Skip links

Yurtdışı Uçak Kargo Hizmeti | Yurtdışı Uçak Kargo Fiyatları

yurtdışı uçak kargo

YURTDIŞI UÇAK KARGO

Yurtdışı uçak kargo son yılların trend taşımacılığı şekli olarak karşımıza çıkıyor.  “Vakit nakittir” atasözünün iyiden iyiye anlam kazandığı günümüzde zamanını verimli kullanmak isteyenlerin tercih ettiği bu kargo şekli, dünyanın öteki ucu denilebilecek noktalara, hatta haritada yerini bulmakta bile zorlanabileceğiniz bölgelere gönderilecek kargolar için ideal taşıma şekli olarak kabul ediliyor. Zira hem karayolu hem de denizyolu ile günler hatta haftalar veya aylar süren kargonun teslimi “havadan” 1-4 iş gününde yapılabiliyor.

Bu makalemizde uluslararası hava kargo yolu ile gönderilebilecek ürünler nelerdir, yurtdışı kargoya ne kadar ücret ödenir, uçak kargo fiyatları nasıl belirlenir? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Neden yurtdışı uçak kargo

YURTDIŞI UÇAK KARGO GÖNDERİMİ

Yurtdışı uçak kargo, evrak ya da paket göndermenin en hızlı yolu. Ne sınır kapılarında beklemek var, ne de uluslararası bürokratik işlemler nedeniyle kaybedilecek zaman söz konusu, ya da deniz yolunun keyifli ama bir o kadar uzun rotası söz konusu uluslararası hava kargo işlemlerinde.

Yurtdışına kargo gönderirken uçak kargoyu tercih ettiyseniz paketinizi göndereceğiniz operatörü belirliyorsunuz, kuryeyi çağırıyorsunuz ve teslim ediyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey kargonuz ilk uçak ile yolculuğuna başlamasını beklemek.

Kargonuzu taşıyan uçak havalandıktan sonra gönderiniz en geç 1-4 iş günü içinde dünyanın uzak ucu Japonya’ya, Avustralya ya da Yeni Zelanda’ya güvenli bir şekilde ulaşmış olacak.

Avustralya kargo için tıklayınız.

Yurtdışı uçak kargoyu kim kullanır? sorusunun yanıtına gelirsek. Hıza ihtiyacı olan herkes kargosunu uçakla gönderebilir ama ilaç şirketleri, dünya çapında sıcaklığa duyarlı aşıları güvenli ve hızlı bir şekilde göndermek için hava kargoyu tercih ediyor. Yüksek değerli, yüksek talepli elektronik ürünlerinin üreticileri de ürünlerini gönderirken havayolunu seçerken, meyve, sebze, et, süt, balık gibi bozulabilir kargoların gönderiminde de uçak kargo ilk sıralarda yer alıyor. Yine mikro ihracat gönderileri de ağırlıklı olarak uçak kargo ile taşınıyor.

Bozulabilir kargo gönderimi için tıklayınız. 

yurtdışı uçak kargo fiyatları

UÇAK KARGO FİYATLARI

Uçak kargo fiyatları, gönderim yapılan ülkenin uzaklığı ve bu ülkeye düzenlenen seferlerin sıklığı, kargonun ağırlığı ya da hacmine göre değişir.

Daha ağır kargolar daha pahalıya taşınırken, hafif gönderiler için daha az yurtdışı uçak kargo fiyatları söz konusudur.

Bu gönderilerde fiyat her yarım kiloda bir değişir. 500 gramlık bir kargo paketi ile 10 kilogramlık kargonun fiyatı farklı olurken, 30 kilogram ve üzeri kargolar hava kargo yoluyla taşındığı için fiyatlandırması da ona göre yapılmaktadır.

uçak kargo ücretleri

UÇAK KARGO FİYATLARI HANGİ FAKTÖRLERDEN ETKİLENİR

Uçak kargo fiyatları hesaplama işleminde kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı da en büyük etkendir dedik. Türkiye’nin “kapı komşu”su Bulgaristan ya da Yunanistan ya da Türkiye’den 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşılabilen Almanya’ya gönderi yapmanın fiyatı ile Çin, Japonya, Avustralya ya da Yeni Zelanda gibi uzak diyarlara uçak kargo fiyatları doğaldır ki farklı olacaktır. Yakın ülkelere daha düşük fiyatla gönderim yapılabilirken, uzak ülkelerde biraz daha yüksek fiyatlarla kargo gönderilebilir.

YURTDIŞI UÇAK KARGO ÜCRETLERİ

Hacmi daha düşük kargolar daha makul fiyatlarla varış adresine ulaştırılırken, hacimsel ağırlığı yüksek paketler için daha yüksek kargo ücreti ödenir.

Bu noktada uluslararası hava kargo gönderisinin paketlenmesi oldukça önemli bir konudur. Doğru paketleme ile yurtdışı uçak ücretlerinde ciddi avantajlar sağlanabilir.

Kargo paketleme için tıklayınız.

Yurtdışı uçak kargo fiyatları kargo göndereceğiniz firmanın internet sayfası üzerinden yurtdışı kargo fiyat hesaplama araçlarını kullanarak kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kargonuzun ağırlığı ve gideceği ülke bilgisini hesaplama aracına doğru olarak girmek.

uçak kargo fiyat hesaplama

UÇAK KARGO HESAPLAMA

Uçak kargo hesaplama işleminde gönderinin hacmi de dikkate alınır. Hesaplama işlemi sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa o sonuç ile devam edilir. Bu noktada desi hesaplama (hacim hesabı) devreye girmektedir.

Desi veya hacimsel ağırlık hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

ENxBOYxYÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)  

Eğer 60x40x40 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin İngiltere’ye gönderecekseniz; gönderiniz de 5 kilogram ise,

Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Hacimsel ağırlık hesaplama sonucu elde ettiğimiz 19.2 değeri, gerçek ağırlıktan fazla olduğu için uçak kargo hesaplama işlemi bu değer ile devam edecek ve siz 5 kilogramlık Almanya gönderisi için 71. 50 Euro ödemek varken, büyük koli seçimi nedeniyle 171.60 Euro kargo ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu noktada daha yüksek yurtdışı uçak kargo ücreti ödememek için doğru koli seçimi en önemli detay haline geliyor.

Kargomkolay Anlatım

THY UÇAK KARGO HİZMETİNİ TURKISH CARGO İLE VERİYOR

THY uçak kargo hizmetinde özellikle son yıllarda büyük bir atılım yaptı. Hali hazırda dünyanın 126 ülkesine kargo gönderimleri gerçekleştiren THY uçak kargo ya da Turkish Cargo, dünya genelinde, 88’i direkt kargo noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti sağlıyor. Turkish Cargo’nun internet sitesindeki bilgilere göre  2023 yılında, 120 destinasyona direkt olarak uçuş gerçekleştirmek hedefler dahilinde. Öyle ki Ekim 2019’da Turkish Cargo’nun direkt uçuş yaptığı bölgelere Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile Hindistan’ın batısında yer alan Ahmedabad da eklendi. Ahmedabad, ciddi bir ilaç pazarı konumunda yer almasıyla da ön plana çıkarken THY uçak kargo son dönemde global havacılık otoriteleri tarafından sertifikalandırılmış destinasyonlar arasında gerçekleştirdiği ilaç taşımaları ile de öne çıkıyor.

Turkish Cargo, Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi önemli ve sertifikalı noktalarda ilaç taşıması yaparak 400’den fazla istasyon arasında ciddi bir “ilaç-pharma” koridoru oluşturdu.

THY’ye ait 336 yolcu uçağının kargo kapasitesine ek olarak 23 kargo uçağıyla direkt yurtdışı kargo seferleri düzenleyen Turkish Cargo, Cumhuriyet’in 10’üncü yılında dünyanın en iyi 5 uçak hava kargı markasından biri olmayı da hedefliyor.

DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN UÇAK KARGO MARKASI

Turkish Cargo en hızlı büyüyen hava kargo markası olarak öne çıkıyor. Eylül 2019 rakamlarına göre dünya hava kargo pazarı yüzde 5.4 oranında daralırken Turkish Kargo, yüzde 8.8 oranında büyüme gösterdi. Şirket bu rakamlarla uluslararası hava kargo pazarındaki 7’nciliğini de korudu.

THY uçak kargo hizmetinde özellikle yeni İstanbul Havalimanı’nın açılışı ile birlikte büyük bir ivme yaşanması beklenirken, şirket İstanbul Havalimanı’ndan ilk direkt seferini Mart 2019’ da gerçekleştirdi.

YENİ KARGO TERMİNALİ İLE KAPASİTE 4 MİLYON TONA ÇIKACAK

Turkish Cargo yeni havalimanında 165 bin metrekarelik kapalı alana ve yıllık 4 milyon ton kargo kapasiteli modern bir tesise sahip olacak. Devam eden kargo terminalinin inşaatının 2020 yılında tamamlandı ve sürecin etap etap devreye alınması hedefleniyor.  İlk etapta 2 milyon ton kargo kapasitesine erişilirken ikinci fazın devreye girmesi ile kargo kapasitesi 4 milyon tona ulaşacak.

THY’NİN İLGİNÇ KARGO TAŞIMALARI

THY uçak kargo ile bugüne kadar ilginç operasyonlara da imza attı. Ukrayna’da sirk aslanı olarak kullanılan aslanların Afrika’daki doğal yaşam alanlarına kavuşturulmasına sponsorluk yapan Turkish Cargo, Sırbistan’dan kanatlanan ve sezonsal göç yolunda 1600 kilometrelik uçuşu sonrası Şanlıurfa’da bitkin düşen i kızıl akbabayı da Belgrad’a ulaştırdı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde yetiştirilen 600 ton kirazı Norveç’e taşıyan firma, Umman’a canlı balık taşıması gerçekleştirirken, Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçalarını da Türkiye’ye getirdi.

Turkish Cargo ile tekstilden petrokimya ürünlerine, makine parçalarından uçak parçalarına, elektronik malzemelerden çeşitli sarf malzemeleri, taşıma kurallarına uygun olarak hazırlanmış tüm ürünler hızlı ve güvenli biçimde taşınabiliyor.

İSTANBUL UÇAK KARGO

İstanbul uçak kargo açısından en şanslı şehirlerin başında geliyor. Türkiye’nin en yoğun nüfuslu kenti olmasının yanı sıra sanayi ve ticaretin de kalbi konundaki İstanbul en çok ihracat ve ithalat yapılan şehir olması bakımından da önem taşıyor.

Saydığımız tüm bu etkenler İstanbul uçak kargo potansiyelinin diğer şehirlere göre çok üst düzeyde olmasını da sağlıyor. Ayrıca kentteki iki havalimanı en yoğun kargo trafiğinin İstanbul yönlü olmasının önünü açıyor. İstanbul  yurtdışı kargo konusunda en çok kargo gönderilen ve en çok kargo gelen şehir olarak öne çıkıyor.

UPS UÇAK KARGO

UPS uçak kargo ile dünyanın dört bir yanına hızlı paket gönderebilirsiniz. UPS ile bir sonraki iş günü teslimat yapılabildiği gibi, 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabilir. UPS uçak kargo hizmeti ile Türkiye’den Ortadoğu ülkeleri ve şehirlerine sonraki gün teslimat yapıyor.

Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri ise UPS ile 2 gün uzaklıkta. UPS, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ise UPS’in 3+ günde teslimat yapabiliyor.

YURTDIŞINA KARGO VE TESLİMAT

SÜRELERİ

Yurtdışına kargo gönderiminde en önemli konu kargonun zamanında teslim edilmesidir. Kargonun teslimat süresi gönderildiği ülkenin uzaklığına ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına göre değişkenlik gösterir. Uçak kargo ile ortalama 1-4 iş günü içinde varış adresine ulaşan kargolarda express kargo kullanılıyorsa ertesi gün teslimatlar da söz konusu olabiliyor. Almanya, Fransa, İtalya gibi Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerine 1 günde teslimat yapılabilirken, Japonya, Çin gibi daha uzak ülkelere ortalama 2 iş gününde teslimat yapılabiliyor. Kargonun deniz yolu 1.5 ayda ulaşabildiği Avustralya’ya ise ortalama 3 iş gününde yurtdışı kargo teslimatı yapılabiliyor.

Express kargo için tıklayınız.