Skip links

Yurtdışına Kargo Gönderim İşlemlerinde Yapılan 8 Hata

yurtdışına kargo gönderirken yapılan hatalar

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERİRKEN YAPILAN 8 HATA

Yurtdışına kargo gönderirken yapılacak hatalar, gönderinin gitmesi gereken bambaşka adreslere gitmesine neden olabileceği gibi, varış adresine hasar görmüş şekilde gitmesine de yol açabilir. Alıcısına hiç ulaşmayan ya da geç ulaşan ve ya kırılmış/parçalanmış ulaşan bir kargonun değeri olabilir mi?

Bu saydığımız olumsuzlukların yaşanmaması için asla ve asla yapılamaması gerekenler, yurtdışına kargo gönderirken yapılan hataları baştan engelleyerek gönderinin hasarsız, güvenli ve zamanında adresine ulaşması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Bu yazımızın konusu işte tam da bu:“Yurtdışına kargo gönderirken yapılan hatalar” ya da bir diğer deyişle kargo gönderirken yapılmaması gerekenler.

Buyurun bu detayları hep birlikte okuyalım:

Paketleme

  • Yanlış paketleme yapmak: Yurtdışı kargonun gönderilmesi aşamasında dikkat edilmesi gerekene ilk konu kargo paketlemedir. Doğru şekilde paketlenmemiş kargo varış adresine çok büyük bir ihtimalle hasarlı bir şekilde gidecektir.

Doğru paketleme için sağlam bir kutu ve uygun dolgu maddesi iki önemli gerekliliktir. Ne çok küçük ne de çok büyük bir kutu kullanmadan, gönderilecek ürünün boyutlarına uygun kutu seçimi yapılmalıdır. Ayrıca ürünü darbelere karşı koruyacak hava kabarcıklı ambalaj malzemesi, hava yastıkları, hava kanallı ambalaj malzemesi, koli içi ayırıcılar gibi ambalaj malzemeleri tercih edilmelidir.  Ürünün çevresinde 5-6 cm dolgu malzemesi kullanılmalıdır. Eğer ürüne göre büyük koli kullanıp doğru ambalajlama malzemesi de kullanılmazsa uçak yolculuğu sırasında ürün kolini içinde hareket eder ve hasar görür.

Ayrıca ürünün içine koyulduğu koliye aşırı yükleme de yapılamaması gereklidir.  Eğer aşırı yük koyulursa kolinin patlaması yırtılması söz konusu olabilir. Ayrıca kutunun kapasitesinin aşılması durumunda gümrük müşavirleri  kargo paketinin açmak isteyebilirler hatta işlem sırasında kutuyu imha edebilirler. Bu risklerin önüne geçmek sizin elinizde.

Yurtdışına kargo gönderirken en uygun paketleme şekli için tıklayın…

Ağırlık Hesaplama

  • Kargonun ağırlığını yanlış hesaplamak: Kargonun ağırlığının yanlış hesaplanması, aynı işlemlerin bir kere daha en baştan yapılmasına neden olur Bu zaman kaynı anlamına geldiği kargo ücretinin de değişmesi anlamına gelir. Özellikle daha ağır bir ürünün hafif tartılması sonucunda yurtdışı kargo fiyat hesaplamasını bu ağırlığa göre yapan kargo göndericisi kişi ya da kurum ağırlığın daha fazla olması ile daha yüksek bir fatura ile karşılaşacaktır. Hem zaman hem de paradan tasarruf etmek için ağırlığın doğru belirlenmesi, gerekli durumlarda da konunun uzmanlarından destek alınması gerekir.

Yurtdışı kargo fiyat hesaplama işlemini buradan yapabilirsiniz.

Hacimsel Ağırlık Hesaplama

  • Yanlış desi(hacimsel ağırlık) hesaplaması yapmak: Kargoyu göndereceğiniz koliyi yanlış seçmek ve dolayısıyla da yanlış hacimsel hesaplama yapmak da yurtdışına kargo gönderirken yapılacak en büyük hatalardan birdir. Kargonun içine koyulacağı koli, gönderilecek ürüne göre büyük seçilirse hacimsel hesaplama sonucu da yüksek çıkacaktır. Bu da yurtdışı gönderinin fiyatının daha yüksek olması sonucunu beraberinde getirecektir.

 

Yanlış Etiketleme

  • Yanlış etiketleme yapmak: Kargoyu göndereceğiniz şirket tarafından sağlanan etiketleri kullanmak sizin için daha avantajı olabilir. Bunun tek istisnası kendi faturanızı kullanmak olabilir. Bazı taşıma operatörleri kendi etiketlerinin kullanılmadığı durumlar için ayrı bir ücretlendirme de yapabilir.

Yanlış Adres Bilgisi

  • Yanlış adres vermek: Bu hata kargo gönderilirken en sık yapılan hatlardan biri belki de ilkidir. Eğer kargonun varış adresi yanlış verilirse gönderi bambaşka bir yere, hatta bambaşka bir ülkeye bile gidebilir. Başınıza bunun gelmesini istemiyorsanız varış adresinin doğru olduğundan emin olun.

Eksik/Yanlış İletişim Bilgisi

  • Alıcının iletişim bilgilerini vermemek: Kargonuzu sizden teslim alacak kuryeye her zaman yerel bir telefon numarası dahil olmak üzere iletişim bilgilerini vermelisiniz. Bu önlem kurye adresi bulmakta zorlanıyorsa veya alıcıyı adreste bulundukları konusunda uyarmak istiyorsa çok işe yarayacaktır. Böylece yanlış adrese gitme ya da adrese gidip kargoyu alacak kişiyi yerinde bulamama gibi sorunlar baştan ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı kargo gümrükte tutuluyorsa, gümrük acenteleri de alıcıyla temasa geçmek isteyebilir.

Yasaklı Ürün Gönderimi

  • Yasaklı ürün gönderme çalışmak: Yurtdışı kargo gönderirken hangi ürünleri gönderip, hangi ürünleri gönderemeyeceğiniz konusunu iyi araştırın. Hangi ürünleri gönderip gönderemeyeceğiniz kullandığınız kargo operatörüne ve varış ülkesinin yasalarına bağlıdır. Tabi bu konuda kargonun gönderildiği ülkenin kuralları da önemlidir.

Gümrük Vergisi Hesaplama

  • Gümrük vergileri ve ek vergileri hesaba katmamak: Kargo gönderirken varış ülkesinin gümrük vergileri ile ek vergilerini mutlaka kontrol edin. AB ülkeleri ve diğer ülkelerde uygulanan vergi oranları farklı olduğu için, ayıca ek vergiler de söz konusu oldu için beklemediğiniz maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Gümrük vergisi hesaplama için tıklayınız.

8 adımda yurtdışı kargolama rehberi ile doldurulması gereken faturaları öğrenmek için tıklayınız.

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERİM TAVSİYELERİ

Yurtdışı kargo gönderirken yapılan bu yanlışların yanı sıra yapılması gerekenler de var. Örneğin kargonuzun fotoğrafını daha kuryeye teslim etme aşamasında çekmek herhangi bir hasar durumu olduğunda çok işinize yarayabilir.

Ayrıca kargonuz değerli bir kargo ise onu sigortalama yolunu da seçebilirsiniz.

Öte yandan doğru ulaşım modunu seçmek de kargonuzun zamanında, bozulmadan ve hasar görmeden varış adresine ulaşmasını sağlayabilir. Express uçak kargo ile gönderilmesi gereken bir kargoyu karayolu ile göndermeye çalışmak zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Express kargo için tıklayınız.

Ayrıca bozulabilir bir kargonun içindeki ürün kullanılamaz duruma geldikten sonra alıcısına ulaşmasını ne anlamı olabilir ki?

Bozulabilir kargo için tıklayınız.

Son olarak üzerinde tehlike sembolleri olan hiçbir kutu kullanmayın.  Kurye ya da gümrük bu sembolleri tespit ederse, gönderiniz para cezasına çarptırılabilir, ya da gönderiniz imha edilebilir.