükü doğru tartmalısınız, çünkü uluslararası kargonun fiyatını en çok etkileyen faktör gönderinin ağırlığıdır.

İhracat numunenizi göndereceğiniz Amerika’ya en ucuz kargo fiyatlarına kilogram bazında bakarsak;

 • 0.5  kg: 25.30 Euro
 • 10 kg: 157.30 Euro
 • 20 kg: 226.60 Euro kargo fiyatı ile karşılaşırsınız.

EN UCUZ KARGO FİYATLARINA DESİ ETKİSİ

yurtdışı Kargo gönderimi

Yurtdışına ucuz kargo göndermede fiyatı etkileyen tek unsur ağırlık değil. Burada gönderinin hacmini de göz önüne almak gerekebilir. Eğer yurtdışı kargo bir paket/koli içinde gönderilecekse bu paketin kapladığı alan da yani desi de hesaplanmalıdır.

Bu hesaplamanın formülü;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

60x40x40 ebadında bir koli için formüle göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.

Gönderinizin 7 kilo olduğunu varsayarsak

7 kg (ağırlık),19,2 (hacimsel ağırlık) ile karşı karşıya kalırsınız Bu durumda yurtdışı kargonuz yüksek olan 19. 2 rakamına göre fiyatlandırılacak. Bu da yurtdışına en ucuz kargo olarak kabul edilebilecek bir rakam ortaya çıkarmaz.

Bu durum yurtdışına en ucuz kargo gönderme işlemi sırasında kargonun gönderileceği paketin büyük önemi oldu gerçeğini de ortaya çıkarır.

EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARI İÇİN DOĞRU PAKETLEME

en ucuz yurtdışı kargo fiyatları için doğru paketleme

Yurtdışına en ucuz kargo gönderme amacıyla yola çıktıysanız kargonuzun doğru paketlendiğinden de emin olmalısınız. Zira koli ne kadar büyükse kapladığı yer o kadar fazla olacaktır, bu da en ucuz yurtdışı kargo fiyatına ulaşmak yerine tam tersi bir sonuç doğuracak ve yurtdışı kargo fiyatını yükseltecektir.

Bu noktada sizin yapmanız gereken kargoyu daha ufak bir pakette göndermenin yolunu bulmak olacaktır. Böylece yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolu için gerekli şartlardan birini sağlamış olursunuz.

HIZLI HİZMETİN EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARINA ETKİSİ

hızlı hizmetine en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarına etkisi

Yurtdışına en ucuz kargo göndermek isteyenlerin dikkat edeceği bir diğer nokta da kargonun gönderim süresidir. Hızlı hizmet almak isteyenler en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarının artışını kabul edeceklerdir. Zira yurtdışı gönderinin hemen, en acil şekilde alıcısına ulaşmasını isteyen bir kişi ya da kurum bunun ücretini de doğal olarak ödeyecektir. Bu da en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarının üzerine hizmet bedeli eklenmesine sebep olacaktır.

EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARINI HESAPLAMA

en ucuz yurtdışı kargo fiyatları

Gelelim söz konusu en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarının hesaplanmasına.

Piyasa araştırmalarınız sırasında uluslararası kargo gönderimi yapan firmalar hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yaptınız, daha önce bu firmaları kullananların görüşlerine başvurdunuz. Hangi şirket hangi ülkeye kaç günde kargo gönderiyor öğrendiniz. Kargonuzu hangi şirket ile göndereceğinize karar vermek için son bir adımınız kaldı, o da şirketlerin kargo gönderim fiyatlarını hesaplamak.

Hemen her kargo şirketi internet sayfasına eklediği hesaplama araçları ile yurtdışı kargonun fiyatını 3 aşağı 5 yukarı ortaya koyuyor. Bu hesaplama araçlarını istediği bilgiler verilince yurtdışı kargonun gönderim fiyatı da küçük yanılma payları olsa da öğrenilebiliyor.

PTT EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARI

PTT Yurt Dışı Hesaplama

Türkiye’de en ucuz yurtdışı kargo fiyatını PTT veriyor dersek yanlış bir varsayımda bulunmuş olmayız.

Örneğin PTT yurtdışı kargo hizmeti ile Amerika’ya yapılacak bir gönderide

 • 0.5 kg: 142 TL
 • 10 kg: 609 TL
 • 20 kg: 1219 TL kargo fiyatı ortaya çıkar.

GLOBAL KARGO FİRMALARI İLE EN UCUZ YURTDIŞI KARGO FİYATLARI

Yurtdışına en ucuz kargo gönderimi yapmak isteyen kişi ya da kurumlar çoğunlukla sağladıkları hız ve güvenlik nedeni ile global kargo şirketlerine yönelmektedirler. TNT, UPS, DHL ve FedEx olarak sıralayabileceğimiz bu firmaların yerel partnerleri ile en ucuz yurtdışı kargo fiyatlarına ulaşmak mümkün.

KARGOMKOLAY’IN GLOBAL ÇÖZÜM ORTAKLARI VE YURTDIŞINA EN UCUZ EXPRESS KARGO

Kargomkolay Anlatım

Bu noktada 219+ ülkeye yurtdışı kargolarını güvenle gönderen KargomKolay’ın global kargo servisleri için verdiği yurtdışı kargo fiyatlarından söz edelim.

TNT, FedEx, UPS ve DHL’in Türkiye pazarındaki çözüm ortağı KargomKolay yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolunu sizin için buluyor. Bunu rakamlarla da ispat etmek mümkün.

Örneğimizi değiştirerek deniz yolu ile ancak 46 günde kargonun ulaşabildiği Avustralya’ya gönderilecek bir kargonun fiyatını hesaplayalım.

 • 0.5 kg: 30.80 Euro
 • 10 kg: 200.20  Euro
 • 20 kg:290.40 Euro.

Türkiye’nin uzun yıllardır en önemli ihracat pazarı olan Almanya’da en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ise;

 • 0.5 kg: 22 Euro
 • 10 kg: 122,10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro olarak karşınıza çıkacaktır.

YURTDIŞI KARGODA FİYAT DEĞİŞİMLERİNDEN KORUNMANIN YOLU

uçak kargo

Yaptığınız araştırmalar sonunda yurtdışı kargonuzu en ucuz fiyata gönderecek şirketi belirlediniz, doğru bir şekilde paketleme yaparak, ağırlığını doğru ölçerek uluslararası kargoyu taşıyacak firmaya teslim ettiniz.

Bu noktada size son bir tavsiyemiz daha olacak. Her zamana yurtdışına en ucuz kargo gönderme avantajından faydalanmak istiyorsanız, firma ile yüz yüze görüşme yapın. Bu daha ucuz kargo fiyatı almanızı sağlayabilir.

Öte yandan yurtdışı kargonuzu gönderdiğiniz firma ile uzun vadeli sözleşme yapmak da sizi fiyat dalgalanmalarından koruyabilir. Yapılacak bir sözleşme ile baştan belirlenmiş fiyat üzerinden yurtdışı kargo gönderimlerinize devam edebilirsiniz. Böylece en ucuz kargo fiyatları uzun süreli olarak sizin için geçerli hale gelmiş olur.